<

איך להעלות את משקל הגוף בחתולים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

זה יכול להיות קשה לדעת אם החתול שלכם רזה מדי או לא. לפי טיפול בחתול הבינלאומי, 39 עד 52 אחוז מהחתולים בבריטניה סובלים מעודף משקל. מכיוון שכל כך הרבה מהחתולים שאנו רואים סובלים מעודף משקל, משקל גוף תקין עשוי להיראות רזה באופן חריג לבעלי חיות המחמד. אם יש לחתול שלכם שיער ארוך או בטן משתפלת, יתכן ויהיה קשה לדעת אם החתול שלכם רזה מדי.

אמנם חתול רזה אינו בהכרח סיבה לביקור אצל הווטרינר, אבל אם אתם מוצאים את עצמכם מחפשים "איך להעלות את משקל הגוף", אז כנראה שהגיע הזמן לחקירה נוספת.

האם החתול שלי רזה מדי?

הידיעה אם החתול שלכם רזה מדי יכולה להיות מאתגרת.חתול אפור מפוספס שוכב במיטהלמרבה המזל, ישנם שני כלים קלים שבהם תוכלו להשתמש כדי לקבוע אם החתול שלכם רזה מדי, סובל מעודף משקל או במשקל תקין.

 • ציון מצב הגוף (Body Condition Score): וטרינרים משתמשים בציון מצב הגוף (בהשוואה לאינדקס מסת הגוף של בני אדם) כדי להעריך את משקל חיית המחמד. טבלת ציון מצב הגוף יכולה לעזור לכם לקבוע אם החתול שלכם רזה מדי. תוכלו למצוא מדריך באינטרנט, מארגונים כמו PDSA, או במרפאה שלכם.
 • מבחן היד: אתם יכולים גם להשתמש ביד שלכם כאסמכתא כדי לקבוע את מצב הגוף של החתול שלכם. מששו את צלעות החתול (הממוקמות מאחורי רגליו הקדמיות); אם זה מרגיש כמו גב ידכם, אז המשקל שלו תקין. אם הצלעות שלהם נראות או מרגישות כמו אזור פרקי האצבעות שלכם, יכול להיות שיש לכם חתול רזה. אם הצלעות מרגישות כמו כף היד שלכם, סביר להניח שהוא סובל מעודף משקל. עדיין לא בטוחים? צפו בסרטון הזה מ-dvm360 שמדגים את מבחן היד.

גורמים לירידה במשקל בחתול רזה

ישנן שתי סיבות עיקריות לחתולים רזים: או שהם לא אוכלים מספיק, או שהם מוציאים יותר קלוריות ממה שהם צורכים. ייתכן שהם לא אוכלים מספיק בגלל מתח, מחלות שיניים, בחילות או שלל סיבות אחרות. חתולים עם מחלות מסוימות עלולים לחוות ירידה במשקל וזה יכול להיות הסימן החיצוני הראשון, ולפעמים היחיד, לכך שהתפתחה בעייה בריאותית. ירידה במשקל יכולה לנבוע גם משינויים הקשורים לגיל בתפקוד הגוף ובחילוף החומרים שיכולים להתרחש בחלק מהחתולים הגריאטרים מעל גיל 10.

הסיבה הנוספת לכך שחתול עשוי להיות רזה מדי היא חוסר גישה למזון. אם מצאתם חתול רחוב שסובל מתת תזונה, תוכלו לפנות לבית מחסה מקומי או למרפאה כדי לקבל ייעוץ מה לעשות כדי להחזיר את החתול למצב בריאותי תקין. ייתכן ותתבקשו להביא את החתול עימכם למרפאה. אם אימצתם חתול רחוב, כדאי להביאו למרפאה לבדיקה.

ירידה במשקל יכולה להיות איטית בהופעתה וקשה לאיתור. מחקרים עדכניים הראו שירידה במשקל היא סימן מוקדם מאוד למחלת כליות ועשויה להתחיל להתבטא שלוש שנים לפני קבלת האבחנה. התערבות מוקדמת מספקת הזדמנות להתחיל טיפולים מוקדם יותר. לכן, בדיקות סדירות במרפאה שלכם הכוללות מעקבי משקל גוף יכולות להועיל מאוד בגילוי מוקדם של המחלה.

זה נחשב למקרה חירום רפואי אם החתול שלכם (רזה או לא) מפסיק לאכול לחלוטין. אם זה המקרה, כדאי לקחת את החתול שלכם לווטרינר מיד. חתולים שלא אוכלים ימים ארוכים עלולים לפתח מצב מסכן חיים הנקרא ליפידוזיס בכבד, המכונה גם תסמונת כבד שומני.

איך להעלות משקל של חתול

חתול לבן אפור עם שיער ארוך אוכל מזון מתוך קערת חתולאם אתם חושבים שהחתלתול שלכם צריך לעלות במשקל, תחילה עליכם להביא אותו לווטרינר כדי שניתן יהיה לשלול בעיות בריאותיות. אם לא נמצאו בעיות בריאותיות, הטיפים שלהלן עשויים לעזור להחזיר את החתול שלכם למסלול ולהעלות במשקל.

 • חתולים בריאים (אך רזים) עשויים פשוט להזדקק ליותר ארוחות ביום ו/או גישה חופשית למזון יבש על מנת לעלות במשקל. חתולים מעדיפים "לרעות" או לאכול ארוחות קטנות לאורך היום, כך שאוכל זמין לאורך כל היום יכול לעשות את כל ההבדל. כדאי לבדוק עם הווטרינר שלכם אם זו תהיה אפשרות טובה עבור החתול שלכם. מזון המוגש לבחירה חופשית עלול להוביל להשמנה ומומלץ רק בנסיבות מסוימות.
 • אם יש לכם יותר מחתול אחד, ייתכן שאחד שומר על האוכל, ומונע מהאחר לאכול את מנתו. ודא שלכל החתולים תהיה גישה למזון לאורך כל היום בסביבה בטוחה ולא מאיימת.
 • אם החתול שלכם עצבני, ודאו שקערת האוכל אינה ליד חפץ שמפחיד אותם כמו רדיאטור, צינור רועש או כלב נובח.
 • אם אתם מאכילים את החתול שלכם במזון יבש, הציעו לו שימורים בנוסף (או להיפך).
 • אם אתם נוהגים להוסיף לאוכל שלהם תוספים, נסו להציע מזון ללא תוספים או מזון בשימורים במקום שקט בלי הרבה מהומה.
 • עבור חתולים שהם באמת קפדניים, נסו טעמים וצפיפות שונים של מזון יבש ורטוב כאחד - חלק מהחתולים מעדיפים פטה עוף, אחרים יעדיפו נזיד סלמון - אך הקפידו להחליף את האוכל שלהם כראוי כדי למנוע כל הפרעה במערכת העיכול.
 • אפשר לחמם את האוכל שלהם כדי לשפר את הארומה שלו. אם אתם מחממים במיקרוגל - הקפידו להשתמש בכלי מתאים למיקרוגל בעת פעולה זו ובדקו את הטמפרטורה לפני ההאכלה.
 • אפשר לגרוס כמות קטנה מאוד של עוף לתוך האוכל שלהם; רוב החתולים אוהבים את הריח והטעם של עוף צלוי. הקפידו להאכיל רק בחלקי בשר ללא עור. זכרו שהארוחה היומית של החתול שלכם צריכה להיות בעיקר מזון לחתולים מאוזן היטב.
 • נסו להוסיף כמות קטנה מאוד מהנוזל משימורים של טונה או מרק עוף ללא מלח למזון החתול שלכם.

חתולים מסוימים עשויים פשוט להזדקק למזון עשיר יותר בקלוריות ויכולים להפיק תועלת ממזון ייעודי עתיר קלוריות. חתולים מבוגרים הנאבקים לשמור על המשקל עשויים להפיק תועלת ממזון קל לעיכול העשיר בנוגדי חמצון, חומצות שומן אומגה 3 ו-6 ופרה-ביוטיקה. אם החתול שלכם אובחן עם בעיה בריאותית, הווטרינר שלכם עשוי להמליץ על מזון ייעודי שתוכנן במיוחד כדי לעזור לחיות המחמד שלכם.

בדקו תמיד עם הווטרינר שלכם לפני שאתם מחליפים את המזון של החתול שלכם או נותנים לו תוספי תזונה.

אם אתם חושבים שהחתלתול שלכם עשוי להיות רזה מדי, התייעצות עם הווטרינר שלו היא תמיד דרך הפעולה הטובה ביותר. הוא יוכל לעזור לכם למצוא אסטרטגיות כדי לגרום לחתול שלכם לאכול יותר ויכול לקבוע אם יש בעיות רציניות כלשהן בבסיס לירידה במשקל. אני מקווה שעם קצת סבלנות ותשומה וטרינרית, החבר הפרוותי שלכם יחזור למשקל בריא תוך זמן קצר.

אודות המחברת

דר' שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן היא בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית ב- UC Davis בשנת 2002. ד"ר ווטן החברה באגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינרים, מחלקת את זמנה המקצועי בין פרקטיקות לבעלי חיים קטנים בגרילי, קולורדו, מרצה בנושאים קשורים, מנהיגות ,תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה ומשתתפת בתחרויות תריאטלון.


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר בקי מוליס, DVM, DACVIM (Nutrition)

מאמרים נוספים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים: מה לעשות

  Portrait of funny cat yawning גלו כמה עצות מהווטרינר לגביי כמה מבעיות העיכול הנפוצות אצל חתולים, כולל איך להתנהל עם קלקול קיבה, תולעים, כדורי שיער ועוד.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מאמרים נוספים