<

האם זיתים בטוחים לחתול שלי?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

שמתם לב שהחתול שלכם רץ אליכם כשאתם פותחים קופסאת זיתים? אולי אפילו הצעתם לחתול שלכם זית, רק כדי לראות אותו מגיב בהתרגשות חסרת מעצורים. אבל האם חתולים יכולים לאכול זיתים? ומה לגביי שמן זית? למרות שזה יכול להיות מאוד כיף לחלוק את החטיפים המלוחים האלה עם החתול שלכם, כדאי לשקול כמה דברים לפני שתעשו זאת.

מדוע חתולים אוהבים זיתים?

אין מחקרים מדעיים שמתעמקים בסיבות המסתוריות מדוע חתולים אוהבים זיתים, אבל יש כמה תיאוריות. חתולים מסוימים עשויים פשוט לאהוב את הטעם או ליהנות מהאינטראקציה איתכם במהלך זמן החטיף. חתולים אחרים אולי אוהבים את איך שהם מרגישים אחרי שהם אוכלים זיתים. על פי ה Wired הסיבה לכך היא שזיתים, במיוחד זיתים ירוקים, מכילים תרכובת כימית פעילה הדומה מאוד במבנה לתרכובת שנמצאת בקטניפ בשם נפטלקטון. נפטלקטון הוא הכימיקל הפעיל שנחשב כאחראי להתנהגות המצחיקה שמפגינים חתולים לאחר צריכת העלים, הגבעולים והפרחים של צמח הקטניפ.

לכל ריח מעניין ולא מוכר, כפי שנפטלקטון יכול להיות, חתולים משתמשים באיבר המצוי בחללי האף שלהם (האיבר הוומרו-נאזאלי) כדי לנתח ולהבין אותו. כפי שצוין על ידי ה Mental Floss, האיבר הוומרו-נאזאלי הוא בעצם איבר חישה המחבר בין מוח-ואף הממוקם בחלק העליון של החלק האחורי של הגרון אצל חתולים ויונקים אחרים. החתול משתמש בפיו כדי לינוק אוויר המסונן לתוך האיבר הוומרו-נאזאלי. האיבר הוומרו-נאזאלי יכול גם לזהות פרומונים, שהם "שליחים" כימיים שחתולים משחררים מבלוטות מיוחדות על גופם ליד גופם של חתולים אחרים כדי "לתקשר". במיוחד לנפטלקטון שנמצא בקטניפ, חתולים משתמשים בעיקר במערכת הריח העזרית שלהם שמפעילה חלק מהמוח המעורב בהתנהגות מינית. באופן כללי, נפטלקטון מגרה התנהגויות כמו הרחה, לעיסה, גלגול, חיכוך והתנהגות ציד. לאחר צריכת נפטלקטון, החתול שלכם עשוי להתגלגל, להתנהג בצורה משעשעת ושובבה מהרגיל ויתכן שיהיו לו עיניים מורחבות. לפיכך, ישנה ההשערה שחתולים אוהבים זיתים כי זה מוביל להשפעות דומות לאלו מצמח הקטניפ.

עם זאת, לא כל החתולים מתנהגים בצורה משעשעת לאחר אכילת קטניפ או זיתים. החתול שלכם יכול ליהנות מאכילת זיתים ולא לחוות שום שינוי בהתנהגותו לאחר שנשנש אותם.

חתול שחור לבן עם עיניים ירוקות מלקק שפתיים.

האם חתולים יכולים לאכול זיתים בבטחה?

באופן כללי, זיתים אינם מזון מסוכן לחתולים; הם נחשבים בטוחים עבורם לצריכה בכמויות קטנות. אכילת חטיף זית קטן, כלומר פחות מזית שלם, כמה פעמים בשבוע אמורה להיות בסדר עבור החתול שלכם אם הוא אכל זיתים בעבר ללא תופעות לוואי שליליות.

אבל האם חתולים יכולים לאכול זיתים ושמן זית? הם נחשבים כחטיפים בריאים לבני אדם, אך יש להתייחס לזיתים כחטיפים עתירי קלוריות ללא ערך תזונתי נוסף עבור חתולים. שמן זית לא יהיה תוספת מבורכת לתזונת החתול שלכם - נרחיב על זה בהמשך. למרות שהם יכולים להיות טעימים ולהשפיע בצורה משעשעת על התנהגות החתול שלכם, זיתים ידועים כעשירים בנתרן, ולכן, הם צריכים להוות לא יותר מ-10 אחוז מהקלוריות היומיות של החתול שלכם, כמו כל חטיף.

האם חתולים יכולים לצרוך שמן זית?

שמן זית נחשב לחלק בריא בתזונת האדם, אך האם חתולים יכולים לאכול שמן זית? כן, למרות שזה לא רעיון טוב.

למרות ששמן זית אינו נחשב רעיל לחתולים, צריכת יתר של שומן כלשהו, כולל שמן זית, עלולה לגרום לחתול שלכם לחוות שלשולים והקאות. אם אתם משתמשים בשמן זית לבישול, חתיכת מזון קטנטנה שבושלה בו לא אמורה להיות סיבה לדאגה אם החתול שלכם אוכל קצת, כל עוד לחתול שלכם לא תהינה השפעות בריאותיות שליליות לאחר מכן. עם זאת, יש לזכור גם ששמן זית הוא בעל תכולת שומן גבוהה מאוד, ויש לו סיכונים בריאותיים משלו, לכן תמיד תבדקו עם הווטרינר שלכם לפני האכלה במזון שאינו מיועד במיוחד לחתולים.

דאגות בטיחות לגבי זיתים

באופן כללי, יש מעט חששות בטיחותיים בנוגע לחתולים שאוכלים זיתים או שמן זית מלבד האפשרות של קלקול קיבה קל או שלשול. הימנעו מלתת לחתול שלכם זיתים בעתיד אם אתם מבחינים בתופעות לוואי שליליות כלשהן לאחר צריכת החטיף הזה.

זיתים עשויים לעיתים קרובות להיות ממולאים במרכיבים טעימים וידידותיים לבני אדם, כמו גבינה כחולה, שקדים, שום, נקניק או פלפל כבוש. למרות שזיתים אינם נחשבים רעילים לחתולים, הפריטים שבהם הם ממולאים עשויים להיות. הימנעו מלתת לחתול שלכם זיתים ממולאים בכל דבר וכן הימנעו ממתן זיתים שיש בהם חרצנים, שכן החרצנים עלולים להוות סכנת חנק או עלולים לגרום לחסימת מעיים אם הם נבלעים.

החשש העיקרי הנוסף עם זיתים ושמן זית הוא הרעלת נתרן. על פי ה The Guardian, זיתים צריכים להיות משומרים לפני הצריכה, ודרך נפוצה לשמר אותם היא באמצעות מי מלח. זיתים משומרים במלח עשירים בנתרן, והזנת החתול שלכם בזיתים משומרים על בסיס קבוע עלולה לחשוף אותם לרמות מזיקות של מלח.

זיתים אינם חטיף טוב אם לחתול שלכם יש בעיות בריאותיות שיכולות להיות מושפעות מנתרן, כגון מחלת לב או מחלת כליות. כמו כן, חשוב לציין ששטיפת זיתים במים אינה מפחיתה את כמות הנתרן הקיימת בהם. עם זאת, חתולים בריאים יכולים בדרך כלל להתפנק עם רבע זית גדול או חצי זית קטן כמה פעמים בשבוע מבלי לחוות השפעות בריאותיות שליליות. תמיד נסו להגביל את כל החטיפים הנפרדים מהמזון הרגיל של החתול שלכם כך שלא יעלה על עשרה אחוז מתכולת הקלוריות היומית שלו. ובנוסף, תמיד בדקו עם הוטרינר שלכם לפני שתתנו כל מזון שאינו מיועד במיוחד לחתולים.

אודות המחברת

ד

ד"ר שרה ווטן

בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית דיוויס אוניברסיטת קליפורניה,שנת 2002, ד"ר שרה ווטן היא דוברת בינלאומית ידועה בתחומי הטיפול הווטרינרי ובריאות החיות. יש לה ניסיון של 10 שנים בדיבור בפני קהל ועבודה בתקשורת, וכותבת עבור מספר רב של פרסומים מקוונים ומודפסים בנושא בריאות בעלי חיים. ד"ר ווטן היא גם עיתונאית וטרינרית מוסמכת, חברה ב-AVMA, ובעלת ניסיון של 16 שנים בפרקטיקה וטרינרית של בעלי חיים קטנים.

בנוסף להיותה דוברת, מחברת, וטרינרית ויוצרת שותפה של משחק הקלפים הפופולרי ביותר Vets Against Insanity, היא שותפה בבעלות קבוצת מסעדות Elevated Eateries בגרילי, קולורדו, ארה"ב יחד עם בעלה מזה 21 שנים. יחד, הם גם מגדלים שלושה מיני-בני אדם מעט פראיים. כשמגיע הזמן לשחק, ניתן למצוא אותה עושה סקי בקולורדו, צוללת עם כרישים בקריביים, או מתאמנת בקראטה קנפו בדוג'ו המקומי שלה. למידע נוסף, בקרו בכתובת drsarahwooten.com.

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ובראנה בונדר, B.S, M.S

מאמרים נוספים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מאמרים נוספים