<

מדריך לבעלי כלבים, לצרכים המיוחדים של גזעים קטנים ומיניאטורים

$authorText
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

לראות את העולם דרך העיניים שלהם

גזעי כלבים קטנים הם פופולריים, הם משתלבים בקלות בחיינו ובבתים שלנו, אבל אנחנו צריכים לשקול איך העולם נראה מנקודת המבט שלהם. נסו לרדת לגובה הכלב שלכם - פשוטו כמשמעו - ותסתכלו היטב מסביב. האם הספה מאיימת ממעל? האם נראה שרצפת המטבח החלקלקה מתארכת לאורך קילומטרים? האם הילדים נראים כמו ענקים מפחידים לכלב הקטן שלכם? זו הסביבה של הכלב שלכם, אז חשוב לראות את הדברים מנקודת המבט שלו. כדאי שתשאלו את עצמכם כמה שאלות חשובות:

האם הדברים נראים קצת יותר מפחידים מכאן? כשאנשים וחפצים ביתיים מתנשאים גבוה מעל הראש, זה יכול להיות קצת מאיים.

כמה רחוק כלי המים מאזור המנוחה או אזור המשחק? ספרינט קצר או מרחק מרתון?

אם מותר לכלב שלכם לעלות על הרהיטים, כמה גבוה עליו לקפוץ? האם הכלב שלכם ירוויח ממדרגה שתוביל אותו לספה או למיטה?

כל הצורות והגדלים

גזעים קטנים ומיניאטוריים הם חגיגה של מגוון רחב של מאפייני גזע. חלקם קומפקטיים ומוצקים, כמו ג'ק ראסל טרייר או ווסט היילנד וייט טרייר. אחרים, כמו גרייהאונד איטלקי, רייטרס פראג וצ'יוואווה, יכולים להיות רגישים ועדינים, ודורשים באופן טבעי יחס עדין וטיפול זהיר.

ישנם כמה גזעים בעלי מאפיינים מאוד מובחנים, כגון התחש בעל הגב הארוך האיקוני, הצ'ין היפני עגול הראש או הסיני המצוייץ חסר השיער. שימו לב במיוחד בגזעים כאלה. המאפיינים הייחודיים שנראים קיצוניים בהשוואה לכלבים 'רגילים', יכולים גם להיות בעלי השפעה שלילית על בריאותם ורווחתם של הכלבים. כדאי שתבחרו בגזעים קטנים עם פרופורציות נכונות ומאפייני פרווה נורמלית.

לא משנה מה הגזע של כלבכם, חשוב לקחת בחשבון את צרכיו כאשר בוחנים דברים כמו גודל וצורת המיטה שלו, סוג כלי אוכל ומים, סוג רצועה, קולר ו/או רתמה, דרישות טמפרטורה ועוד.

סינדרום הכלב הקטן

להיות כלב קטן בעולם גדול יכול להיות מאתגר. עם זאת, כלבים קטנים נסלחים לעיתים קרובות על התנהגויות שובבות או מסוכנות שלעולם לא היו נסבלות אצל עמיתיהם מהגזע הגדול יותר. הנפולאונים הקטנים האלו משתמשים לעיתים קרובות בהתנהגויות האלו כמעין מנגנון הגנה, אך זה יכול להפוך להרגל במהרה אם לא יתוקנו בשלב מוקדם. בעלי כלבים צריכים לזכור שמשיכת הרצועה, בריחה כשקוראים להם, נהמות או נשיכות אלו התנהגויות שליליות, בין אם הן מגיעות מצ'יוואווה קטנטן או מרוטווילר גדול. בשני המקרים, הדרכה להתקשרות והאילוף הנכונים יכולים לחולל פלאות.

לימוד ותרגול התנהגות מתאימה במגוון רחב של מצבים מגיל צעיר יסייע לכלב בכל גודל להרגיש רגוע ונינוח, יעזור למנוע התנהגויות לא רצויות ואפילו מסוכנות. בקשו עזרה ממאמן מהימן שמכיר את גזע הכלב שלכם, או חפשו שיעור לציות קרוב אליכם.

פחות זה אומר יותר

לכלבים מגזע קטן ישנן דרישות קלוריות שונות מכלבים מגזע גדול. מכיוון שיש להם יותר שטח גוף לכל ק"ג מאשר כלבים גדולים, הם בדרך כלל מוציאים יותר אנרגיה על תפקודי הגוף הרגילים כמו שמירה על חום. הם גם מוציאים יותר אנרגיה בהליכה. הליכה עד לקצה הרחוב שלכם יכולה לעלות ללברדור של השכן 100 צעדים, בעוד שהשיצו שלכם יצטרך לבצע 400 צעדים כדי לעבור את אותו המרחק.

כלבים קטנים עשויים להזדקק ליותר קלוריות לק"ג ביום מאשר כלבים גדולים, אך עדיין יש לשמור עליהם מהשמנה. השמנת יתר מסוכנת לא פחות לכלבים קטנים כמו לכלבים גדולים.

גורים קטנטנים

הקטנטנים הללו זקוקים ליותר קלוריות לכל גרם משקל גוף, ואינם יכולים לאגור מאגרי אנרגיה כפי שגורים מגזעים גדולים יותר יכולים, ולכן הם דורשים ארוחות עתירות קלוריות תכופות יותר.

יש להאכיל גורים מגזע מיני ארוחות קטנות לעיתים קרובות לאורך כל היום כדי לפצות על קיבולת הקיבה הקטנה שלהם והצורך הבלתי נפסק באנרגיה. קראו את התוויות של מזון חיות המחמד לכמויות האכלה אופטימליות ובקשו מהוטרינר שלכם שייעץ לכם אינדבדואלית בהתאם לצרכי הגור הקטן שלכם.

כמו בכל גזע, גורים קטנים צריכים להיות מוגנים, אך אין להתייחס אליהם כמו לתינוקות. למרות שייתכן שיידרש לב חזק להביט בגור הקבליר קינג צ'ארלס ספנייל הקטן והפרוותי בעיניו החומות הגדולות ולומר "לא!", לפעמים כדאי לעשות זאת. אילוף מוקדם לכלבים מגזע קטן מכין את השטח לבן לוויה כלבי רגוע יותר, אמין ומתנהג טוב יותר בהמשך.

חיים ארוכים וטובים

כלבים קטנים לרוב חיים זמן רב יותר מאשר עמיתיהם מהגזע הגדול והגזע הענק. מלטז, צ'יוואווה, יורקשיר טרייר ותחש מיניאטורי כולם ידועים באורך חיים של יותר מ- 12 שנים. תוחלת החיים החציונית של פודלים מיניאטוריים ובורדר טרייר היא כמעט 14 שנים, כאשר המקסימום המדווח הוא כמעט 20 שנים.

עם אורך חיים ארוך שכזה, לרוב בשילוב עם חיי עיר, כלבים קטנים זקוקים להגנה נוספת לתחזוק בריאות טובה לאורך שנות הזהב שלהם. בין הביקורים הרגילים לווטרינר, כלבים קטנים ירוויחו המון מתוספת של נוגדי חמצון לתזונתם כדי לעזור לגופם להלחם בהשפעת ההזדקנות וחיי העיר.

האכלה במזון הנכון

הקפידו תמיד להאכיל במזון איכותי, מלא ומאוזן המתאים לכלב הקטן או המיניאטורי שלכם. הבחירה יכולה להיות קצת מסובכת, לכן תשקלו גם להתייעץ עם הווטרינר שלכם במה כדאי להאכיל ובכמה להאכיל, כדי לשמור על החבר הקטן שלכם בריא.

נבדק על ידי Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

מאמרים נוספים