<

בעיות נפוצות אצל חתולים הסובלים מעודף משקל

פורסם על ידי Chrissie Klinger
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

האם אתם מודאגים מהמשקל של החתול שלכם? לנו, בני האדם, קל להבחין שעלינו במשקל כשהבגדים שלנו נעשים מעט צמודים, אבל כשזה מגיע לחבר החתולי שלנו, זה יותר קשה ותלוי בנו לזהות את סימני האזהרה. אם החתול שלכם צריך להפחית במשקל, עקבו אחר הטיפים הבאים:

איך לזהות שהחתול שלכם סובל מהשמנת יתר

כשאתם רואים את החתול שלכם כל יום, לא תמיד קל לזהות שינוי במשקל שלו, במיוחד אם הוא מגזע ארוך שיער. מסיבה זו, זה חשוב ביותר לעקוב אחר משקל החתול שלכם לאורך כל חייו. אם תזהו את מגמת המשקל של החתול שלכם, תקדימו תרופה למכה ותוכלו לקבל עזרה לפני שזה יהיה מאוחר מדי.

תאמינו או לא, גם ירידה במשקל של החתול שלכם יכולה להוות דאגה. שינויים במשקל - עליה או ירידה - יכולים להיגרם ממצבים בריאותיים. כמו כן, משקל החתול שלכם גם יכול לגרום לבעיות בריאותיות. אם החתול שלכם מראה סימנים לבעיות בריאותיות כלשהן, הקפידו לדבר עם הווטרינר/ית שלכם. הם יכולים לקבוע אם החתול שלכם צריך להפחית קצת במשקל בכדי לשפר את בריאותו, ולבדוק אם יש בעיות בריאותיות אחרות שעלולות להיות מדאיגות.

חוסר בפעילות

סימן נוסף לכך שיכול להיות שיש לכם חתול הסובלים מעודף משקל הוא כשהוא פחות פעיל מהרגיל. ברגע שהחתול מעוקר או מסורס, הוא מתחיל להראות סימנים של האטה בקצב חילוף החומרים, מה שאומר שהוא עשוי להיות פחות פעיל ולכן זקוק לפחות קלוריות. אם כמות הקלוריות שלו אינה מותאמת כראוי, החתול עלול להמשיך לעלות במשקל ולהשמין.

כשבודקים את רמת הפעילות יש לקחת בחשבון גם את גיל החתול. בדרך כלל, חתולים מבוגרים הופכים פחות פעילים ולכן עשויים להזדקק לאכול פחות מזון. לפעמים, בעלי חיות מחמד שמתאימים את המזון של החתול שלהם מבחינים בעליה ברמות הפעילות כתוצאה מכך.

האם אתם מאכילים יותר מידי?

הצעד הראשון בסיוע לחתול לרדת במשקל כראוי הוא לשלוט בכמות האוכל שאתם שמים לקערה. בעזרת הווטרינר/ית שלכם, בחרו במזון מלא ומאוזן התואם את גילו הנוכחי של החתול וצרכיו התזונתיים. (חתולים גם צריכים להימנע ממזונות אנושיים!)

לא בטוחים כמה אוכל אתם נותנים לחתול שלכם? התחילו בהסתכלות על גב האריזה עבור המלצות היצרן. כמה גרמים לפה או לשם יכולים להוות הבדל גדול לחתול, אז זה יכול להיות רעיון טוב למדוד את המנה עם משקל מטבח כדי לוודא שאתם מדויקים ככל האפשר. 

יש לחלק את קצבת המזון היומית של החתול שלכם ל-4-6 ארוחות אם זה אפשרי. זה מתאים יותר לעיכול שלהם ועוזר להם להרגיש שובע לאורך כל היום. מאכיל אוטומטי עם טיימר יכול להיות שימושי מאוד אם אתם לא בבית, וזה אפילו יכול להאכיל את החתול שלכם בזמן שאתם ישנים!

שוחחו עם הווטרינר/ית שלכם על הכמות והתדירות המדוייקים. למרות שאריזת המזון נותנת מושג כללי, בסופו של דבר הווטרינר/ית שלכם הם המקור הטוב ביותר לייעץ לגבי סוג המזון והכמות שהחתול שלכם צריך לאכול כדי לרדת במשקל או לשמור על משקל תקין. 

ברגע שאתם מודעים לכמויות המזון הנכונות בזמני האכלה מתאימים, הצעד הבא שלכם הוא לשלב פעילות גופנית נכונה (וכדאי שתהיה גם מבדרת) בשגרת היומית של החתול שלכם.

עזרו להם לרדת במשקל בעזרת פעילות גופנית

התאמות במזון יכולות לעזור לחתולים למנוע השמנת יתר, אבל זה צריך להיות שילוב של תזונה ופעילות גופנית. משחק עם החתול שלכם הוא דרך מצוינת לעורר אותו, להניע אותו ולחזק את הקשר שלכם איתו.

חתולים הם טורפים טבעיים ולכן זה חשוב לחתול שלכם למצוא דרכים שובבות להתחבר לאינסטינקט הזה. זה יכול להיות כיף גם לחתולים וגם לבעלי חתולים לשחק משחקים חדשים ויצירתיים, כמו מחבואים או מסלולי מכשולים מיניאטוריים בתוך הבית. אם אין לכם בבית פריטים פשוטים שהחתול שלכם מעוניין לשחק איתם, כמה צעצועים חדשים יכולים לעזור להם לרצות לשחק ולהיות פעילים יותר. עיינו ברשימה שלנו של משחקים שאתם יכולים לשחק עם החתול שלכם כדי לגרום לו לזוז.

התחילו בעידוד החתול שלכם לשחק כמה דקות כמה פעמים ביום. במהלך השבועות הבאים, נסו להוסיף עוד כמה זמני משחק ביום. חתולים מטבעם אוהבים לשחק כחמש דקות בכל פעם, אז עדיף ליהנות מהרבה משחקים קצרים במקום לנסות להכריח אותם לשחק משחק ארוך. 

כל עלייה בפעילות יכולה לעזור לחתול הסובלים מעודף משקל להיות רזה יותר ואפילו לשמור על משקל בריא באופן עקבי. ברגע שהוא אוכל נכון ושומר על שגרה פעילה יותר, החתול שלכם באמת ייהנה מאיכות חיים גבוהה יותר - משהו שכל הבעלים של חיות מחמד רוצים עבור בני הלוויה האהובים שלהם.

נקיטת צעדים לשמירה על משקל תקין

השמירה על משקל בריא לחתול שלכם לא רק משפרת את איכות החיים, היא גם יכולה לחסוך לכם הרבה כסף. על פי ה-PFMA, בעלים לחיות מחמד מוציאים מיליונים מדי שנה במאבק בבעיות בריאות הנגרמות כתוצאה מהשמנת יתר. בין אם החתול שלכם סובל מהמשנת יתר, או רק מראה סימנים של עודף משקל, או שיש לכם סתם חששות כלליים לגבי הפוטנציאל שלו להשמנה, נקיטת צעדים לשליטה בצריכת המזון ורמת הפעילות של החתול שלכם תועיל לכל המשפחה. 

כדי לשמור על משקל תקין של החתול שלכם, הקפידו לעקוב באופן מתמיד אחר רמת הפעילות שלו, לשקול את צריכת המזון היומית שלו, ולבקש מהווטרינר/ית שלכם להעריך באופן קבוע את המשקל ואת הצרכים התזונתיים שלו. כמו כן, שקלו לשאול את הווטרינר/ית שלכם לגבי מזון לחתולים שנוסח במיוחד עבור חתולים לאחר עיקור או סירוס. מזון כזה יכול לתמוך בירידה בקצב חילוף החומרים של החתול שלכם כדי להפחית את הסיכוי לעלייה במשקל.

אודות המחברת

Chrissie Klinger צילום ביו

Chrissie Klinger

כריסי קלינגר היא מחנכת, אם ובעלים של חיות מחמד עם תשוקה לחיות אורח חיים בריא ומודע לסביבה.

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר אמה מילן BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

 • החתול שלכם עולה במשקל?

  Cat playing with ownerw למדו על סימני האזהרה, הסימפטומים והטיפולים בהשמנת יתר בחתולים, ועל ניהול משקל הגוף ומצבים המשפיעים עליו.
 • מה גורם לעלייה במשקל אצל חתולים?

  154502253 עודף משקל מעמיד חתול בסיכון לפתח בעיות בריאותיות חמורות רבות. עלייה במשקל מצביעה על עלייה בשומן בגוף ובדרך כלל נובעת כאשר החתול שלכם אוכל יותר מדי ופעיל מעט מדי.
 • חרדה אצל חתולים: הבנת החתול הלחוץ שלכם

  ייתכן שיצא לכם להקניט מישהו על היותו 'פחדן כמו חתול' או אפילו לצחקק כשמשהו מפחיד את החתלתול שלכם וגורם לו לקפוץ. אך חתול מפוחד וחרדתי אינו בדיחה. חרדה אצל חתולים יכולה להיות בעיה רצינית, במיוחד כשהיא איננה מטופלת. אם נראה לכם שיש לכם עסק עם חתול לחוץ, המשיכו לקרוא כדי להבין מה עובר עליו וכיצד תוכלו לעזור לו.
 • איך להתמודד עם קלקול קיבה אצל החתול שלכם

  הרבה חיות מחמד סובלות מכאבי בטן מעת לעת. למרות שלא תמיד נעים לקרוא על הפרטים הספציפיים, זה חשוב שתדעו למה לצפות.

מאמרים נוספים