<

טכניקות לאילוף גור החתולים שלכם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

כולנו יודעים שאפשר ללמד כלבים פקודות בסיסיות, אבל מה לגברי החתול שלכם? חתולים הם לא מין חברתי כמו כלבים, ולכן הם לא מעריכים שבחים באותו אופן שבו כלבים מעריכים. אבל כפי שאתם כבר יודעים, חתולים הם בעלי חיים אינטליגנטיים ביותר, ויש להם את היכולת ללמוד מגוון של התנהגויות.

חתול אפור לוכס ומושך נייר טואלט.

איך לאמן גור חתולים

חשוב להתחיל לאמן את החתלתול שלכם בהקדם האפשרי כדי שילמד את חוקי הבית שלכם כשהוא גדל. אתם לא רוצים שהחתול שלכם יטפס על הווילונות שלכם, ישרוט את הרהיטים שלכם או יקפוץ כל הזמן על השיש במטבח. אילוף חתלתולים יעזור לשמור על הנפש והגוף שלהם פעילים, ללמד מיומנויות והתנהגויות חברתיות טובות ולחזק את הקשר שלהם איתכם.

הקפידו על אימונים קצרים, מכיוון שלחתלתולים יש טווחי קשב קצרים והם יכולים להשתעמם בקלות. התמקדו בפקודה אחת בכל פעם במהלך השיעור כדי שלא תבלבלו אותם. תרגלו את הפקודות בכל מיני מקומות שונים ברחבי הבית כדי שהחתלתול שלכם יתרגל להגיב אליכם בסביבות שונות.

צורת האימון הקלה ביותר היא להסיט את תשומת ליבו של הגור שלכם מהתנהגויות לא רצויות. יש מגוון של צעצועים, ואם החתלתול שלכם מתחיל לעשות משהו שהוא לא אמור לעשות, הפנו את תשומת הלב שלו לצעצוע. צעצועים למשחק ישמרו על החתלתול שלכם עסוק נפשית ופיזית (ופחות סביר שהוא יעשה משהו שהוא לא צריך). תוכלו גם לפזר עליהם מעט צמח קטניפ לפיתוי נוסף למשחק.

בעיות התנהגות נפוצות אצל חתולים

ישנן כמה התנהגויות בעייתיות נפוצות של חתולים שניתן לטפל בהן באמצעות אימון, אשר יוביל לחיזוק הקשר בינכם לבין החתלתול שלכם.

  • שריטת רהיטים.
  • תוקפנות כלפי אנשים או בעלי חיים אחרים.
  • פחד מהמנשא ומהביקור במרפאה הווטרינרית.
  • קושי במתן תרופות.

הגישה הנכונה לאימון הגור שלכם

אחת מטכניקות האילוף הנפוצות ביותר היא אילוף חיזוק חיובי, שהוא אילוף מבוסס תגמול. לדוגמה, אם אתם רוצים ללמד את החתלתול שלכם לשבת, החזיקו חטיף ליד האף שלו, הזיזו אותו לכיוון המצח שלו (כדי שהאף שלו יעלה ובתקווה שהחלק התחתון שלו ירד), ואז תנו לו את הפינוק בהקדם כשהישבן שלו נוגע ברצפה. לאחר מספיק חזרות, תוכלו להוסיף רמז מילולי, כגון 'שב', כשהוא מתיישב ובקרוב החתלתול שלכם יוכל לבצע את ההתנהגות כשאתם נותנים את הסימן. תוכלו להשתמש בחיזוק חיובי כדי לעזור בהיבטים אחרים באילוף החתלתול שלכם, כגון ללמד אותו לעמוד במקום בזמן טיפול ולהתרגל לנסיעה ברכב.

אם יתמזל מזלכם, החתלתול שלכם יהיה מוכן ולהוט ללמוד. עם זאת, יש סיכוי שיתעלמו מכם. כל גור חתולים הוא שונה, ואילוף יכול להוות מבחן לסבלנות שלכם. הקדישו קצת זמן בכל יום לאימון. אם יש לכם חתולים אחרים בבית, זכרו שלכל אחד מהם יש אישיות שונה והם יגיבו שונה לתגמולים שונים.

שימו לב שחתולים אינם מבינים או מגיבים היטב לעונש. עונש ילחיץ את החתלתול שלכם ויגרום לו לברוח ולהסתתר מכם, מה שעלול להוליד גם בעיות התנהגות ובריאות. עידוד התנהגות טובה עם פרס הוא הרבה יותר יעיל, והתגמול הזה יכול לבוא בצורה של גירוד בראש, משחק עם צעצוע מיוחד ו/או פינוק טעים. אימון זה מבוסס תגמול מלמד את החתלתול שלכם לקשר התנהגות טובה לתוצאות חיוביות.

כיצד לטפל בהתנהגות לא רצויה של החתול שלכם

יכולות להיות מספר סיבות להתנהגות לא טובה של החתול שלכם. הוא יכול להיות לחוץ בגלל שינוי חדש בבית שלכם, יש לו בעיה רפואית, או הוא פשוט לא מבין שההתנהגות לא רצויה. למרות שאולי תחשבו שהחתול שלכם לא מתנהג יפה בזמן שהוא כועס או רע כלפיכם, זה בדרך כלל לא המקרה. עלינו לזכור שמה שאנשים רבים מכנים 'התנהגות רעה', כמו גירוד, היא למעשה התנהגות רגילה של חתולים. איננו יכולים - ולא צריכים לרצות - להפטר מההתנהגויות הללו כי הן מולדות וחשובות לרווחה טובה.

באמצעות ניתוב מחדש של ההתנהגות במקום הענשה יהיה סיכוי גבוה יותר להחזיר את החתלתול שלכם למסלולו. הענשתו עלולה לגרום לו להרגיש מאוים על ידכם, מה שעלול להוביל בסופו של דבר ללחץ והרגלים רעים עוד יותר, ועלול לפגוע בקשר שלכם. תוכלו להפנות אותו לדברים שאתם רוצים שהוא יעשה. לדוגמה, אם הוא מגרד את הספה, העבירו אותו בעדינות לעמוד גירוד ותגמלו אותו אם הוא מגרד את זה במקום. זכרו תמיד לשבח את הגור שלכם גם על התנהגויות טובות. העניקו פינוק על פעולה שבוצעה היטב, והוא ילמד לקשר את הפעולות הללו לתגמולים.

אם יש לכם חשד שההתנהגות הלא רצויה של הגור נובעת מבעיה רפואי, פנו תמיד לייעוץ וטרינרי מיידי.

נבדק על ידי Dr. Emma Milne BVSc FRCVS וDr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

מאמרים נוספים