<

טיפול בגור כלבים יונק: 5 דברים שכדאי לדעת

פורסם על ידי
דקות קריאה

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

יש מעט דברים שמשמחים יותר מהמלטה של גורי כלבים, אך המחשבה של איך לטפל בכל החיים הקטנים החדשים הללו - יכולה להיות מרתיעה. אל דאגה. עיינו במדריך הזה לטיפול בגורים בני יומם, כדי שתגלו את כל מה שצריך לדעת כדי לגדל גורים בריאים ומאושרים.

1. סביבה נקייה

גורי פומרניאן שפיץ בני יומם ישנים יחד בסל
גורים שזה עתה נולדו יבלו את השבועות הראשונים שלהם בקופסה מוגנת או בגדרה שבה נולדו, לכן חשוב לבחור בחוכמה בהכנות לקראת הגעתם. המקום צריך להיות מספיק עבור האם לשכב ולהתמתח בנוחות מבלי למחוץ את הגורים, והיא אמורה להיות מסוגלת ללכת ולחזור בחופשיות תוך שמירה על הגורים. המקום צריך להיות גם עם גישה קלה, כך שתוכלו להחליף את המצעים בכל יום.

בימים הראשונים האלה, האם תנקה את הפסולת של הגורים שלה, אבל אם זו המלטה גדולה היא עשויה להזדקק לעזרה להשתלט על הכל. בסביבות סוף השבוע השני או תחילת השבוע השלישי לחייהם, הגורים יפקחו את עיניהם ויהפכו פעילים יותר. ברגע שהם מתחילים להסתובב, תולכו להעביר אותם למקום גדול יותר עם מקום לשחק, וניקוי הצרכים שלהם ידרוש יותר מתשומת הלב שלכם.

2. חום

על פימועדון המלונה, גורים אינם , גורים אינם מסוגלים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם עד לגיל שלושה עד ארבעה שבועות, כך שהם עשויים להזדקק לעזרה קטנה. למרות שהגורים יתכרבלו עם אמם ואחד עם השני להתחממות, שיקלו אם גם להשתמש במנורת חום מוגנת או בכריות חימום במהלך החודש הראשון לחייהם.

יש להציב מנורת חום גבוה מספיק מעל הקופסה כדי למנוע כל סיכון לשרוף את האם או הגורים שלה, וכן צריך להיות אזור קריר יותר שהגורים יכולים לזחול אליו אם הם מתחממים מדי. מועדון המלונה ממליץ לשמור ממליץ לשמור תחילה על הטמפרטורה בקופסה בין 29°C עד 32°C. יש להנמיך את הטמפרטורה בהדרגה בכל שבוע עד שהקופסה תהיה בסופו של דבר בטמפרטורת החדר.

3. הזנה ותזונה

במהלך השבועות הראשונים שלהם, גורים מסתמכים באופן בלעדי על אמם לצרכיהם התזונתיים. מועדון המלונה אומר שלמרות שהיא עשויה להיות פחות פעילה בתקופה זו, הנקה גוזלת הרבה מהאנרגיה של האם והדרישות הקלוריות היומיות שלה יהיו גבוהות מהרגיל, אומר מועדון הכלבנות. כדי להבטיח שגם האם וגם הגורים יקבלו תזונה מספקת לאורך שלב ההנקה, יש להאכיל את האם בהרבה מנות של מזון גורים איכותי במהלך היום. הווטרינר שלכם יוכל להמליץ על סוג וכמות המזון להאכיל את האם המניקה.

חשוב לעקוב אחר משקל הגורים בזמן זה. אם אתם מבחינים שאחד מהגורים לא יונק מספיק, ייתכן שיהיה עליכם לפקוח עליו עין כשמגיע הזמן לינוק ולוודא שהגורים הקטנים יותר נצמדים לפטמות המלאות ביותר להאכלה. קרוב לוודאי שגורים שבוכים או מייבבים לעתים קרובות יהיו רעבים ויזדקקו ליותר תשומת לב במהלך האכלה.

אם הגורים הקטנים יותר עדיין לא מראים סימנים של צמיחה בריאה או עלייה במשקל, דברו עם הוטרינר/ית שלכם. יכול להיות שזה יהיה הכרחי להתערב ולהאכיל אותם בבקבוק. ה-PDSA אומר שחשוב גם לעקוב ולשים לב אם לכלבה מתפתחת דלקת בעטין, שזה זיהום של בלוטות החלב שעלול להפריע לייצור חלב. סימנים של דלקת בעטין כוללים פטמות אדומות ונפוחות וחוסר רצון להניק. האם עלולה אפילו לכעוס על הגורים כשהם מנסים לאכול. אם אתם מבחינים בסימנים אלה, פנו מיד לוטרינר/ית שלכם.

בשבוע הרביעי או החמישי, הגורים יתחילו להוציא שיניים ותהליך הגמילה יתחיל כאשר ייצור החלב של האם מואט. ברגע שתבחינו שהגורים מתחילים לאכול מעט מהאוכל של האם, הגיע הזמן לספק להם מנה משלהם של מזון לגורים. בהתחלה, אולי תרצו להשרות את המזון היבש במעט מים חמים כדי לרכך אותם עבור השיניים החדשות והקטנות האלה.

4. בריאות

גורים צעירים רגישים למחלות וזיהומים, לכן תצטרכו להשגיח עליהם מקרוב. טיפול בגורים יילודים צריך לכלול בדיקות סדירות כדי לצפות בסימני זיהום או בריאות לקויה. דווחו לווטרינר/ית על כל דבר חריג כמו הקאות, שלשולים או על גור שלא עומד או אוכל כמו חבריו לשגר.

גורים קטנים גם פגיעים במיוחד לפרעושים וטפילים אחרים, אומר הבלו קרוס, לכן דברו עם הווטרינר שלכם על הדברת טפילים מתאימה. למרות שהנוגדנים שהם מקבלים מההנקה של האם יסייעו להגן עליהם מפני מחלות בשבועות הראשונים, נוגדנים אלה נמוגים בסביבות גילאי שישה עד שמונה שבועות, ואז הם יצטרכו לקבל את סבב החיסונים הראשון שלהם. ודאו שאתם וכל בני המשפחה והמבקרים שוטפים היטב את הידיים לפני מגע או טיפול בגורים האלה, כדי לעזור להפחית את הסיכון שהם ידבקו מחיידקים מזיקים שעלולים להיות על הידיים שלכם. כמו כן, מומלץ לנקוט במדיניות של "בלי נעליים בבית" או לכל הפחות נעליים נקיות/מכוסות רק על מנת לסייע במניעת הכנסת חיידקים או וירוסים מזיקים מבחוץ.

גורים בני יומם יונקים חלב מאמם.

5. סוציאליזציה (חיברות)

סביב השבוע הרביעי, הגורים מוכנים להתחיל להפגש עם בני אדם וכלבים אחרים. ה-PDSA אומר שהשבועות ארבע עד שתים עשרה הם חלון קריטי שבמהלכו הגורים צריכים ללמוד על העולם שהם יחיו בו כדי שיהפכו לכלבים מאושרים ומוכנים היטב. גורים עם תהליך חיברות לקוי עלולים לגדול להיות כלבים חרדים שעלולים לסבול מבעיות התנהגות. לכן בין אם אתם מתכננים לשמור את הגורים או לשלוח אותם לבתים חמים חדשים, חשוב להתכרבל ולשחק איתם, לאפשר להם לחקור ולשחק ולחשוף אותם לכמה שיותר חוויות חדשות.

טיפול בגורים שזה עתה נולדו כרוך בעבודה רבה, אך השבועות הראשונים הללו חולפים במהירות. אם הגורים שלכם יאומצו זה אומר שאתם תצטרכו להיפרד מהם לשלום, אירוע שלעתים קרובות הוא מריר-מתוק. תיהנו מהגורים בכל התקופה שאתם מטפלים בהם וכשיגיע הזמן לשחרר, תדעו שנתתם להם את ההתחלה הטובה ביותר.

אודות המחברת

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

ג'ין מארי באוהאוסהיא בעלים של חיית מחמד, בלוגרית של חיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא כותבת בדרך כלל כשעל ברכיה תינוקות פרוותיים.

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA