<

חרדה אצל חתולים: הבנת החתול הלחוץ שלכם

פורסם על ידי ג'ין מארי באוהאוס
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

ייתכן שיצא לכם להקניט מישהו על היותו 'פחדן כמו חתול' או אפילו לצחקק כשמשהו מפחיד את החתלתול שלכם וגורם לו לקפוץ. אך חתול מפוחד וחרדתי אינו בדיחה. חרדה אצל חתולים יכולה להיות בעיה רצינית, במיוחד כשהיא איננה מטופלת. אם נראה לכם שיש לכם עסק עם חתול לחוץ, המשיכו לקרוא כדי להבין מה עובר עליו וכיצד תוכלו לעזור לו.

חרדת בחתולים - הסבר

White calico cat hides underneath bed.חתולים חווים חרדה כאשר הם צופים סכנה, למשל "ממקורות בלתי ידועים או מדומיינים הגורמים לתגובות גופניות נורמליות הקשורות לפחד", כך לפי PetMD. במילים אחרות, חתול חרד נראה לחוץ ומפוחד באופן כרוני, ללא כל סיבה נראית לעין. עם זאת, אין זה אומר שאין סיבה כלל. זה רק אומר שהמצב עשוי לקחת זמן ולדרוש בדיקה לעומק כדי להגדיר אותה.

הסיבות שעשויות לגרום לחתול להיות לחוץ הן רחבות ומגוונות. חרדות בחתולים עשויה להיגרם על ידי כאב או מחלה, חשיפה לרעלים או מחלות זיהומיות המשפיעות על מערכת העצבים. ייתכן שטריגר פסיכולוגי הוא האשם, כגון חוויה טראומטית, התאקלמות חברתית לא תקינה, או היסטוריה של התעללות או הזנחה. תהליכי הזדקנות של המוח יכולים גם הם לגרום לחרדה, בייחוד בחתולים מבוגרים החווים בעיות בזיכרון או דמנציה. כאבי מפרקים בחתולים מבוגרים יכולים גם הם להיות מקור להתנהגות חרדתית, כגון התחבאות או אי שימוש בארגז החול לעשיית צרכים. גורמים פוטנציאליים אחרים לחרדת חתולים יכולים להיות רהיטים חדשים או שינוי המיקום של רהיטים קיימים, חיית מחמד חדשה בבית או תינוק חדש, ואפילו מעבר לבית חדש.

אחד מסוגי החרדות השכיחים ביותר אצל חתולים הוא חרדת נטישה. החתול שלכם יגיב בחרדה ובלחץ כאשר אתם מתרחקים מטווח הראיה שלו או כאשר הוא נשאר לבד בבית. על פי PetMD, מצב זה נפוץ במיוחד אצל חתולים עם היסטוריה של נטישה או כאלה שאומצו מחדש או עברו מבעלים אחד לאחר.

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) המאופינת בהתנהגויות מוגזמות החוזרות על עצמן, יכולה גם היא להשפיע על חתולים. הסיבות ל-OCD בחתולים אינן ידועות עדיין, ולכן הן בדרך כלל מסווגות כהפרעה נפשית, למרות שהן יכולות להיגרם על ידי חרדה, מוסיף PetMD. בעלים של חיות מחמד עלולים לחזק, מבלי משים, התנהגויות של OCD בניסיון להרגיע את החתולים שלהם או במתן תשומת לב כאשר הם מבצעים את ההתנהגות הבלתי רצויה. כמו כן, יש לציין כי ישנם גזעים בעלי נטייה גנטית להתנהגויות כפייתיות מסוימות. גזעים סיאמיים ואסייתיים אחרים ידועים במיוחד כמי שנוטים לסוג התנהגויות אלה.

אז איך אפשר לזהות אם יש לכם חתול חרדתי?

חפשו את הסימנים

חתול חרדתי איננו קשה מידי לזיהוי. PetMD מציין את הסימנים והתסמינים הבאים למצבי חרדה בחתולים:

  • רעידות
  • נסיגה והתחבאות
  • ירידה ברמת הפעילות
  • ניסיונות בריחה
  • התנהגות הרסנית או תוקפנית
  • שלשול
  • עשיית צרכים מחוץ לארגז החול הייעודי
  • פצעים וחתכים הנובעים מטיפוח יתר

על פי PetMD, יתכנו תסמינים נוספים כולל אובדן תיאבון או תיאבון מוגבר, ירידה במשקל, קולות חריגים, עייפות ואי שקט. ניתן לזהות OCD על פי התנהגויות חריגות החוזרות על עצמן כגון אכילה, מציצה או נשיכה של בד, טיפוח אובססיבי, יללות חוזרות וצעידה הלוך ושוב. במקרה של חרדת נטישה, ככל הנראה החתול יהיה בסדר כל עוד אתם בסביבה, אך הוא עלול להתחיל להתנהג בחרדתיות כאשר הוא מרגיש שאתם עומדים לעזוב.

עזרה לחתול שלכם במצבי סטרס

הדבר הראשון שיש לדעת על מנת לעזור לחתול החרד שלכם היא שאסור להעניש אותו או לגעור בו על התנהגותו החרדתית. פעולות אלה רק יגבירו את האסוסיאציות השליליות והפחד ויחמירו את המצב במקום לשפר אותו. המטרה צריכה להיות לעזור לו להרגיש בטוח ורגוע בסביבתו.

Brown tabby kitten being inspected by a vet on a table.לאחר שזיהיתם התנהגויות חרדתיות אצל החתול שלכם, השלב הראשון הוא לקבוע פגישה עם הווטרינר כדי לאבחן או לשלול בעיות רפואיות כלשהן או רעלים שעשויים לגרום ללחץ אצל החתלתול שלכם. מכיוון שחתולים נוטים להסתיר את הכאב שלהם, לא סביר שזה יהיה ברור וגלוי לעין, וייתכן שתידרש סדרת בדיקות דם ובדיקות יסודיות אחרות. אם יתברר שהחתול שלנו סובל מכאב או מבעיה רפואית, הטיפול בבעיה עשוי להיות כל שיידרש כדי להפסיק את ההתנהגות החרדתית ולעזור לו לחזור לעצמו.

מצד שני, אם הוטרינר שולל את קיומה של בעיה פיזית כגורם, ייתכן שמשמעות הדבר היא שהבעיה היא פסיכולוגית. במקרה כזה, הוטרינר שלכם עשוי להציע לכם תכנית לטיפול.

בנוסף למתן מרשם לתרופות נגד חרדה כדי לעזור לשמור על החתול שלכם רגוע, הוטרינר עשוי להמליץ על מטפל התנהגותי מוסמך שיכול לעזור לכם ולחתול שלכם באמצעות התניה התנהגותית חיובית והתניית נגד. התניה התנהגותית כרוכה בזיהוי טריגרים של פחד בחיי החתול שלכם באמצעות הפחתת הרגישות שלו לטריגרים אלה על ידי חשיפה חוזרת בתנאים בטוחים, או הסרתם מסביבתו. התניית נגד, בדומה לכך, כרוכה באימון החתול שלכם בהחלפת התנהגות שלילית באחת חיובית, תוך יצירת אסוסיאציות חיוביות להתנהגות החדשה. לדוגמה, אם החתול שלכם חרדתי כאשר הוא מרגיש שאתם עומדים לעזוב, אמנו אותו ללכת לרבוץ באזור המועדף עליו ותגמלו אותו בחטיף או במשחק אהוב, כאשר הוא עושה זאת. עם הזמן, הם יקשרו את עזיבתכם לתגמול החיובי וילמדו לחיות עם זה בשלום. המטרה הכוללת של אימון והתניות אלה היא ללמד את החתול שהוא בטוח ושזה בסדר להירגע.

אם המצב לא מטופל

חרדה שאינה מטופלת לא תשתפר מעצמה, וכנראה תחמיר עם הזמן, כשההתנהגויות הבלתי רצויות יתבטאו באופן נרחב יותר. בדיוק כמו אצל בני אדם, לחץ כרוני יכול להיות בעל השפעה פסיכולוגית על בריאות החתול שלכם. אם הוא נמשך, הוא יכול לפגוע במערכת החיסונית שלו ולהפוך אותו לפגיע יותר למחלות, אשר בתורן יחמירו את הסטרס. הוא יכול גם לפתח דיכאון חמור בנוסף לחרדה, וכל אלה יחד יכולים לגרום לבעיות התנהגות נוספות. ההתערבות והטיפול בחרדה של החתול שלכם במהירות האפשרית אינה רק מצד טובתו האישית של החתול אלא גם מצד האינטרס להשיג בית שליו ורגוע עבורכם.

אם אתם חושבים שהחתול שלכם סובל מחרדה, התעודדו. בעזרת אהבה, סבלנות ומוכנות לבצע את חלקכם בהגשת עזרה, לחתול שלכם יש סיכוי טוב מאד להחלמה מלאה ולחזרה למצבו הבריא והשמח כבעבר.

Jean Marie Bauhaus

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס היא בעלת חיית מחמד, בלוגרית בנושא חיות מחמד וסופרת המתגוררת בטולסה, אוקלוהומה, מקום בו היא מרבה לכתוב תחת השגחתם של חבורת תינוקות פרוותיים.

מאמרים קשורים

מוצרים קשורים