<

פיודרמה אצל כלבים: מה שצריך לדעת

פורסם על ידי
דקות קריאה

הכלב שלכם שורט את עצמו? העור שלו נראה אדום? האם יש לו פצעונים או ריח בעור? יכול להיות שיש לו מצב המכונה פיודרמה, מצב עור שכיח המשפיע על כלבים מכל הצורות, הגדלים והגילאים. אם אתם חוששים שפיודרמה השתלטה על עור הכלב שלכם, המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד על סיבות וטיפולים נפוצים.

מהי פיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה היא זיהום חיידקי, שיכול להיות שטחי או עמוק, המשפיע על זקיקי השיער והעור שמסביב. אם אתם תוהים על משמעות הביטוי, "פיו" פירושו מוגלה, ו-"דרמה" פירושו עור. לפיודרמה אצל כלבים יש בדרך כלל סיבה בסיסית, כגון:

 • חדירה של גוף זר, כמו זרעי עשב, שנכנס מתחת לעור
 • טראומה או פצע נשיכה
 • אלרגיה או רגישות יתר לפרעושים, מזון או גורמים סביבתיים
 • קרדיות
 • הפרעה הורמונלית, כמו תסמונת קושינג או תת פעילות של בלוטת התריס
 • הפרעה אוטואימונית
 • מתן תרופות המדכאות את המערכת החיסונית, כמו סטרואידים או כימותרפיה
 • תזונה לקויה

כלב מתגרד כשהוא יושב בחוץ.

מהם הסימנים של פיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה יכולה להופיע במגוון דרכים. התהליך יכול להיות מוגבל לאזור אחד או שניים, אך עשוי במצבים מסוימים להופיע בכל אזורי עור הכלב שלכם. אזורים מסוימים בגוף, כגון קפלי עור, סנטרים, שפתיים, קפלי הפות והעור בין אצבעות הרגליים נוטים יותר להיפגע. לפעמים פיודרמה מגרדת ביותר, כמו במקרים של דרמטיטיס מאלרגיה לפרעושים; בפעמים אחרות, נראה שזה לא גורם לכלב לגרד בכלל. סימנים של פיודרמה שיש לשים לב אליהם כוללים:

 • בליטות אדומות בעור
 • שלפוחיות
 • עור מתקלף
 • התקרחויות
 • שינוי צבע העור
 • נשירה מוגזמת
 • אדמומיות כללית של העור

גורים יכולים לקבל סוג מיוחד של פיודרמה הנקרא פיודרמת כלבלבים. הכלב שלכם עלול לסבול מפיודרמה של גור אם אתם רואים בליטות אדומות בבית השחי, המפשעה ו/או הבטן. גבשושיות אדומות אלו יכולות לפתח גלד ולהתקלף. פיודרמה של גורים יכולה לגרום לכלב שלכם להתגרד קלות, אבל גורים עם פיודרמה של גורים בדרך כלל יהיו במצב בריאותי כללי טוב.

מהו הטיפול בפיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה נגרמת בדרך כלל על ידי חיידקי סטפילוקוקוס (או סטאפ). זיהומי סטאפ בדרך כלל עוברים בקלות, אלא אם כן לכלב שלכם יש זיהום מזן שפיתח עמידות לתרופות. הטיפול בפיודרמה מכוון בדרך כלל לפתרון הזיהום החיידקי ולטיפול בגורם הבסיסי אם נמצא. פיודרמה אצל כלבים מטופלת בטיפול אנטי-מיקרוביאלי - או אנטיביוטיקה דרך הפה או תרופות אנטיבקטריאליות מקומיות, שמפו או תרסיס הנמרח על האזור הפגוע. מכיוון שכדאי לצמצם את השימוש באנטיביוטיקה למינימום הנדרש, מומלץ שתעקבו מקרוב אחר הוראות הווטרינר שלכם לגבי התרופות הללו.

אם הווטרינר שלכם חושד בפיודרמה, לרוב הוא ייקח דגימה לבחינה מהעור. הדגימה תיבדק במיקרוסקופ כדי לחפש חיידקים ואורגניזמים אחרים, כמו קרדית, ובמידת הצורך הוא עשוי גם לשלוח דגימה למעבדה מיוחדת כדי לקבוע את סוג האנטיביוטיקה היעיל ביותר. לפעמים יהיה צורך לבצע תרבית פטרייתית או בדיקת אור שחור כדי לשלול פטרת.

האתגר הגדול יותר עם פיודרמה אצל כלבים הוא קביעת הגורם הבסיסי לזיהום, שאתם והווטרינר שלכם תצטרכו לעבוד יחד כדי לגלות אותו. ייתכן שניסוי וטעייה יהיו מעורבים; הווטרינר שלכם עשוי לבקש לקחת דגימות דם, עור או שתן מהכלב שלכם.

האם לתזונה יש תפקיד?

גולדן רטריבר שוכב בעודו אוכל מקערה

תזונה והמזון של הכלב שלכם ממלאים תפקיד גדול בבריאות העור. לדוגמה, חלבון וחומצות אמינו חשובים לצמיחת שיער וחומצות שומן הן המפתח לאיכות הפרווה ולהפחתת איבוד המים דרך העור. 

כלבים עם רגישות למרכיבים או רגישויות למזון עלולים להיות בסיכון לפתח פיודרמה לאחר אכילת מרכיב שגורם לתגובה. אם הווטרינר שלכם חושד באי סבילות למזון, הוא יצטרך לטפל בזיהום העור ואז הוא עשוי להמליץ להאכיל את הכלב שלכם במזון ייעודי כדי לראות אם בעיית העור פוחתת.

אם לכלב שלכם אין רגישויות למזון אבל יש לו פיודרמה משנית לבעיות בריאותיות אחרות, כמו הפרעה הורמונלית, אז אולי זה יהיה רעיון טוב להאכיל את הכלב שלכם במזון שנוסח במיוחד עבור כלבים עם עור רגיש. חשוב לדבר עם הווטרינר שלכם על המזון האידיאלי כדי לוודא שהכלב שלכם מקבל את התזונה האפשרית הטובה ביותר.

פיודרמה יודעת מאוד להפריע, אבל עם הידע והטיפול הנכונים - ניתן לפתור אותה. אם הכלב שלכם מפתח פיודרמה, במיוחד אם זה קרה יותר מפעם אחת, יתכן שאתם מתמודדים עם בעיה בסיסית הדורשת פתרון. אם אתם מבחינים באחד מהסימנים של הזיהום, התקשרו לווטרינר שלכם כדי שתוכלו לעבוד יחד כדי להחזיר את הכלב שלכם להרגיש כמו העצמי הטוב ביותר שלו.

אודות המחברת

דר' שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן היא בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית ב- UC Davis בשנת 2002. ד"ר ווטן החברה באגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינרים, מחלקת את זמנה המקצועי בין פרקטיקות לבעלי חיים קטנים בגרילי, קולורדו, מרצה בנושאים קשורים, מנהיגות ,תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה ומשתתפת בתחרויות תריאטלון.

מאמרים נוספים

 • קשקשים בכלבים: עובדות, מניעה וטיפול | Hill's Pet

  Learn the proper age to spay your puppy, as well as whether adult dogs can be spayed, and possible complications to keep an eye out for following surgery.
 • כיצד לנהל IBD בכלבים

  Learn if your dog may be experiencing symptoms of IBD, why it's different from IBS in people, and how your vet can help manage and treat this condition.
 • "מדוע הכלב שלי סובל מעצירות?" ושאלות אחרות בנושא מערכת העיכול

  "איך מוגדרת עצירות?" ו"למה הכלב שלי סובל מעצירות?" הן שאלות שנשאלות לעתים קרובות על ידי בעליהן של חיות מחמד. מהצד השני של ספקטרום הבעיות במערכת העיכול נמצאים שלשולים, שיכולים גם הם להיות מבלבלים כיוון שיכולים להיות להם גורמים רבים. שתי הבעיות הללו במערכת העיכול בכלבים עלולות לגרום לעייפות, לנפיחות ולאי נוחות קיצונית. למרות ששמירה על תזונה מאוזנת והימנעות מחוסר זהירות בכל הנוגע לתזונה של הכלב (כמו חיטוט באשפה, בליעת צעצועים ואכילת שאריות מהשולחן) יכולות למזער בעיות במערכת העיכול, עצירות ושלשולים הם מצבים שכיחים שעל בעלי חיות מחמד לדעת כיצד להתמודד איתם.
 • הפרעות גסטרואינטסטינליות והפרעות עיכול בכלבים: סוגים וגורמים

  Dogs running הפרעות ומחלות גסטרואינטסטינליות משפיעות על הקיבה והמעיים של הכלב, מה שמוביל לכאבים ולבעיות אחרות. כל הפרעה שמפחיתה את עיכול או ספיגת המזון, או משנה את מעברו בדרכי העיכול, יכולה להיקרא הפרעת עיכול.

מאמרים נוספים