<

פיודרמה (דלקת עור זיהומית) אצל כלבים: מה כדאי לדעת

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

האם הגירוד של הכלב שלכם מסיח אותו (וגם אתכם!)? האם על העור שלו יש גלדים או שהעור שלו נראה אדום? האם יש לו פריחה, פצעונים או שנוסף ריח רע לעור? יכול להיות שיש לו פיודרמה, בעיית עור שכיחה המשפיעה על כלבים מכל הגזעים, הגדלים והגילאים. אם אתם חוששים שפיודרמה השתלטה על עור הכלב שלכם, המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד על סיבות וטיפולים נפוצים.

מהי פיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה היא זיהום חיידקי, שיכול להיות שטחי או עמוק, המשפיע על זקיקי השיער והעור שמסביב. אם אתם תוהים על משמעות הביטוי, "פיו" פירושו מוגלה, ו-"דרמה" פירושו עור. גורמים פוטנציאליים לפיודרמה אצל כלבים כוללים:

 • חדירה של גוף זר, כמו זרעי עשב, שנכנס מתחת לעור.
 • טראומה או פצע מנשיכה.
 • רגישות לפרעושים, מזון או גורמים סביבתיים כמו אבקה או קרדית האבק (דרמטיטיס אטופי). גזעים מסוימים, למשל בולדוג, בוקסר ולברדור, נוטים יותר לדרמטיטיס אטופי מאחרים.
 • קרדיות.
 • הפרעה הורמונלית, כמו תסמונת קושינג או תת פעילות של בלוטת התריס.
 • מחלת חיסוניות עצמית.
 • מתן תרופות המדכאות את המערכת החיסונית, כמו סטרואידים או כימותרפיה.

לגזעים מסוימים יש בעיות עם קפלי העור, כמו השארפיי או כלבים מגזעים קצרי פנים עם קפלי עור על האף כמו פאג. כאשר עור פרוותי מתקפל, אוויר לא יכול להיכנס ולחות נלכדת, וכך הקפל הופך ללח ומודלק. זה מאפשר לחיידקים לשגשג, מה שגורם לבעיות כמו פיודרמה. מקרים כאלו של פיודרמה הם קשים לזיהוי מכיוון שהם מוסתרים בקפלים.

כלב מתגרד כשהוא יושב בחוץ.

מהם התסמינים של פיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה יכולה להופיע במגוון צורות, בהתאם לגורם. זה יכול להיות מוגבל לאזור אחד, או להופיע בכל אזורי עור הכלב שלכם. אזורים מסוימים בגוף, כגון קפלי עור, סנטרים, שפתיים, קפלי הפות והעור בין אצבעות הרגליים נוטים יותר להיפגע. לפעמים פיודרמה מגרדת ביותר, במקרים אחרים, נראה שזה לא גורם לכלב לגרד בכלל. סימנים של פיודרמה שיש לשים לב אליהם כוללים:

 • בליטות אדומות בעור.
 • שלפוחיות בעור.
 • עור מתקלף.
 • התקרחויות.
 • שינוי צבע העור.
 • נשירה מוגזמת.
 • אדמומיות בעור.

גורים יכולים לקבל סוג מיוחד של פיודרמה הנקרא פיודרמת כלבלבים. זה בדרך כלל משפיע על האזורים הפחות שעירים כמו בית השחי, המפשעה והבטן. גבשושיות אדומות אלו יכולות להפוך לגלד ולהתקלף. פיודרמה של גורים יכולה לגרום לכלב שלכם להתגרד קלות, אבל גורים הסובלים מפיודרמה של גורים בדרך כלל יהיו במצב בריאותי כללי טוב.

מהו הטיפול בפיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה נגרמת בדרך כלל על ידי חיידקי סטפילוקוקוס (או בקיצור, סטאפ). זיהומי סטאפ בדרך כלל נרפאים בקלות, אלא אם כן לכלב שלכם יש זיהום מזן שפיתח עמידות לתרופות. 

אם הווטרינר/ית שלכם חושד במקרה של פיודרמה, הוא ירצה תחילה לאשר זאת באמצעות סדרה של בדיקות. הוא בוודאי ייקח מגוון דגימות מהעור, עם ספוגיות או באמצעות גירוד או אולי אפילו מחט. הדגימה תיבדק במיקרוסקופ כדי לחפש חיידקים ואורגניזמים אחרים, כמו קרדית, ובמידת הצורך הוא עשוי גם לשלוח דגימה למעבדה מיוחדת כדי לקבוע את סוג האנטיביוטיקה היעיל ביותר. לפעמים יהיה צורך לבצע תרבית פטרייתית או בדיקת אור שחור כדי לשלול פטרת.

לאחר האבחנה, מטפלים בפיודרמה על ידי לחימה בזיהום החיידקי. פיודרמה אצל כלבים מטופלת בטיפול אנטי-מיקרוביאלי - או אנטיביוטיקה דרך הפה או תרופות אנטיבקטריאליות מקומיות, שמפו או תרסיס הנמרח על האזור הפגוע. מכיוון שכדאי לצמצם את השימוש באנטיביוטיקה למינימום הנדרש, מומלץ שתעקבו מקרוב אחר הוראות הווטרינר/ית שלכם לגבי התרופות הללו.

הווטרינר/ית שלכם ואתם תצטרכו גם לעבוד יחד כדי לקבוע ולטפל בגורם הרקע לזיהום, אם ישים. ייתכן שבדיקות המבוססות על ניסוי וטעייה יהיו מעורבות והווטרינר/ית שלכם עשוי לבקש לקחת דגימות דם, עור או שתן מהכלב שלכם. ייתכן שהוא גם ירצה לעשות בדיקת מזון כדי לשלול רגישויות למזון.

האם לתזונה יש תפקיד?

גולדן רטריבר שוכב בעודו אוכל מקערה

לתזונה והמזון של הכלב שלכם יש תפקיד גדול בשמירה על בריאות העור. לדוגמה, חומצות האמינו המגיעות מחלבונים תזונתיים הן אבני הבניין לתאי העור והשיער, בעוד שחומצות שומן הן המפתח לשמירה על איכות הפרווה והפחתת אבדן מים דרך העור.

חלק מהכלבים עלולים לפתח רגישות למרכיבי מזון מסוימים, לרוב לחלבון כגון בשר בקר או עוף, מה שעלול להוביל לפיודרמה משנית. אם הווטרינר/ית שלכם חושד שרגישות למזון היא הגורם, הוא יצטרך לטפל תחילה בזיהום העור. הוא יהיה עשוי להמליץ להאכיל את הכלב שלכם במזון ייעודי כדי לראות אם בעיית העור נפתרת. בדיקות תזונה נעשות בשיטה של ניסיון ושלילה, ולכן חשוב מאוד שלא תאכילו את הכלב שלכם בשום דבר אחר מלבד המזון המיוחד לתקופה שנקבעה. לבעיות עור, ייתכן שהניסוי יצטרך להימשך 8-10 שבועות, אז היו מוכנים לטווח הארוך ווודאו שכל המשפחה תהיה מעורבת בזה.

אם לכלב שלכם אין רגישויות למזון אבל יש לו פיודרמה משנית לבעיות בריאותיות אחרות, כמו הפרעה הורמונלית, אז אולי זה יהיה רעיון טוב להאכיל את הכלב שלכם במזון שנוסח במיוחד עבור כלבים עם עור רגיש. חשוב לדבר עם הווטרינר/ית שלכם על המזון האידיאלי כדי לוודא שהכלב שלכם מקבל את התזונה האפשרית הטובה ביותר. תזונה נכונה ושימוש במזונות התומכים בתפקוד העור יכולים לעזור להאיץ את ההחלמה ולמזער את עלויות הטיפול.

פיודרמה יודעת מאוד להפריע, אבל עם הידע והטיפול הנכונים - ניתן לפתור אותה. אם הכלב שלכם מפתח פיודרמה, במיוחד אם זה קרה יותר מפעם אחת, יתכן שאתם מתמודדים עם בעיה בסיסית הדורשת פתרון. אם אתם מבחינים בסימנים כלשהם של זיהום כזה, התקשרו לווטרינר שלכם, והוא יעבוד איתכם כדי לגרום לכלב שלכם להרגיש שוב במיטבם.

אודות המחברת

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

ד"ר שרה ווטן היא בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית ב- UC Davis בשנת 2002. ד"ר ווטן החברה באגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינרים, מחלקת את זמנה המקצועי בין פרקטיקות לבעלי חיים קטנים בגרילי, קולורדו, מרצה בנושאים קשורים, מנהיגות ,תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה ומשתתפת בתחרויות תריאטלון.

 

נבדק על ידי Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים