<

מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מאמרים קשורים

 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.
 • רגישויות למזון, אי סבילות והבטן הרגישה של החתול שלכם

  תלונה נפוצה שהווטרינרים שומעים מבעלי חתולים היא שלחתול שלהם יש בטן רגישה והקאות - אולי פעם בשבוע, אולי פעמיים בשבוע, אבל תמיד על השטיח (או במקום אחר שקשה לשטוף אותו). למרות שהפרעות עיכול אצל חלק מהחתולים עלולות להתרחש באופן קבוע, זה אף פעם לא נורמלי, גם אם יש חומר צמחי או כדור שיער בשלולית על הרצפה
 • מחלה ושלשול: האם זה מצב חירום חתולי?

  בדיוק כמו אנשים, חתולים יכולים לחוות קלקול קיבה מדי פעם. אם החתול שלכם מראה את אחד מהסימנים הבאים, במיוחד לאחר אכילה, ייתכן שיש לו קיבה רגישה.

מוצרים קשורים

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.

בצלים ושום

בצל, שום, בצל שאלוט ובצל ירוק עלולים לגרום לנזק לתאי הדם האדומים של החתול שלכם ולהוביל לאנמיה. מזונות אלה רעילים בדרך כלל כאשר נאכלים בכמויות גדולות, אך גם חשיפה לצורות מרוכזות של בצל או שום, כמו תערובת מרק בצל או אבקת שום, יכולה להיות רעילה. אם החתול מציג תסמינים של עייפות, חולשה, תיאבון מופחת, חניכיים חיוורות ושתן כתום עד אדום כהה, יש לקחת אותו מיד לווטרינר.

חתול ניגש לאישה

ביצים חיות, בשר נא ועצמות לא מבושלות

בדיוק כמו בבני אדם, צריכת ביצים חיות או בשר נא עלולה להוביל לזיהום בסלמונלה או E.coli אצל חתולים. תסמיני המחלה משתנים ויכולים לכלול הקאות, שלשולים ועייפות. זיהומים אלו עלולים לעבור לבני האדם בסביבת החתול, לכן מומלץ להקפיד על שטיפה של הידיים לאחר בישול מזון ועל מניעת גישה של החתול למזון לא מבושל. בנוסף, ביצים חיות מכילות אנזים הנהרס בבישול, אך ללא בישול עלול להוביל לבעיות בריאותיות הנראות כשינוי בבריאות העור והפרווה. מומלץ להרחיק מהחתול עצמות לא מבושלות אשר עלולות להוביל לחנק, לפגיעה במערכת העיכול וכן יכולות להזיק לשיניים. 

שוקולד ומשקאות המכילים קפאין

כולנו שמענו ששוקולד יכול להיות קטלני לכלבים, אך הוא רעיל באותה מידה גם לחתולים. שוקולד מכיל חומרים המכונים מתילקסנטינים, העלולים לגרום להקאות ושלשולים, טמפרטורת גוף גבוהה, רעידות בשרירים, קצב לב לא תקין, אי נוחות בבטן, צמא מוגבר ופרכוסים. מתילקסנטינים נמצאים גם במשקאות המכילים קפאין ויש להימנע מהם. פנו לווטרינר שלכם אם החתול שלכם חווה אחד מהתסמינים האלה. ככלל אצבע, שוקולד מריר מסוכן יותר משוקולד חלב ומשוקולד לבן.

אלכוהול ובצק לא אפוי

משקאות אלכוהוליים ומזונות המכילים אלכוהול עלולים להיות מסוכנים לחתול שלכם. בליעה עלולה לגרום להקאות, שלשולים, רעידות, חוסר התמצאות בסביבה, קשיי נשימה, תרדמת ואף למוות. בנוסף, חשוב למנוע מחתולים גישה לבצק שאינו אפוי שכן פירוקו במערכת העיכול מלווה בייצור חומרים אלכוהוליים. אם קיים חשד שהחתול שלכם בלע אפילו כמות קטנה של אלכוהול, מומלץ לקחת אותו מייד לטיפול רפואי. 

חלב ומוצרי חלב

למרות שהחתול שלכם עשוי ליהנות משתיית חלב, זה לא בהכרח טוב בשבילו. חתולים מתקשים לעכל את הלקטוז הנמצא בחלב, מה שעלול לגרום לכאבי בטן או שלשול. רוב החתולים נחשפים ללקטוז רק מחלב אמם כשהם גורים. משום שגורי חתולים ניזונים רק מחלב אמם במשך מספר שבועות, מערכת העיכול שלהם לרוב אינה מוכנה לצריכת לקטוז אחרת. לכן, למרות שחלק מהחתולים אינם מתקשים לעכל חלב, לא מומלץ עבורם לשתות דבר פרט לחלב אמם בתחילת חייהם, בגלל האפשרות לבעיות עיכול.

ענבים וצימוקים

אפילו כמות קטנה של ענבים וצימוקים עלולה לגרום לחתול שלכם לחלות - הם עלולים אף להוביל להתפתחות מהירה של אי ספיקת כליות. תוך 12 שעות מהבליעה מתרחשות לפעמים הקאות. סימנים אחרים שיכולים להופיע תוך 24 שעות כוללים עייפות, שלשולים, ירידה בתיאבון, כאבי בטן, ירידה במתן שתן וכאבי בטן.

למרות שהסיבה אינה ברורה, ענבים וצימוקים יכולים לגרום לאי ספיקת כליות אצל חתולים, ואפילו כמות קטנה עלולה לגרום לחתול לחלות. הקאות חוזרות ונשנות והיפראקטיביות הם סימנים מוקדמים. למרות שחלק מהחתולים אינם מציגים סימני מחלה, עדיף לא לתת לחתול ענבים בכלל ולהרחיק ענבים וצימוקים ממשטחים נגישים לחתול שלכם.

מזון כלבים

אף שכמובן שאינו רעיל, חשוב לזכור שמזון כלבים אינו מאוזן תזונתית עבור חתולים. חתולים זקוקים לרמה גבוהה של רכיבים תזונתיים כגון טאורין, חומצה ארכדונית, רמת חלבון כללית וויטמין A, אשר כלולים במזון כלבים ברמה נמוכה יותר. (כלבים בהיותם אוכלי כל, אינם זקוקים לרמה גבוהה של רכיבים אלו לצורך איזון תזונתי). כדוגמה, עבור חתולים, צריכה לא מספקת של טאורין עלולה לגרום להתפתחות בעיות בריאותיות כגון בעיות לב ופגיעה בעיניים. 

מניעת מזונות מסוכנים מהחתול שלכם

חייו ורווחתו של החתול שלכם תלויים בסוג המזון שהוא אוכל. על ידי הרחקת מזונות רעילים ומסוכנים מהישג ידו, כמו גם הקפדה צריכת מזון מאוזן, תעזרו לשמור על בריאות החתול שלכם.

להלן מספר טיפים קלים למניעת מזונות מסוכנים ורעילים מהחתול שלכם:

 • אחסנו מזון הרחק מהישג ידו של החתול שלכם. התקינו מנעולי בטיחות בארונות כדי לשמור על החתלתול הסקרן מלפתוח אותם.
 • אל תתנו לחתול שלכם לשבת על הדלפק בזמן שאתם מבשלים או אוכלים.
 • אל תתנו לחתול שלכם שאריות מהשולחן.
 • חשוב במיוחד להיות זהירים יותר במהלך החגים. סביר להניח שיש יותר מאכלים מפתים בסביבה, שרבים מהם יכולים להפריע לבטן של החתול שלכם או אפילו להזיק לו.

אם אתם מבחינים או חושדים שהחתול שלכם אכל אחד מהמזונות האלה, קחו אותו מיד לווטרינר שלכם. בעוד חלק מהמזונות האלה עשויים לגרום לחתול שלכם רק לאי נוחות קלה, מזונות אחרים יכולים להיות מסוכנים הרבה יותר לבריאותו. אם יש לכם ספק, פנו לווטרינר שלכם לעזרה.