<

מדוע סיבים חשובים במזון לחתולים?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מזון חתולים עתיר סיבים חשוב במיוחד במצבים של בעיות במערכת העיכול. אבל למה בדיוק סיבים חשובים לחתול שלכם?

במקרים רבים, מזון חתולים הכולל סיבים תזונתיים יכול לסייע בתפקודי עיכול ולהועיל לאיכות הצואה של חתולים שאחרת עלולים לסבול מבעיות עיכול. מזון עתיר סיבים עשוי להועיל במקרים של עצירות, שלשולים, סוכרת ואפילו השמנת יתר.

המיקרוביום והאינטראקציה שלו עם מזון חתולים המכיל סיבים

המעיים  מיקרוביום הכוונה למיליונים רבים של מיקרואורגניזמים (חיידקים, פרוטוזואה, פטריות, וירוסים) שחיים בתוך מערכות העיכול של חתולים (כמו גם במערכת העיכול של כלבים, בני אדם ויצורים חיים אחרים).

מערכת אקולוגית זו של אורגניזמים חיים היא הכרחית לתהליכי עיכול. החיידקים במעי הגס של חיות המחמד עוזרים לפרק חומרי מזון ולייצר תרכובות מועילות כמו ויטמינים. תכונה זו חשובה במיוחד כאשר מדובר בפירוק סיבים תזונתיים. לעתים קרובות חיידקים מייצרים תהליכי פירוק של סיבים הנקראים תסיסה (פרמנטציה).

חתולים, למרות שהם טורפים, יכולים להפיק תועלת משמעותית מצריכת מזון חתולים הכולל סיבים.

Brown tabby cat eating from metal bowl.

סיווג הסיבים במזון חתולים

אחת הדרכים לסווג סיבים תזונתיים מבוססת על מסיסות.  סיבים מסיסים נוטים להתמוסס במיצי הקיבה ותכולת המים במעי, כאשר מרקמם של חלק מהסיבים המסיסים הופך למרקם ג'ל, אשר יכול לספוג נוזלים ולהקל על העברת הצואה. סיבים בלתי מסיסים מוסיפים נפחיות למזון הנאכל, ועוזרים לווסת את מעבר חומרי המזון דרך המעי ויכולים לעזור למרקם התקין של הצואה.  סיבים מסיסים ובלתי מסיסים יכולים לעבור תהליכי תסיסה על ידי החיידקים. המשמעות היא שחיידקים במעיים יכולים לפרק את הסיבים הללו ולייצר תרכובות חדשות. אלו בתורן, יכולות להועיל בדרכים שונות כגון להזין את תאי המעי הגס.

פרה-ביוטיקה במזון חתולים הכולל סיבים

מזון לחתולים עם סיבים כולל בדרך כלל תערובת של סיבים מסיסים ובלתי מסיסים כדי לסייע בקידום בריאות המעיים ותורם לאיכות צואה טובה יותר. חלק ממרכיבי הסיבים הללו מכונים גם פרה-ביוטיקה, שהם בדרך כלל סיבים ניתנים לתסיסה המעודדים את הצמיחה של "החיידקים הטובים" שחיים במעיים. חלק מהמזונות עתירי הסיבים לחתולים תורמים במיוחד, מכיוון שהם עוזרים להאכיל את החיידקים המועילים ולקדם מיקרוביום מאוזן.

מצבי עיכול רבים עלולים לגרום לחוסר איזון חיידקי כולל שלשול כרוני, קוליטיס ועצירות.

סיבות אחרות להאכיל חתולים במזון עתיר סיבים

חתולים סוכרתיים ניזונים בדרך כלל ממזון עתיר חלבון ודל פחמימות, אך עשויים גם להפיק תועלת ממזון עשיר בסיבים תזונתיים אם הם נוטים לסבול מעודף משקל או אם סובלים במקביל מסוגים מסוימים של בעיות במערכת העיכול.

חלק מהסיבים מאטים את הספיגה של חומרים מזינים, ומאפשרים לסוכרים מהעמילן להיספג לאט יותר ולכן מייצבים את רמות הסוכר בדם. חתולים הסובלים מעודף משקל או כאלה המועדים לעלייה במשקל עשויים גם להפיק תועלת ממזון עשיר בסיבים, מכיוון שהוא עשוי לתרום לתחושת השובע באופן יעיל יותר לעומת מזון רגיל - וירידה במשקל עשויה לסייע בניהול סוכרת.

יתר על כן, מזון לחתולים עם סיבים עשוי לסייע גם לחתולים הסובלים ממחלות במערכת העיכול הפוגעות במעי הגס. סיבים יכולים לעזור לווסת את התנועתיות במערכת העיכול ולנהל את מאזן המים, כדי למנוע את שני המצבים הקיצוניים: עצירות ושלשולים.  מולקולות הנקראות חומצות שומן קצרות שרשרת, עשויות להיות נגזרות מפירוק סיבים ומסייעות בהזנת המעי הגס.

האם מזון עתיר סיבים מועיל לחתולים?

כשהם ברשות עצמם, חתולים אוכלים הרבה דברים שבני אדם מחשיבים כבלתי ניתנים לעיכול, כמו שיער, עצמות, סחוסים, נוצות, קשקשי דגים ותכולת קיבה של הטרף שלהם. מגעיל, אבל טבעי. חלקם ניתנים לעיכול עד לנקודה מסוימת, בעוד שאחרים עשויים להכיל סיבים שימושיים לעיכול.

אמנם יש פרטים בנוגע לתזונת חתולים שמדענים עדיין לא הבינו, עדיין מתבססת ההבנה שהחתולים הקרניבורים יכולים למעשה להפיק תועלת רבה מסיבים. מחקר על הרגלי האכילה של ברדלסים שפורסם בכתב העת Journal of Animal Science מצא כי לאלו שאכלו טרף שלם - פרווה, תכולת קיבה והכל - היה פרופיל צואה בריא יותר בהשוואה לאלו שניזונו רק מהבשר. זה הוביל את החוקרים למסקנה שמערכות העיכול של קרניבורים עושות משהו מועיל עם חומר הגלם הנוסף הזה.

התפקיד של מזון דל סיבים לחתולים

מה אם הווטרינר שלכם ממליץ במקום זאת על מזון דל סיבים לחתולים? בדרך כלל, וטרינרים ממליצים על מזון דל בסיבים תזונתיים לחתולים עם הופעה פתאומית של הפרעות במערכת העיכול כגון הקאות חריפות או שלשולים.  למזונות אלה יש רמות גבוהות יותר של חומרים מזינים אחרים כגון אלקטרוליטים וויטמינים מקבוצת B, כדי לסייע בהחלמה אצל חתולים אלה.  חשוב תמיד להתייעץ עם וטרינר בעת בחירת מזון לחתול שלכם. אם החתול שלכם נמצא בתוכנית הזנה עשירה בסיבים, הווטרינר יפקח כדי לוודא שהמצב המחלתי מנוהל היטב.

אודות המחבר

Dr. Patty Khuly

דר. פטי קחולי

ד"ר פטי קחולי היא וטרינרית עטורת פרסים הידועה בחשיבתה העצמאית, ההסברה הנמרצת שלה בנוגע לבריאות חיות מחמד, התשוקה שלה למקצוע הווטרינריה וכתביה על בריאות חיית המחמד.

ד"ר ק היא בוגרת מצטיינת של מכללת ולסלי ושל בית הספר לרפואה וטרינרית של אוניברסיטת פנסילבניה. היא קיבלה את ה-MBA שלה בבית הספר למינהל עסקים של וורטון כחלק מהתוכנית היוקרתית VMD/MBA לתואר כפול. כיום היא הבעלים של Sunset Animal Clinic, מרפאה וטרינרית במיאמי, פלורידה.

אבל זה לא הכל. ד"ר ק היא קוראת מסורה, סורגת נלהבת, חובבת יוגה לוהטת, גיקית מוזיקה, אצנית מתקשה ופודית בלתי נלאית. היא גרה בדרום מיאמי עם שלושה כלבים, אינספור חתולים, שתי עיזים שניצלו ולהקה מצחיקה של תרנגולות.

תוכלו לעקוב אחר הכתיבה שלה ב- DrPattyKhuly.com וב- sunsetvets.com.

מאמרים נוספים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מאמרים נוספים