<

כמה גזעי חתולים יש?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

למרות שהחתול שלכם הוא ייחודי, תגלו שהוא חולק הרבה קווי דמיון עם אחרים מאותו גזע. האוזניים הרכות שלהם, עיני הזהב או השימוש בקול רם - מקורם יכול להיות מאב קדמון גזעי. כמה גזעי חתולים יש בכלל?

ההיסטוריה של גזעי חתולים

על פי הנשיונל ג'יאוגרפיק, חתולים התחילו לראשונה להתקרב לאזורים מיושבי אדם כבר לפני שמונת אלפים שנה, ולאכול את המכרסמים שאיימו על מאגרי התבואה שלהם. עם זאת, רק במאה התשע-עשרה החלו חובבי חתולים להרביע חתולים למראה או התנהגות ספציפיים. כמה חתולים נבחרים, כמו המאו המצרי, דומים בעיקר לאבותיהם הפראיים ממדבריות המזרח התיכון (או במקרה של מיין קון, צפון אמריקה המושלגת). אבל באופן כללי, רוב הגזעים הם תוצאה של התערבות אנושית עם אחד מבני הלוויה המגרגרים ביותר בטבע.

בניגוד לכלבים, חתולים השתנו מעט מאוד מבחינה גנטית מחתולי הבר שנתגלו לראשונה בחוות עתיקות. מכיוון שחתולים מעולם לא הורבעו עבור משימות ציד או רעייה ספציפיות כמו כלבים, הווריאציות שלהם עדינות יותר,בהשוואה להבדלים העמוקים שבין גזעי כלבים כמו רוטוויילר וביגל.

חתול אפור לבן פלאפי יושב על שולחן מעץ בקפה חתולים

כמה גזעי חתולים יש?

הנתון של כמה גזעי חתולים מתועדים בעולם תלוי במקור בו מחפשים את המידע. רשומוני חתולים בינלאומיים וארגונים אחרים מפרטים כולם כישורים שונים לגזעים שהם מקבלים לרישום, והמספר הכולל משתנה ביניהם - אם כי יש הרבה פחות גזעי חתולים מוכרים מאשר גזעי כלבים. בעוד שבאנציקלופדית בריטניקה רשומים רק חמישה עשר גזעי חתולים, איגוד החתולים הבינלאומי, הרישום הגנטי הגדול בעולם של חתולים עם ייחוס, מכיר בשבעים ושלושה סוגים שונים. המספר במאגרי רישום מוכרים רבים נוטה להיות בין שני המספרים הללו.

לדוגמה, המועצה הממשלתית של אוהבי החתולים (GCCF), גוף רישום החתולים המוביל בבריטניה, מכיר ב-40 גזעים שונים נכון לשנת 2022. ה-Fédération Internationale Féline, עם ארגונים חברים בארבעים מדינות, מכיר בארבעים ושמונה גזעים המחולקים לארבע קטגוריות.

ישנן כמה סיבות לכך שארגונים שונים מגדירים גזעי חתולים בצורה שונה. הסיבה הפשוטה ביותר היא הסיווג הכולל. במאגרים מסוימים לא תהיה התייחסות לחתולים שאינם בעלי אילן יוחסין בו קיימים שמות הוריהם וגזעיהם למשך מספר מסוים של דורות. בנוסף, ארגונים מסוימים כוללים מספר סוגים של חתולים בסיווג אחד, בעוד שאחרים מפרידים אותם לקטגוריות משלהם.

אז, כמה גזעי חתולים יש? אין מספר נחרץ אחד - רק עוד ראיה לכך שחתולים אוהבים לפעול לפי הכללים שלהם.

האם ניתן לרשום גזעי חתולים חדשים?

בדרך כלל, רשימות הגזע המקובלות על ידי המאגרים נשארות לעתים קרובות זהות. עם זאת, גזעים חדשים מפותחים מדי פעם ומחפשים הכרה. לדוגמה, ה-GCCF העניק הכרה מוקדמת לגזע Lykoi בשנת 2020.

גזעי חתולים מפותחים לעתים קרובות גם מכמה חתולים שחלקו תכונה גנטית מסוימת. אם תכונה זו אינה מובנת או קשורה לנטייה גנטית למחלה מסוימת, ההרבעה יכולה להיות שנויה במחלוקת. ה-GCCF וארגונים אחרים שומרים על כללים נוקשים למרביעים כדי להבטיח שחתולים גזעיים יהיו בריאים וללא נטייה להפרעות תורשתיות.

בין אם לחתול יש עיניים כחולות, חמש אצבעות או סט מדהים של פסים, החתול מהסוג הטוב ביותר הוא זה שרוצה לחזור איתכם הביתה! ישנם אלפי חתולים במקלטים שאולי אינם גזעיים, אך מחכים שתיתנו להם בית לנצח. אם אתם מנסים ללמוד יותר על הגזע של החתול שלכם או שוקלים לאמץ חתול חדש, הקדישו קצת זמן כדי ללמוד על תכונות הגזע הייחודיות שלו. הווטרינר שלכם יוכל לספק לכם את המידע הטוב ביותר על חיית המחמד שלכם והצרכים שלה כדי להיות מאושרת ובריאה. כמו כן, אל תשכחו לבדוק גם לגביי חתולים מעורבים. ישנם אלפי חתולים כאלו שמחכים לאימוץ מדי שנה בבריטניה, ורבים מהם נושאים תכונות גנטיות דומות לשל החתולים הגזעיים שהיוו את אבותיהם המוקדמים. כשזה מגיע לאהבת חתול, זה לא משנה כמה גזעים יש כי לחתול הטוב ביותר עבורכם יהיו תכונות ייחודיות משלו שאי אפשר שלא להתאהב בהן.

 

אודות המחברת

ארין אולילה

ארין אולילה מאמינה בכוחן של מילים וכיצד מסר יכול ליידע - ואפילו לשנות - את קהל היעד שלו. ניתן למצוא את הכתיבה שלה בכל רחבי האינטרנט ובדפוס, והיא כוללת ראיונות, כתיבת ככותבת צללים, פוסטים בבלוג וסיפורי עיון יצירתיים. ארין היא מומחית ב-SEO ובכל מה שקשור לרשתות חברתיות. היא סיימה את לימודיה באוניברסיטת פיירפילד עם תואר M.F.A. בכתיבה יצירתית. פנו אליה בטוויטר @ReinventingErin או למדו עוד עליה בכתובת http://erinollila.com.


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

מאמרים נוספים

 • מציאת גור החתולים החדש שלכם: היכן לחפש

  חושבים לאמץ גור חתולים? ה- RSPCA לקח 29,432 חתולים רק בשנת 2019, ודיווחים כי חתולים וגורי חתולים נטושים היו זקוקים מאוד להצלה לאורך כל המגיפה. עם זאת, חשוב להיות מודעים לחלוטין לאחריות של טיפול בגור חתולים ולשקול היטב היכן ניתן לאמץ גור חתולים.
 • למה ומתי לסרס את החתול או גור החתולים שלכם

  ישנם יתרונות רבים להיות בעלים של חתלתולים מלבד היותם מקסימים ביותר. חתולים הם בדרך כלל חיות מחמד נקיות ומסודרות.
 • הבדלים בין חתולים זכרים וחתולות נקבות

  אתם מכירים את ההבדלים הביולוגיים בין חתולים זכרים וחתולות נקבות, אבל אתם יכולים לתהות אם מין אחד טוב מהשני כשזה מגיע לבחירת חבר פרוותי חדש שיצטרף למשפחה שלכם. למידת הניגודים בין זכרים מתגנדרים למלכות מגרגרות עשויה לעזור לכם לבחור חתול שיתאים יותר לאורח החיים שלכם ולאישיותכם. אז, האם כדאי לכם לקחת חתול זכר או נקבה? תחילה נחקור את ההבדל בין חתולים זכרים וחתולות נקבות.
 • איך לעזור לחתול שאבד

  Stray Cat Peeking From The Slit מציאת חתול אבוד על מפתן ביתכם יכולה להיות חוויה מבלבלת. ללא ספק תרצו לעזור, אבל לא תמיד ברור לאיזה סוג של עזרה זקוק חתול זר. סביר להניח שהוא יהיה שייך לאחת משלוש קטגוריות: יש לו בית שממנו הלך לאיבוד, הוא ננטש וכעת הוא מסתובב ברחוב, או שהוא חתול רחוב שמעולם לא חווה סוציאליזציה בקרבת בני אדם.

מאמרים נוספים