<

דמנציה אצל חתולים: יותר מ"סתם להזדקן" | Hill's Pet

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

זה לא רק בבני אדם: גם חתולים יכולים לחלות בדמנציה. למרבה הצער, חתולים שיתגלו כברי מזל ויחיו חיים ארוכים, עלולים גם לחוות רמה מסוימת של דמנציה של חתולים, הידועה גם בשם תפקוד קוגניטיבי לקוי. יכול להיות שחתולים גריאטריים שנראים "מבולבלים" חווים משהו אחר יותר מ"סתם זקנה."

חתולים מבוגרים: תחום מחקר חדש

דמנציה חתולית היא מחלה מסובכת ולעיתים אינה מאובחנת, אינה מטופלת ואינה מובנת על ידי וטרינרים ובעלי חיות מחמד כאחד. כעת, כאשר משך החיים של חתולים ארוך, האבחנות הופכות נפוצות יותר.

חתולים עם דמנציה מראים סימנים הדומים לאלו שמופיעים בבני אדם עם דמנציה סנילית או מחלת אלצהיימר. בקרב וטרינרים מתעוררת השאלה האם יש משהו שניתן לעשות בנוגע לדמנציה אצל חתולים.

חתול פלאפי, גדול כתום ישן על הרצפה

הסימנים לתפקוד קוגניטיבי לקוי אצל חתולים

כמו כל איבר אחר, המוח מתדרדר עם הגיל. המוח החתולי עשוי להראות סימני הזדקנות וירידת תפקוד בין הגילאים 10 עד 15, ולאחר מכן סימנים אלו עשויים להיראות מואצים ככל שהמחלה מתקדמת והסימנים הופכים בולטים יותר.

הסימנים האופייניים לדמנציה אצל חתולים כוללים:

 • חוסר התמצאות כללית (בלבול לגבי היכן הם נמצאים, שיטוט חסר מטרה, פספוס בהבנת אותות קבועים הקשורים לאירועים מתוכננים כמו זמן האכלה)
 • הפחתה בפעילות וירידה בעניין למשחק
 • שינויים במחזור שינה-ערות (ערנות לאורך הלילה ושינה לאורך כל היום, ללא התחשבות בפעילות אנושית)
 • עניין מופחת באוכל, מים, בחתולים האחרים בבית ובאינטראקציה אנושית
 • הטלת שתן מחוץ לארגז החול
 • עליה בקולניות (יללה בקול רם, במיוחד בלילה)

הרפואה הווטרינרית עדיין מחפשת תשובות לגבי דמנציה חתולית. האם דמנציה חתולית מיוחסת להפרעה נוירולוגית ספציפית? האם היא זהה לתהליך הנצפה אצל אנשים? האם היא ניתנת לטיפול?

האם זה דמנציה חתולית או מצב אחר?

ישנן מגוון מחלות גריאטריות עם סימנים דומים לאלו של דמנציה חתולית. מכיוון שמחלות אלו יתכן ויופיע באותו שלב בחיים, יש צורך בהערכה יסודית של וטרינר כדי להבטיח שהחתול שלכם יקבל את הטיפול המתאים. תמיד עדיף לתפוס דברים מוקדם!

יתר פעילות בלוטת התריס

פעילות יתר של בלוטת התריס שמייצרת יותר מדי הורמון בלוטת התריס היא הפרעה נפוצה המאובחנת בחתולים מבוגרים. עודף של הורמון בלוטת התריס יכול להפריע לתפקוד האיברים ואף עלול לפגוע במוח, מסביר The Animal Trust. סימן אחד הוא תיאבון מוגבר, כך שאתם עשויים להבחין בחתול שלכם מבקש לאכול ללא הרף. זה יכול גם להוביל להיפראקטיביות ולהגברת הקול, וזה עלול להתפרש בטעות כדמנציה. קרוב לוודאי שהווטרינר שלכם יבצע בדיקת דם כדי לבדוק את תפקוד בלוטת התריס של החתול שלכם.

יתר לחץ דם

גם לחתולים יכול להיות לחץ דם גבוה. על פי Cats Protection, זה קורה בדרך כלל כתוצאה ממצב מחלתי אחר כמו מחלת כליות או יתר פעילות בלוטת התריס. לחץ דם גבוה עלול להוביל לעיוורון ולגרום לחרדה ובלבול. הווטרינר שלכם יכול לבצע מדידת לחץ דם כדי לשלול זאת.

חירשות וירידה חושית

חתולים חירשים לא ירגישו ויווסתו את עוצמת היללה של עצמם. זה יכול להשפיע על התנהגות החתול שלכם, בדומה לאנשים מבוגרים שנוטים להיות מבולבלים יותר כאשר אותות שמע בסביבה הופכים פחות בולטים להם. באותו אופן, גם עיוורון יתרום לתחושת הבלבול של חתול מבוגר.

דלקת מפרקים ניוונית או גורמים אחרים לכאב כרוני

יש קושי לזהות כאב בחתולים מכיוון שרוב החתולים אינם מבטאים כאב או אי נוחות באותו אופן שבו בני אדם עושים זאת. רובם בוחרים להסתיר את אי הנוחות שלהם כמנגנון הישרדותי. עם זאת, חתולים מבוגרים יותר הסובלים ממצבים כואבים כמו דלקת מפרקים ניוונית עשויים להסס יותר מלהיכנס לארגז החול בגלל אי נוחות וייתכנו תאונות מחוץ לארגז החול. הם עשויים גם להיות פחות פעילים עם פחות רצון לשחק.

גידולי מוח או מצבים נוירולוגיים אחרים

גידולי מוח אצל חתולים מבוגרים יכולים להיות הסיבה לכך שהם מראים סימנים של דמנציה. גידולים יכולים להוביל להתקפים ולהתמוטטות, אבל כל מיני התנהגויות חריגות כמו חוסר קואורדינציה או תגובה לחפצים 'בלתי נראים' הם גם חשודים. מחלות נוירולוגיות רבות אחרות עלולות גם להוביל לסימנים דומים לאלה שנראים אצל חתולים עם דמנציה.

חתול קליקו בוהה מעלה עם רצפת עץ ברקע.

איך לעזור לחתול המבוגר שלכם

אידאלית, חתול מבוגר המראה סימני דמנציה צריך להיבדק עבור כל המחלות שיכולות לחקות אותה או להתלוות אליה. אם החתול שלכם סובל מדמנציה חתולית או בלבול, הנה מה שתוכלו לעשות כדי לשמור על בטיחותו והנוחות שלו:

 • שמרו על החתול בתוך הבית.
 • שמרו על לוח זמנים קבוע של האכלה ואור בבית כדי לעזור לשמור על אוריינטציה.
 • הימנעו משינויים גדולים במשק הבית (כגון אימוץ חיית מחמד חדשה או מעבר דירה).
 • האכילו במזון עם ויטמין E ונוגדי חמצון, שניהם חומרים מזינים חשובים לבריאות המוח.
 • הפכו את ארגז החול לנגיש במיוחד עם רמפה או מדרגה רדודה.
 • הציעו תנאי נוחות לחתולים גריאטריים כמו מיטות נוספות ונקודות רביצה חמימות נגישות.
 • פנו לוטרינר שלכם לטיפול שגרתי.

זה קריטי לכל חתול שמראה סימנים של דמנציה לפנות לוטרינר בהקדם האפשרי. לבעלים של חיות מחמד חשוב לדעת שייתכן שהחתולים שלהם לא "סתם מזדקנים" - אלא ייתכן שהם חווים מחלה אמיתית שדורשת טיפול נוסף. מכיוון שלא קל לקבוע אם החתול שלכם מבולבל כמו במצב אצל בני אדם, הבנת ההתנהגות הרגילה של החתול שלכם היא צעד ראשון חיוני באבחון וניהול דמנציה של חתול.

אודות המחברת

דר. פטי קולי

ד"ר פטי קחולי היא בוגרת מצטיינת של מכללת ולסלי ושל בית הספר לרפואה וטרינרית של אוניברסיטת פנסילבניה. היא קיבלה את ה-MBA שלה בבית הספר למינהל עסקים של וורטון כחלק מהתוכנית היוקרתית VMD/MBA לתואר כפול. כעת היא הבעלים הגאה של מרפאת החיות Sunset במיאמי, פלורידה. אבל זה לא הכל. ד"ר ק היא קוראת מסורה, סורגת נלהבת, חובבת יוגה לוהטת, גיקית מוזיקה, אצנית מתקשה ופודית בלתי נלאית. היא גרה בדרום מיאמי עם שלושה כלבים, אינספור חתולים, שתי עיזים שניצלו ולהקה מצחיקה של תרנגולות.

תוכלו לעקוב אחר הכתיבה שלה ב-DrPattyKhuly.com וב SunsetVets.com.

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר בקי מוליס, DVM, DACVIM (Nutrition)

מאמרים נוספים

 • עצירות אצל חתולים: סימנים וגורמים

  למדו על סימנים וגורמים לעצירות אצל חתולים. עצירות אצל חתולים יכולה להיות סימן לבעיה בריאותית לכן, חשוב מאוד להבין את הגורמים האפשריים.
 • קוליטיס אצל חתולים: גורמים, סימנים וטיפול

  A grey cat with a white chest rests in its owner's arms with its eyes closed גלו מהם הגורמים והתסמינים הנפוצים של קוליטיס אצל חתולים, ולמדו כיצד לטפל ביעילות בהפרעת העיכול. ​בקרו באתר hillspet.co.il למידע נוסף.
 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים: מה לעשות

  Portrait of funny cat yawning גלו כמה עצות מהווטרינר לגביי כמה מבעיות העיכול הנפוצות אצל חתולים, כולל איך להתנהל עם קלקול קיבה, תולעים, כדורי שיער ועוד.

מאמרים נוספים