<

מה לעשות אם הכלב שלי סובל מעודף משקל?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

בדיוק כמונו בני האדם, קל לכלב להעלות במשקל באופן בלתי רצוי. למרבה הצער, לכלבים הסובלים מעודף משקל יש תוחלת חיים קצרה יותר ויש להם חיים פחות שמחים. הם גם רגישים יותר לכמה בעיות בריאותיות כמו סוכרת, מחלות עור ודלקת פרקים. שמירה על משקל הגוף של הכלב שלכם היא חלק חשוב בשמירה על הבריאות הגופנית הכללית שלו, כמו גם זמני משחק, טיולים וזמני כיף יחד.

אל תתביישו לשאול את הווטרינר/ית שלכם על המשקל של הכלב שלכם. זהו תרחיש נפוץ מאוד בימינו והווטרינר/ית שלכם יעדיף לעזור לכם להביא את הכלב הסובל מעודף משקל למסלול בריא מאשר להתעלם מהמשקל.

כלבים הסובלים מעודף משקל - למה לשים לב?

מכיוון שיש שונות בין כלבים בגודל ובצורה, זה יכול להיות קשה לקבוע אם הכלב שלכם סובל מעודף משקל. כשאתם מלטפים אותם, זה אמור להיות קל להרגיש את הצלעות, השכמות ועצמות הירכיים שלהם. כאשר גופם מתארך, למשל בזמן קפיצה, הצלעות צריכות להיות גלויות. כשאתם מסתכלים על הכלב שלכם מלמעלה, הוא צריך להיות בעל קו מותניים ברור לפני הירכיים.

כמה מהגזעים הרחבים והשריריים יותר יכולים להסתיר משקל עודף די בקלות. הווטרינר/ית שלכם יוכל לבצע הערכה מדויקת של משקל וכושר גופני, ולקבוע אם הכלב שלכם סובל מעודף משקל ומאיזו סיבה. 

רוב הכלבים סובלים מעודף משקל בגלל האכלת יתר - וקל להבין מדוע. אנחנו לומדים מהר עד כמה פינוק מיוחד משמח אותם, ולעתים קרובות מדי אנחנו מאלפים אותם עם חטיפים כפרס.

שוחחו עם הווטרינר/ית שלכם על תזונה לניהול משקל

הפחתה בכמות המזון המוגשת עלולה להיות בעייתית עבור הכלב שלכם, מכיוון שעלול להיגרם מצב של תת האכלה של כמה רכיבים תזונתיים חשובים כמו ויטמינים או חלבון. הכלב שלכם גם עלול להרגיש רעב יותר, מה שאומר שהוא יהיה נוטה יותר להתחנן לאוכל. הווטרינר/ית שלכם יכול להמליץ על מזון עתיר סיבים ודל יותר בקלוריות עבור הכלב שלכם, שמאוזן בצורה מושלמת להפחתה בטוחה ויעילה במשקל. לחלק מתוכניות התזונה להפחתת משקל יש אפילו מרכיבים ספציפיים שיכולים לשנות את חילוף החומרים של הכלב שלכם ממצב של אגירת שומן לשריפת שומן.

כמה טיפים לניהול משקל הכלב שלכם 

הווטרינר/ית שלכם הם המקור הטוב ביותר לעזור לכם להגדיר תוכנית האכלה בריאה לכלב הסובל מעודף משקל. הטיפים האלו גם יכולים לעזור:

 • זכרו שמדריכי האכלה על אריזות מזון מיועדים למשקל האידיאלי של הכלב שלכם, אך ייתכן שזה אינו המשקל הנוכחי של הכלב שלכם! תשאלו את הווטרינר/ית שלכם אם אתם לא בטוחים אם הכלב שלכם במשקל האידיאלי.
 • פיצול מנות המזון של הכלב שלכם לשלוש עד ארבע ארוחות יכול לעזור לכלב שלכם להרגיש שבע יותר במהלך היום. זכרו שגורים צריכים ארבע ארוחות ביום מלכתחילה, בין אם הם במשקל אידיאלי ובין אם לא.
 • ללא ספק הכלב שלכם אוהב פינוקי אוכל מהשולחן שלכם, אבל זה יכול להסתכם במהירות לעודף קלוריות ולעלייה במשקל. האכלה מהשולחן יכולה גם להוביל להתחננות יתר של הכלב.
 • אל תגזימו עם חטיפים. רובם נוצרו להיות טעימים במיוחד, אבל הם מכילים גם קלוריות נוספות. זכרו שקלוריות מחטיפים נחשבות גם בצריכת הקלוריות היומית של הכלב שלכם, וצריכה להוות לא יותר מ-10% מסך הקלוריות הנצרכות מדי יום. 
 • לכלבים יש חוש שישי בכל הנוגע להרחת נותני חטיפים נדיבים! במידת הצורך, בקשו מהחברים ומהמשפחה שלכם לא לחלק חטיפים.
 • דאגו לקחת את הכלב שלכם ללפחות שני טיולים טובים ביום. זה יעזור לשמור על חילוף החומרים שלו ועל התיאבון שלו.
 • ייתכן שהכלב שלכם זקוק למזון מיוחד לשליטה על המשקל. גם אם הוא מעדיף את האוכל הישן, התמידו ותראו שבסוף הכלב שלכם יתרגל לאוכל החדש. ספקו תמיד הרבה מים טריים.

הווטרינר/ית שלכם הוא מקור ידע בתזונת חיות מחמד ומומלץ להתייעץ איתו לפני ביצוע שינויים כלשהם בתוכנית ההאכלה של הכלב שלכם. בביקור הבא שלכם, בקשו בדיקת משקל כדי לבדוק אם הכלב שלכם סובל מעודף משקל. אם כן, הווטרינר/ית שלכם יכול להמליץ על דרך הפעולה הטובה ביותר כדי להבטיח שהכלב שלכם יישאר שמח ובריא.

נבדק על ידי ד"ר Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

מאמרים נוספים

 • לשמור על המשקל של גור הכלבים שלכם

  הידעתם שחיית מחמד מוגדרת כסובלת מעודף משקל אם היא שוקלת כ-15% או יותר מהמשקל האידיאלי שלה? זה מתורגם ל-330 גרם בלבד עבור כלב זעיר כמו צ'יוואווה, אבל יותר מ-7.5 קילוגרם עבור רוטוויילר.
 • האם הכלב שלכם בכושר טוב?

  Dogs running איך תוכלו לדעת אם הכלב שלכם סובל מעודף משקל? תחילה הווטרינר/ית שלכם ישקלו את הכלב שלכם במהלך בדיקת המעקב הרגילה שלהם. בין הבדיקות, הניחו את הידיים על צלעות הכלב, האם קשה להרגיש אותן או אפילו אי אפשר להרגיש אותן? אם קשה, לכלב שלכם יש כנראה משקל עודף.
 • כיצד אלרגיות למזון יכולות להשפיע על הכלב שלכם

  Dogs running למדו על סימני האזהרה, הסימפטומים והטיפולים באלרגיות למזון ואי סבילות לרכיבים במזון אצל כלבים ועל ההשפעה של כל זה על הכלב שלכם.
 • בעיות עור אצל כלבים

  Dogs running למדו על סימני האזהרה, התסמינים והטיפולים של מחלת דרמטיטיס אלרגית ובעיות עור אחרות אצל כלבים.

מאמרים נוספים