<

כלבים מגזע קטן: מה שצריך לדעת

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

כלבים קטנים הם חמודים - אין ספק בכך. אך אם אתם חושבים שזה כל מה שיש להם להציע, חשבו שוב! כלבים מגזע מיני וקטן הם אמנם כלבים קטנים, אך הם קודם כל כלבים, עם כל התכונות המגוונות שתוכלו למצוא בגזעים גדולים, רק עטופים באריזה קטנטנה. זה לא אומר שלכלבים מגזע קטן אין מאפיינים ייחודיים משלהם. אם אתם תוהים אם כלב קטן יכול להתאים לאימוץ, המשיכו לקרוא כדי ללמוד כמה דברים חשובים על כלבים קטנים.

מגוון גזעי הכלבים הקטנים

יורקשיר-טרייר-חמוד-מציץ-מאחורי-כתף של-אשה-

לעיתים קרובות, כשחושבים על כלבים קטנים, אנשים חושבים אוטומטית על הכלבים הקטנים ביותר ששייכים לקבוצת הגזעים של מועדון המלונה הבריטי, כמו היורקשיר טרייר או בישון פריזה.

אולם, כלבים קטנים יכולים להמצא בכל קבוצת גזע. לדוגמא, התחש הזעיר הוא למעשה חבר בקבוצת מועדון המלונה של כלבי ציד, בעוד שראט טרייר וג'ק ראסל טרייר שייכים לקבוצת הטרייר.

כשבוחרים כלב מגזע קטן, חשוב לזכור שהמאפיינים המגדירים של הקבוצה אליה הכלב משתייך יהיו קשורים יותר לאופיו ואישיותו מאשר לגודלו. בעוד שהרבה כלבים קטנים, במיוחד כלבים מגזע מיני, מותאמים בצורה טובה לחיי עיר ולדירה עירונית, כלבי תחש וסוגים מסוימים של טרייר שגדלו לצוד מזיקים ולשחק משחקים קטנים, ירגישו בבית גם בחווה או בכפר, שם יוכלו לאמן את אינסטינקט הציד שלהם.

הדבר המרכזי שכדאי לזכור הוא, שכמו בגזעים גדולים יותר, כלבים מגזעים קטנים שונים באופי ובדרישות הגופניות שלהם. חשוב לחקור היטב כל גזע שאולי תשקלו לאמץ ולוודא שהוא אכן מתאים למשפחה שלכם ולאורח החיים שלכם.

מה טוב בכלבים קטנים

לכלבים קטנים ישנם יתרונות רבים. כפי שצויין, הם צריכים פחות מקום באופן כללי בכדי להרגיש בנוח ולהיות מאושרים, לכן הם יכולים להיות בחירה טובה אם אתם גרים בדירה או בבית קטן. אולם, רק מפני שהם קטנים, זה אינו אומר שהם אינם צריכים מקום לאמן את הרגליים הקטנות שלהם. לרוב יש להם אנרגיה עצורה, לכן אם אין לכן גינה הם יכולים לשחק בתוך הבית, פארק לכלבים או מסלול להליכה בקרבת מקום יהיה אידאלי. כלבים קטנים נוטים לאכול פחות והטיפול הבסיסי בהם עולה פחות מאשר גזע גדול. הם משירים פחות (כלומר, בכמות הפרווה הכוללת) ונוטים לבלאגן פחות (או לפחות בלאגן קטן יותר) מאשר כלבים גדולים. הם גם קלים יותר לשליטה בהובלה או על ידי נשיאה. רק חשבו - האם תעדיפו לרסן כלבלב של 10 ק"ג או ענק של 40 ק"ג שמנסה לרדוף אחרי לטאה או חתול? על פי הPDSA, כלבים קטנים נוטים גם באופן כללי בממוצע לחיות יותר מאשר עמיתיהם הגדולים יותר.

אתגרים בגידול כלבים קטנים

למרות היתרונות, לכלבים קטנים יש מספר אתגרים. הם אומנם יכולים להיות חסינים כשזה נוגע לבריאותם, אך גופם הקטן עדין יותר ומועד לפציעה, במיוחד אם מפילים אותם, אם הם משחקים בפראות, או אם הם נופלים או קופצים מרהיטים גבוהים מדי. מסיבה זו, כלבים מסוג מיני באופן כללי לא מתאימים למשפחות עם ילדים קטנים, ויש לפקח על ילדים מבוגרים יותר וללמדם כיצד להתנהג עם הכלבים כראוי. גזעים קטנים רבים מועדים גם למצבים בריאותיים שונים כגון קריסת קנה נשימה, או התרופפות כף הרגל, כשפיקת הברך ממוקמת במקום לא נכון כאשר הברך כפופה. תמיד חשוב לבדוק עם הווטרינר/ית שלכם אם לחיית המחמד שלכם יש אחד מהמצבים האלו (או אחרים), מכיוון שהם עשויים להמליץ על הוראות טיפול מיוחדות. לדוגמא, אם לחיית המחמד שלכם יש קריסת קנה נשימה, יתכן שהיא תצטרך רתמה המתאימה לרוחב החזה במקום קולר צווארי.

פעמים רבות כלבים קטנים נחשבים לכאלו שאוהבים לשבת ולהתכרבל, אבל האמת היא שגזעים קטנים לעיתים קרובות הם מלאי אנרגיה וחלקם זקוקים לפעילות גופנית יותר מאחרים. אם אתם לא אוהבים לצאת להליכות ואין לידכם פארק בו הכלב יוכל לרוץ ולשחק, כדאי לחפש גזע שמקבל את כל הפעילות הגופנית לו הוא זקוק במשחק בבית. גזעים קטנים הם לעיתים קרובות מלאי אנרגיה. בעוד שהם לא יכולים לשחק או להתרוצץ הרבה כמו כלבים אחרים, זמני משחק קצרים ותכופים יעזרו לתת להם את הפעילות הדרושה להם.כמו כן ראוי לציין כי על פי מחקר שנערך בשנת 2021 על ידי אוניברסיטת הלסינקי, שניים מתוך גזעי הכלבים האגרסיביים ביותר הם גזעים קטנים (שנאוצר מיניאטורי ופודל מיניאטורי). החוקרים ציינו כי האגרסיביות קשורה בצורה חזקה לפחד, כשגודלם הזעיר גורם לכלבים הקטנים להרגיש חרדים, פגיעים ומועדים להתפרצויות. הם גם ציינו כי התנהגות אגרסיבית עלולה להחריף על ידי חוסר אילוף ושחרור יתר של בעלים לחיות מחמד, המאפשרים את ההתנהגות מכיוון שהיא נראית כבלתי מאיימת ואפילו חמודה. הנקודה כאן היא שכשמדובר בגידול כלב ידידותי שמתנהג כראוי, אילוף נכון וציות חשובים לא פחות לכלבים קטנים כמו לכלבים גדולים. חמודים ככל שיהיו, התנגדו לדחף להתייחס לבן המשפחה הכלבי שלכם כמו לתינוק; הוא אולי קטנטן, אך הוא כל כולו כלב, והוא סומך עליכם לאלף ולהדריך אותו כמו שהייתם עושים עם כל כלב אחר.

דרישות תזונתיות לכלבים קטנים

גור צ'יוואווא בצבע קינמון לבוש בסוודר שחור ואדוםאוכל מתוך קערהלמרות שכלבים קטנים אוכלים פחות באופן כללי מאשר כלבים גדולים, באופן יחסי למשקלם, גזעים קטנים דורשים למעשה יותר קלוריות. מועדון המלונה הבריטיאומר שכלבים קטנים נוטים לשרוף קלוריות יותר מהר מאשר כלבים גדולים יותר, אך כמובן יש להם קיבה הרבה יותר קטנה. זה אומר שהכלב שלכם מגזע קטן או גזע מיני יצטרך לאכול ארוחות קטנות יותר ודחוסות יותר בקלוריות, ויצטרך לאכול לעיתים קרובות יותר מאשר כלבים גדולים יותר. יש להאכיל את הגורים הגדלים אפילו בתדירות גבוהה יותר כדי להימנע מהתפתחות היפוגליקמיה, או רמת סוכר נמוכה בדם, מה שעלול לגרום לחולשה ועייפות, רעידות שרירים, התקפים ואפילו מוות.

תוכלו לוודא שהכלב הקטן שלכם מקבל את כמות הקלוריות הנכונה על ידי מתן מזון לכלבים מותאם במיוחד לגזעים קטנים ועשיר יותר בקלוריות מאשר במזון שמיועד לגזעים גדולים. בשל תוחלת החיים הארוכה יותר, כלבים קטנים נהנים גם ממזון בעל רמות גבוהות של נוגדי חמצון, שיכול לסייע במניעת נזקים מחשיפה ארוכת טווח לרדיקלים חופשיים במהלך חייהם הארוכים.

לכלבים קטנים אישיות גדולה בדרך כלל. זה לא רק הופך אותם ליותר כיפיים, אלא גם יכול להפוך אותם למתאימים באופן אידאלי לחברות בנסיבות המתאימות. עכשיו כשאתם יודעים למה לצפות מכלב קטן, תוכלו לבחור בביטחון את גזע הכלבים הקטן שיתאים לבית שלכם.

אודות המחבר

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוסהיא בעלים לחיית מחמד, בלוגרית של חיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא כותבת בדרך כלל כשעל ברכיה תינוקות פרוותיים.

 

מאמרים נוספים

 • על מה הכלב שלי חושב?

  האם אי פעם צפיתם בכלבים משחקים בגינת כלבים, לכאורה מחייכים, קופצים ונוגעים אחד בשני, ותהיתם, "על מה הכלבים חושבים"? או "איך כלבים חושבים?". אולי הסתכלתם על הכלב שלכם כשהוא בוהה בערגה מבעד לחלון ותהיתם אילו מחשבות חולפות בראשו, או שוחחתם עם הכלב שלכם לפני העבודה, והייתם משוכנעים שהם הבינו את כל מה שאמרתם. אבל האם זה כך? האם אתם פשוט מניחים שהכלב שלכם מבין אתכם בגלל שהתקשורת הלא מילולית שלו, כמו קשר עין, ואפילו תקשורת מילולית כמו נביחות, גורמים לזה להיראות כאילו הוא באמת מבין את מה שאתם אומרים?
 • למה כלבים אוכלים דשא?

  הכלב שלכם הוא צאצא של הזאב האדיר וצייד אצילי. אתם מאכילים אותו באוכל באיכות הטובה ביותר, אז למה הוא מתעקש לאכול דשא?
 • הכלב שלי ישן כל היום: האם זה נורמלי?

  חוששים שהכלב שלכם ישן כל היום? למדו כמה שעות ביום כלבים צריכים לישון ולמה לדברים כמו גיל יש השפעה על הרגלי השינה שלהם.
 • למה כלבים מייללים?

  למדו על הסיבות האפשריות לייללות של הכלב שלכם, אילו גזעים הם המייללים הפעילים ביותר, וכמה טיפים לאילוף איך לגרום להם להפסיק.

מאמרים נוספים