<

כלבים מגזע קטן: מה שצריך לדעת

Published by
דקות קריאה

כלבים קטנים הם חמודים - אין ספק בכך. אך אם אתם חושבים שזה כל מה שיש להם להציע, חשבו שוב! כלבים מגזע מיני וקטן הם אמנם כלבים קטנים, אך הם קודם כל כלבים, עם כל התכונות המגוונות שתוכלו למצוא בגזעים גדולים, רק עטופים באריזה קטנטנה. זה לא אומר שלכלבים מגזע קטן אין מאפיינים ייחודיים משלהם. אם אתם תוהים אם כלב קטן יכול להתאים לאימוץ, המשיכו לקרוא כדי ללמוד כמה דברים חשובים על כלבים קטנים.

מגוון גזעי הכלבים הקטנים

יורקשיר-טרייר-חמוד-מציץ-מאחורי-כתף של-אשה-

לעיתים קרובות, כשחושבים על כלבים קטנים, אנשים חושבים אוטומטית על הכלבים הקטנים ביותר ששייכים לקבוצת הגזעים של מועדון המלונה הבריטי, כמו היורקשיר טרייר או בישון פריזה.

אולם, כלבים קטנים יכולים להמצא בכל קבוצת גזע. לדוגמא, התחש הזעיר הוא למעשה חבר בקבוצת מועדון המלונה של כלבי ציד, בעוד שראט טרייר וג'ק ראסל טרייר שייכים לקבוצת הטרייר.

כשבוחרים כלב מגזע קטן, חשוב לזכור שהמאפיינים המגדירים של הקבוצה אליה הכלב משתייך יהיו קשורים יותר לאופיו ואישיותו מאשר לגודלו. בעוד שהרבה כלבים קטנים, במיוחד כלבים מגזע מיני, מותאמים בצורה טובה לחיי עיר ולדירה עירונית, כלבי תחש וסוגים מסוימים של טרייר שגדלו לצוד מזיקים ולשחק משחקים קטנים, ירגישו בבית גם בחווה או בכפר, שם יוכלו לאמן את אינסטינקט הציד שלהם.

הדבר המרכזי שכדאי לזכור הוא, שכמו בגזעים גדולים יותר, כלבים מגזעים קטנים שונים באופי ובדרישות הגופניות שלהם. חשוב לחקור היטב כל גזע שאולי תשקלו לאמץ ולוודא שהוא אכן מתאים למשפחה שלכם ולאורח החיים שלכם.

מה טוב בכלבים קטנים

לכלבים קטנים ישנם יתרונות רבים. כפי שצויין, הם צריכים פחות מקום באופן כללי בכדי להרגיש בנוח ולהיות מאושרים, לכן הם יכולים להיות בחירה טובה אם אתם גרים בדירה או בבית קטן. אולם, רק מפני שהם קטנים, זה אינו אומר שהם אינם צריכים מקום לאמן את הרגליים הקטנות שלהם. לרוב יש להם אנרגיה עצורה, לכן אם אין לכן גינה הם יכולים לשחק בתוך הבית, פארק לכלבים או מסלול להליכה בקרבת מקום יהיה אידאלי. כלבים קטנים נוטים לאכול פחות והטיפול הבסיסי בהם עולה פחות מאשר גזע גדול. הם משירים פחות (כלומר, בכמות הפרווה הכוללת) ונוטים לבלאגן פחות (או לפחות בלאגן קטן יותר) מאשר כלבים גדולים. הם גם קלים יותר לשליטה בהובלה או על ידי נשיאה. רק חשבו - האם תעדיפו לרסן כלבלב של 10 ק"ג או ענק של 40 ק"ג שמנסה לרדוף אחרי לטאה או חתול? על פי הPDSA, כלבים קטנים נוטים גם באופן כללי בממוצע לחיות יותר מאשר עמיתיהם הגדולים יותר.

אתגרים בגידול כלבים קטנים

למרות היתרונות, לכלבים קטנים יש מספר אתגרים. הם אומנם יכולים להיות חסינים כשזה נוגע לבריאותם, אך גופם הקטן עדין יותר ומועד לפציעה, במיוחד אם מפילים אותם, אם הם משחקים בפראות, או אם הם נופלים או קופצים מרהיטים גבוהים מדי. מסיבה זו, כלבים מסוג מיני באופן כללי לא מתאימים למשפחות עם ילדים קטנים, ויש לפקח על ילדים מבוגרים יותר וללמדם כיצד להתנהג עם הכלבים כראוי. גזעים קטנים רבים מועדים גם למצבים בריאותיים שונים כגון קריסת קנה נשימה, או התרופפות כף הרגל, כשפיקת הברך ממוקמת במקום לא נכון כאשר הברך כפופה. תמיד חשוב לבדוק עם הווטרינר/ית שלכם אם לחיית המחמד שלכם יש אחד מהמצבים האלו (או אחרים), מכיוון שהם עשויים להמליץ על הוראות טיפול מיוחדות. לדוגמא, אם לחיית המחמד שלכם יש קריסת קנה נשימה, יתכן שהיא תצטרך רתמה המתאימה לרוחב החזה במקום קולר צווארי.

פעמים רבות כלבים קטנים נחשבים לכאלו שאוהבים לשבת ולהתכרבל, אבל האמת היא שגזעים קטנים לעיתים קרובות הם מלאי אנרגיה וחלקם זקוקים לפעילות גופנית יותר מאחרים. אם אתם לא אוהבים לצאת להליכות ואין לידכם פארק בו הכלב יוכל לרוץ ולשחק, כדאי לחפש גזע שמקבל את כל הפעילות הגופנית לו הוא זקוק במשחק בבית. גזעים קטנים הם לעיתים קרובות מלאי אנרגיה. בעוד שהם לא יכולים לשחק או להתרוצץ הרבה כמו כלבים אחרים, זמני משחק קצרים ותכופים יעזרו לתת להם את הפעילות הדרושה להם.כמו כן ראוי לציין כי על פי מחקר שנערך בשנת 2021 על ידי אוניברסיטת הלסינקי, שניים מתוך גזעי הכלבים האגרסיביים ביותר הם גזעים קטנים (שנאוצר מיניאטורי ופודל מיניאטורי). החוקרים ציינו כי האגרסיביות קשורה בצורה חזקה לפחד, כשגודלם הזעיר גורם לכלבים הקטנים להרגיש חרדים, פגיעים ומועדים להתפרצויות. הם גם ציינו כי התנהגות אגרסיבית עלולה להחריף על ידי חוסר אילוף ושחרור יתר של בעלים לחיות מחמד, המאפשרים את ההתנהגות מכיוון שהיא נראית כבלתי מאיימת ואפילו חמודה. הנקודה כאן היא שכשמדובר בגידול כלב ידידותי שמתנהג כראוי, אילוף נכון וציות חשובים לא פחות לכלבים קטנים כמו לכלבים גדולים. חמודים ככל שיהיו, התנגדו לדחף להתייחס לבן המשפחה הכלבי שלכם כמו לתינוק; הוא אולי קטנטן, אך הוא כל כולו כלב, והוא סומך עליכם לאלף ולהדריך אותו כמו שהייתם עושים עם כל כלב אחר.

דרישות תזונתיות לכלבים קטנים

גור צ'יוואווא בצבע קינמון לבוש בסוודר שחור ואדוםאוכל מתוך קערהלמרות שכלבים קטנים אוכלים פחות באופן כללי מאשר כלבים גדולים, באופן יחסי למשקלם, גזעים קטנים דורשים למעשה יותר קלוריות. מועדון המלונה הבריטיאומר שכלבים קטנים נוטים לשרוף קלוריות יותר מהר מאשר כלבים גדולים יותר, אך כמובן יש להם קיבה הרבה יותר קטנה. זה אומר שהכלב שלכם מגזע קטן או גזע מיני יצטרך לאכול ארוחות קטנות יותר ודחוסות יותר בקלוריות, ויצטרך לאכול לעיתים קרובות יותר מאשר כלבים גדולים יותר. יש להאכיל את הגורים הגדלים אפילו בתדירות גבוהה יותר כדי להימנע מהתפתחות היפוגליקמיה, או רמת סוכר נמוכה בדם, מה שעלול לגרום לחולשה ועייפות, רעידות שרירים, התקפים ואפילו מוות.

תוכלו לוודא שהכלב הקטן שלכם מקבל את כמות הקלוריות הנכונה על ידי מתן מזון לכלבים מותאם במיוחד לגזעים קטנים ועשיר יותר בקלוריות מאשר במזון שמיועד לגזעים גדולים. בשל תוחלת החיים הארוכה יותר, כלבים קטנים נהנים גם ממזון בעל רמות גבוהות של נוגדי חמצון, שיכול לסייע במניעת נזקים מחשיפה ארוכת טווח לרדיקלים חופשיים במהלך חייהם הארוכים.

לכלבים קטנים אישיות גדולה בדרך כלל. זה לא רק הופך אותם ליותר כיפיים, אלא גם יכול להפוך אותם למתאימים באופן אידאלי לחברות בנסיבות המתאימות. עכשיו כשאתם יודעים למה לצפות מכלב קטן, תוכלו לבחור בביטחון את גזע הכלבים הקטן שיתאים לבית שלכם.

אודות המחבר

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוסהיא בעלים לחיית מחמד, בלוגרית של חיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא כותבת בדרך כלל כשעל ברכיה תינוקות פרוותיים.

 

מאמרים נוספים

 • ציר הזמן של גור: איך גורים גדלים ומתפתחים להיות כלבים

  When do puppies start eating solid food? When do puppies need to be vaccinated? Use this growth timeline to learn which stage of development he's in.
 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • איך להתנהל עם כלבים בררנים באוכל?

  Dogs running אתם מאכילים את הכלב שלכם במזון כלבים טעים ומזין, ובכל זאת הכלב שלכם רק מרחרח ומלקק אותו. הגיע הזמן לארוחה הבאה, אך הכלב שלכם עוד לא סיים את הארוחה הקודמת. ייתכן שיש לכם כלב בררן!
 • במה להאכיל כלבה בהריון או מניקה?

  משך ההיריון של כלבה הוא כ-63 יום, והנקה נמשכת מספר שבועות נוספים. זו אולי התקופה החשובה ביותר בחיי הכלבה שלכם בכל הנוגע לתזונה מדויקת. עבור כלבה בהריון או מניקה, תת-תזונה עלולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות ולסכן את בריאותם של הגורים שלה1. שוחחו עם הווטרינר שלכם על הצרכים הייחודיים של הכלבה שלכם, וקחו בחשבון את שיקולי התזונה הקריטיים הבאים:

מאמרים נוספים