<

מדריך לסירוס: סירוס או עיקור של החתול או גור החתולים שלכם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

לסירוס יש יתרונות גם עבורכם וגם עבור חברכם האהוב. וטרינרים רבים ממליצים לסרס חתולים בשלב מוקדם בחייהם כדי להבטיח שלא יהיו גורי חתולים לא רצויים, פחות דאגות עבורכם ויתרונות בריאותיים עבור החתול שלכם.

הטרמינולוגיה סביב סירוס יכולה להיות מבלבלת, המושגים שבהם המרפאה הווטרינרית שלכם עשוייה להתשמש:

  • עיקור הוא כאשר מסירים את השחלות, או את השחלות והרחם של חתולה נקבה.  

  • המושג סירוס מוגדר רשמית כהסרה של איברי המין, אך הוא משמש לרוב להתייחסות לתהליך בו מסירים את האשכים של חתול זכר.  

  • המילה 'סירוס' מתייחסת לשני המינים ומשמעותה שהם מעוקרים ואינם מסוגלים לייצר גורי חתולים.

היתרונות של סירוס (עיקור או סירוס)

מניעת מחלות

עיקור החתולה שלכם לפני המחזור הראשון שלה (לפני שהיא תכנס ל"עונת הייחום", או לפני שהיא יכולה להתרבות) מפחיתה מאוד את הסיכון לסרטן בלוטות העטין בשלב מאוחר יותר בחיים. הסיבה לכך היא הפחתת רמות הורמונים כגון אסטרוגן, המעודדים צמיחה של סוגי סרטן מסוימים. כמו כן, הסיכונים לגידולים בשחלות וזיהומים ברחם נמוכים בהרבה.

ישנן מחלות אחרות שיכולות לנבוע מהתנהגות טבעית של חתולים הקשורה להזדווגות. לפי הצלב הכחול, לוקמיה של חתולים (FeLV) ואיידס חתולים (FIV) הן שתי מחלות המופצות באמצעות חתולים נגועים הנושכים חתולים אחרים (מחלות אלו שונות מאיידס ולוקמיה של בני אדם, ואינן יכולות להיות מועברות מחתולים לאנשים). על ידי הפחתת הדחף של החתול שלכם להילחם על בני זוג וטריטוריה, אתם גם תפחיתו את הסיכוי שלו להידבק מחתולים אחרים במחלות חשוכות מרפא אלה.

הפחתת מריבות חתולים

חתולים זכרים שאינם מסורסים מונעים על ידי הורמונים לחיפוש בנות זוג ולהגן על הטריטוריה שלהם מפני פולשים. לכן, כששני חתולים זכרים או יותר שאינם מסורסים נמצאים באותו משק בית, או אפילו באותה שכונה, זה יכול להוביל למריבות, במיוחד אם יש חתולה מיוחמת בקרבת מקום. על ידי סירוס החתולים שלכם, תוכלו להפחית את האינסטינקטים התוקפניים שלהם ולהפחית את הסיכוי למריבות. לא רק שזה יכול להפחית את הסיכון לתחלואה ב-FIV ו-FeLV כפי שצוין קודם לכן, אלא שגם לחתול המסורס שלכם יש הרבה פחות סיכוי לפציעות ולאבצסים כואבים כתוצאה מקרבות. שני חתולים, אחד מטורף, (קצת רעש בגודל מלא)>

הפחתת נדידת חתולים

כאשר חתולה נכנסת לעונת ההזדווגות, ההורמונים והאינסטינקטים שלה דוחקים בה למצוא בן זוג. זכרו שגם זכרים מונעים על ידי הורמונים ואינסטינקטים של הזדווגות. סירוס עוזר למנוע מהחתולים שלכם להתרחק מדי בחיפוש אחר הזדווגות ויפחית את הסיכון שלהם לתקריות כמו תאונות דרכים ופציעות מטיפוס למקומות.

שמירה על הבית נקי יותר

חתולים זכרים מרססים את השתן שלהם על משטחים אנכיים כדי לסמן את הטריטוריה שלהם. הריח החריף של שתן של חתול שאינו מסורס מזהיר זכרים אחרים שיש עוד 'גבר באזור הבית' בקרבת מקום שמסמן שהאזור הוא הדשא שלו, ואומר לנקבות שהוא מחכה להזדמנות שלו להזדווג איתן. חתול זכר שאינו מסורס בבית שלכם יכול להיות עניין מבולגן ומסריח מאוד. סירוס חתול מפחית או מבטל את הדחף לריסוס, ואם הם כן מפזרים שתן, הריח צריך להיות הרבה יותר מתון.

גם חתולות נקבות מעבירות נוזלי גוף כשהן נכנסות לעונת הייחום. נוזלים אלה מכילים גם ריחות כדי להתריע לזכרים שנקבה פורייה נמצאת בקרבת מקום. על ידי עיקור החתולה שלכם, תימנעו מהבעיה.

מתי כדאי לסרס את החתול או גור החתולים שלכם?

הווטרינר/ית שלכם ימליצו על הגיל האופטימלי שבו יש לבצע סירוס. באופן כללי, מרבית הווטרינרים מעדיפים לסרס חתולים בין הגילאים ארבעה עד שישה חודשים, לפני שהם מגיעים לבגרות מינית.

מהו תהליך הסירוס?

הליך הסירוס הכירורגי נעשה בהרדמה כללית. הווטרינר/ית שלכם יסבירו לכם הכל וייתנו לכם הנחיות ספציפיות לטיפול לפני ואחרי הניתוח. ייתכן שיהיה עליכם להפסיק את המזון למספר מסוים של שעות לפני הניתוח. החזקת החתול שלכם בבית בלילה שלפני הניתוח תעזור להימנע מאכילה במקומות אחרים וגם תוודא שהוא לא משוטט בחוץ בדיוק כשאתם צריכים לצאת אל המרפאה!

במהלך הניתוח, החתול שלכם יקבל חומר הרדמה כדי שלא ירגיש או יהיה מודע למה שקורה. עבור חתולים זכרים מבצעים חתך קטן ומסירים את האשכים. החתך נסגר עם תפרים מתמוססים או דבק כירורגי. לחתולות עשוי להיות חתך גדול יותר כדי להסיר את השחלות ו/או הרחם. בימינו ישנם וטרינרים שמעקרים חתולים באופן לפרוסקופי, שזו גישה פחות פולשנית. רוב החתולים יכולים בדרך כלל ללכת הביתה באותו היום, אלא אם יש סיבוכים או חששות מיוחדים.

ישנם וטרינרים שיתאימו לחתול כיסוי גוף או קונוס/קולר אליזבתי לאחר הניתוח. זה ישמור על חיית המחמד שלכם מלשרוט, לנשוך או ללקק באזור הניתוח בזמן ההחלמה. רוב החתולים אינם זקוקים לתרופות או לטיפול מיוחד. אם הווטרינר/ית שלכם רוצים לראות את החתול שלכם שוב לאחר הניתוח, הקפידו להביא אותו לביקורת.

האם החתול שלי יהיה שונה לאחר סירוס?

לאחר הסירוס, החתול שלכם יחזור מהר מאוד להיות עצמו, שובב ושמח. תהיו בטוחים שהוא עדיין יהיה אותו חתול שתמיד הכרתם ואהבתם, אבל עם יתרון נוסף שהוא ירצה להישאר יותר בבית ופחות סביר שירצה לסמן את הטריטוריה שלו.

האכלת חתולים לאחר סירוס

זה לא נדיר שחתולים עולים במשקל מהר יותר לאחר הסירוס, לכן חשוב לוודא שהחתול שלכם נשאר פעיל ואוכל את הכמויות הנכונות כדי להישאר במשקל האידיאלי שלו. כדאי לשאול את הוטרינר/ית שלכם אם יש צורך לשנות את האוכל שלו ולוודא שהוא יעבור בדיקות משקל קבועות כשהוא גדל. זה יעזור לכם לשמור אותו רזה ובריא, ולזהות עלייה לא רצויה במשקל לפני שיהיה מאוחר מדי. היתרונות של סירוס החתול שלכם עולים בהרבה על כל החסרונות. כן, זה יכול להיות מפחיד להכניס את חיית המחמד האהובה שלכם לניתוח, אבל זה בהחלט שווה את זה כאשר לוקחים בחשבון את הסיכונים הגבוהים יותר של מחלות קשות, גורי חתולים לא רצויים, שיטוט והסתבכות בצרות. אם עדיין לא עשיתם זאת, דברו עם הוטרינר/ית שלכם על סירוס החתול שלכם.

אודות המחברת

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

ז'אן גרונרט היא סופרת, בלוגרית וכותבת עצמאית מווירג'יניה. היא מטפלת בשישה חתולים ובכלב בשם שאדו בחווה המשתרעת על פני 17 דונם בווירג'יניה.

  

נבדק על ידי Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS