<

מה גורם לעלייה במשקל אצל חתולים?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

רובנו מכירים את הצורך לשמור על המשקל שלנו ויודעים שכמה פינוקים קלים יכולים לעשות שינויים גדולים בהיקפים! זה יכול לקרות באותה קלות לחתולים שלנו, במיוחד כאשר האכלה הוא אחד הדברים שהופכים את הקשר בין בעלי חיים לבני אדם לחזק כל כך. כשהמשקל משתנה בהדרגה, קל אפילו לחתול המטופל ביותר להעלות במשקל או אפילו להשמין מבלי שנשים לב.

בנוסף לסיבות הברורות - יותר מדי אוכל, מעט מדי פעילות גופנית וכמות חטיפים מוגזמת - יכולים להיות גורמים אחרים התורמים לעלייה במשקל אצל חתולים:

 • ככל שחיות המחמד מתבגרות, הן נוטות להיות פחות פעילות ולכן זקוקות לפחות קלוריות כדי לשמור על משקלן. 
 • תהליך הסירוס או העיקור משנה את חילוף החומרים של חתולים, מה שהופך אותם לבעלי סיכון רב יותר לעלייה במשקל.
 • לעיתים, עלייה במשקל קשורה למצבים רפואיים ספציפיים הדורשים טיפול.
 • השפעות סביבתיות יכולות להשפיע על משקל החתול. לדוגמה, החתול שלכם עלול לחשוש מלצאת החוצה אם אתם עוברים לאיזור חדש, או עלול להתבודד אם יש חיית מחמד או תינוק חדש בבית, מה שיוביל להוצאת אנרגיה נמוכה יותר.

סימנים שהחתול שלכם עולה במשקל

ישנן מספר דרכים שבאמצעותן תוכלו לדעת אם החתול שלכם מחזיק במשקל עודף:

 • הקולר נהיה יותר מהודק. 
 • תנועתו הפכה לאיטית.
 • הופיע קושי בהליכה.
 • קוצר נשימה.
 • זמני שינה ארוכים מהרגיל.

אם אתם מבחינים באחד מהסימנים הללו, הגיע הזמן לבקר את הווטרינר/ית שלכם. אפילו יותר טוב, אתם יכול להקדים את המאוחר על ידי שקילת החתול שלכם על בסיס קבוע. 

כאשר החתול שלכם היה גור, סביר להניח שהווטרינר/ית שלכם עקבו אחר משקלו עד שהוא גדל לבגרות. עם זאת, לאחר סירוס, זה לא נדיר שחתולים מבקרים רק פעם בשנה במרפאה לבדיקה השנתית שלהם. הרבה יכול להשתנות בזמן הזה!

זה רעיון מצוין להתמיד בהרגל לשקול את החתול באופן קבוע. רוב הווטרינרים ישמחו שתכנסו למרפאה לבדיקת משקל. עם זאת, אם החתול שלכם לא אוהב לנסוע למרפאה, אתם יכולים לעשות את זה בבית באמצעות המשקל הביתי שלכם. אם החתול שלכם בעל מזג רגוע, תוכלו להניח אותו ישירות על המשקל. לחלופין, תוכלו לשקול אותו בסל שלו ואז לשקול את הסל בנפרד, ואז הפחיתו את משקל הסל כדי לקבל את משקל החתול.

זה יהיה מאוד שימושי להכנס להרגל ולעשות את זה כל חודש. תוכלו לזהות מגמות עליה או ירידה במשקל, שתיהן יכולות להיות סימנים מוקדמים מאוד לעלייה רגילה במשקל או למחלות אחרות. אם תוכלו לעצור את העלייה במשקל בשלב מוקדם, זה יהיה הרבה יותר קל להתמודד עם זה והסיכון לבעיות בריאותיות נלוות נמוך יותר. 

אם אתם מודאגים באופן כללי מהמשקל של החתול שלכם, פנו לצוות המרפאה שלכם. הווטרינר/ית יוכלו להמליץ על מזון דל קלוריות או מזון שמתאים יותר לאורח החיים ולגיל של החתול שלכם, ויוכלו לבדוק אם יש בעיות בריאותיות בסיסיות שיש צורך לטפל בהן. אם יש סיבה רפואית לשינוי במשקל של החתול שלכם, ככל שתתחילו בטיפול מוקדם יותר, כך ייטב. תמיד עדיך שתשאלו שאלות ותנקטו בגישת 'עדיף להיות בטוח מאשר להצטער אחר כך'.

נבדק על ידיDr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

 • החתול שלכם עולה במשקל?

  Cat playing with ownerw למדו על סימני האזהרה, הסימפטומים והטיפולים בהשמנת יתר בחתולים, ועל ניהול משקל הגוף ומצבים המשפיעים עליו.
 • חרדה אצל חתולים: הבנת החתול הלחוץ שלכם

  ייתכן שיצא לכם להקניט מישהו על היותו 'פחדן כמו חתול' או אפילו לצחקק כשמשהו מפחיד את החתלתול שלכם וגורם לו לקפוץ. אך חתול מפוחד וחרדתי אינו בדיחה. חרדה אצל חתולים יכולה להיות בעיה רצינית, במיוחד כשהיא איננה מטופלת. אם נראה לכם שיש לכם עסק עם חתול לחוץ, המשיכו לקרוא כדי להבין מה עובר עליו וכיצד תוכלו לעזור לו.
 • איך להתמודד עם קלקול קיבה אצל החתול שלכם

  הרבה חיות מחמד סובלות מכאבי בטן מעת לעת. למרות שלא תמיד נעים לקרוא על הפרטים הספציפיים, זה חשוב שתדעו למה לצפות.
 • האם לחתול שלי יש עור יבש? - טיפים ועצות | Hill's Pet

  החתול שלכם מפזר קשקשים כמו קרום של מאפה שזה עתה נאפה כאשר אתם מלטפים אותו? נראה שמגרד לו כל הזמן? אולי אתם תוהים:" האם לחתול שלי יש עור יבש?" אם אתם בטוחים שאינו סובל מפרעושים, כדאי לחקור לעומק את הסיבות שיכולות לגרום לחתול שלכם להתגרד.

מאמרים נוספים