<

מתי אפשר לתת לגור הכלבים שלכם לצאת החוצה

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

לתת לגור שלכם לצאת בפעם הראשונה יכול להיות קצת מפחיד עבור שניכם. בשילוב עם חוסר האונים, הסקרנות והנטייה שלו להיות שובב, שינויים בסביבה הקטנה והעדינה של הגור שלכם נראים כמו מתכון לאסון. אבל היכולת להרגיש בנוח בסביבות שונות, כולל להיות בחוץ, הוא חלק חשוב בהתפתחות הגור. עקבו אחר העצות האלה לגבי הזמן הטוב ביותר להתחיל לקחת את הגור שללכם החוצה ולהציג אותו לעולם.

לצאת לגינה

גור תחש חום ארוך שיער בחוץ.
מתי הגור שלכם יכול לצאת לגינה? כל עוד הגינה שלכם מגודרת היטב ואינה בשימוש על ידי כלבים לא מחוסנים, ה-PDSA אומר שאתם יכולים לתת לגור שלכם להתחיל לחקור את הגינה. קחו אותו החוצה להפסקות צרכים כל שעה-שעתיים, ברגע שהוא מתעורר, בכל פעם שהוא שותה מים, ואחרי כל ארוחה, מפני שיש סיכוי גבוה יותר שהוא יעשה את צרכיו בזמנים אלו, מה שיתן לכם הזדמנות לתגמל אותו על שהוא כל כך נבון. היציאות החוצה צריכות להיות קצרות בהתחלה וכמובן, יש לשמור על הגור שלכם בפיקוח צמוד. זה גם זמן טוב להכיר להם את הקולר ולהוביל לקראת יציאה לטיולים או יציאה למרחבים ציבוריים.

גורי כלבים רגישים מאוד לטמפרטורה קיצונית. אם קר במיוחד בחוץ, צמצמו את הזמן בחוץ על ידי התמקדות בפינוי צרכים ודלגו על חקירת הסביבה שלהם. כמו כן, זכרו שגורים יתקררו הרבה יותר מהר כשהם רטובים, אז ייבשו אותו תמיד בעדינות וביסודיות אם היה גשם. הקשיבו לגור שלכם; אם הוא לא רוצה לצאת החוצה, אל תכריח אותו, כי זה יגרום לו לחוסר אמון או לפחד מכם.

באופן דומה, גורים רגישים במיוחד למחלות הקשורות לחום. אם אתם עומדים בפני מזג אוויר חם, הקפידו על טיולים קצרים בחוץ, ולעולם אל תשאירו את הגור בחוץ ללא השגחה ביום חם, ודאגו שתהיה לו גישה לצל ולהרבה מים.

יצירת קשרים חברתיים לגור שלכם

גור לבן קטן לועס רצועה בעודו יושב על הדשא.הזמן שבו הגור שלכם יכול ליצור קשרים חברתיים בבטחה יהיה תלוי בחיסונים שניתנו לו כמו גם בסיכון למחלה בקהילה שלכם. הווטרינר/ית שלכם יוכל לומר לכם מהו פרוטוקול החיסונים שהם משתמשים בו. תקופת ההתקשרות החברתית נמשכת עד גיל 14 שבועות, לכן חשוב לדון עם הוטרינר/ית שלכם, לתאם לוח זמנים שיתאים באופן הטוב ביותר עבור הגור שלכם.

סוציאליזציה מוקדמת עוזרת לגור שלכם להכיר את העולם שבו הוא הולך לחיות. משמעות הדבר היא להכיר אותם בהדרגה למשפחה ולחברים שלכם, זרים, כלבים אחרים, חיות אחרות, ולכל ההנאות וההתרגשות של העולם הרחב הגדול. בית ספר לגורים הוא התחלה מצוינת ליצירת קשרים חברתיים לגור שלכם. 

אם אתם חוששים שהגור שלכם יתרועע עם כלבים לא מחוסנים או שייחשף לסביבות מסוכנות לפני שהוא עבר את כל החיסונים שלו, אתם יכולים לקבוע פגישות משחק עם כלבים מחוסנים, לבחור בסביבות בסיכון נמוך כמו גינה של חבר, או פשוט לשאת בידיים  את הגור שלכם כשאתם מחוץ לבית. אל תנסו להשיג ולקיים אם כל סוגי המפגשים מיד. ההתרגלות לחוויות חדשות צריכה להיות חוויה חיובית והדרגתית. להכריח את הגור שלכם לחוויה כשהוא אינו שמח ורגוע, יכול להשפיע בצורה הפוכה ולגרום לו לפחד או לחרדה בטווח הארוך יותר. התייעצו עם הוטרינר/ית שלכם, או מדריך בית הספר לגורים או מומחה התנהגותי מוסמך לגבי הדרך הטובה ביותר לבצע הכרויות חברתיות בבטחה לגור שלכם.

יש סיכוי שהגור שלכם יהיה ביתר גירוי או בהתרגשות יתר על המידה במהלך הטיולים הראשונים שלו בחוץ. אם זה קורה, פשוט קחו הפסקה או סיימו את הטיול ותנו לו הזדמנות לנוח ולהירגע. אבל בשום פנים ואופן אסור שהתנהגות היפרית שלו תמנע מכם להוציא אותו על בסיס קבוע. הוא יתרגל לגורמי הגירוי ומסיחי הדעת בחוץ ככל שהוא גדל ומתפתח, לעומת זאת הרבה יותר קשה ליצור קשרים חברתיים עם כלב מבוגר יותר שהחמיץ הזדמנויות לחקר ולחברות במהלך תקופת הסוציאליזציה בשלבי הגורות. גירוי יתר אצל גור צעיר שעדיין הופך לחברתי הוא הרבה פחות חמור מגירוי יתר בכלב מבוגר שלא עבר סוציאליזציה כראוי.

בילוי בחוץ עם הגור שלכם הוא גם הזדמנות מצוינת לחזק את הקשר. בזמן שהוא חוקר את עולמו החדש, הידיעה שאתם שם כדי לטפל בו ולהגן עליו תעזור ליצור קשר חזק. זה יעודד אותו לבוא אליכם ואל שאר בני משפחתכם כשהוא מוכן לצאת החוצה ללכת לשירותים או לצאת לטיולים. בנוסף, מכיוון שגורים עדיין לומדים, זו ההזדמנות המושלמת עבורכם לעזור ללמד אותו את עשה ואל תעשה של העולם.

יציאה החוצה וחקר היא גורם מרכזי בגידול כלב מנומס ושלם עם סביבתו. אם תעקבו אחר ההנחיות האלה, תגדילו את הסיכוי של הגור שלכם להרגיש מוגן ובטוח כשהוא לומד איך לחיות באושר בעולם הגדול והרחב הזה.

אודות המחברת

ג'ין מארי באוהאוס

Jean Marie Bauhaus

ג'ין מארי באוהאוס היא בעלים של חיות מחמד, בלוגרית לחיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא בדרך כלל כותבת עם חברים פרוותיים בחיקה.

 

נבדק על ידי Dr. Emma Milne BVSc FRCVS וDr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים