<

צואת חתול: מדריך מקיף

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

כהורה לחתולים, ניקוי ארגז החול וודאי אינו אחת מהפעילויות האהובות עליכם (אם כן, יש לנו כאן הרבה ארגזי חול בשבילכם!) אבל בדיקת הצואה של החתול כדי לוודא שהוא בצבע ובצורה נורמליים, היא אחת הדרכים שבהן אתם יכולים לזהות סימנים לבעיות בריאות אפשריות.

רוב החתולים עושים קקי לפחות פעם ביום, וצואת חתולים היא גלאי מצוין למצב הבריאות של החתול שלכם. זה יכול לומר לכם אם הם חווים סטרס, או סובלים ממחלה, או אם מזון החתולים שלהם אינו מתאים להם.

על ידי היכרות עם איך נראה "קקי טוב", תוכלו להבטיח שתהיו מצוידים לזהות מתי הצואה שלהם לא נראית תקינה. כמובן, להרבה מאיתנו ההורים לחיות מחמד אין ארגזי חול, ולמעשה חלקנו אף פעם לא רואה את הקקי של החתולים שלנו כי הם יוצאים החוצה לעשות צרכים. אם זה המקרה, אתם עדיין יכולים לשים לב לשינויים בתדירות שבה החתול שלכם עושה צרכיו או אם אתם מבחינים בקקי רך או נוזלי דבוק לפרווה מאחור. אם אתם חושדים בבעייה, אתם יכולים להציע להם ארגז חול נקי ולראות בעצמכם.

קקי חתולים בריא לעומת קקי שאינו בריא: למה לשים לב

קקי בריא בדרך כלל ניתן לעיבוד (כמו חימר או פלסטלינה: לא רך מדי, לא קשה מדי). זה נחשב ל"תקן הזהב" וזה סימן טוב לכך שהחתול שלכם מוציא את הצואה שלו כרגיל. צואה בריאה היא בצבע חום כהה, אך לא כהה מדי, שכן קקי שחור יכול להיות סימן לדם בצואה. ה Merck MSD Veterinary Manual אומר שקקי קל מדי עשוי גם להצביע על בעיה חמורה יותר כמו מחלת כבד, מכיוון שהוא יכול להוות אינדיקציה לכך שצינור המרה חסום, המדריך הווטרינרי של Merck MSD.

כדורי קקי קטנים וקשים נחשבים לא נורמליים ולא בריאים מכיוון שהם יכולים להוות גלאי לעצירות. ה International Cat Care (ICC) מציין שזוהי בעיה רצינית עבור חתולים מכיוון שהיא עשויה להצביע על דאגות בריאותיות בעייתיות כמו מצבים נוירולוגיים או מטבוליים או חסימת מעי גס. הוא מוסיף כי עצירות עשויה להיות גם סימן לכך שהחתול שלכם מיובש. אתם בהחלט צריכים להתקשר לווטרינר שלכם אם החתול שלכם מוציא כדורי צואה קטנים וקשים.

חתול אפור ישן על קצה ספת עור חומה.

כדאי גם לשים לב לצואה רכה או נוזלית שאין לה צורה מובחנת. שלשול אצל חתול נגרם ממגוון דברים, מזיהומים חיידקיים וטפילי מעיים ועד אי סבילות למזון. אם לא תסתכלו מקרוב, אתם עלולים לחשוב בטעות שצואה נוזלית היא שתן. כדאי תמיד לבדוק היטב ומקרוב את הגללים שאתם אוספים, ולהשתמש בזוג כפפות חד פעמיות כדי לבדוק את המרקם.

לא כל קקי חריג של חתולים הוא סיבה לפאניקה, אבל זה מצריך התבוננות קפדנית. ה-PDSA אומר שזה נפוץ שלחתולים יש שלשולים לאחר שינוי במזון, למשל. אבל אם סוג כזה של צואה נמשך יותר מיממה או מלווה בהקאות, חולשה או דם בצואה, ההמלצה היא לקחת את החתול שלכם לווטרינר. עדיף להיות על הצד הבטוח.


הכינו דגימות צואה של החתול

בביקור השנתי, יתכן שהווטרינר שלכם יבקש דגימת צואה לבדיקה. דגימות נאספות בצורה הטובה ביותר במיכלי פלסטיק, שהמרפאה שלכם יכולה לספק. אתם גם יכולים לאסוף כלי במרפאה לפני הפגישה שלכם, או לרכוש אחד באינטרנט או בחנות. לבדיקת מעבדה יש צורך בדגימה טרייה, לכן חשוב לא לאסוף את האוצר שלכם מארגז החול עד ליום שבו תביאו אותו לווטרינר. לאחר ששמים צואה במיכל הדגימה, יש לרשום את התאריך והשעה של האיסוף כדי שלמרפאה הווטרינרית יהיה מידע מדויק.

חתולים מרובים, בדיקות מרובות

אם יש לכם יותר מחתול אחד, אינכם חייבים בהכרח לאסוף דגימה מכל חיה בנפרד אלא אם הוטרינר שלכם מבקש מכם לעשות זאת במפורש. אבל אם מצאתם צואה עם דם, ככל הנראה תצטרכו לבדוק את ארגז החול כדי לקבוע איזה חתול עלול לסבול מבעיה בריאותית. כמובן שאם חתול אחד חולה, ייתכן שגם האחרים חולים. אם אתם מבחינים בבעיה רצינית עם חתול אחד, נסו לבודד אותו עם ארגז החול שלו עד שתוכלו להביא אותו לווטרינר.

תאמינו או לא, הצואה של החתול שלכם יכולה לספר לכם הרבה על הרווחה שלו. על ידי שילוב בדיקת צואה בשגרת התחזוקה היומית שלכם לארגז החול של החתול, אתם יכולים לעזור לשמור עליו בכושר טיפ-טופ ולספק לו סביבה נקייה ובריאה.


אודות המחברת

קריסטין אובריין

קריסטין אובריין

קריסטין אובריאן היא סופרת, אמא ובעלת חתולים ותיקה ששני החתולים הרוסים הכחולים שלה שולטים בבית. עבודתה מופיעה גם ב- Care.com, What to Expect, ו Fit Pregnancy, שם היא כותבת על חיות מחמד, הריון וחיי משפחה. מצאו ועקבו אחריה באינסטגרם ובטוויטר @brovelliobrien

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר אמה מילן BVSc FRCVS