<

סרטן העור אצל כלבים: תסמינים, אבחון וגילוי מוקדם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

שמעתם על סרטן עור אצל בני אדם, אבל האם גם כלבים יכולים לחלות בסרטן העור? איך נראה סרטן העור אצל כלבים? כלבים יכולים לפתח כמה סוגים שונים של סרטן עור, וכמו אצל בני אדם, לכל אחד יכולים להיות סימנים שונים. למרבה המזל, רוב גידולי העור אצל כלבים הם שפירים, החל מגידולים שומניים (ליפומות) ועד לציסטות בלוטות חלב.

האם כלבים יכולים לחלות בסרטן עור?

כן. על פי המכללה הווטרינרית המלכותית, ישנם סוגים שונים של סרטן עור שיכולים להשפיע על כלבים. ואלו כוללים:

  • גידולי תאי מאסט. גידולי תאי מאסט הם הגידולים הנפוצים ביותר בכלבים, ומשפיעים על סוג של תאי דם לבנים הנקראים תאי מאסט, שעלולים לגרום לגידולים סרטניים על העור או מתחתיו. 
  • קרצינומה. סרטן זה יכול להשפיע על תאי עור שונים ומסווג לפי סוג התא המושפע. דוגמאות כוללות קרצינומה של תאי הבסיס העורי (התאים הבאזליים) וקרצינומה של תאים שטוחים (סקוומוס)
  • מלנומה. סרטן זה משפיע על תאי הפיגמנט שקובעים את צבע העור של הכלב שלכם.
  • לימפומה. סרטן זה מקורו במערכת הלימפה, והוא ידוע בשם לימפומה עורית כאשר הוא משפיע על העור.

למרות שאין תשובה ברורה לגבי מה גורם לכלבים מסוימים לחלות בסרטן העור, ה Blue Cross מתאר את גורמי הסיכון הבאים:

  • חשיפה לשמש וכוויות שמש. 
  • ליקוק כפייתי של אזור מסוים בעור. 
  • גנטיקה וסוג הגזע.

ה Blue Cross מסביר שכלבים עם עור בהיר, פרווה דקה או מעט פרווה נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לסרטן העור באופן כללי. גזעים מסוימים גם נוטים יותר לחלות בסוגים ספציפיים של סרטן מאשר אחרים. לדוגמה, בייגל, בוקסר ובולדוג הם בין הגזעים שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר לגידולי תאי מאסט על פי ה-PDSA

כמו כן, גידולים שפירים נפוצים יותר בחלק מהגזעים; הלברדורים רגישים יותר לליפומות, בעוד פודלים נוטים במיוחד לפתח ציסטות. עם זאת, סרטן יכול להשפיע על כל גזע כלבים, ובמקרים מסויימים אפשר לטעות ולחשוב שגידול סרטני מסויים הוא שפיר. מסיבה זו, חשוב להישאר ערניים ולשוחח על כל שינוי בעור הכלב שלכם עם הוטרינר שלכם.

איך נראה סרטן העור אצל כלבים?

האם כלבים יכולים לחלות בסרטן עור? כן. איך נראה סרטן העור אצל כלבים? ה Blue Cross אומר שסרטן העור יכול ללבוש צורות רבות ושונות, החל מגושים ובליטות ועד גלדים ויבלות. הסימנים והמראה יכולים להיות בעלי צבעים שונים. 

לדוגמה, רוב סוגי סרטן העור נראים כמו גושים בעור, ויכולה להיות עליהם פרווה או לא. עם זאת, מלנומה ממאירה עשויה להופיע כסימן שחור או חום, ועלולה להיות בולטת כמו שומה, או שטוחה. לימפומה עורית, לעומת זאת, עשויה להופיע ככתמים של עור אדום ומתקלף, ונראית דומה לגזזת. גם לימפומה עורית וגם מלנומה ממאירה עלולות להפוך לקטלניות במהירות ודורשות אבחון וטיפול מהירים. 

אם אתם מוצאים גוש על הכלב שלכם, כמה אתם צריכים לדאוג? ככלל אצבע, כל גוש על עורו של הכלב שלכם עשוי להוות סיבה לדאגה, במיוחד אם הוא חדש או גודל במהירות. נניח שאתם מלטפים את הכלב שלכם באותו מקום אהוב כל הזמן. ויום אחד אתם שמים לב להימצאות של גוש. לאחר מכן, אתם שמים לב שהגוש גדל. זה יכול להיות סימן לדאגה. עם זאת, יש לזכור שסוגי סרטן מסוימים יכולים להיות מוצקים ואחרים יכולים להיות רכים, כך שתחושת הגדילה אינה אינדיקטור אמין. 

סימן נוסף שיש לשים לב אליו הוא מסה שנראית מדממת או מפרישה ללא סיבה. הכלב שלכם יכול להיות מוטרד מזה או לא, כך שרמת העניין או המצוקה שלו אינם בדרך כלל אינדיקטור אמין לגידול סרטני.

אבחון סרטן העור אצל כלבים

כשאתם מביאים את הכלב שלכם לווטרינר עם תסמינים בעור, סביר להניח שהווטרינר יבצע דגימה על ידי שאיבת מחט. תהליך זה כולל הכנסת מחט, כמו אלה המשמשות לחיסונים, לתוך המסה כדי לשאוב דגימה של תאים. הווטרינר שלכם יכול לבחון את התאים תחת מיקרוסקופ, או לשלוח את הדגימה למומחה לפתולוגיה. לפעמים כמות התאים בדגימה אינם מספקת לאבחנה, אז ייתכן שהווטרינר שלכם יצטרך לבצע ביופסיה לכלב שלכם או להסיר בניתוח את כל המסה כדי לשלוח אותה לבדיקה. זוהי הדרך המדויקת ביותר לקבל אבחנה.

דיוקן חתוך של וטרינר זכר בלתי מזוהה בוחן כלב לברדור לבן במרפאת וטרינר, חלל העתקה

טיפול בסרטן העור אצל כלבים

קבלת אבחנה של סרטן עבור הכלב שלכם היא אף פעם לא קלה. בנוסף לכל הרגשות שיכולים להציף אתכם, סביר להניח שאתם תוהים לגבי הצעדים הבאים. אילו טיפולים קיימים? איך תוכלו לתמוך בכלב שלכם בצורה הטובה ביותר? 

למרבה המזל, סוגים רבים של סרטן עור בכלבים ניתנים לריפוי באמצעות הסרה כירורגית. אם הסרטן אגרסיבי או התפשט לחלקים אחרים בגוף ("גרורות"), הווטרינר שלכם עשוי להמליץ גם על כימותרפיה. חשוב לקיים דיון פתוח עם הווטרינר שלכם כדי שתבינו את כל אפשרויות הטיפול הזמינות לכם ולכלב שלכם.

גילוי מוקדם הוא חיוני

למרות שלא ניתן למנוע לחלוטין סרטן עור בכלבים, גילוי מוקדם יכול לעשות הבדל עצום בסיוע לכלב שלכם להתאושש מהר יותר - ואולי לחיות יותר. כדי לשמור על בריאותו של כלבכם, תנו לו ליטוף יסודי לפחות פעם בשבוע, חפשו גושים, בליטות או סימנים חשודים. תחשיבו את זה כמסאג' לכלב! עבור כלבים מבוגרים שיש להם גושים רבים, שמרו תרשים או דיאגרמה של מיקומם וגודלם. כך, אם אחד מתחיל לגדול במהירות, תוכלו לזהות את זה מיד. 

בדקו עם הווטרינר שלכם לגבי גושים או סימנים חדשים. לפעמים זה יכול להיות קשה למצוא שוב גוש זעיר כשהכלב במשרד של הוטרינר, אז שקלו לגזום את הפרווה שמסביב או אפילו להקיף את הגוש עם עט.

האם כלבים יכולים לחלות בסרטן עור? בעוד שהתשובה היא כן, אתם יכולים להיות רגועים בידיעה שרוב סרטני העור בכלבים ניתנים לטיפול. הדבר החשוב ביותר הוא לפקח על הכלב שלכם באופן קבוע ולדבר על כל דאגה עם הווטרינר שלכם בהקדם.

אודות המחברת

ד

ד"ר קארן לואיס

ד"ר קארן לואיס סיימה תואר דוקטור בביולוגיה מולקולרית של תאים ושינתה קריירה לרפואה וטרינרית. היא סיימה את לימודיה באוניברסיטת אילינוי ופועלת כבר כמעט 20 שנה. בבעלותה מרפאה קטנה לבעלי חיים ליד סנט לואיס, מיזורי, שם היא משלבת ביקורי בית עם ניהול המרפאה הייחודית שלה ברוגע. סופרת שפרסמה את ספריה וצלמת טבע עטורת פרסים, היא מצילה כלבים מבוגרים ממקלטים מקומיים ומפנקת אותם בשנותיהם האחרונות.