<

כיצד לנהל IBD בכלבים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

הקול המובהק של הכלב שלכם שעומד להקיא יקים אתכם על הרגליים לעזרתו מהר מאוד. בדיוק כמו בני אדם, כלבים יכולים להקיא ולשלשל מדי פעם. אבל אם בעיות הבטן של הכלב שלכם לא נפתרות תוך יום או יומיים, ייתכן שתצטרכו לדבר עם הווטרינר שלכם על מחלת המעי הדלקתית (IBD) בכלבים ומצבים קשורים כמו קוליטיס אצל כלבים.

מהו IBD אצל כלבים?

IBD הוא מצב הכרוך בדלקת של דפנות מערכת העיכול (GI). לפעמים מצב זה נקרא גם אנטרופתיה כרונית ולאחר מכן מחולק לקבוצות על סמך איך הכלב מגיב לטיפולים שונים: מגיב למזון, מגיב לאנטיביוטיקה ומגיב לסטרואידים. כדי לפשט, במאמר הזה יוסבר התהליך תוך שימוש במונח IBD.

הסימנים לכך שיתכן שהכלב שלכם סובל מ-IBD כוללים הקאות תכופות, ירידה בתיאבון, ירידה במשקל, צואה נוזלית, עשיית צרכים תכופה או שלשול נוזלי או דמי. לאורך זמן, IBD יכול להוביל לירידה במשקל, לירידה במסת השריר ולמראה פרווה ירוד. אם אתם מבחינים באחד מהסימנים הללו, כדאי שתקבעו תור לווטרינר של הכלב שלכם.

Köpek yatağında uzanan siyah minyatür schnauzer

מה גורם לבעיות במערכת העיכול?

כדי להבין את הגורם להפרעה במערכת העיכול הקשורה ל-IBD, חשוב להבין כיצד המזון מתפרק ונספג בגוף. כאשר צורכים מזון, הוא נודד במורד הוושט ונעצר בקיבה, שם הוא עובר עיכול ומתפרק לחומר נוזלי יותר הנקרא chyme. לאחר מכן, ה chyme עובר למעי הדק, שם מתרחש רוב העיכול והספיגה של חומרים מזינים לגוף. התחנה האחרונה במערכת העיכול היא המעי הגדול, הנקרא גם המעי הגס. כאן, חיידקים מפרקים את הסיבים במזון והמים נספגים. תהליך זה יכול לעבור הפרעה על ידי דלקת שמשנה את יכולת האיברים לפעול כראוי, בנקודה אחת או בנקודות מרובות במערכת העיכול.דלקת היא תגובת יתר של המערכת החיסונית - או למשהו שהכלב שלכם אכל או כתוצאה מתפקוד לקוי של המערכת החיסונית, הנקראת מחלה אוטואימונית. זה גורם לאי נוחות ומפריע ליכולת של מערכת העיכול לספוג כראוי חומרים מזינים.

 דלקת בקיבה נקראת גסטריטיס ובדרך כלל גורמת להקאות. כאשר הדלקת נמצאת במעי הדק היא מסווגת כדלקת מעיים; במעי הגס, זה נקרא קוליטיס. המאפיינים של השלשול של הכלב שלכם יכולים לעזור לווטרינר לקבוע אם בעיות במערכת העיכול נגרמות על ידי דלקת מעי, קוליטיס או שניהם, ויכולים לעזור בקביעת הטיפול המתאים.

כיצד IBD בכלבים שונה מ IBS?

הסימנים הקליניים של IBD יכולים להיות דומים לתסמונת המעי הרגיז (IBS) אצל אנשים, אך הסיבה הבסיסית שונה למדי. IBS אצל אנשים ידוע שמתרחש כתוצאה מתנועה חריגה של השריר במעיים.

כיצד וטרינר מאבחן IBD אצל כלבים?

כדי לקבוע אם לכלב שלכם יש IBD, הווטרינר עשוי לבצע תחילה בדיקת דם בסיסית ובדיקת צואה. בדיקות אלו עוזרות להעריך את הבריאות הכללית של הכלב שלכם ולשלול מצבים רפואיים אחרים. אולטרסאונד או צילומי רנטגן עשויים להיות נחוצים גם כדי לדמות את איברי הבטן. ברוב המקרים, התגובה של הכלב שלכם למודולציה של המיקרוביום או טיפולים אחרים, כגון סטרואידים, עשויה לסייע באבחון. במקרים מסוימים, יהיה צורך באנדוסקופיה שבמהלכה יילקחו ביופסיות של רקמת דופן המעי לבדיקה נוספת כדי להגיע לאבחנה ולטיפול הנכונים.

וטרינרית צעירה במדים כחולים בודקת גולדן רטריבר עם קולר כחול על שולחן.

איך מנהלים IBD אצל כלבים?

לאחר שהכלב שלכם אובחן עם IBD, ישנן מספר אפשרויות טיפול לבחירה שתלויות בחומרת המצב.

  • תוכנית הזנה הנעזרת במזון ייעודי משולבת לרוב בקו ההגנה הראשון. האפשרויות כוללות פורמולות תזונה קלות לעיכול, עם חלבון ממקור שאינו מוכר לגוף או עם הידרוליזט חלבון, ולעיתים פורמולות עתירות סיבים. כל אחת מהאפשרויות הללו פועלת בצורה שונה כדי לעזור למערכת העיכול לתפקד בצורה יעילה יותר.

  • שמירה ותמיכה בבריאות ה מיקרוביום הייחודי של הכלב שלכם - סביבה המורכבת ממיליארדי חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים במעיים - יכולה לעזור בניהול IBD. ניהול המיקרוביום מתבצע באמצעות שימוש בסיבים פרה-ביוטיים המיועדים לחיידקי המיקרוביום. כעת אנו מגלים כיצד תזונה יכולה להשפיע על המיקרוביום של הכלב שלכם ומפתחים פורמולות שעוזרות לקדם את החיידקים הטובים, כדי לעזור לשפר את בריאות מערכת העיכול של הכלב שלכם.

כשיש כלב שחווה הקאות תכופות או שלשולים זה לא נעים לאף אחד, אבל יש צעדים שאתם יכולים לעשות כדי שהכלב שלכם ירגיש בנוח יותר ולשפר את הבריאות הכללית של הכלב שלכם (ושל השטיחים שלכם).

אודות המחברת

אשלי גלגר, DVM מחבקת את הכלב שלה, .

ד"ר אשלי גלגר

ד"ר אשלי גלאגר היא וטרינרית בסאלם, מסצ'וסטס. לאחר שסיימה את לימודיה במכללה לרפואה וטרינרית של אוניברסיטת פלורידה, היא קיבלה תפקיד בתוכנית ההתמחות התחרותית של בית החולים הידידות לבעלי חיים, שנמשכה שנה בוושינגטון DC. לאחר מכן בילתה שתים עשרה שנים בבית החולים לידידות לבעלי חיים בתור וטרינרית צוות עם תפקידים הכוללים פגישות וכן ביצוע ניתוחים אלקטיביים וניתוחי חרום. בשנה האחרונה היא ומשפחתה עברו למסצ'וסטס, שם היא נכנסה לתפקיד ראש הסגל במרפאה הווטרינרית של ניו אינגלנד. היא גרה עם בעלה, שתי בנותיה, פרנק הלברדודל ווגאס החתול.


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר בקי מוליס, DVM, DACVIM (Nutrition)

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים