<

גידולי תאי מאסט בכלבים: גורמים, סימנים, טיפול ועוד

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

גידולי תאי מאסט בכלבים הם גידולי העור הנפוצים ביותר אצל כלבים, כך על פי ה- Animal Trust. אבל מהו בעצם גידול תאי מאסט, מהם הסימנים לגידולים בתאי מאסט בכלבים, והאם ניתן לטפל בגידולים אלו?

גורמים לגידולי תאי מאסט בכלבים

אשה צעירה משחקת עם הכלב שלה בבית

תאי מאסט בעצמם אינם תאים סרטניים. כפי שמסביר ה- Animal Trust, הם סוג של תאי דם לבנים. מקורם במח העצם והם נמצאים בכל הרקמות השונות של הגוף, שם הם ממלאים מספר תפקידים. אלה כוללים תגובות דלקתיות, תגובות אלרגיות, תגובות לנוכחות טפילים ואפילו פירוק של רקמות מתות.

למרבה הצער, לפעמים דברים משתבשים. מסיבות שעדיין אינן מובנות למחקר הוטרינרי, תאי מאסט לפעמים משתנים ומתרבים בהמוניהם, בניגוד למחזור החיים הרגיל של תאים שכולל שמירה על מספרם הכללי. התרבות לא מווסתת זו גורמת לגידול של תאי מאסט. גידולים אלו יכולים להופיע בכלבים מכל הגזעים והגילאים, אם כי ה-PDSA מציין שהם נפוצים יותר בכלבים בגיל העמידה ובגזעים מסוימים, כגון בוקסר או ביגל.

סימנים קליניים של גידולי תאי מאסט בכלבים

Animal Trust מציע לשים עין על הסימנים הבאים של גידולי תאי מאסט:

  • חפשו גוש אחד או יותר בכל מקום בגוף הכלב שלכם. הם עשויים להיות גלויים על (או ממש מתחת) לעור, בלוע, בפה או באיברי המין.

  • גידולי תאי מאסט בכלבים מופיעים בדרך כלל בצורה של גושים, אך הם נראים כמו תפזורת של גולות נפוחות או פצעים. הם בדרך כלל בקוטר של 2-3 ס"מ. 

  • המסה עלולה לדמם או שיזלוג ממנה נוזל, יכולה להיות אדמומיות, דלקת, נפיחות, גבשושיות או פריחה סביב האזור הפגוע. 

  • הכלב שלכם עלול לסבול מירידה בתיאבון, ירידה במשקל, מהפרעות במערכת העיכול (למשל הקאות, שלשולים) או צואה שחורה/דמית. 

כשאתם מלטפים או בודקים את הכלב שלכם, חפשו אזורים בעור שנראים או מרגישים שונה. זכרו שמסה סרטנית עשויה להרגיש מוצקה ודבוקה בחוזקה לגופו של הכלב שלכם, אך היא עשויה גם להיות רכה וניתנת להזזה מתחת לעור. היא עשויה לגדול במהירות או להישאר באותו הגודל, אך יש מקרים בהם תראה הפחתת גודל וזה לא בהכרח אומר שאינה מסוכנת, אז חשוב לבקר אצל הווטרינר שלכם ליתר ביטחון.

אבחון גידולי תאי מאסט בכלבים

גבשושי, גושי, מוגבה, שטוח, משוחרר, רטוב, מוצק, גדול או קטן - כל גוש וגוש על הכלב שלכם צריך להבדק ולהבחן על ידי הוטרינר שלכם.

ייתכן שהווטרינר שלכם יצטרך לבצע בדיקת אבחון הנקראת "דגימת מחט" כדי לאסוף דגימה קטנה של תאים מהגוש. למרבה המזל, בדיקה זו היא מהירה ופולשנית באופן מינימלי, ולרוב ניתן לבצע אותה לאחר הבדיקה הראשונית. עם זאת, ייתכן שהגידול לא ישיל תאים רבים במהלך בדיקה זו, או שהדגימה לא תייצג את הנגע כולו. לכן, למרות שבדיקה זו היא נקודת התחלה מצוינת, הווטרינר שלכם יכול להמליץ ​​על המשך לביופסייה, מכיוון שהיא מאפשרת בדיקה מקיפה יותר של מבנה המסה. עם הביופסיה, בדיקה מיקרוסקופית של הרקמה נשלחת למעבדה היסטופתולוגית מיוחדת להערכה על ידי פתולוג וטרינרי.

לאחר אבחנה של גידול תאי מאסט, הווטרינר שלכם עשוי להמליץ ​​על אבחון נוסף כגון בדיקות דם, צילומי רנטגן, סריקות CT ואולטרסאונד כדי לקבוע אם הגידול התפשט למקומות אחרים (גרורות). ויכולה להיות גם המלצה על דגימת מחט של בלוטות הלימפה הקרובות לגידול.

לברדור רטריבר שוכב על הרצפה בבית.

טיפול בגידול תאי מאסט

הטיפול בסרטן בכלבים נקבע לעיתים בייעוץ עם אונקולוג וטרינרי ועם חוות דעת מפתולוג וטרינרי, אשר יסקרו את ממצאי בדיקות האבחון ויעריך את דרגת / היקף הסרטן. גידולי תאי מאסט יכולים להיות ב "דרגה נמוכה" או "דרגה גבוהה", תלוי במידת התקדמותם והאם הם התפשטו. הפתולוג יוכל לגבש את תוכנית הטיפול המתאימה בהתאם לממצאים.

הפתולוג יכול להמליץ על ניתוח להסרת המסה הסרטנית. המטרה היא להסיר את כל הרקמה הסרטנית, יחד עם גבול של רקמה בריאה מסביב לקצוות כדי לוודא שלא נשארים מאחור תאים סרטניים. זה נקרא השגת "שוליים נקיים". הפתולוג יבדוק לאחר הניתוח את הרקמה שהוצאה כדי לוודא שהדבר הושג, אם כי לא תמיד זה אפשרי.

ניתוח לבד יכול להספיק בטיפול בגידול בתאי מאסט, אך במקרים מסוימים לצידו יתווספו גם כימותרפיה או הקרנות. ה- Animal Trust אומר שבמקרים לא מוצלחים או מתקדמים, ניתן להמליץ על תרופות דרך הפה כדי להפחית את גודל הגידול או להאט את צמיחתו. יכולים להינתן גם סטרואידים כדי להפחית את ההשפעות הדלקתיות הנגרמות על ידי הגידול.

בעוד שלרוב גישות אלו מומלצות בחום, במיוחד בשלבים מתקדמים יותר, זכרו כי אתם יכולים גם לבחור להתמקד בגישות עדינות יותר או בטיפול להגברת הנוחות, בכל שלב. הווטרינר ו/או האונקולוג הווטרינרי שלכם ישמחו לדון איתכם באפשרויות אלו.

תוחלת חיים לכלבים עם גידולי תאי מאסט

קשה לחזות את תוחלת החיים של כלבים המפתחים גידולי תאי מאסט, שכן היא משתנה בהתאם לגורמים רבים. אם הגידול מוגבל לעור ללא עדות לגרורות, והוא מוסר בשוליים נקיים, הפרוגנוזה יכולה להיות די חיובית. עם זאת, עבור גידולים בדרגה גבוהה יותר, או כאלה שנמצאים במקומות כמו הפה או איברי המין, ייתכן שהפרוגנוזה לא תהיה כל כך טובה. 

החדשות הטובות הן שאבחון מוקדם וטיפול משפרים את הפרוגנוזה של גידולי תאי מאסט, ולכן חשוב לבדוק באופן קבוע את הכלב בבית. תוכלו לעשות זאת פשוט על ידי ליטופים בוחנים ובדיקות מכוונות בבית. זכרו לקבוע ביקור אצל הוטרינר אם תגלו גושים חשודים על הכלב שלכם.

אודות המחברת

ד

ד"ר לאקי שייבל

ד"ר לאסי שייבל היא וטרינרית לבעלי חיים קטנים, יזמית, סופרת ונואמת. בוגרת מכללת אוניברסיטת טקסס A&amp;M לרפואה וטרינרית ובית הספר למשפטים של אוניברסיטת ווייק פורסט, ד"ר שייבל נלהבת משינוי מתקדם בתעשייה הווטרינרית ומתפקדת כיועצת במספר מועצות בתחום.