<

האם חתולים מפליצים?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

האם חתולים מפליצים? למרות שזה לא בהכרח הנושא הטוב ביותר לשולחן האוכל, הפלצות של חתולים הן נושא חשוב להורים לחיות מחמד.

בדומה לתפקודים אחרים של מערכת העיכול, גזים (נפיחות) הם תופעה טבעית בבעלי חיים. למרות שזה לא קורה לעתים קרובות (או בקול רם) כמו בכלבים ובני אדם, החתול המכובד אכן מפנה גזים מפעם לפעם. עודף נפיחות יכול להיות סימן לבעיות עיכול כגון שלשולים או צואה נוזלית. מכיוון שהרבה חתולים עושים את צרכיהם בחוץ, לפעמים עודף נפיחות עשוי להיות הרמז הברור ביותר לכך שמשהו לא בסדר.

מדוע חתולים מפליצים?

נפיחה נובעת מהצטברות של גזים במערכת העיכול, אשר לאחר מכן משתחררים מהגוף. ברוב המקרים, נפיחה בחתולים היא נורמלית. עם זאת, יכולים להיות גזים עודפים אם החתול שלכם בולע יותר מדי אוויר.

חתול מתרווח על גב הספה
אלרגיות או רגישויות למזון יכולות לתרום גם לעודף בגזים. למעשה, מזון נחשב לאחד הגורמים העיקריים להפלצות בחתולים. בהנחיות התזונתיות שלו, ה-World Small Animal Veterinary Association (WSAVA) כולל גזים כ"שינוי בתפקוד מערכת העיכול" ברשימת הבדיקה העולמית שלו כ"גורם סיכון תזונתי" להערכת תזונה וטרינרית. ההערכה התזונתית של WSAVA מתייחסת ל"חטיפים, פינוקים, אוכל לשולחן, מזונות המשמשים למתן תרופות ותוספי תזונה" - בעצם, כל מה שהחתול שלכם מכניס לבטן.

מזון ונפיחות בחתולים

בחירת המזון המתאים לחתולים עבור חברכם החתולי היא צעד ראשון מצוין לניהול הגזים שלהם. בחרו לחתול שלכם תזונה הכוללת את הוויטמינים והמינרלים הדרושים ואשר מתאימה לגודלו, גילו ורמת הפעילות שלו. סיבים למשל, יכולים להיות מעולים למערכת העיכול של החתול, אך סיבים מסוימים עלולים לגרום עודף גזים. במקרים מסוימים, הווטרינר שלכם עשוי להמליץ על מזון ייעודי לחתולים שמנוסח במיוחד לתמיכה בעיכול תקין בחתולים.

כמו כן, נפיחות בחתולים הן רק סיבה אחת שבדרך כלל לא כדאי לתת לחתול שלכם אוכל אנושי. למרות שהחתול שלכם יכול לאכול קצת מזון אנושי, עדיף לדבוק באוכל שנוסח עבור חברכם הפרוותי, כפי שהודגש על ידי ה-RSPCA. הם מזהירים שרוב המזון האנושי לא יענה על הצרכים התזונתיים של החתול שלכם, וכמה מזונות עשויים אפילו להיות רעילים.

צרו קשר עם הוטרינר שלכם לפני שתאכילו את החתול במזון אנושי, כדי לבדוק אם זה בטוח עבורו. זכרו להפחית את הכמויות החטיפים למינימום.

גזים ובעיות בריאותיות

במקרים נדירים, נפיחות בחתולים עלולות להיגרם על ידי מחלות כגון טריכומונס. אוניברסיטת ליברפול אומרת שבחתולים שנפגעו בטפיל מעיים זה, הגזים עלולים להיות מלווים בשלשול "מסריח". אם החתול שלכם מראה סימנים אחרים של מצוקה במערכת העיכול, כולל שלשולים והקאות, ולגז שלו יש ריח חזק, קחו אותו לוטרינר כדי שיוכל לבדוק אם יש בעיה בריאותית.

אבל אל דאגה, רוב הפלוצים בחתולים אינם סיבה לדאגה. הם לא מפנים גזים לעתים קרובות, וכשהם עושים זאת, הם כנראה מופתעים בדיוק כמוכם. חתולים הם יצורים אלגנטיים; לא תמיד תשמעו אותו או תריחו אותו, מכיוון שרוב הגז הוא חסר ריח - עדין בדיוק כמו החתול שלכם.

לרוב פלוץ הוא רק פלוץ. יחד עם זאת, אם יש לכם חששות, הקפידו לדבר עם הוטרינר שלכם. הוא או היא יכולים גם להמליץ על מזון איכותי עבור החתול שלכם כדי להבטיח שאתם מאכילים במזון שתומך בבריאות העיכול שלו.

אודות המחברת

קריסטין אובריין

קריסטין אובריין

קריסטין אובריאן היא סופרת, אמא ובעלת חתולים ותיקה ששני החתולים הרוסים הכחולים שלה שולטים בבית. עבודתה מופיעה גם ב- Care.com, What to Expect, ו Fit Pregnancy, שם היא כותבת על חיות מחמד, הריון וחיי משפחה. מצאו ועקבו אחריה באינסטגרם ובטוויטר @brovelliobrien

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר אמה מילן BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים: מה לעשות

  Portrait of funny cat yawning גלו כמה עצות מהווטרינר לגביי כמה מבעיות העיכול הנפוצות אצל חתולים, כולל איך להתנהל עם קלקול קיבה, תולעים, כדורי שיער ועוד.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • הכנת החתול החרדתי שלכם למפגשים רבי משתתפים בבית

  אם אתם בעלים של חיית מחמד ואתם אוהבים לארח, ייתכן ששמתם לב שכאשר המסיבה ממריאה, החתול שלכם הופך להיות עצבני. במהלך ההתאספות בביתכם החתול עשוי להתחבא מתחת למיטה שלכם או בארון, ולא יצא עד שאחרון המוזמנים יעזוב את הבניין.

מאמרים נוספים