<

אוכל לחתולים, טעם וסוגים: האם החתול שלי אוהב את האוכל שלו?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

חתולים ידועים בראיית הלילה שלהם, ביכולות הקפיצה שלהם שהיא ללא תחרות ואפילו בתשע נשמות, אבל אין תיעוד לאיך החתולים חווים את טעם המזון שלהם.

מדענים אכן יודעים שבלוטות הטעם של חתולים הן הרבה פחות מורכבות משלנו, וסביר להניח שהדבר נעוץ באבולוציה. לפי הקרן להגנת החתולים, חתולים הם מהחיות היחידות שאינן מסוגלות לטעום סוכר. נראה שיש להם קולטני טעם לטעמים חמוץ, מר, מלוח, אומאמי (מליחות עדינה) ואולי שומן יחד עם טעם למשהו שאין לנו: אדנוזין טריפוספט (ATP). בעוד שהחוקרים לא לגמרי מבינים את פרופיל הטעם הזה, נראה ש-ATP הוא אות לבשר מכיוון שזו התרכובת שמספקת את האנרגיה לכל תא חי.

אבל איך נדע בדיוק מה טעמו של אוכל חתולים לחתולים ואם הם בכלל אוהבים אותו? עם מזון רטוב לחתולים לעומת מזון יבש, טונה לעומת עוף, מחית לעומת רוטב וכל שאר האפשרויות הקיימות בחוץ, בואו נעמיק בסוגים השונים של אפשרויות מזון לחתולים וכמה מהעדפות המזון האפשריות של החתול שלכם.

סוגי מזון לחתולים

ישנן שלוש קטגוריות עיקריות של מזון לחתולים מסחרי, כל אחת במגוון טעמים:

יבש

על פי המדריך הווטרינרי של Merck, מזונות יבשים מהווים את הסוג הפופולרי ביותר של מזון חתולים המיוצר באופן מסחרי. מזונות אלה נקראים גם מזון גרגירים, בדרך כלל מכילים כ-90% חומר יבש ו-10% מים. הם זמינים במגוון טעמים ונוסחאות מיוחדות, כגון פורמולה לחתולי בית ופורמולה לכדורי שיער. לחלק מהמזונות היבשים פורמולה לסיוע במניעת הצטברות אבנית בשיניים.

מזון שימורים

מזונות שימורים לחתולים מכילים קרוב יותר ל-70%-80% מים ו-20%-30% חומר יבש. מזון רטוב לחתולים בטוח לקירור עד שלושה ימים אך אינו יציב לאורך זמן כאשר הוא נשמר בטמפרטורת החדר. מכיוון שחתולים בדרך כלל אוכלים פעמים רבות ביום, במקום ארוחה אחת או שתי ארוחות גדולות, מזון רטוב שלא נאכל נוטה ליצור קרום בחלקים החיצוניים שלו כשהם מתייבשים, מה שמפחית גם את הטעם וגם את הנוחות שלו, יש צורך לנקות את הכלים אחרי כל ארוחה.

רך-לח או לח חלקית

סוגים אלו של מזון לחתולים הם כמו שהם נשמעים: חתיכות אוכל מרוככות שאינן יבשות ומתפוררות אך גם אינן רטובות או ספוגות כמו שימורים. הם מגיעים לרוב בשקיות, ויחס המים שלהם לחומר יבש הוא 25%-40% עד 60%-75% בהתאמה. היתרון שיש למזונות אלו על פני מזון רטוב הוא בעיקר גורם הנוחות מכיוון שהם בדרך כלל אינם דורשים קירור והחומרים המשמרים שלהם מבטיחים חיי מדף ארוכים.

העדפות מזון לחתולים

 • טעמים: בעוד שטעמי מזון לחתולים קיימים כדי להתאים אפילו לחיך החתולים הבררנים ביותר, מדגי אוקיינוס וטונה ועד ארנבת או עוף ועוד, הטעם האמיתי עשוי להיות פחות חשוב לחתולים מאשר תזונת המזון. כפי שצוטט ב Animals journal, חתולים מחפשים לעתים קרובות מזונות שעוזרים לווסת את בריאותם הכללית, במקום לבחור מזונות רק לפי הטעם.ובכל זאת, לפני רכישת מזון בכמות גדולה אתם יכולים לשקול לבקש דוגמיות מהווטרינר שלכם או פשוט לקנות את המוצר בגודל הקטן ביותר כדי לראות איך הבררן שלכם מסתדר עם האוכל.
 • מרקם/פורמולה: כשמדובר במזון חתולים רטוב לעומת מזון יבש, נראה שחלק מהחתולים מעדיפים אפשרויות רכות ורטובות יותר למזון (או אוכל לח למחצה), אם כי זה יושפע ממה שהאכילו אותם מאז היו צעירים. זה מאוד נפוץ בקרב חתולים לא לאכול מזון רטוב שהיה בחוץ כל היום והתחיל להתייבש. באופן כללי, כל החתולים (והכלבים) הם אינדיבידואלים, ויהיו להם העדפות אישיות משלהם.
 • טמפרטורה: לפי Cook's Illustrated, מדענים גילו שחלבונים בבלוטות הטעם האנושיות רגישים למדי לטמפרטורה, ומתפקדים יותר טוב בטמפרטורות חמות (אך לא חמות מדי). זה אומר שלאוכל יש יותר טעם כשהוא מחומם. בעוד שמחקר מוגבל לנושא זה מתמקד רק בבני אדם, הוא עשוי להיות רלוונטי גם בעולם החתולים. כאשר טמפרטורות גבוהות יותר מופעלות על מזון - ללא קשר למי אוכל אותו - מולקולות ריח משתחררות ומתפזרות, מה שמגדיל עוד יותר את רמת המשיכה שלו. אם תחליטו לחמם את הארוחה של החתול שלכם, חממו את המזון רק לזמן קצר ותמיד בדקו כדי לוודא שהטמפרטורה אינה חמה מדי לפני ההגשה.
 • תוספי מזון ותוספות: בעוד שיש מקום לתוספי תזונה נוזליים או אבקות, במיוחד כאשר חתול סובל ממחלה כרונית ונרתע מאכילת מזונות, בדרך כלל עדיף להימנע מתוספי מזון אלו. מזונות זמינים מסחרית כבר מאוזנים מבחינה תזונתית. עודפי חומרים מזינים הם בעיה נפוצה ויכולים להזיק לא פחות מהמחסור. אם אתם כן רוצים להשתמש בתוסף מזון, כדאי לבדוק תחילה עם הווטרינר שלכם.

שאלו שכדאי לשאול את הוטרינר שלכם על העדפות של מזון לחתולים

ישנן מספר שאלות שכדאי לשאול את הוטרינר שלכם כדי לעזור לכם לבחור את המזון המתאים ביותר עבור החתול שלכם. לדון בבחירות הארוחות עם הווטרינר שלכם הוא הרגל טוב שכדאי לשלב בכל פגישה שלכם, ללא קשר אם זה למטרת בריאות שוטפת או מחלה. הנה כמה שאלות שכדאי לשקול לשאול את הוטרינר שלכם:

 • האם החתול שלי אוהב את טעם האוכל שלו?
 • האם יש לך המלצות ספציפיות למזון המבוססות על אורח החיים של החתול שלי או סיכונים בריאותיים עתידיים?
 • האם אתה רואה אינדיקציה כלשהי לשינוי בסוג המזון שהחתול שלי אוכל בהתבסס על ממצאי הבדיקה או תוצאות המעבדה? (בדיקות שנתיות ובדיקות מעבדה הם כלים מצוינים לעקוב אחר מגמות בבריאות החתול שלכם, מה שמאפשר לוטרינרים להבחין במחלות מוקדם יותר.)
 • האם החתול של בתת משקל או במשקל עודף?
 • האם לחתול שלי ישנם בעיות בעור? האם ישנן בעיות דנטליות? בעיות במערכת העיכול או בשתן? אלרגיות לאוכל?

בסך הכל, אין מזון, מרקם או טעם חד-משמעי לחתולים שלנו ואין דרך אחת לדעת בדיוק מה טעם האוכל לחתולים. בנוסף לדגימות אוכל כדי לזהות את העדפות המזון האישיות של החתול שלכם, התייעצו עם הווטרינר שלכם לקבלת הנחיות לגבי בחירת המזון הטוב ביותר לחתולים. הפתגם "אתה מה שאתה אוכל" נכון לגבי בני המפשחה החתוליים שלנו שכן בחירת המזון הנכון יכולה לעזור לחתול שלכם לחיות חיים ארוכים ובריאים יותר.

אודות המחברת

ד

ד"ר לאקי שייבל

ד"ר לאקי שייבל היא וטרינרית לבעלי חיים קטנים, יזמית ועיתונאית וטרינרית. היא מתגוררת בסרסוטה השמשית בפלורידה, עם בנה, הפודל הסטנדרטי הגדול בעולם ושני חתולים מאומנים לעשות את צורכיהם בשירותים.


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ובראנה בונדר, B.S, M.S

מאמרים קשורים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מוצרים קשורים