<

"למה הכלב שלי סובל מעצירות?" ושאלות אחרות על מערכת העיכול

פורסם על ידי Mindy Cohan, VMD
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

ספקטרום צואת הכלבים - משלשול ועד עצירות.

בין אם אתם קוראים לזה צואת כלבים או קקי, כבעלים כולנו קצת אובססיביים לגבי הצבע, העקביות והתדירות של הקקי של הכלב שלנו. ואנחנו צריכים להיות, כי כדאי שנדע מה נורמלי ומה לא. הספקטרום המוזכר בכותרת יכול להיות גם קשת בענן של ממש - עם כל צבע, מקקי צהוב ועד קקי כלבים אדום מדם. בנוגע לעקביות ותדירות, עצירות ושלשולים הם הפכים גם בעניין הזה.

"מה מגדיר עצירות?" ו"למה הכלב שלי סובל מעצירות?" הן שאלות נפוצות על ידי בעלים של חיות מחמד. בקצה הנגדי של ספקטרום מערכת העיכול (GI) נמצא השלשול, ושניהם יכולים להיות מורכבים ויכולות להיות להם סיבות בסיסיות רבות. שתי הבעיות האלו במערכת העיכול אצל כלבים עלולות לגרום לעייפות, נפיחות ואי נוחות קיצונית. למרות שלספק לכלב שלכם מזון מאוזן מבחינה תזונתית והימנעות מאכילה לא מבוקרת (כמו אכילת אשפה, בליעת צעצועים ונשנוש משאריות שולחן) יכולים למזער את ההפרעות במערכת העיכול, עצירות ושלשולים הם מצבים נפוצים שהורים לחיות מחמד צריכים להיות מודעים אליהם ולדעת מתי הגיע הזמן לראות את הוטרינר. הווטרינר שלכם יכול לעזור לזהות את הסיבה לעצירות או לשלשול של הכלב שלכם ולמצוא את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם זה.

כלב צ'יוואווה ארוך שיער מכווץ פנים מהשמש בעודו ברצועה.

מהי עצירות?

לרוב הכלבים יש דפוס יומי טיפוסי של פעולת מעיים. אתם בטח כבר מכירים את זה היטב ממספר השקיות שאתם מביאים לטיול. מעקב אחר ההרגלים הרגילים של הכלב שלכם יכול לעזור לכם לזהות מתי משהו עלול להיות לא בסדר.

לפני שאתם שואלים "למה הכלב שלי סובל מעצירות?" אתם צריכים לדעת איך לזהות את הסימנים. עצירות מתייחסת למצב בו העברת הצואה נעשית לעיתים רחוקות, או שנעשית מתוך קושי. הצואה שיוצאת היא לרוב קשה ויבשה ועלולה להכיל דם. אם היציאות של הכלב שלכם פחתו בתדירות ברמה של פעם או פעמיים פחות מהרגיל, זו עדיין אינה סיבה לדאגה, אבל אם הכלב שלכם לא הוציא צואה במשך יותר מיממה והוא מראה סימני התאמצות או תיאבון ירוד, התקשרו לווטרינר שלכם.

מדוע לכלב שלי יש עצירות?

לשאלה מדוע הכלב שלכם סובל מעצירות יכולות להיות תשובות רבות. בדיקה גופנית על ידי הווטרינר שלכם ובדיקות אחרות, כגון צילומי רנטגן, יעזרו לגלות או לשלול את הבעיות הבאות:

 • בליעת חומר זר (למשל בגדים, צעצועים, עצמות, אבנים, דשא, פרווה, שיערות)
 • תנועת מעיים איטית מידי
 • התייבשות
 • קשרים בפרווה שחוסמים את פי הטבעת
 • בלוטת ערמונית מוגדלת אצל כלבים זכרים
 • בקע (כאשר פציעה או מתח דוחפים חלק קטן מאיבר פנימי דרך השריר שמסביב)
 • גידול או מסה בתוך מערכת העיכול
 • שקים אנאליים מזוהמים או עם דלקת
 • תופעת לוואי של תרופות
 • מצבים אורטופדיים ונוירולוגיים, כגון דלקת מפרקים, שעלולים לפגוע ביכולתו של הכלב להיות שפוף

כיצד אוכל לנהל את העצירות של הכלב שלי?

הטיפול בעצירות תלוי בגורם הבסיסי. כלבים שמתקשים להוציא צואה המכילה פרווה, דשא או שברי עצמות עשויים להזדקק לעזרה עדינה של יד עטופה בכפפה של וטרינר כדי להסיר ידנית את הצואה הבעייתית. כלבים המתקשים בעשיית צרכים עקב בלוטות ערמונית מוגדלות, מסות בתוך מערכת העיכול או בקע, יתכן וידרשו התערבות כירורגית או רפואית.

תוכלו לעזור לכלב שלכם אם הוא פגוע באופן אורטופדי או נוירולוגי להישאר יציב על ידי תמיכה ברתמה בזמן שהוא עושה את צרכיו. כלבים עם בעיות רפואיות, כגון סוכרת ומחלת כליות, העלולים להגביר את הסיכון שלהם להתייבשות ועצירות, עשויים להזדקק לתוספת מים למזון שלהם או למתן נוזלים תת עוריים (מתחת לעור) או תוך ורידי. אם צילומי רנטגן מראים כמות גדולה של צואה במעי הגס של הכלב שלכם, הווטרינר שלכם עשוי לבצע חוקן כדי להקל עליהם משמעותית ומיידית.

על מנת למנוע את התרחיש המתסכל והמציק של התמודדות עם עצירות של כלבים, שוחחו עם הווטרינר שלכם על הדרכים בהן תוכלו להתמודד ולמנוע עצירות. הווטרינר שלכם עשוי להמליץ ​​לתת לכלב שלכם מזון רך בעל לחות גבוהה, מרככי צואה, מזון ייעודי עתיר סיבים או מזון ייעודי בעל נעכלות גבוהה במיוחד. תכולת סיבים מוגברת במזון כלבים ייעודי מסוים, מאפשרת ספיגה רבה יותר של מים, אשר מרככים את הצואה ומעודדים תנועתיות מעיים (יכולת הגוף להעביר מזון דרך מערכת העיכול). התייעצו תמיד עם וטרינר לפני מתן כל תרופה ללא מרשם לכלב שלכם, שכן רבות מהן עלולות להיות מסוכנות לכלבים אם לא נותנים אותן כראוי.

שיבה אינו מנמנם על רצפה עם אריחים כתומים ואפורים

מהו שלשול?

בניגוד לעצירות, שיכולה לגרום לכם לתהות מתי הכלב שלכם יעשה שוב קקי, שלשול יכול להשאיר בעלים לחיות מחמד לשאול אם הכלב שלו יפסיק אי פעם לעשות שוב קקי. שלשול, ייצור של צואה נוזלית בתדירות תכופה, הוא אחד מבעיות מערכת העיכול הנפוצות ביותר בכלבים. כמן בעצירות, שלשול יכול לנבוע מכמה גורמים:

 • אכילת מזון עשיר או בלתי ניתן לעיכול (שאריות מהשולחן, מקלות, צעצועים, אשפה)
 • שינוי פתאומי במזון או בחטיפים
 • אלרגיה או אי סבילות למזון
 • מתח (כניסה למלונה, חרדת נסיעות או פרידה)
 • טפילים
 • זיהום ויראלי או חיידקי
 • מחלת מעי דלקתית
 • סרטן
 • תרופות (אנטיביוטיקה יכולה להיות גורם)
 • מחלות מחוץ למערכת העיכול, כגון הפרעה לתפקוד הכליות, הכבד או דלקת בלבלב

כיצד אוכל לנהל את השלשול של הכלב שלי?

בעיות במערכת העיכול אצל כלבים נמצאות בעקביות ברשימות המובילות של עשרת הבעיות הרפואיות המצדיקות ביקורים וטרינרים. בעוד שמקרים רבים של שלשול הם רציניים ודורשים טיפול רפואי, מקרים פחות חמורים יכולים להיות מנוהלים בבית לאחר התייעצות עם הוטרינר שלכם. לפני שתדברו עם הוטרינר שלכם, שימו לב לפרטים הבאים כדי שתוכלו לספק תיאור מלא יותר של הבעיה של חיית המחמד שלכם:

 • כמה זמן נמשך השלשול?
 • אילו בעיות רפואיות אחרות יש לכלב שלכם?
 • באיזה צבע הצואה של הכלב שלכם?
 • האם הכלב שלכם אוכל ושותה באופן רגיל?
 • האם הכלב שלכם הקיא?
 • האם הכלב שלכם נראה עייף או מותש?

והכי חשוב, אנא הקפידו להתייעץ עם הווטרינר שלכם אם אתם מודאגים מאחת הבעיות הללו.

גור וולש קורגי פמברוק בים

אילו טיפים לטיפול בבית יעזרו לבעיות מערכת העיכול של הכלב שלי?

כשזה מגיע לניהול שלשול בבית, הכי טוב יהיה להתייעץ עם הוטרינר שלכם ולשמוע לעצתו. זה קריטי להגיש מים טריים לכלב שלכם ולעודד אותו לשתות הרבה כדי למנוע התייבשות. אלא אם הוטרינר שלכם ביקש מכם, גם אם לכלב שלכם יש שלשול אל תמנעו ממנו אוכל. מזון חשוב כדי לשמור על הזנה של תאי דופן המעי ולעזור להאיץ את תהליך ההחלמה. שוחחו עם הווטרינר שלכם כדי לבדוק אם האוכל הרגיל של הכלב שלכם בסדר או שהם מעדיפים שתיתנו להם משהו קל יותר לעיכול.

גם אם השלשול של הכלב שלכם נראה קל, הבחירה הבטוחה היא תמיד לפנות לוטרינר שלכם לטיפול. הווטרינר שלכם יכול לרשום תרופות שיעזרו לפתור במהירות שלשולים ויכול להציע מזון ייעודי שונה מזה שהומלץ לעצירות; מזון ייעודי מתאים לכלבים יהיה מזון קל יותר לעיכול שעוזר לגוף בהשלמת הרכיבים התזונתיים שאבדו בהפרשות הגוף.

בעיות אצל כלבים, בין אם עצירות ובין אם שלשול, דורשות תשומת לב. למרות שבדרך כלל אין מצב חירום מיידי, אם התסמינים נמשכים ומצבו של הכלב מחמיר, אל תעכבו את הטיפול הווטרינרי. אם תכירו את תדירות ועקביות עשיית הצרכים הרגילה של הכלב שלכם זה יעזור לכם לזהות בעיה ולספק טיפול מיטבי לחברכם הטוב ביותר.

אודות המחברת

מינדי כוהן, VMD

מינדי כוהן היא וטרינרית באזור פילדלפיה ובוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית של אוניברסיטת פנסילבניה. היא בעלת כלב מאומץ בשם ג'ם. מינדי נהנית מטיולים עם ג'ם תוך שהיא מאזינה לפודקאסטים על מלחמת האזרחים בארה"ב ואברהם לינקולין.

מאמרים נוספים

 • דלקות מערכת העיכול (גסטרואנטריטיס) אצל כלבים: מה כדאי לדעת

  564777592 אם הכלב שלכם סבל מהקאות, משלשולים או משילוב של שניהם, יכול להיות שלחבר הפרוותי המסכן שלכם יש מקרה של גסטרואנטריטיס. גסטרואנטריטיס הוא מצב שכיח יחסית בכלבים בו יש דלקת בקיבה ובמעיים שגורמת להקאות, שלשולים או שניהם. למרות שהיא שכיחה, גסטרואנטריטיס יכולה להיות מתסכלת, מפחידה ובהתאם לגורם שלה ולהשפעותיה על הכלב - מאתגרת לניהול.
 • טיפול בבעיית גזים ופלוצים של הכלב שלכם

  למדו מהן הסיבות הבסיסיות מאחורי הפלצות מוגזמות בכלבים, הסימנים לכך שבעיות גזים עשויות להוות דאגה בריאותית גדולה יותר וכיצד לעזור בטיפול בעיות אלה.
 • הפרעות במערכת העיכול אצל כלבים: סוגים וגורמים

  Dogs running למדו על סימני האזהרה, התסמינים והטיפולים של מחלות והפרעות במערכת העיכול (GI) שמשפיעות על כלבים.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מאמרים נוספים