<

מדוע לחתול שלי יש דם בשתן?

פורסם על ידי ד"ר לאקי שייבל
נבדק על ידי medical badgeDr. Emma Milne
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

אם אי פעם ראיתם את החתול שלכם עושה פיפי עם דם, אתם וודאי יודעים כמה זה יכול להדאיג. למרות שזה לא משהו שמישהו רוצה לראות, דם בשתן של חתול הוא למעשה די נפוץ. המטוריה, השם המדעי להמצאות דם בשתן, יכולה להיגרם מבעיות בדרכי השתן או אפילו מתהליכי מחלה במקומות אחרים בגוף שעלולים להשפיע על דרכי השתן או הכליות.

דם בשתן של חתול: סימנים שכדאי לחפש

בעוד שזיהוי המטוריה יכול להיות ברור כמו דם או קרישי דם בשתן, ייתכן שלא תמיד זה יהיה גלוי כל כך. רוב המקרים של המטוריה מאובחנים למעשה ברמה המיקרוסקופית על מה שנראה כשתן בצבע תקין; במקרים אלה, ישנה כמות קטנה של דם. המטוריה יכולה לגרום לשתן להפוך לורוד או אדום.

על פי האיגוד האמריקאי לרפואה וטרינרית, חלק מהסימנים האחרים שאתם עשויים לראות ביחד עם שינוי בצבע השתן כוללים:

 • שתיה מוגברת
 • מתן שתן מוגבר
 • מאמץ במתן שתן
 • קולניות בארגז החול
 • כניסה לארגז החול ויציאה ממנו לעיתים תכופות
 • תאונות שתן מחוץ לארגז החול
 • חוסר יכולת למתן שתן (מצב חירום רפואי)
 • חבורות על העור בצורה של חבורות ברורות או נקודות קטנות
 • דימום ממקומות כמו האף, החניכיים, העיניים, האוזניים או פי הטבעת, והקאות או צואה עם דם

חתול משתמש באסלה, חתול בארגז חול, למתן שתן או צואה, עושה צרכים בחול נקי ושרותים. חתולה מסתכלת על הצואה של עצמה בארגז חול כחות. חתול בבית.

גורמים לדם בשתן

בעיות בדרכי השתן יכולות להיגרם ממערכת השתן העליונה - הכליות והאורטרים, או ממערכת השתן התחתונה - שלפוחית השתן והאורטרה, או משילוב של שתי המערכות. כל אלו יכולים לגרום לדם בשתן. רוב המקרים שאנו רואים מקורם בבעייה במערכת השתן התחתונה, ואנו מקבצים את המחלות הללו יחד תחת הכינוי מחלות דרכי השתן התחתונות של חתולים או FLUTD.

גורמים מסוימים לדם בשתן נפוצים הרבה יותר מאחרים. הגורם הנפוץ ביותר נקרא דלקת שלפוחית השתן אידיופטית אצל חתולים או FIC. הרבה וטרינרים מתייחסים לזה בפשטות יותר כ"דלקת שלפוחית השתן הקשורה לסטרס" מכיוון שזו מתגלה בדרך כלל אצל חתולים שאינם רגועים בסביבתם הביתית. נדבר על זה בהרחבה מאוחר יותר. גורם שכיח נוסף הוא גבישים או אבנים בשלפוחית השתן או בכליות. אלה קשורים בדרך כלל ל-FIC ולעיתים לבעיות אחרות בגוף כגון מחלות כליות, ורק לעיתים רחוקות בחתולים, יהיו קשורים לדלקות שתן חיידקיות.

על מנת לטפל בחתול שלכם בצורה יעילה ככל הניתן הווטרינר שלכם יצטרך לגלות את הגורם המדויק לדם בשתן או לסימנים אחרים שעלולים להופיע אצל החתול שלכם. זה בדרך כלל אומר שתיבחן דגימת שתן כדי לבדוק את רמת ה-pH, עד כמה השתן מרוכז והאם קיימים גבישים או זיהום כלשהו. ייתכן שהוא גם ירצה לקחת דגימת דם כדי לוודא שלא קיימות בעיות גדולות כמו מחלת כליות. הם גם יצטרכו לדעת בדיוק על צורת החיים של החתול שלכם מפני שחתולים המוחזקים בבית וחתולים שחיים עם חתולים אחרים נוטים לסבול מדלקת שלפוחית השתן הרבה יותר מאשר חתולים יחידים עם יכולת לצאת החוצה. בנוסף, רצוי לדעת מה החתול שלכם אוכל בדרך כלל, מכיוון שאוכל הוא אפשרות חשובה לטיפול בבעיות האלו.

טיפול ב-FLUTD ובדם בשתן.

כמו בכל דבר, הטיפול הנכון תלוי בגורם המדויק. יהיה צורך לטפל במחלות נוספות אם קיימות, אך ברוב המקרים של דלקת בדרכי השתן שינוי בתזונה ותשומת לב מיוחדת לצריכת מים תשפר את המצב. מאכלים מסוימים משמשים להמסת סוגים מסוימים של גבישים ואבנים ולעצור את הישנותם. עבור סוגים מסויימים של אבני דרכי שתן, יהיה צורך בהסרה בניתוח מכיוון שלא ניתן להמיס אותם. במקרים כאלה, בדרך כלל יומלץ מעבר למזון שמיועד לעזור בהפחתת החזרתיות של האבנים. מזונות התומכים בבעיות בדרכי השתן מכילים רמות מינרלים שונות מעט ממזונות רגילים וכן תוספת של שמני אומגה לסיוע במצבי דלקת. לחלקם יש גם תוספים טבעיים בעלי השפעה מרגיעה.

צריכת מים חשובה ביותר לכל החתולים עם בעיות בדרכי שתן. חתולים התפתחו מקרובי משפחה החיים במדבר ונוטים להיות בעלי שתן מרוכז מאוד באופן טבעי. מה שמגדיל את הסיכוי להיווצרות גבישים ואבנים. הקפדה על שתייה מרובה עוזרת לשטוף את המערכת ולהפחית את הסיכוי להישנות. חתולים רבים אוכלים רק מזון יבש (וזה בסדר), אבל מזון רטוב הוא דרך קלה להגביר את צריכת המים אם לא ניסיתם זאת. בין אם אתם מאכילים במזון רטוב או יבש, חשוב גם שיהיו הרבה מים טריים במספר מקומות ברחבי הבית. זה מייצר מצב בו החתול שלכם לא חייב ללכת רחוק בשביל לשתות. יש חתולים שאוהבים גם לשתות מים זורמים ומזרקות לחתולים יכולות ממש לעזור.

כשזה מגיע ל-FIC ולסטרס, הווטרינר שלכם עשוי לבקש מכם לנסות ולבצע גם כמה שינויים בבית, כדי לעזור לאוכל לעבוד ולעזור לחתול שלכם להרגיש רגוע יותר. דברים שיש לקחת בחשבון כוללים;

 • וודאו שלכל החתולים שלכם יש גישה למזון ומים שאינם נמצאים זה ליד זה. הכלל הוא שיש קערה אחת לכל חתול ועוד אחת נוספת. אלה צריכים להיות בהרבה מקומות שונים, כך שאפילו החתול הכי ביישן יוכל לאכול ולשתות בשקט.
 • הוסיפו ארגזי חול אם עדיין אין להם. שוב, באופן אידיאלי, כדאי שיהיה ארגז אחד יותר ממספר החתולים שיש לכם. הם צריכים להיות במקומות שקטים ומבודדים, הרחק מאוכל ומים.
 • נסו להציע אפשרות לגישה החוצה כדי שהחתולים שלכם יוכלו לחקור ולבחור היכן לעשות את צרכיהם.
 • ודאו שיש הרבה מקומות מסתור גבוהים לכל החתולים שלכם. הכנסת מדפים או רהיטים במסדרונות יכולה גם לתת לחתולים הזדמנויות להימנע מחתולים אחרים שהם לא ממש אוהבים!

חשוב מאוד לוודא שהחתול שלכם אוכל מזון מלא ומאוזן היטב בהתאם לצרכיו ולשלב חייו (לא רק "לכל" שלבי החיים). בחלק מהמזונות עשויים להיות רמות גבוהות של מינרלים שעלולות לתרום להתפתחות של גבישים ואבנים, אשר יגרמו לאחר מכן להופעת מחלות בדרכי השתן התחתונות.

בעוד ש FLUTD אצל חתולים זה דבר נפוץ, אם אי פעם תבחינו בחתול עם דם בשתן, אל תניחו הנחות לעולם. תמיד חפשו קודם טיפול וטרינרי כדי לשלול מחלות הניתנות לטיפול, וזכרו שחוסר היכולת להטיל שתן הוא מצב חירום רפואי מסכן חיים.

אודות המחברת

ד"ר לאקי שייבל

ד"ר לאקי שייבל היא וטרינרית של חיות קטנות, ועיתונאית וטרינרית. היא זכתה בפרסים רבים על מחויבותה לחינוך בעלי חיות מחמד ונחשבת למומחית וטרינרית מובילה בתחום הבריאות.

מאמרים נוספים

 • חסימות בדרכי השתן של חתול זכר: גורמים, תסמינים וטיפול

  בעוד שחסימות בדרכי השתן של חתולים זכרים הן נפוצות, חשוב לזכור כי הן עלולות להיות מסכנות חיים. למדו כיצד לזהות את התסמינים וקבלו מידע על מניעה, טיפולים וגורמי סטרס.
 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים: מה לעשות

  Portrait of funny cat yawning גלו כמה עצות מהווטרינר לגביי כמה מבעיות העיכול הנפוצות אצל חתולים, כולל איך להתנהל עם קלקול קיבה, תולעים, כדורי שיער ועוד.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.

מאמרים נוספים