<

הפרעות במערכת העיכול אצל כלבים: סוגים וגורמים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מהן הפרעות במערכת העיכול (GI) ?

הפרעות ומחלות במערכת העיכול (GI) משפיעות על הקיבה והמעי של הכלב, ובדרך כלל גורמות לתסמינים כמו הקאות (מחלה) ושלשולים. ייתכן שתבחינו בדם בצואה של הכלב שלכם או בקקי מימי. כל הפרעה שמפחיתה את העיכול או הספיגה של מזון, או משנה את זמן מעברו דרך מערכת העיכול, יכולה להיקרא הפרעת עיכול. עיכול בריא חיוני כדי שהכלב שלכם יוכל להשתמש בחומרי הזנה מהמזון שלו כדי לבנות ולתקן רקמות ולהשיג אנרגיה. הפרעות במערכת העיכול עלולות להוביל להתייבשות, חוסר איזון של חומציות בגוף או של המלחים בגוף, ולהוביל לתת תזונה - לכן חשוב לזהות את הסימנים ולהתייעץ עם הווטרינר.

הקצב שהמזון עובר בגוף

סוגים וגורמים להפרעות במערכת העיכול אצל כלבים

ישנם סוגים רבים ושונים של הפרעות עיכול כך שהווטרינר שלכם וודאי יבצע בדיקות כדי לקבוע את הגורם לבעיה של הכלב שלכם. הסיבות יכולות לנוע מבליעת משהו שהוא לא מזון לכלבים, לתגובות מזון שליליות, זיהומים או חוסר באנזימי עיכול. גזעים מסוימים, כגון דני ענק, רועה גרמני, גולדן רטריבר וקולי נוטים יותר לבעיות עיכול מסוימות. מצבים המאובחנים בדרך כלל כוללים:

 • גסטרואנטריטיס (דלקת הקיבה והמעיים) זוהי הסיבה השכיחה ביותר ל"קלקול קיבה" אצל כלבים. זה בדרך כלל מורכב מהקאות ושלשולים שמתחילים פתאום אבל יכולים להיות גם רק שלשולים. זה יכול להיגרם מהרבה דברים כמו אכילת משהו מגעיל (כולנו יודעים שהכלבים שלנו אוהבים לעשות את זה!), טפילים, וירוסים וגופים זרים, אם נזכיר רק כמה מהסיבות.

 • אנטרופתיה כרונית או מחלת מעי דלקתית. בניגוד להופעה הפתאומית שהזכרנו, אנטרופתיות כרוניות הן בעלות מופע איטי ונוטות להימשך זמן רב. שלשול וירידה במשקל הם סימנים נפוצים. שוב, זה יכול להיגרם על ידי סיבות רבות ושונות כגון תגובות שליליות למזון וגנטיקה

 • קוליטיס. דלקת של המעי הגס האחורי (הקולון) נקראת קוליטיס. הסימנים בכלבים לרוב דומים - זה נראה כאילו הם צריכים לעשות קקי דחוף, הם אולי יתאמצו כדי לעשות קקי אבל לא יצא הרבה, ואחד הסימנים הקלאסיים של קוליטיס הוא דם טרי ו/או ריר בצואה. 

 • דלקת הלבלב. זהו מצב חמור אצל כלבים ועלול להיות מסכן חיים. סימנים נפוצים לדלקת בלבלב הם הקאות פתאומיות, דיכאון וחוסר תיאבון. זהו גם מצב כואב מאוד ולכן הכלב שלכם עלול להיות חסר מנוחה ולאמץ תנוחת 'השתחוות' כדי לנסות להקל על הכאב. אם יש לכם חששות שהכלב שלכם סובל מדלקת לבלב, פנו לווטרינר בהקדם האפשרי.

 • EPI - אי ספיקת לבלב אקסוקרינית. השם המסובך הזה מתאר מצב שבו לכלבים חסרים אנזימים מסוימים הדרושים לעיכול. הלבלב מייצר חלק מאנזימים אלה, וכאשר הם חסרים המזון עובר ישר מבלי שהכלב יוכל להפיק ולספוג את החומרים המזינים. כלבים עם EPI נוטים להיות רעבים מאוד אך עדיין יורדים במשקל ונראה שמצבם לא טוב. מכיוון שהם לא מעכלים שומן היטב, הצואה שלהם עשויה להיות בצבע אפרפר. לגזעים מסוימים ישנה נטיה לזה יותר מאחרים, למשל רועה גרמני. טיפול שכולל השלמת התזונה באנזימים החסרים בדרך כלל נותן תוצאה טובה.

 • אלרגיות לאוכל. כלבים יכולים להגיב רע למזונות מסוימים ממספר סיבות ואנו מכנים זאת תגובות מזון שליליות. אלרגיות אמיתיות למזון הן נדירות יותר ממה שאנשים חושבים, אלו נגרמות לעיתים מחלבונים במזון כמו בקר ועוף. אלרגיות למזון עלולות לגרום בעיות עור כמו גירוד, ולפעמים גם להקאות ושלשולים.

 • עצירות. בדומה לבני אדם, כאשר כלבים סובלים מעצירות, הם מתקשים לעשות קקי וכנראה שתהיה להם תדירות נמוכה יותר ביציאות. עצירות נגרמת מהרבה דברים. אכילת עצמות עלולה להפוך את הצואה לקשה וקשה ליציאה, התייבשות או מעי איטי יגרום גם לכך שהצואה יבשה וקשה.

האם לכלב שלי יש בעיה בעיכול?

הסימנים השכיחים ביותר להפרעות עיכול הם צואה רכה או שלשול. אם לכלב שלכם יש בעיות עיכול, ייתכן שתבחינו גם בחלק מהסימנים הבאים או בכולם.

 • הקאות
 • רגורגיטציה
 • נפיחות
 • חולשה
 • שילשול/עצירות
סימנים נפוצים

מחלת GI כרונית עלולה להיות בעיה מתישה עבור כלבים רבים ודורשת בדיקות ואבחון יסודי על ידי הווטרינר שלכם.

חשוב: אם לכלב שלכם יש שלשולים או שהוא מקיא, הוא עלול להתייבש בצורה חמורה. התייעצו עם הווטרינר שלכם אם אתם מבחינים באחד מהסימנים לעיל.

טיפול: חשיבות התזונה

הפרעות עיכול נפוצות למדי ולרוב הן עוברות תוך מספר ימים. אבל יש כלבים שזקוקים לניהול ארוך טווח מכיוון שיש להם בעיות עיכול קבועות או באופן תדיר.

למזון של הכלב שלכם יכולה להיות השפעה משמעותית על בריאות מערכת העיכול שלו. ניתן להמליץ על מספר גישות תזונתיות שונות בהתאם לאבחנה הספציפית ולסימנים. המטרה העיקרית היא להקל על הסימפטומים של הכלב שלכם של הקאות ו/או שלשולים. וטרינרים ממליצים להאכיל כלבים במצב זה במזון בעל נעכלות גבוהה כדי לסייע במניעת גירוי בקיבה ובמעי הרגישים. סיבים תזונתיים מסיסים ובלתי מסיסים בשילוב עם רמות שומן מתונות גם יעזרו לתמוך במעי של הכלב שלכם לתפקד כראוי. חשוב לעקוב אחר משק המים של הכלב שלכם במהלך שלב ההתאוששות, כדי לעזור לתקן מחסור בנוזלים באם ישנו.

מכיוון שכמה מבעיות אלו במערכת העיכול יכולות להתמשך, ייתכן שיידרש ניהול תזונתי של ההפרעה לטווח ארוך. לאבחון ואפשרויות טיפול מדויקות, התייעצו תמיד עם הווטרינר שלכם לקבלת המלצה על המזון הטוב ביותר לבריאות העיכול של הכלב שלכם.

שאלות לגבי בריאות העיכול שכדאי לשאול את הווטרינר שלכם:

 1. האם יש מזונות שעלי להימנע מלתת לכלב שלי כדי להבטיח מערכת עיכול בריאה?
  • כיצד אוכל אנושי (כגון שוקולד) יכול להשפיע על בריאות הכלב ?
 2. תוכלו להמליץ על מזון התומך בבריאות העיכול של הכלב שלי?
  • תשאלו על צרכים תזונתיים מיוחדים עבור הכלב שלכם
  • כמה / באיזו תדירות צריך להאכיל את הכלב שלכם באוכל המומלץ
  • בררו אילו חטיפים תוכלו לתת לכלב שלכם יחד עם המזון המומלץ
 3. באיזו מהירות יש לצפות לראות סימני שיפור במצב של הכלב שלי?
 4. בקשו הנחיות כתובות או דפי מידע בנושא בריאות מערכת העיכול
 5. בררו מהי הדרך הטובה ביותר (אימייל / טלפון) ליצור קשר לשאלות
  • תבדקו אם אתם צריכים לקבוע פגישת מעקב.
  • תבדקו אם יישלח אליכם סמס לתזכורת

מאמרים נוספים

 • לשמור על המשקל של גור הכלבים שלכם

  הידעתם שחיית מחמד מוגדרת כסובלת מעודף משקל אם היא שוקלת כ-15% או יותר מהמשקל האידיאלי שלה? זה מתורגם ל-330 גרם בלבד עבור כלב זעיר כמו צ'יוואווה, אבל יותר מ-7.5 קילוגרם עבור רוטוויילר.
 • האם הכלב שלכם בכושר טוב?

  Dogs running איך תוכלו לדעת אם הכלב שלכם סובל מעודף משקל? תחילה הווטרינר/ית שלכם ישקלו את הכלב שלכם במהלך בדיקת המעקב הרגילה שלהם. בין הבדיקות, הניחו את הידיים על צלעות הכלב, האם קשה להרגיש אותן או אפילו אי אפשר להרגיש אותן? אם קשה, לכלב שלכם יש כנראה משקל עודף.
 • כיצד אלרגיות למזון יכולות להשפיע על הכלב שלכם

  Dogs running למדו על סימני האזהרה, הסימפטומים והטיפולים באלרגיות למזון ואי סבילות לרכיבים במזון אצל כלבים ועל ההשפעה של כל זה על הכלב שלכם.
 • בעיות עור אצל כלבים

  Dogs running למדו על סימני האזהרה, התסמינים והטיפולים של מחלת דרמטיטיס אלרגית ובעיות עור אחרות אצל כלבים.

מאמרים נוספים