<

הפרעות גסטרואינטסטינליות והפרעות עיכול בכלבים: סוגים וגורמים

פורסם על ידי
min read

מהן הפרעות גסטרואינטסטינליות והפרעות עיכול בכלבים?

הפרעות ומחלות גסטרואינטסטינליות משפיעות על הקיבה והמעיים של הכלב, מה שמוביל לכאבים ולבעיות אחרות. כל הפרעה שמפחיתה את עיכול או ספיגת המזון, או משנה את מעברו בדרכי העיכול, יכולה להיקרא הפרעת עיכול. עיכול בריא הוא חיוני על מנת שהכלב שלכם יוכל להשתמש בנוטריינטים הנמצאים במזונו כדי לבנות ולתקן רקמות ולקבל אנרגיה. הפרעות גסטרואינטסטינליות עלולות להוביל להתייבשות, לפגיעה במאזן חומצה-בסיס ואלקטרוליטים ולתת-תזונה, לכן חשוב לזהות את הסימנים ולהתייעץ עם הווטרינר שלכם.קצב יציאות המזון מהגוף

סוגים וגורמים להפרעות גסטרואינטסטינליות והפרעות עיכול בכלבים

ישנם סוגים רבים של הפרעות עיכול, לכן ייתכן שהווטרינר שלכם יבצע בדיקות כדי לקבוע את הגורם המדויק לבעיה של הכלב שלכם. הגורמים יכולים לנוע בין אכילת מזון שאינו מיועד לכלבים, לאלרגיות/אי סבילות למזון, זיהומים או חוסר באנזימי עיכול. לגזעים מסוימים, כמו  דני ענק, רועה גרמני, גולדן רטריבר ו קולי, יש נטייה גדולה יותר לבעיות עיכול מסוימות. מצבים נפוצים שמאובחנים כוללים:

גסטרואנטריטיס אקוטית: דלקת או זיהום בדרכי העיכול, בעיקר בקיבה ובמעיים. גסטרואנטריטיס אקוטית נמשכת זמן קצר בדרך כלל, נגרמת כתוצאה מאכילת מזון מקולקל או מעופש, אכילת מזון של בני אדם העשיר בשומן, בליעת חפצים זרים, אכילת צמחים רעילים, טפילים פנימיים, מתח, אלרגיות למזון, או חומרים שאינם מיועדים להיות מזון לכלבים.

קוליטיס: בהגדרתה, קוליטיס היא דלקת אקוטית או כרונית של רירית המעי הגס. הגורמים לקוליטיס הם בדרך כלל תולעי שוט (טפילים), גידולים או פוליפים, שינוי במזון, אלרגיות (כולל למזון), בליעת חפצים זרים ומחלות מסוימות נוספות. קוליטיס נפוצה יותר בכלבים מתחת לגיל 5 וגורמת לדלקת של המעי הגס המובילה להטלת צואה תכופה וכואבת. בשלשול עשויים להימצא ריר ודם.

עצירות: למצב זה ישנם כמה גורמים, כולל חוסר פעילות גופנית, התייבשות ואכילת חומרים בלתי ניתנים לעיכול כמו עצמות או חפצים זרים אחרים, או מזון דל מאוד בסיבים תזונתיים.

שלשול: נגרם מזיהומים, טפילים פנימיים, מתח, שינוי במזון הכלבים, שאריות מזון או חטיפים עשירים, אכילת מזון מקולקל מהאשפה ומומים באיברים.

דלקת הלבלב: דלקת או זיהום של הלבלב (בלוטה מוארכת ומחודדת הממוקמת מאחורי הקיבה). המקור לרוב אינו ידוע. הגורמים האפשריים הם אכילת מזונות עשירים בשומן או שאריות מזון עשיר, זיהומים, מחלה או טראומה.

אי-ספיקת לבלב אקסוקרינית: המצב מאופיין בירידה במשקל, תאבון מוגבר וכמויות גדולות של צואה רכה.

בעיות ספיגה במעי הדק: דלקת של המעי הדק פוגעת בספיגת המזון וגורמת לשלשול מתמשך, ירידה במשקל וירידה בתיאבון.

האם יש לכלב שלי הפרעת עיכול?

הסימנים הנפוצים ביותר להפרעות עיכול הם צואה רכה או שלשול. אם יש לכלב שלכם בעיות בעיכול, ייתכן שתבחינו גם בחלק מהסימנים הבאים או בכולם.

 • הקאות
 • פליטת מזון
 • נפיחות
 • חולשה
 • שלשול/עצירות
הסימנים הנפוצים הכוללים

מחלה גסטרואינטסטינלית כרונית יכולה להיות בעיה הגורמת לחולשה בכלבים רבים ודורשת בדיקה ואבחון מעמיק על ידי הווטרינר שלכם.

חשוב: אם הכלב שלכם משלשל או מקיא, ייתכן שהוא מיובש. התייעצו עם הווטרינר שלכם אם אתם מבחינים באחד מהסימנים הללו.

טיפול: חשיבות התזונה

הפרעות עיכול הן די שכיחות ומתבהרות בדרך כלל בתוך מספר ימים. אך חלק מהכלבים זקוקים לטיפול לאורך זמן מכיוון שיש להם בעיות עיכול באופן קבוע.

למזון שתתנו לכלב שלכם יכולה להיות השפעה משמעותית על בריאות דרכי העיכול שלו. ניתן להמליץ על מספר גישות תזונתיות שונות בהתאם לאבחנה הספציפית ולסימנים/תסמינים. המטרה העיקרית היא להקל על תסמיני ההקאות ו/או השלשולים מהם סובל הכלב שלכם. וטרינרים ממליצים להאכיל כלבים הסובלים ממצב כזה במזון נוח לעיכול כדי לסייע במניעת גירוי לקיבה והמעיים הרגישים שלהם. כמו כן, מזונות עשירים בסיבים מסיסים וסיבים בלתי מסיסים בשילוב עם רמות שומן מתונות עוזרים למעיים של הכלב שלכם לתפקד כראוי. כמו כן, חשוב לעקוב אחר ההידרציה של הכלב במהלך שלב ההתאוששות כדי לתקן מצב של מחסור בנוזלים.

כיוון שחלק מהמצבים האלו במערכת העיכול עשויים להיות ממושכים, ייתכן שיהיה צורך בטיפול תזונתי לטווח ארוך. לקבלת אבחון מדויק ואפשרויות טיפול, יש להתייעץ תמיד בווטרינר לקבלת המלצה על המזון הטוב ביותר לבריאות העיכול של הכלב שלכם.

שאלות בנוגע לבריאות העיכול שחשוב לשאול את הווטרינר:

 1. האם ישנם מזונות שעלי להימנע מלתת אותם לכלב שלי כדי להבטיח מערכת עיכול בריאה?
  • שאלו כיצד מאכלים של בני אדם (כמו שוקולד או ממתק) יכולים להשפיע על בריאותו של הכלב שלכם?
 2. האם תמליץ על מזון הכלבים Hill’s Prescription Diet או Science Plan עבור הכלב שלי לשמירה על בריאות העיכול?
  • שאלו על חששות תזונתיים מיוחדים בנוגע לכלב שלכם
  • כמה/באיזו תדירות עליכם להאכיל את כלבכם במזון המומלץ?
  • אילו פינוקים אתם יכולים לתת לכלב שלכם עם המזון המומלץ?
 3. כמה מהר עלי לצפות לראות סימנים לשיפור במצבו של הכלב שלי?
 4. האם תוכל לתת לי הוראות בכתב או מדריך לבריאות העיכול?
 5. מהי הדרך הטובה ביותר(דוא"ל/טלפון) להשיג אותך או את בית החולים בו אתה עובד אם יש לי שאלות?
  • שאלו אם אתם צריכים להגיע לביקור מעקב.
  • שאלו אם תישלח אליכם תזכורת בהודעה או בדוא"ל.

מאמרים קשורים

 • "מדוע הכלב שלי סובל מעצירות?" ושאלות אחרות בנושא מערכת העיכול

  "איך מוגדרת עצירות?" ו"למה הכלב שלי סובל מעצירות?" הן שאלות שנשאלות לעתים קרובות על ידי בעליהן של חיות מחמד. מהצד השני של ספקטרום הבעיות במערכת העיכול נמצאים שלשולים, שיכולים גם הם להיות מבלבלים כיוון שיכולים להיות להם גורמים רבים. שתי הבעיות הללו במערכת העיכול בכלבים עלולות לגרום לעייפות, לנפיחות ולאי נוחות קיצונית. למרות ששמירה על תזונה מאוזנת והימנעות מחוסר זהירות בכל הנוגע לתזונה של הכלב (כמו חיטוט באשפה, בליעת צעצועים ואכילת שאריות מהשולחן) יכולות למזער בעיות במערכת העיכול, עצירות ושלשולים הם מצבים שכיחים שעל בעלי חיות מחמד לדעת כיצד להתמודד איתם.
 • האם הכלב שלי חולה? איך ניתן לדעת?

  אם הכלב שלכם מתנהג בצורה מוזרה ואתם חושדים שמשהו לא בסדר, כדאי שתלמדו על כמה התנהגויות נפוצות שהם עשויים להפגין כדי להראות שהם לא מרגישים טוב.
 • פיודרמה אצל כלבים: מה שצריך לדעת

  Learn what pyoderma in dogs looks like, what causes it and how nutrition & your dog's food can play a role in preventing and treating the infection.
 • דלקות מערכת העיכול (גסטרואנטריטיס) אצל כלבים: מה כדאי לדעת

  564777592 Learn the types of gastroenteritis in dogs, the various ways symptoms that can show up, treatment options and when it's serious enough for a vet visit.

מוצרים קשורים