<

ציר הזמן של גור: איך גורים גדלים ומתפתחים להיות כלבים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

התפתחות גורים כוללת שלבים רבים ואבני דרך בדרכם לבגרות. בין אם אתם תוהים מתי הגור שלכם יירגע ויפסיק ללעוס הכל, או שאתם פשוט סקרנים לגבי מה שעובר על גורים בדרכם להפוך לכלבים בוגרים, ציר הזמן של גורי הכלבים מכיל את התשובות שאתם מחפשים.

1. כאשר גורים פותחים את העיניים והאוזניים

גורים נולדים כאשר העיניים והאוזניים שלהם עדיין סגורות ובמשך השבועיים הראשונים הם חווים לראשונה את העולם באמצעות מגע וריח בלבד. ה-PDSA מספר שעיני הגורים נפתחות בסביבות גיל 10-12 ימים, ואחריהן תעלות האוזניים שלהם בגיל 14-16 ימים, מה שמעניק לגורים הקטנטנים דרך חדשה לגמרי לחוות את החיים.

2. מתי גורים לומדים ללכת

ברגע שגורים מסוגלים לשמוע, הם מתחילים לחקות את הקולות שהם שומעים מאמם. לאחר שהאוזניים נפתחות, לא עובר זמן רב עד שגורים עוברים מנחירות רכות להתבכיינות ונביחות מן המניין.Golden retriever puppy with smile on face runs outside.

3. מתי גורים לומדים ללכת

גורים מתחילים לעמוד בערך באותו זמן שהחושים שלהם מתפתחים. בשבוע השלישי הם מתחילים לעשות את הצעדים המגושמים הראשונים שלהם וזה נותן להם תחושת עצמאות חדשה.

4. מתי גורים לומדים ללכת

ברגע שהגורים ניידים, לא עובר זמן רב עד שהם מתרוצצים ומשחקים עם חבריהם. גיל שלושה שבועות מסמן את תחילתו של שלב ההתקשרות המכריע, שבו גורים לומדים מאמם ומהאחים שלהם מה זה אומר להיות כלב.

5. מתי השיניים של גורים מתחילות לבקוע

השבוע השלישי הוא שבוע גדול בציר הזמן של הגור. בנוסף לאבני הדרך האחרות של התפתחות הגור שהוזכרו לעיל, גם שיני הגור הקטנות והחדות מתחילות לבקוע. בהגעתם לשבוע השמיני, בדרך כלל יש להם את כל סט השיניים החלביות (שיני גור).

6. מתי גורים מתחילים לאכול מזון מוצק

בעוד שגורים עשויים להתחיל לנסות ולדגום את המזון המוצק של האמא שלהם כבר ברגע שהשיניים שלהם מתחילות לצאת, רק בשבוע הרביעי ייצור החלב של האם מתחיל להאט, והגורים יתחילו במעבר למזון גורים מוצק באופן קבוע. תהליך גמילה זה אורך בדרך כלל כארבעה שבועות נוספים, וגורים נגמלים לחלוטין עד השבוע השמיני.

7. מתי גורים מתחילים לחבב אנשים

השבוע הרביעי בציר הזמן של הגור הוא לרוב הזמן בו הגורים מתחילים ליצור התקשרויות רגשיות וקשרים חברתיים עם האנשים הסובבים אותם. למרות שעדיין מוקדם מדי להפריד גור מאמו ומאלו שגדלו איתו, זה זמן מצוין להתחיל להכיר את הגור שאתם מתכוונים לאמץ.

8. מתי גורים צריכים חשיפה חברתית

למרות שגורים מתחילים ללמוד על העולם ועל הסדר החברתי בסביבת ההמלטה שלהם כבר בשבוע השלישי, שבועות 4-12 מהווים חלון זמנים חיוני לתהליכי חיברות. מה שהם ילמדו בתקופה זו, יקבע אם הגור יגדל להיות כלב מותאם היטב חברתית או לכזה שמפגין בעיות רגשיות והתנהגותיות.

בשלב ההתפתחות הזה כדאי לשלב מוקדם ככל האפשר אפשרויות להכיר אנשים חדשים, ליצור אינטראקציה עם חיות מחמד אחרות, לחקור את העולם ולצבור חוויות חדשות וחיוביות. (תרצו לוודא שכל חברי הגור מחוסנים ועברו את בדיקות הווטרינר שלהם כדי לא לחשוף את הגור שלך לכלום.)

9. מתי גורים צריכים לקבל חיסון

על פי ה-RSPCA, גורים בדרך כלל מקבלים את החיסונים הראשונים בין גיל שמונה לעשרה שבועות. בשלב בו הגור מוכן לאימוץ, כדאי שכבר יהיה מחוסן נגד שעלת המכלאות, כלכלבת, פרבו-וירוס, עכברת (לפטוספירוזיס) ופארא-אינפלואנזה. הגור יהיה מוכן לסבב החיסונים הבא שלו בין 2-4 שבועות לאחר הסבב הראשון וחיסוני חיזוק נוספים יידרשו בטווח הזמן של בין 6-12 חודשים. הווטרינר שלכם יכול לייעץ לכם על לוח החיסונים הטוב ביותר עבור הגור שלכם.

10. מתי אפשר להתחיל לאלף גורים בבית

בשבועות 3-4, גורים מתחילים לפתח שליטה על שלפוחית השתן ופעולות המעיים שלהם ולומדים לעזוב את אזור השינה שלהם לפני שהם עושים את צרכיהם. לפיDogtime אומר שבשבוע השביעי הגור מפתח את הקואורדינציה הפיזית ואת השליטה בשרירים הדרושים כדי להתחיל באילוף ביתי.

תאונות עדיין צפויות, אך ככל שהשרירים שלהם ממשיכים להתפתח והם צוברים מסלולים עצביים חדשים, הם יבינו טוב יותר כיצד והיכן להטיל את צרכיהם כראוי.

11. מתי הגורים מוכנים לאימוץ

לאחר שהגורים נגמלים במלואם בשבוע השמיני, הם מוכנים לעזוב את משפחת הלידה הכלבית שלהם וללכת לבתיהם החדשים. זו יכול להיות תקופה רגישה בעוד שגור בגיל זה עדיין נמצא בטווח הזמן של קבלת בני משפחה חדשים וחוויות חדשות, הם גם עוברים לשלב הפחד שיכול להימשך עד שבוע שתים עשרה בערך. גורים בגיל זה זקוקים לתחושת ביטחון ולסביבה חיובית כדי לא להפוך לכלבים בוגרים חרדים.

Cute brown and white puppy on a leash looking up.12. מתי גורים מוכנים לאילוף לצייתנות

סביב השבוע התשיעי, לאחר שהיתה להם הזדמנות להתמקם בביתם החדש וליצור קשר עם משפחתם החדשה, הגורים יכולים להתחיל באימוני צייתנות בסיסיים. חלק מבעלי חיות המחמד אינם ששים לרשום את הגור שלהם לשיעורי אילוף לפני שהם מחוסנים במלואם, אך חשוב לא לתת לגור לפספס את חלון ההתקשרות החברתית המכריע הזה. ה Blue Cross ממליץ למזער את הסיכון לגור שלכם על ידי בחירת שיעור אילוף בקבוצה קטנה, שבו האינטראקציה בין גורים נשלטת מקרוב. הקפידו לבדוק עם הווטרינר של הגור שלכם כדי לקבל את דעתו תחילה.

13. מתי גורים לומדים את מקומם בבית

בשבוע 12, אינסטינקטים הקשורים להתנהגויות דומיננטיות או כניעה מתחילים לבוא לידי ביטוי, והם מתחילים להבין היכן הם משתלבים בסדר החברתי של הבית. בשבוע 12 שלב התפתחות הפחד מפנה את מקומו להתפתחות הסקרנות, כשהם נעשים עצמאיים ואסרטיביים יותר. כעת, הם זקוקים להרבה ביטחון מאהוביהם. בדרך כלל, גורים בטוחים לגבי מקומם במשפחה עד גיל שישה חודשים בערך.

14. מתי מתחילה בקיעת השיניים והלעיסה

השיניים הקבועות מתחילות לצאת בין גיל 3-6 חודשים, אז מתחילה תקופת הלעיסה האימתנית. חשוב למגן את הבית בשלב זה, להסתיר או להרחיק מהישג יד כל דבר שאינכם רוצים שילעס, כמו גם כל דבר שעלול להוות סכנת חנק או להזיק בדרך אחרת לגור, כגון כבלי חשמל או צמחים רעילים. אספקת צעצועי לעיסה במהלך תקופה זו יכולה לעזור למנוע מהגור שלכם לספק את הדחף שלו ללעוס את השטיח בסלון או את הנעליים האהובות עליכם.

15. מתי גורים מוכנים לעיקור או לסירוס

ניתן לעקר או לסרס גורים בגילאים שבין 4-6 חודשים ואף מאוחר יותר. דונו בכך עם הווטרינר שלכם כדי להבין את היתרונות עבור הגור שלכם ואת התזמון הטוב ביותר.

16. מתי גורים מתחילים לבדוק גבולות

ככל שגורים מתבגרים והופכים לעצמאיים יותר, כך הם עשויים לנסות לקדם את מעמדם, לבסס דומיננטיות ולקבוע את הטריטוריה שלהם. זה נפוץ שגורים בגילאי 6-18 חודשים מנסים לבדוק מהם הגבולות, ומאתגרים את הסמכות של הבעלים שלהם, כמו גם כל חיות המחמד האחרות המרכיבות את "הלהקה" שלהם.

17. מתי גורים מתבגרים והופכים מיושבים בדעתם

בדרך כלל יפתחו הגורים בשלות רגשית וטמפרמנט של כלב בוגר בין 12-18 חודשים, אם כי הם עשויים להמשיך להפגין מדי פעם התנהגות גורית כמו לעיסה ונשיכות קטנות עד גיל שנתיים בערך.

בדרך כלל כשגור מגיע לגיל 18 חודשים אישיותו כבר מעוצבת והוא עבר הסתכלות מלאה לחיי המשפחה ולמקומם בהיררכיה המשפחתית. זה לא אומר שהם לא יהיו פקעות אנרגיה! האנרגתיות הגורית יכולה להימשך כמה שנים בהתאם לכלב, וזו הסיבה שפעילות גופנית ואימונים קבועים חשובים לו כדי ללמוד התנהגויות מתאימות.

ההתפתחות הנורמלית של גורים מלווה באתגרים, ולעתים קרובות אתגרים אלו יאתגרו גם את סבלנותם של הורי הגורים הטריים. אבל צפייה בגור גדל מינקות לבגרות מגיעה גם עם שפע של תגמולים.

אודות המחבר

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוסהיא בעלים של חיית מחמד, בלוגרית של חיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא כותבת בדרך כלל כשעל ברכיה תינוקות פרוותיים.

מאמרים נוספים

 • להביא כלב חדש הביתה: טיפים לקבלת פנים חמימה

  אם אתה חושב להביא כלב חדש, גלה כמה טיפים מועילים כדי להפוך את המעבר של הבאתו הביתה לחלק ככל האפשר.
 • קשקשים בכלבים: עובדות, מניעה וטיפול | Hill's Pet

  סביר שאתם מכירים כמה בני אדם שמתמודדים עם קשקשים, אבל האם ידעתם שגם לכלבים יש קשקשים? אולי שמתם לב שהגור שלכם מתגרד לעתים קרובות יותר או שראיתם פתיתים לבנים על המיטה שלו. מלבד עור מגורה, סימנים אלו יכולים להצביע גם על מצב עור הנקרא קשקשים מהלכים
 • מדוע כלבים מקיאים לאחר הארוחה?

  האם הכלב שלכם מקיא לאחר הארוחה? כאשר הכלב מקיא זמן קצר לאחר הארוחה, אתם מודאגים בצדק, אך ישנם גורמים מגוונים שיכולים להפריע לבטן שלו.
 • למה ומתי לסרס את הכלב או הגור שלכם

  כמה מהשאלות הנפוצות ביותר עליהן נשאלים וטרינרים הן בנושא סירוס. יש גם לא מעט בלבול לגבי המונחים, אז בואו ניגש לזה קודם - סירוס כלבים מיועד לזכרים, עיקור מיועד לנקבות והמילה סירוס מכסה את שניהם. השאלות הנפוצות הן: "מתי עלי לסרס את הכלב שלי?" וכן, "האם יש יתרונות לסירוס?"

מאמרים נוספים