<

עשה ואל תעשה בחינוך חתולים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

אתם אוהבים את החתול שלכם אהבת אמת, אבל לחבר הפרוותי שלכם יש אופי עצמאי ולעיתים אף רגעי עצבנות. אמנם כדאי וצריך לדעת איך ללמד חתולים למשמעת בסיסית, אך קשה לדעת מאיפה להתחיל. חינוך יעיל של החתול עשוי להיות כרוך בניסוי וטעייה. בדיוק כמו שבני האדם שונים זה מזה, כך גם בעלי החיים. בעוד שחתול מסוים עשוי להגיב באופן חיובי לסגנון מסוים של תיקון התנהגות שלילית, חתולים אחרים עשויים לדחות את הניסיונות שלכם וההתנהגות השלילית עלולה להחמיר. בנוסף, ישנן שיטות שאין לנסות בזמן שמחנכים את החתול.

האמת היא שקשה לדעת איך לחנך חתול אם לא עשיתם זאת קודם, או אם החתולים הקודמים שלכם למדו הכל בעצמם. כדי להתחיל ברגל ימין, חשוב לדעת מה לעשות ומה לא לעשות בחינוך החתול בבית. כשהחתלתול - או החתול הבוגר יותר - מבין מהי ההתנהגות הנאותה, יהיה פחות צורך לתקן את ההתנהגות השלילית שלו. אחרי הכל, חתולים הם בעל חיים חכם מאוד.

מה לא לעשות כאשר אתם מחנכים את החתול

אל תשוו בין החתול שלכם לכלב: אם כבר אילפתם כלב, אתם עשויים לחשוב שחינוך חתול דומה לאילוף הכלב. עצרו כאן. חתולים וכלבים הם בעלי חיים שונים מאוד, והם לומדים בצורה שונה. בזמן שהכלב ישים לב לפקודות שלכם בתהליך האילוף, החתול לא יישמע לבקשותיכם לשבת ולהישאר במקום. הצעד הראשון להצלחה בחינוך החתול הוא לדעת שעליכם להתייחס אליו בגישה שונה.

אל תחנכו את החתול באופן פיזי: אילוף חיית מחמד יכול להיות מתסכל מאוד כשלומדים יחד, אך מובן מאליו שלעולם לא כדאי לפגוע בחתול כאשר מאלפים אותו. חתולים אינם סובלניים כלפי צורות ענישה גופניות ונסיון לשליטה פיזית בחתול עלול להפר את הקשר שלכם איתו. לעולם אין להפוך, לטלטל או להכות את החתול שלכם. פגיעה פיזית בחתול עלולה להחמיר את המצב ולגרום לו להתפרץ או להסתגר. כמו כן, חתולים מתקשים לשייך את העונש הפיזי להתנהגות השלילית, כך שלא ממש תאלפו אותו להפסיק להתנהג כך. אם אילוף חיית המחמד שלכם הופך להיות קשה מדי עבורכם, התייעצו עם בעלי חיות מחמד אחרים או אפילו עם מאלף מקצועי. זו אינה תבוסה אלא קבלת סיוע.  פסים-טאבי-חתול-על-גב-נשנש-על-בעלים אצבע

אל תצעקו כדי להבהיר משהו: אתם והחתול שלכם לא מדברים באותה שפה מלכתחילה, אז הוא בטח לא יבין אתכם טוב יותר אם תצעקו. כמובן, החתול שלכם עשוי להבין שהשינוי בעוצמת הקול שלכם מעיד על כך שמשהו שונה, אבל צעקות עשויות להפחיד אותו או לתת תשומת לב רבה מדי להתנהגויות שליליות. צעקות עלולות לגרום לחתול להרגיש לחץ וחרדה, מה שעלול לגרום להתנהגות שלילית נוספת.

 גם אם יש תאונת צרכים ברחבי הבית: אל תקרבו את אפו של החתול אל הצרכים. הדבר היחיד שתשיגו מכך הוא שהחתול יתרגז. זה לא יעזור לכם לקבל ידע פתאומי לגבי הסיבה שעשה צרכים מחוץ לארגז,  וכן לא יעודד את החתול להבטחה שלעולם לא יעשה זאת שוב. פעולת קירוב אפו של החתול אל הצרכים תסב תשומת לב רבה יותר לזירת הפשע ועשויה אף לגרום לחתול לחשוב שזה בסדר לעשות צרכים בכל מקום. דרך הפעולה הטובה ביותר היא פשוט לנקות את האזור ביסודיות ולהמשיך לעבוד על אילוף לעשיית צרכים בארגז.

אל תרשו משחקים לא מקובלים: ייתכן שתחשבו שהחתלתול הקטן והמתוק שלכם לא מבין מה הוא עושה כשהוא מכה או נושך את האצבעות שלכם בזמן המשחק. עם זאת, אתם יודעים שנשיכות ושריטות אינן התנהגויות שיתקבלו בבית כאשר החתול יהיה מבוגר. עם כל בעל חיים חדש בביתכם, עליכם לקבוע ציפיות התנהגותיות מוקדמות. אם החתול שלכם מתחיל לשרוט או לנשוך בזמן המשחק - אפילו בתמימות - הפסיקו את המשחק מייד כדי שהוא יבין מה מותר ומה אסור. כך גם לגבי משחק עם ילדים. אם תתנו לחתול לכרסם את האצבע שלכם בזמן המשחק איתו, הוא עלול לחשוב שזה בסדר לעשות זאת עם כשהוא משחק עם ילדים. בנוסף, זה עלול לגרום לילדים לחשוש מהחתול שלכם, ואינכם מעוניינים בתוצאה כזו. 

אל תשתמשו בבקבוק תרסיס מים: קיים מיתוס ישן לגבי שימוש בתרסיס לטיפול בהתנהגות שלילית של חתולים, אך האמת היא שככל הנראה החתול לא מקשר בין השימוש בתרסיס להתנהגות השלילית. יתכן שיפסיק לעשות את מה שהוא עושה ויברח, אך לא יבין שאתם משתמשים בתרסיס בגלל ההתנהגות שלו. השיטה הזו יכולה גם לגרום לחתול להסתגר, וזה לא משהו שאתם רוצים שיקרה.

מה לעשות כדי לחנך חתול

לחזק התנהגויות טובות: חתולים לא לומדים מעונש, אך על ידי שבחים וחלוקת פינוקים בריאים תוכלו ללמד אותם לזהות מתי הם עושים משהו טוב. דאגו לתגמל את החתול שלכם כבר במהלך פעולת ההתנהגות החיובית, כדי שתוכלו לבסס את הבנת הקשר בין ההתנהגות שלו לחיזוק החיובי שקיבל.

להפסיק מייד התנהגות שלילית: תהליך חינוך החתול שלכם לא חייב להיות תהליך אקטיבי כל הזמן. למעשה, הסרת תשומת הלב שלכם והתעלמות מהחתול עשויה להיות אחת השיטות היעילות ביותר להבהיר את הנקודה שלכם ולהפסיק התנהגויות שליליות כגון נשיכה, לעיסה והתנפלות. הפניית תשומת לבו של החתול לפעילות חלופית חיובית היא גם דרך נהדרת לחיזוק התנהגויות חיוביות ולעצירת התנהגויות שליליות. לדוגמה, אם החתול מחליט לשייף את ציפורניו על ידי גירוד צד הספה שלכם - תוכלו להפנות את תשומת ליבו למתקן הגירוד שלו.  

יש לחשוב על בריאות החתול: האם החתול עושה את הצרכים שלו מחוץ לארגז הצרכים שלו? בעוד שלחתלתולים ייקח קצת זמן ללמוד מהו המקום שבו עליהם לעשות צרכים, חתולים בוגרים אמורים לדעת היכן להתפנות. אם החתול שלכם מתחיל פתאום להטיל שתן או לעשות את צרכיו במקומות אחרים בבית, קבעו תור אצל הווטרינר שלכם. שינוי כזה בהתנהגות יכול להעיד על שינוי במצב הבריאותי, והווטרינר שלכם יוכל לומר לכם אם יש סיבה לחשד בריאותי. לא תרצו לכעוס על החתול שלכם בשל משהו שהוא לא יכול לשלוט בו. עבדו יחד עם הווטרינר כדי לחקור את הסיבה לתאונות הביתיות. במידה ויתגלה כי הסיבה אכן בריאותית, הוא יוכל להציע לכם אפשרויות שיעזרו למצבו הבריאותי של החתול. אם הסיבה התנהגותית, הוא יוכל לתת לכם כמה טיפים נוספים לתיקון ההתנהגות על פי האינטראקציות שהיו לו עם החתול שלכם בביקורים קודמים.

ערכו שינויים בסביבה: אם אתם מנסים לגרום לחתול להפסיק לשרוט את ספת העור שלכם או לקפוץ על השולחנות, יש מספר שינויים שתוכלו לעשות בבית שייקלו על החתול שלכם להפסיק. למשל, נייר אפייה שיהיה מונח על קצה השולחן יתרסק על הרצפה כשהחתול יפגע בו כשיקפוץ על השולחן. שמיכת משי רכה שמונחת על ספת העור שלכם תגרום לחתול להחליק מטה אם הוא ינסה לטפס על הכריות. אל תבצעו שינויים שיכולים לפגוע בחתול, אך ישנן שיטות רבות ובטוחות לחתולים שניתן למצוא באינטרנט, שיעזרו לכם למצוא דרכים לשנות את התנהגות החתול שלכם.

הטיפ החשוב ביותר לחינוך החתול שלכם הוא לבלות איתו, להתייחס אליו ולשבח אותו על התנהגות טובה. למרות שהחתול שלכם עצמאי, הוא בהחלט מעוניין בקשר אוהב איתכם.

Contributor Bio

ארין אולילה

ארין אולילה

 

ארין אולילה מאמינה בכוחן של מילים ובכך שמסר יכול ליידע - ואפילו לשנות - את קהל היעד. ניתן למצוא את התכנים שהיא כותבת ברחבי האינטרנט ובספרים, כולל ראיונות, בלוג ותכנים יצירתיים לקריאה. ארין היא חובבת נלהבת של קידום אתרים ומדיה חברתית. היא סיימה את לימודיה באוניברסיטת פיירפילד בתואר M.F.A. בכתיבה יצירתית. פנו אליה בטוויטר @ReinventingErin או גלו עליה פרטים נוספים בכתובת  http://erinollila.com.

 

מאמרים קשורים

 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • הכנת החתול החרדתי שלכם למפגשים רבי משתתפים בבית

  אם אתם בעלים של חיית מחמד ואתם אוהבים לארח, ייתכן ששמתם לב שכאשר המסיבה ממריאה, החתול שלכם הופך להיות עצבני. במהלך ההתאספות בביתכם החתול עשוי להתחבא מתחת למיטה שלכם או בארון, ולא יצא עד שאחרון המוזמנים יעזוב את הבניין.
 • לחגוג חגים עם חתולים

  השילוב של חתולים וחגים דומה לפעמים לערבוב של שמן ומים. מלבד בעיות הבטיחות שעשויות לצוץ, יתכן מצב בו בלי משים נתעלם מהחתול, מצב המתרחש בייחוד במשפחות עסוקות. לחילופין, ייתכן שהחתולים יסבלו מגירוי יתר מרעש והחגיגות.
 • טיפול בחרדות נטישה של חיות מחמד כשחוזרים לעבודה ולבית הספר

  כשמגיע הזמן לחזור ללימודים או לעבוד במשרה מלאה, למדו עצות מועילות כדי למנוע חרדת נטישה של חיות מחמד ותוכלו לעזור לכלב או לחתול שלכם להרגיש בטוחים כשאתם אינכם.

מוצרים קשורים