<

איתור והסרת פרעושים מכלבים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

כבעלי כלבים, יש כמה דברים שיכולים להיות מתסכלים כמו פרעושים שהתמקמו על כלב שלכם. אחד הגורמים השכיחים ביותר לבעיות בעור וגירוד אצל כלבים הוא פרעושים, העקיצות שלהם יכולות להיות כואבות, הם יכולים לגרום לתגובה אלרגית ובמקרים מסוימים להעביר מחלות. ישנם גם אנשים שחושבים שאם יש פרעושים זה אומר שהבית שלהם או הכלב שלהם מלוכלכים. אתם יכולים להיות בטוחים שזה לא המקרה; פרעושים נפוצים מאוד ולכל כלב יכולים להיות פרעושים מדי פעם, זה יכול לקרות מטיולים או פשוט מיציאה לגינה. בעוד שזה עניין מעצבן, ניתן לנהל את זה. ניתן לטפל ולמנוע פרעושים במעט מאמץ. המשיכו לקרוא כדי ללמוד איך.

מה הם פרעושים?

השלה הראשון בטיפול בפרעושים הוא להבין מה הם. פרעושים הם חרקים קטנים שאינם עפים וניזונים מדם. ניתן לראות אותם בעין בלתי מזוינת, אבל אם לכלב שלכם יש פרווה כהה, ייתכן שיהיה לכם קל יותר לראות אותם על אזור עור חשוף. אחרת תצטרכו לחפש אותם.

עובדה מהנה: הרוב המכריע של התפרצות פרעושים אצל כלבים הוא למעשה זן של פרעושי חתולים שקפצו לטעום משהו אחר. הם יכולים לשרוד על כלבים וחיות מחמד אחרות, אבל חתולים יהיו צורת האוכל/הובלה העיקרית שלהם.

מחזור חיים של פרעוש

פרעוש עובר ארבעה שלבים בחייו: ביצה, זחל, גולם ובוגר. נקבות בוגרות מטילות ביצים בקבוצות של בערך -20. הביצים קטנות מאוד, בצורת אליפסה וצבען אפור או לבן.

הביצים מוטלות על המארח אך בדרך נופלות ארצה במהרה. ביצים יכולות ליפול מהכלב שלכם כשהוא משתולל, מתגרד או פשוט מסתובב בבית. ואז הם יכולים להסתתר בשטיחים, בריהוט רך, ואפילו בסדקים או רווחים שברצפות. 

זכרו שברגע שביצי פרעושים נשרו הן יכולות לשרוד שבועות ואפילו חודשים ללא מארח, והן רק מחכות לבקיעה בתנאים המתאימים. במהלך תקופה זו, אנחנו יכולים לשאת אותן ברחבי הבית על נעלי הבית, כפות הרגליים שלנו ושל הכלבים וחפצים אחרים. זו הסיבה שעונת האביב שמגיעה אחרי הדבקויות היא לעתים קרובות זמן שיא לפעילות פרעושים בביתכם, מכיוון שהטמפרטורה העולה עוזרת לביצי פרעושים ששרדו להתפתח ולבקוע. בעידן שלנו שבו במרבית הבתים יש מיזוג ששומר על אווירה נוחה, פרעושים יכולים להוות בעיה גם בכל ימות השנה.

ברגע שביצי פרעושים בוקעות, הזחלים יוצאים, והם ניזונים בעיקר מפסולת כמו צואה, חרקים מתים או חומרי ירקות. תוך שבוע או שבועיים, הזחלים יהפכו לפקעות ו"יבקעו" לאחר שבוע עד שבועיים. פרעושים בוגרים יופיעו ויהיו חייבים למצוא מיד מארח למקור דם.

פרעושים נוטים להתמקד בסוג מסוים של מארח. הסוג שתמצאו על הכלב שלכם לא ניזון בדרך כלל מבני אדם, אבל תמיד יש יוצאים מן הכלל.

מניעה

זה יהיה טוב יותר למנוע מכת פרעושים מלכתחילה, במקום לנסות לחסל אותם מאוחר יותר. יש הרבה טיפולים מונעים זמינים בימינו, כמו טיפולים מקומיים שניתן להשתמש בהם במרווחים שונים לאורך השנה, בהתאם למוצר.

זיהוי סימנים של הדבקות פרעושים

הסימנים הנפוצים ביותר של פרעושים על הכלב שלכם הם עור מגורה וגירודים, במיוחד סביב הצוואר ובסיס הזנב. אתם עשויים גם להבחין בנשירת שיער וגלדים על העור. 

פרעושים לא מבלים הרבה זמן על החיה, כך שזה יכול להיות קשה לזהות אותם אלא אם כן הם בכמות גדולה. אבל על כל פרעוש שאתם רואים על הכלב שלכם, יש עוד 100 מהם בבית! דרך מצוינת לזהות פרעושים היא לחפש צואה של פרעושים. סרק את הכלב שלכם על פיסת מגבת נייר לבנה והרטיבו את מה שיוצא. אם זה נשאר בצבע לכלוך, זה לכלוך. אם זה נהיה אדום, זה צואה של פרעושים מלאה בדם!

טיפול בפרעושים

הווטרינר/ית שלכם יוכל להמליץ על מספר טיפולים שיעזרו להעלים במהירות פרעושים וביצי פרעושים. אלה פועלים בדרך כלל על ידי חיסול פרעושים בוגרים או על ידי החלשת הזחלים.

מכיוון שהטיפול בדרך כלל פוגע בפרעושים רק בשלב אחד בחייהם, חשוב להשלים כל טיפול עם ניקוי קפדני של מצעי הכלב וכל רהיט או שמיכה שהוא אוהב לשכב עליהם. 

היזהר ממוצרים לטיפול בפרעושים שאינם מסופקים או מומלצים על ידי הווטרינר/ית שלכם, מכיוון שזה יכול להיות קשה יותר להבטיח את יעילותם ובטיחותם. כמו תמיד, זה יהיה חכם להתייעץ עם הווטרינר/ית שלכם לפני שמתחילים כל סוג של טיפול בכלב שלכם. השתמשו רק בטיפול נגד פרעושים המיועד לכלבים, ואל תטפלו בחתולים, ארנבות או מיני חיות מחמד אחרים בטיפול נגד פרעושים של הכלב שלכם. שימוש בטיפול נגד פרעושים המיועד למין אחר עלול להיות קטלני.

כדאי גם לטפל בבית. בקשו מהווטרינר/ית שלכם המלצה לטיפול, מכיוון שחשוב לוודא שהמוצר בטוח גם עבור חיות מחמד ובני משפחה אחרים בבית. שאיבת אבק זהירה עם תשומת לב מיוחדת לפינות, פתחים ורהיטים מרופדים, תעזור להיפטר מביצים, זחלים ופקעות. כאשר אתם מטפלים בבית, תנודות שואב האבק עשויות לעודד בקיעה של הביצים והטיפול יהיה יעיל יותר.

נבדק על ידי Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים