<

מדוע פעילות גופנית חשובה בשמירה על בריאות החתול שלכם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

תמונה של חתול
השמנת יתר ובעיות משקל הן נושא הולך וגדל (וסליחה על משחק המילים) עבור בני אדם ובעלי חיים כאחד. נהוג לחשוב שכ-40% מהחתולים ברחבי אירופה סובלים מעודף משקל או השמנת יתר. אנחנו גם יודעים שגורי חתולים שמנים נוטים להפוך לחתולים בוגרים שמנים ויתקשו יותר לרדת במשקל, כך שלשמירה על גור החתולים שלכם רזה, פעיל ובריא יהיו יתרונות לאורך כל חייו.

אחת השיטות הטובות והפשוטות ביותר להרחקת מחלות הקשורות למשקל גופני מהחתול שלכם, היא שגרת פעילות גופנית. על ידי מציאת דרכים שונות לשמירה על פעילותם, אתם לא רק מעניקים להם אפשרות של חיים ארוכים יותר, אלא גם חיים מאושרים יותר.

עבור חתולים שיוצאים החוצה

כמה שבועות לאחר סבב החיסונים האחרון שלהם, אולי תחליטו להתחיל להוציא את החתול שלכם החוצה. אם תעשו זאת, כנראה שלא תצטרכו לדאוג שהוא עושה מספיק פעילות גופנית. הוא יתחיל באופן אינסטינקטיבי לשוטט, לצוד, לטפס ולחקור בקצב שלו, ותוך כדי כך יעניק לעצמו אימון טבעי.

חשוב לזכור שהעולם בחוץ הוא מקום מרתיע ומסוכן עבור חתלתול קטנטן, אז תמיד שימרו עליו. ככל שהוא יקבל גישה החוצה בגיל צעיר יותר, כך הוא יתחיל לחקור בצורה מהוססת יותר וסביר שישאר קרוב לבית. בתור התחלה, אתם פשוט יכולים לשבת בפתח הבית ולחכות לראות מה הוא יעשה. אל תכריחו אותו; תנו להו להשתמש בסקרנות הטבעית שלו מלכתחילה, ותגלו שהביטחון העצמי שלו יגדל בהדרגה. 

לפני שתוציאו את החתלתול שלכם, בדקו היטב את הגינה שלכם לאיתור סכנות אפשריות. חתלתולים יכולים להיכנס לחללים קטנים מאוד ולהתחבא. התקנת דלת מעבר המיועדת לחתולים תיתן לו את החופש שחתולים אוהבים. אתם יכולים להשתמש בכזו שקוראת את השבב שלהם כדי למנוע מאורחים לא רצויים להיכנס אליכם הביתה!

עבור חתולים שחיים רק בתוך הבית

חתולים אוהבים את החופש לשוטט ולחקור. חתולים רבים שחיים אך ורק בבית, במיוחד עם חתולים אחרים, יכולים להיות מתוסכלים ולחוצים ויש להם סיכוי גבוה יותר לסבול מבעיות התנהגותיות. תחשבו על אורח החיים בבית עבור החתלתול שלכם, ודברו עם הווטרינר/ית שלכם על כל בעיה אפשרית. 

אם אתם בוחרים בחיי בית עבור החתלתול שלכם, תצטרכו קצת לעבוד, כדי לוודא שיש לו פורקן לאינסטינקטים הטבעיים שלו כמו ציד, טיפוס וגירוד, ולוודא שהוא מקבל מספיק גירוי. החתלתול שלכם גם זקוק לפעילות גופנית כדי לשמור על כושר ובריאות. למרבה המזל, תוכלו לספק את שני הצרכים הללו באמצעות משחק איתו. כל החתולים אוהבים לשחק, אבל עבור אלה שגרים בתוך הבית, זה חיוני ביותר.

המשחקים והצעצועים הטובים ביותר יעודדו את החתול שלכם לעקוב, להסתער, לרדוף ולחבוט בחפצים עם כפות רגליו בצורה בטוחה. הוא יאהב צעצועים שזזים, כך שכל דבר על חוט צפוי להיות להיט גדול. אתם יכולים גם לקנות צעצועים מכניים כדי שהוא ירדוף אחריהם.

החתלתול שלכם יאהב לטפס ולהסתתר, ואתם יכולים לעודד התנהגות זו על ידי קניית מתקן פעילות לחתולים או מתן מקומות בטוחים אחרים לטיפוס. אל תשכחו גם עמוד גירוד. גירוד היא התנהגות חיונית עבור חתולים, שעוזרת להם לטפח את הטפרים ולסמן את הטריטוריה שלהם. שימוש בעמוד גירוד יחטב את השרירים בכתפיים ובגב של החתלתול שלכם, וכנראה גם יציל את שלמות הרהיטים שלכם!

זכרו שחתולים הם חכמים ולכן גם משתעממים בקלות. טיפ טוב הוא להחליף את הצעצועים שאתם מעמידים לרשות החתלתול שלכם כדי שיוכל לגוון קצת בפעילויות המשחק שלו.

בנוסף לאספקת צעצועים מעוררים, תשאפו ללפחות 20 דקות של משחק אינטראקטיבי עם החתלתול שלכם בכל יום. זה ישמור על שרירים חזקים ומפרקים גמישים לחתלתול שלכם. זוהי גם דרך נהדרת להתחבר. חתולים וגורי חתולים בדרך כלל רוצים לשחק רק כחמש דקות בכל פעם, אז אל תהיו מופתעים או מודאגים אם נראה שהם משתעממים בקלות. מפגשי משחק קצרים יותר ותכופים יותר טובים יותר מאשר אחד ארוך.

חתולים שמנים

גורם מפתח נוסף בשמירה על כושר ובריאות החתלתול שלכם הוא לוודא שהוא לא צובר משקל עודף. בעלי החיים באירופה נהיים שמנים יותר, ומומחים גם מאמינים שהחתולים הביתיים שוקלים הרבה יותר ממה שהם אמורים לשקול באופן כללי. חתולים מסורסים בפרט נוטים יותר לעלות במשקל. כדי למנוע מהחתלתול שלכם להיות חלק מהסטטיסטיקה המצערת הזו, פשוט עקבו אחר כמה הנחיות פשוטות.

  1. דבר ראשון, האכילו את החתלתול שלכם בתזונה מלאה ומאוזנת. זה חיוני במיוחד שהוא יקבל את האיזון הנכון של חומרים מזינים כדי להבטיח גדילה בריאה. חשוב גם להאכיל במזון שמיועד לגורי חתולים, לא לחתולים בוגרים. גופם של חתלתולים עובר שינויים עצומים כשהם גדלים ומתבגרים במהלך 12 חודשי ההתפתחות הראשונים שלהם. הם דורשים תזונה מותאמת במיוחד כדי לתמוך בתהליכי גדילה אלו, כדי שיוכלו להפוך לחתולים בוגרים בריאים. אם יש לכם שאלות או ספקות מסוימים דברו עם הווטרינר/ית שלכם.
  2. אל תתנו לחתלתול שלהם אוכל של בני אדם. אם תרצו לתת לחתלתול שלכם חטיפים, השתמשו בחטיפים מתאימים לחיות מחמד, וקחו זאת בחשבון בצריכת המזון היומית שלו.
  3. וודאו שהחתלתול שלכם מקבל מספיק פעילות גופנית. אתם רוצים לתמוך בגדילה של שרירים, מפרקים ועצמות בריאים, אבל גם לגרום לו לחקור וללמוד על הסביבה שלו ועל בני האדם ובעלי החיים איתם הוא חולק את ביתו.
  4. בדקו את משקל החתול שלכם באופן קבוע. הווטרינר/ית שלכם יכול לתת לעזור לכם לתכנן שגרה נכונה על מנת לוודא שהחתלתול שלכם יגדל בקצב בריא ולא ישמין. בעלי חיים צעירים שמשמינים נוטים יותר להישאר שמנים כמבוגרים, כך שהשמירה על משקל תקין מההתחלה היא חיונית.
  5. הרגילו את החתלתול שלכם להישקל מדי חודש במרפאה או בבית. לעתים קרובות קל לפספס שינויים במשקל והם יכולים להוות סימנים מוקדמים לבעיות, כך שבדיקות משקל סדירות הן הרגל נהדר להיכנס אליו (גם עבורנו, בני האדם!).

השפעת החתלתול שלכם על הבריאות שלכם

בנושא הבריאות והכושר, האם ידעתם שהבעלות על חתול היא למעשה טובה לבריאותכם ולרווחתכם? לדוגמה, מחקרים מראים כי ליטוף חיית מחמד יכול למעשה לגרום לירידה בלחץ הדם שלכם. כנראה שהמידע הזה לא מאוד מפתיע אתכם. אחרי הכל, אתם לא צריכים מדענים שיגידו לכם כמה החתלתול שלכם גורם לכם אושר!

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA וד"ר אמה מילן BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים