<

כיצד אלרגיות למזון יכולות להשפיע על הכלב שלכם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

אלרגיות אינן עניין קל עבור אף אחד, אבל במיוחד עבור הכלב שלכם, שאינו יכול לומר לכם מה מפריע לו. אלרגיה למזון ואי סבילות למרכיבים במזון יכולים להוות קושי אמיתי עבורכם ועבור הכלב שלכם, וזה יכול להיות עניין מורכב לגלות אותן. אלרגיה למזון, המכונה "תגובה שלילית למזון", או (AFR), היא תגובה חריגה למרכיב מסוים במזון. ישנם שני סוגים עיקריים של תגובות שליליות למזון: אלרגיות, שבהן מערכת החיסון מעורבת, ואי סבילות למזון, המתרחשת ללא מעורבות מערכת החיסון. לאלרגיות יש נטיה להופיע בתגובה לרכיבי חלבון במזון, כגון בשר בקר או עוף, בעוד שאי סבילות למזון מתרחשת בתגובה לרכיבים אחרים, כגון תוספים.

מה גורם לתגובות שליליות למזון כמו אלרגיות?

הגורמים השכיחים ביותר לאלרגיות/אי סבילות למזון אצל כלבים הם מקור חלבון כמו בשר בקר, עוף, מוצרי חלב וחיטה. יכולים לחלוף חודשים או שנים עד שהכלב שלכם יפתח תגובה אלרגית למזון מסוים. יחד עם זאת, ברגע שזה קורה, כמעט תמיד תהיה תגובה שלילית לאוכל הזה.

אלרגיה/אי סבילות למזון יכולים להופיע בכל גיל ועשויים להימשך לכל החיים. ישנם גזעי כלבים מסוימים בסבירות גבוהה יותר לפתח אלרגיות/אי סבילות למזון, כמו ווסט היילנד טרייר לבן, קוקר ספנייל וסטר אירי.

האם הכלב שלי רגיש למזון מסויים?

זה יכול להיוץ מורכב וקשה לאבחן אלרגיות ספציפיות למזון אצל הכלב שלכם. התסמינים השכיחים ביותר של אלרגיה/אי סבילות למזון הם הפרעות עיכול, גירוי בעור או שילוב של השניים. נגעים בעור אצל כלבים מופיעים לעתים קרובות על הפנים, הרגליים והאוזניים.

אלרגיות למזון מחקות לרוב מחלות עור אחרות, ולכלבים רבים יש אלרגיות אחרות כמו רגישות לעקיצת פרעושים ודלקת עור אטופית בו זמנית. כלבים עם דלקות אוזניים חיצוניות כרוניות או חוזרות צריכים להיבדק גם לאלרגיות למזון.

אם לכלב שלכם יש תגובה שלילית למזון, ייתכן שתבחינו בכמה מהסימנים הבאים:

 • הקאות או שילשולים
 • מצב פרווה ירוד
 • נפיחות
 • גירוד תכוף או נשירת שיער
 • עור אדום ומודלק
 • בעיות אוזניים כרוניות
 • גדילה לקויה במקרה של כלבים צעירים

חשוב: ישנם סימנים של אלרגיות למזון או אי סבילות למזון אשר דומים לאלה המופיעים במצבים חמורים אחרים, לכן חשוב להתייעץ עם הווטרינר אם אתם מבחינים באחד מהסימנים הללו.

טיפול: חשיבות התזונה

המטרה העיקרית בניהול אלרגיות או אי סבילות למזון היא למצוא את מרכיב המזון האחראי ולהימנע ממנו. השיטה המעשית והמדויקת ביותר היא ניסוי אלימינציה בתזונה, הכולל הסרת מרכיב חשוד מהמזון שהכלב שלכם אוכל כדי לראות אם הסימפטומים שלו משתפרים. שימו לב שכדאי להגביל את הגישה של הכלב למקורות מזון אחרים כגון אוכל מהשולחן, פינוקים, חטיפים וצעצועי לעיסה בזמן שאתם מבודדים את הגורם לבעיה.

אם הכלב שלכם סובל מאלרגיות למזון, חשוב אפילו יותר להאכיל במזון המתאים לכלב. המזון צריך להיות מלא ומאוזן, להכיל כמה שפחות מרכיבים המבוססים על חלבון וכמה שפחות תוספים.

אם לכלב שלכם יש תגובה אלרגית למקור חלבון מסוים, הווטרינר שלכם יוכל להמליץ על מזון עם חלבונים מפורקים באופן מיוחד. חלבונים שעברו הידרוליזה, שהם חלבונים מפורקים, הינם קטנים מכדי להיות מזוהים על ידי המערכת החיסונית של הגוף ועוברים "מתחת לרדאר". הווטרינר שלכם עשוי להמליץ על גישה נוספת שהיא להאכיל במזון המכיל מקור חלבון חדש לכלב שלכם, כגון ביצה, ברווז, סלמון, כבש, בשר צבי או דג לבן, בהתאם להיסטוריית ההאכלה של הכלב שלכם.

לאבחון ולאפשרויות טיפול מדויקות, התייעצו עם הווטרינר שלכם ובקשו ממנו להמליץ על המזון הטוב ביותר עבור הכלב שלכם, בהתאם למצבו. לעולם אל תנסו פשוט להוריד מרכיבים מהתזונה של הכלב שלכם מפני שזה יכול להגיע למצב של תת תזונה עבורו.

שאלות שכדאי לשאול את הוטרינר:

 1. האם יש מזונות שכדאי להימנע מלתת לכלב בגלל האלרגיות שלו?
  • כדאי לשאול כיצד אוכל של בני אדם יכול להשפיע על בריאות הכלב.
 2. בקשו המלצה על מזון מיוחד לאלרגיות של הכלב שלכם.
  • שאלו האם יש צרכים תזונתיים מיוחדים לכלב שלכם.
  • כמה ובאיזו תדירות צריך להאכיל את הכלב שלכם באוכל המומלץ.
  • בררו אילו חטיפים תוכלו לתת לכלב שלכם יחד עם המזון המומלץ.
 3. באיזו מהירות יש לצפות לראות סימני שיפור במצב של הכלב שלי?
 4. האם תוכל לספק לי הנחיות כתובות או דף מידע על אלרגיות למזון/אי סבילות למזון עבור הכלב שלי?
 5. בררו מהי הדרך הטובה ביותר (דוא"ל/טלפון) ליצירת קשר לשאלות
  • תבדקו האם אתם צריכים לקבוע פגישת מעקב.
  • תבדקו אם יישלח אליכם דוא"ל לתזכורת

נבדק על ידי Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS