<

חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים: מה לעשות

פורסם על ידי
דקות קריאה

מאמרים נוספים

 • ניהול מצבי שלשול אצל חתולים: גורמים, תסמינים וטיפול

  האם שמתם לב בזמן שניקיתם את ארגז החול של החתול שלכם שיש לו שלשולים לאחרונה, ואתם קצת מודאגים? מיליוני בעלי חתולים חווים את אותה בעיה עם החתולים שלהם מדי שנה. בין אם השלשול של החתול שלכם רך ודביק, דמי מפוספס או למרבה הצער הסוג המימי, אתם יכולים להיות בטוחים שאתם לא לבד בתצפיות שלכם בארגז החול.
 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מאמרים נוספים

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

בעיות עיכול אצל חתולים, כמו הקאות ושלשולים, הן שכיחות יחסית ובעלים רבים לחיות מחמד חושבים שהן נורמליות. אבל אם החתול שלכם ממשיך להקיא או שיש לו קקי רך או מימי, אז כנראה שמשהו קורה מתחת לפני השטח. אולי הגיע הזמן לשנות את האוכל או הסביבה שלהם, וזה בהחלט הזמן לדבר עם הווטרינר שלכם. הנה כמה טיפים לפתרון בעיות העיכול הנפוצות ביותר של חתולים.

 • גסטרואנטריטיס חריפה. זוהי הסיבה השכיחה ביותר ל"קלקול קיבה" אצל חתולים. זה בדרך כלל מורכב מהקאות ושלשולים שמתחילים בפתאומיות. זה יכול להיגרם מהרבה דברים, כמו לאכול משהו לא רצוי (או כמו שחתולים רבים אוהבים לעשות - לאכול חצי עכבר ולהשאיר לנו את השאר למצוא!), טפילי מעיים, חיידקים ווירוסים, כדורי שיער, ועוד...
 • אנטרופתיה כרונית או מחלת מעי דלקתית. בניגוד להופעה הפתאומית שהזכרנו, אנטרופתיות כרוניות הן בעלות מופע איטי יותר ונוטות להימשך זמן רב. שלשול וירידה במשקל הם סימנים נפוצים. שוב, זה יכול להיגרם על ידי סיבות רבות ושונות כגון תגובות שליליות למזון, תגובות חיסוניות וגנטיקה.
 • קוליטיס. כאשר ישנה דלקת של המעי הגס (קולון)זה מצב הנקרא קוליטיס. במצבי קוליטיס רוב החתולים יראו את אותם סימנים - זה נראה כאילו הם צריכים לעשות קקי דחוף, הם אולי יתאמצו כדי לעשות קקי אבל לא יצא הרבה, ואחד הסימנים הקלאסיים של קוליטיס הוא דם טרי ו/או ריר בצואה. 
 • חתול גינגי יושב בארגז חול ומסתכל למצלמה.

 • עצירות. בדומה לבני אדם, כאשר חתולים סובלים מעצירות, הם מתקשים לעשות קקי וכנראה שתהיה להם תדירות נמוכה יותר ביציאות. עצירות נגרמת מהרבה דברים. אכילת עצמות, נוצות ופרווה עלולים להפוך את הצואה לקשיחה וקשה להוצאה, נוכחות של הרבה שיער, במיוחד אצל חתולים ארוכי שיער או בעלי תנועתיות מעי איטית, תיגרום גם לכך שהצואה תהפוך ליבשה וקשה. לגזעים מסוימים כמו הסיאמיים יש נטיה לתנועת מעי איטית יותר מאחרים. זה יכול לגרום למצב שנקרא מגה קולון.
 • אלרגיות למזון. חתולים יכולים לפתח תגובה למזונות מסוימים, ממספר סיבות שאותן מכנים תגובות שליליות למזון. אלרגיות אמיתיות למזון הן נדירות יותר ממה שאנשים חושבים והן נוטות להיגרם מחלבונים, למשל עוף, דגים וחלב. אלרגיות למזון עלולות לגרום להקאות ושלשולים וגם לבעיות עור כמו גירוד וטיפוח יתר.

חתול לבן עם קולר כחול מפהק.

אל תיבהלו אם החתול שלכם מפתח בעיות עיכול פתאומיות. הווטרינר שלכם יכול לעזור לכם לזהות את הגורם לבעיה ולמצוא תוכנית שתעזור לחתול שלכם להרגיש טוב יותר.

אודות המחברת

דר' שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן היא בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית ב- UC Davis בשנת 2002. ד"ר ווטן החברה באגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינרים, מחלקת את זמנה המקצועי בין פרקטיקות לבעלי חיים קטנים בגרילי, קולורדו, מרצה בנושאים קשורים, מנהיגות ,תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה ומשתתפת בתחרויות תריאטלון.