<

חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים. מה לעשות?

פורסם על ידי
min read

בעיות עיכול אצל חתולים הן כל כך נפוצות, שרבים מבעלי חיות המחמד חושבים שהן דבר שבשגרה. אך אם החתול שלכם מקיא באופן קבוע (פעם בשבוע או יותר) או שיש לו צואה רכה, הוא כנראה סובל ממשהו. כדאי להחליף לו את המזון או את הסביבה, ובהחלט כדאי לדבר עם הווטרינר. הנה כמה טיפים לטיפול ברוב בעיות העיכול הנפוצות אצל חתולים.

חתול ג'ינג'י

1. תולעי מעיים

טפילים פנימיים הם שכיחים מאוד בחתולים, אפילו בחתולי בית. ההיבט המאתגר ביותר באבחון וטיפול בהם הוא שחתול יכול להידבק בהם ולא להראות סימנים כלל. טפילי המעיים הנפוצים ביותר בחתולים כוללים תולעי קרס, תולעים עגולות ותולעי סרט.

הסימנים לטפילים פנימיים במערכת העיכול של החתול יכולים לכלול:

 • הקאות
 • שלשולים
 • תולעים בצואה או בהקאה
 • ירידה במשקל
 • בטן נפוחה

תולעי מעיים אצל חתולים זה לא רק מצב מגעיל, אלא גם מדבק לבני אדם, וזו הסיבה שחשוב שהווטרינר שלכם יבדוק את צואת החתול שלכם פעם או פעמיים בשנה. עקבו אחר ההוראות מהווטרינר שלכם לטיפול כנגד תולעים אם נמצא כי החתול שלכם סובל מהן.

2. עצירות

עצירות היא צרה נפוצה נוספת במערכת העיכול של החתול. עצירות יכולה להיגרם כתוצאה מהתייבשות, כאבים, בעיות בתנועתיות (תנועת שרירים) במעי הגס או ממצב נדיר המכונה מגה קולון הנובע מסיבות שונות וביניהן מכך שהחתול "מתאפק" זמן רב מדי, או מעצירות כרונית.

יש להתייחס ברצינות לעצירות חוזרת ונשנית. הפתרונות של הווטרינר שלכם עשויים לכלול את הגברת צריכת המים של חיית המחמד שלכם על ידי מתן מזון יבש יחד עם מזון בשימורים, הגברת הפעילות הגופנית או ירידה בטוחה במשקל. הווטרינר שלכם עשוי גם להמליץ לעבור למזון חתולים שמיועד לסייע לחתולים הסובלים מבעיות עיכול מסדרת Hill's Prescription Diet. אם החתול שלכם רובץ בארגז הצרכים ללא הועיל, קחו אותו לווטרינר בהקדם האפשרי.

3. כדורי שיער

כדורי שיער הם שכיחים מאוד, אך אין זה אומר שעל החתול שלכם לחיות איתם. כדורי שיער נוצרים כאשר החתול משיל כמויות עודפות של שערות או כאשר לחתול יש בעיית עיכול חבויה. אם החתול שלכם פולט כדור שיער מדי פעם (לא יותר מפעם בחודש נחשב למצב נורמלי), אז אין צורך לפנות לווטרינר.

עבור חתולים הזקוקים לשינוי בתזונה כדי לשלוט בכדורי השיער, מזון  Hill's Science Plan לחתול בוגר Indoor+Hairball יכול להיות בחירה מתאימה. מזון זה הוא בעל רמות סיבים שתוכננו במיוחד כדי לסייע בהפחתת היווצרות כדורי שיער. אם בעיית כדורי השיער נמשכת, יש לשקול טיפוח מקצועי (לבקש תספורת אריה) או לפנות לווטרינר שלכם.

חתול לבן

4. מחלת מעיים דלקתית ולימפומה של מערכת העיכול

אחד המצבים המטרידים ביותר במערכת העיכול של החתול הוא מחלת מעיים דלקתית, או IBD בקיצור. בעיות עיכול הקשורות ל-IBD אצל חתולים כוללות הקאות, שלשולים, צואה רכה, חוסר תיאבון וירידה במשקל. הגורם המדויק ל-IBD אינו ידוע, אך הסברה היא כי ישנה הפרעה גנטית של מערכת החיסון הגורמת לתגובה חיסונית מוגברת למזון, טפילים או חיידקים.

IBD היא מחלה מתסכלת עבור וטרינרים מכיוון שהסימנים שלה מחקים הפרעות רבות אחרות במערכת העיכול וניתן לאבחן את המחלה באופן מוחלט אך ורק באמצעות ביופסיה של המעי. בעלי חיות מחמד רבים לא אוהבים את הרעיון של ניתוח לחתול שלהם, ולכן הם בוחרים לבצע בדיקת אולטרסאונד בטני שאינה פולשנית. למרות שלא ניתן לאבחן באופן מוחלט IBD באמצעות בדיקת אולטרסאונד, ישנם כמה רמזים שיכולים להצביע על כך שהחתול סובל מההפרעה, כמו דפנות מעיים מעובות. הטיפול ב-IBD כולל בדרך כלל טיפול מונע לתולעים ואנטיביוטיקה במידת הצורך. ייתכן והחתול שלכם יזדקק לסטרואידים דרך הפה או בהזרקה ולעבור למזון  עדין יותר כגון מזון היפואלרגני.

עם IBD, חשוב להפחית את הדלקת. דלקת כרונית לאורך זמן יכולה להוביל לנטייה של החתול לפתח לימפומה של מערכת העיכול, שנחשבת כטרנספורמציה ממאירה (סרטנית) של IBD אצל חתולים. עקבו אחר כל ההוראות מהווטרינר שלכם בקפידה אם החתול שלכם אובחן כסובל ממחלת מעיים דלקתית.

5. אלרגיות למזון

אלרגיות אמיתיות למזון הן נדירות יחסית אצל חתולים, וכוללות בדרך כלל שילוב של סימנים במערכת העיכול (הקאות, שלשולים או גזים) וסימנים בעור (עור מגרד, מקטעי עור אדמומיים ונשירת שיער). אלרגיות למזון משפיעות על פעילות מערכת החיסון במעיים ובעור. אלרגיות המזון הנפוצות ביותר אצל חיות מחמד כוללות בקר, חלב ודגים, כך על פי Tufts Cummings Veterinary Medical Center.

אם הווטרינר שלכם חושד שלחתול שלכם יש אלרגיה למזון, הוא ירשום עבורו מזון היפואלרגני לתקופת ניסיון של 10-12 שבועות. במהלך תקופה זו, עליכם להאכיל את החתול אך ורק במזון ההיפואלרגני שנרשם עבורו כדי לשלול רכיבים אליהם הוא עלול להיות אלרגי. אם החתול שלכם אוכל משהו אחר במהלך תקופה זו, עליכם להתחיל בתקופת הניסיון מחדש. אצל חתול הסובל מתהליך אלרגי אמיתי, סימני מערכת העיכול אמורים להיפתר בתוך כשבועיים, והסימנים בעור אמורים להשתפר תוך שמונה עד 10 שבועות. הווטרינר שלכם עשוי גם לרשום טיפול סטרואידי שיעזור לחתול שלכם להרגיש טוב יותר בטווח הקצר.

אל תיבהלו אם החתול שלכם מפתח בעיית עיכול פתאומית. אם תכירו את בעיות העיכול מהן יש להיזהר ומתי יש צורך בביקור אצל וטרינר, תוכלו לשמור על החתול שלכם ועל הבטן שלו בריאים ומאושרים.

Contributor Bio

Dr. Sarah Wooten

ד"ר שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן סיימה את לימודיה בבית הספר לרפואה וטרינרית ב-UC Davis בשנת 2002. בהיותה חברת האגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינריים, ד"ר ווטן מחלקת את זמנה המקצועי בין טיפול בבעלי חיים קטנים בגרילי שבקולורדו, הרצאות בנושאים העוסקים בכך, מנהיגות, תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה והשתתפות בתחרויות טריאתלון.

מאמרים קשורים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • חרדה אצל חתולים: הבנת החתול הלחוץ שלכם

  ייתכן שיצא לכם להקניט מישהו על היותו 'פחדן כמו חתול' או אפילו לצחקק כשמשהו מפחיד את החתלתול שלכם וגורם לו לקפוץ. אך חתול מפוחד וחרדתי אינו בדיחה. חרדה אצל חתולים יכולה להיות בעיה רצינית, במיוחד כשהיא איננה מטופלת. אם נראה לכם שיש לכם עסק עם חתול לחוץ, המשיכו לקרוא כדי להבין מה עובר עליו וכיצד תוכלו לעזור לו.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מוצרים קשורים