<

בעיות בריאות אופייניות אצל כלבים מגזע קטן

פורסם על ידי Erin Ollila
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מזל טוב! המשפחה שלכם מאמצת כלב מגזע קטן. בדקתם הכל, החל מהצעצועים הטובים ביותר לכלבים קטנים ועד לאיך לקחת את הכלב שלכם לחופשה, אבל כדאי גם להיות מודעים לכמה מהבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר של כלבים קטנים.

כמובן, רק בגלל שכמה בעיות בריאות נפוצות בקרב כלבים קטנים, זה לא אומר שבן המשפחה החדש שלכם יחווה אותן. אבל כבעלים אכפתיים של חיות מחמד, אתם רוצים להיות מוכנים לכל הזמנים המשמחים והמשעשעים, ובמקביל לדעת למה לצפות אם משהו ישתבש. המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד על חמש בעיות בריאות נפוצות שכלבים קטנים עלולים להתמודד איתם.

1. מחלת שיניים

זה חשוב לכל הכלבים לקבל טיפול שיניים טוב, אך בשל השיניים הצפופות שלהם, וסיבות אחרות, לכלבים מגזעים קטנים יש סיכון גבוה יותר לפתח בעיות שיניים. לרוב, הסימן הראשון לבעיות שיניים הוא ריח רע מהפה, אך ייתכן שתראו גם הצטברות אבנית על השיניים וחניכיים אדומות. ככל שמחלת השיניים מתקדמת, היא עלולה לגרום לכאב, זיהום, שיניים מתנדנדות ולירידה באכילה.

חשוב לוודא שיש לכם שגרת טיפול טובה כדי לנסות ולשמור על שיני הכלב שלכם נקיות. צחצוח שיניים יומי הוא חוק ברזל, אך יש להתחיל את הרגל הזה בגיל צעיר מפני שזה יכול להיות קשה יותר לבסס אותו אצל כלבים מבוגרים. ישנם מספר אפשרויות שיכולות לעזור לכלבים כמו מזונות מסויימים, חטיפים ומשחות שיניים. הקפידו לבדוק את האריזה של המועצה הווטרינרית לבריאות הפה (VOHC) כדי לוודא שאתם בוחרים במוצר שעובד. הווטרינר שלכם יכול גם להמליץ על מוצרים ספציפיים שעשויים לעזור לכלב שלכם והוא ייקבע מתי יש צורך בניקוי שיניים מלא.

2. לוקסציה של הפטלה (פיקת הברך)

לוקסציה של הפטלה. הפטלה היא מה שנהוג לכנות פיקת הברך. היא יושבת בשקע בתחתית עצם הירך ומוחזקת במקומה בחוזקה על ידי הרקמות סביב מפרק הברך. אצל מספר כלבים, במיוחד כלבים מגזעים קטנים, פיקת הברך עלולה להחליק החוצה ממקומה וזה נקרא לוקסציה. זה קורה בגלל מספר סיבות. השקע יכול להיות רדוד מדי, רגלי הכלב אולי בעלות מבנה מעוות, או שהרקמות המעגנות רפויות מידי מכדי להחזיק את הפיקה במקומה.

חומרת המצב הזה משתנה ממקרה למקרה, יכול להיות מצב של כלבים שפיקת הברך שלהם יוצאת ממקומה מדי פעם, וזה כמובן פתאומי וכואב, ועד למקרים בהם פיקות הברכיים כל כך רפויות שהן כל הזמן זזות ואינן במקומן.

כלבים עם לוקסציה של פיקת הברך לא תמיד יראו סימנים גלויים, אבל רובם יישאו את הרגל הפגועה כמה צעדים ו"ידלגו" או ינערו את רגלם לפני שיחזרו להליכה רגילה. צליעה זו הופכת בדרך כלל תכופה יותר ככל שהמצב מתקדם ויכולה להתפתח גם דלקת פרקים. הטיפול יכול להשתנות בהתאם לחומרה, כאשר במקרים חמורים יותר מומלץ לנתח. אם אתם מבחינים שהכלב שלכם צולע או "מדלג", הווטרינר שלכם צריך לבדוק את הכלב ולהסביר לכם מהן אפשרויות הטיפול הטובות ביותר למצב.

ה PDSA מדווח כי כלבי טוי וכלבים מגזע מיניאטורי כגון פודלים, צ'יוואווה, יורקשייר טרייר ופומרניאן הם לרוב בעלי סיכון גבוהה יותר לבעיה זו.

פומרניאן בלונדיני מעורב מסורק

3. קריסת קנה הנשימה

קנה הנשימה מורכב מטבעות קטנות של סחוס קשיח המוחזקות בתוך צינורית רקמה רכה. טבעות הסחוס מחזיקות את דרכי הנשימה פתוחות בחוזקה כדי לשמור על זרימת האוויר ללא הפרעה. קריסת קנה הנשימה היא מצב כרוני ומתקדם שבו טבעות הסחוס מאבדות חלק מהנוקשות שלהן. זה מאפשר לצינור לצנוח ובמקרים מסוימים להיחסם. זה יכול להקשות על הנשימה, במיוחד במהלך פעילות גופנית או בתקופות של סטרס כאשר הצורך בחמצן גדל ונתיב אוויר פתוח הוא חשוב ביותר.

רוב הכלבים שחווים בעיות בקנה הנשימה הם בגיל העמידה ומעלה, אם כי זה יכול להופיע מדי פעם אצל כלבים צעירים יותר. הסימן הנפוץ ביותר לבעיה זו הוא שיעול יבש וקשה המכונה לעתים שיעול "צפירת אווז". זה נוטה להיות גרוע יותר בלילה, בהתרגשות, או כאשר הקולר מושך את הצוואר שלהם. אם הכלב שלכם משתעל, חשוב להתייעץ עם הוטרינר שלכם. שיעול יכול להיות גם סימן למצבים אחרים כמו מחלת לב או זיהום ולכן חשוב לברר את הסיבה. קריסת קנה הנשימה יכולה להיות קשה לטיפול, והשמנת יתר מחמירה את זה, לכן נסו לשמור על הכלב שלכם במשקל תקין לאורך כל החיים.

4. מחלת המסתם המיטרלי

אחת מבעיות הבריאות החמורות יותר אצל כלבים קטנים מתרחשת בלב. במהלך תהליך ההזדקנות, מסתמי הלב עלולים להתחיל "להישחק" ולדלוף, מה שגורם ללב לעבוד פחות ביעילות. דליפה במסתם המיטרלי, אחד מהמסתמים העיקריים בצד שמאל של הלב, נקראת אי ספיקה של מסתם מיטרלי או רגורגיטציה מיטרלית. למצב זה יש בסיס גנטי והוא נראה הרבה יותר נפוץ בגזעים מסוימים כמו הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל.

לא כל הכלבים עם מחלת מסתם מיטרלי יראו סימנים, אבל ה-PDSA מפרט את התסמינים הנפוצים ביותר כמו תשישות, קוצר נשימה, התנשפות, ירידה במשקל ואפילו התמוטטות. סימפטום שכיח נוסף הוא שיעול שמחמיר בלילה, או לאחר שינה או שכיבה.

כלבים עם בעיות חמורות של המסתם המיטרלי עלולים להיות בסיכון לאי ספיקת לב. זהו שלב הסופי של מחלות לב רבות כולל מחלת המסתם המיטרלי. ככל שהלב פועם יותר בחוסר יעילות כך עומס העבודה גדל מכיוון שהדם מצטבר בלב ובכלי הדם שלפניו, ואינו נשאב החוצה כראוי. עם הזמן הלב נהיה גדול יותר ויותר ושרירי הקירות שלו הופכים חלשים יותר ופחות יעילים. זהו מעגל קטלני. הלחץ מהדם שנאגר דוחף נוזל לתוך הריאות והגפיים וגורם לבצקת.  לכן, חשוב לבקר את הוטרינר שלכם בהקדם האפשרי אם הכלב שלכם מראה סימנים כדי שניתן יהיה להתחיל טיפול תרופתי במידת הצורך. הווטרינר שלכם יבדוק באמצעות סטטוסקופ אם יש אוושה, ואולי ירצה לבצע בדיקות אחרות כמו אולטרסאונד, צילומי רנטגן או אק"ג (המשמש לבדיקת ההולכה החשמלית של לב הכלב שלכם).

למרבה הצער, אין שיטות מניעה שתוכלו לנקוט כדי למנוע מצב זה. עם זאת, בדיקות סדירות יעזרו לווטרינר שלכם לגלות את הבעיה מוקדם ככל האפשר ולספק תוכנית ניטור וטיפול. כשאתם בוחרים את הכלב שלכם מגזע קטן, תמיד עשו את הבדיקות שלכם וודאו לקנות אותו רק ממגדלים שבחנו את ההורים בגזעים שנפגעים בדרך כלל.

5. השמנה

למרות שזה יכול להיות מפתה לתת לכלב הקטן שלכם הרבה חטיפים, חשוב לזכור שזה יכול להוביל לעלייה במשקל. כלבים הסובלים מעודף משקל עלולים להתקשות להתנייד ועלולים להיות בסיכון למחלות אחרות כגון דלקת פרקים. הסימנים שהכלב שלכם עלול לסבול מעודף משקל כוללים חוסר יכולת להרגיש בקלות את הצלעות שלו ואובדן קו מותניים ברור.

ודאו שאתם מאכילים את הכלב שלכם בכמות המזון הנכונה למשקל האידיאלי שלו, ותנו מספר מוגבל של חטיפים קטנים, כמו כן, ספקו לו מספיק הזדמנות לפעילות גופנית - גם אם הוא רק משחק עם הצעצועים שלו בבית או בגינה.

אם אתם חושבים שהכלב שלכם סובל מעודף משקל, או שאתם לא בטוחים מה המשקל האידיאלי שלו צריך להיות, צרו קשר עם המרפאה שלכם. הם יכולים לעזור לכם להתחיל עם תוכנית האכלה מתאימה.

אם תכירו כמה מהבעיות הבריאותיות הנפוצות שהכלב הקטן שלכם עלול לסבול מהן, זה יעזור לכם להבטיח שאתם עושים כל שביכולתכם כדי לשמור על בריאותם. אבל זכרו - רק בגלל שגודל הכלב שלכם הופך אותו למועמד פוטנציאלי לחלק מהבעיות הבריאותיות הללו, זה לא אומר שהוא אי פעם יחוה אותן. המשמעות של לדעת למה לשים לב היא שאתם יכולים לפנות לוטרינר שלכם, לטיפול מוקדם או אפילו להימנע מבעיות מסוימות לחלוטין.

אודות המחברת

Erin Ollila

ארין אולילה מאמינה בכוחן של מילים וכיצד מסר יכול ליידע - ואפילו לשנות - את קהל היעד שלו. ניתן למצוא את הכתיבה שלה בכל רחבי האינטרנט ובדפוס, והיא כוללת ראיונות, כתיבת רפאים, פוסטים בבלוג וסיפורי עיון יצירתיים. ארין היא מומחית ב-SEO ובכל מה שקשור לרשתות חברתיות. היא סיימה את לימודיה באוניברסיטת פיירפילד עם תואר M.F.A. בכתיבה יצירתית. פנו אליה בטוויטר @ReinventingErin או למדו עוד עליה בכתובת http://erinollila.com.

 

נבדק על ידי Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ו Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים