<

חסימות בדרכי השתן של חתול זכר: גורמים, תסמינים וטיפול

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

חסימה של דרכי השתן זהו מצב כואב ומסכן חיים שלרוב משפיע על חתולים זכרים. אם לחתול זכר שלכם יש חסימה בדרכי השתן, זה אומר שהשופכה שלו - הצינור שמנקז שתן משלפוחית השתן אל הפין ומחוץ לגוף - חסומה על ידי פקק של מינרלים ותאים. כאשר השופכה חסומה והשתן אינו יכול לצאת מהגוף, השלפוחית מתמלאת יתר על המידה או "מתרחבת יתר על המידה - hyperextended". אם החסימה נמשכת זמן רב מדי, הכליות עלולות להתחיל להתנפח ולהיפגע, ובסופו של דבר שלפוחית השתן עלולה להיקרע ולהוביל לדליפת שתן לחלל הבטן של החתול.

חסימה בדרכי השתן של חתול זכר היא מצב שכיח למדי, במיוחד בקרב חתולים זכרים מסורסים; לכן, זה קריטי עבור הורי חיות מחמד להכיר את כל הסימנים למצב הזה. ככל שהחתול יקבל טיפול מתאים מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי להחלמה.

גורמים לחסימה בדרכי השתן של חתול זכר

לחתולים זכרים מסורסים יש במיוחד נטיה לחסימה בדרכי השתן מכיוון שעשויה להיות להם שופכה צרה - עד כדי כך שהתכווצויות שרירי שופכה לא רצוניות יכולות לחסום את זרימת השתן. השופכה של חתול יכולה להיחסם גם על ידי אבנים קטנות בדרכי השתן או על ידי פקקים של השופכה: תערובת של תאי דופן השלפוחית עם ריר והגבישים הנוצרים ממינרלים בשתן. גורמים נוספים לחסימה בדרכי השתן הם האכלה במזון עשיר במגנזיום או נוכחות של מצב רפואי הנקרא דלקת שלפוחית השתן אידיופטית חתולית (FIC).

סימנים ואבחון של חסימה בדרכי השתן של חתול זכר

הסימן הנפוץ ביותר למה שנקרא גם "חתול חסום" הוא ללכת לארגז החול כדי להטיל שתן, להיכנס לתנוחה וששום דבר לא יצא החוצה. החתול שלכם עשוי גם להיראות לא נינוח או ליילל כאשר הוא מנסה להטיל שתן. אם החסימה תימשך, החתול שלכם יפתח משהו שהוטרינרים מכנים "אורמיה", אשר נגרמת על ידי כל הרעלים המופרשים בדרך כלל לשתן אך כעת נערמים בגוף, מה שעלול לגרום למצב נפשי מדוכא, הקאות ו- קצב לב איטי. הם עלולים גם להתחבא או להמנע ממגע עם בני אדם.

הווטרינר יאבחן את החתול שלכם על סמך ההיסטוריה הרפואית שלו, בדיקה גופנית, בדיקות דם ושתן, ואולי גם צילום בטני או אולטרסאונד. אם הם חושדים שלחתול שלכם יש זיהום חיידקי בשלפוחית השתן (מצב שלמעשה די נדיר אצל חתולים), הווטרינר עשוי להגיש דגימת שתן לתרבית.

טיפול בחסימה בדרכי השתן

אם לחתול שלכם יש חסימה בדרכי השתן, יש לאשפז אותו מיד לקבלת טיפול חירום. הצוות הווטרינרי עשוי לשים קטטר תוך ורידי כדי להעביר נוזלים ותרופות לחתול שלכם. לאחר מכן החתול שלכם יורדם ויוכנס צנתר שתן (קטטר שתן) כדי להקל על החסימה ולרוקן את שלפוחית השתן. לאחר מכן, הקטטר ישאר במקומו למשך מספר ימים כדי לאפשר לשופכה להחלים ולתת לחתול שלכם להתאושש. רוב החתולים עם חסימה יאושפזו למספר ימים.

כשהחתול שלכם יצליח שוב להטיל שתן באופן עצמאי ונורמלי, תוכלו להחזיר אותו הביתה. סביר להניח שהווטרינר ירשום להם אנטיביוטיקה, תרופות נגד כאבים ו/או תרופות להרפיית השופכה, וכן ימליץ על מזון טיפולי המיועד לבריאות השתן, הן בגלל הצנתור והן כדי לסייע במניעת הישנות של FIC ואבנים בדרכי השתן.

תצלום מלמעלה של חתול אפור מציץ מתוך ארגז החול.

מניעה של חסימה בדרכי השתן אצל חתול זכר

למרבה הצער, ברגע שלחתול זכר יש חסימה בדרכי השתן, יש סיכון גבוה יותר שזה יקרה שוב. עם הסימן הראשון לבעיות בשתן, דברו עם הווטרינר שלכם לגבי בחירת תזונה נכונה כדי לתמוך טוב יותר בבריאות השתן של החתול שלכם וכדי לעזור להפחית את הסיכון לבעיות חוזרות. במקרים שחוזרים על עצמם הרבה, זה אפשרי שהווטרינר שלכם יציע ניתוח שופכה בחתול - ניתוח שיוצר פתח בשופכה מעל החסימה כדי לאפשר ניקוז שתן תקין.

צריכת מים היא חלק חשוב בשטיפת הפסולת מהמערכת של החתול שלכם ומניעת חסימה; נסו לתת להם מים ממזרקת שתייה במקום קערה, או להוסיף טעם לקערת מים שנייה. אפשר להחליף את האוכל לשימורים אם הם אוכלים כעת מזון יבש.

תזונה יכולה גם למלא תפקיד חשוב במניעת חסימה. אם החתול שלכם כבר חווה בעיות בריאות בדרכי השתן, מזון ייעודי לתמיכה בדרכי השתן של חתולים עשוי לעזור להמיס גבישים שנוצרים אצל החתול שלכם או להפחית את הסיכוי לייצור אבנים חדשות ולשמור על pH בריא בשתן התורם לבריאות כללית של השתן. מזון זה זמין אצל הווטרינר שלכם ויש להאכיל איתו רק תחת פיקוחו של וטרינר; שאלו את הווטרינר שלכם אם מזון לחתולים Prescription Diet עשוי להתאים לחתול שלכם.

תפקיד הסטרס

גורם מרכזי נוסף במצבים הקשורים למחלה בדרכי השתן התחתונות של חתולים (FLUTD) הוא סטרס, ולכן חשוב לקחת בחשבון את רמת הסטרס של החתול שלכם בעת הערכת בעיות בשתן. חתולים רגישים להפרעות בדרכי השתן התחתונות הקשורות לסטרס, הידועות גם בשם דלקת שלפוחית השתן האידיופתית החתולית (FIC), שעלולה לגרום לחסימה. הפחתת הסטרס של החתול עשויה להוריד את הסיכוי שלהם למחלות בדרכי השתן התחתונות, כולל חסימה של השופכה.

החתול שלכם יכול להיות בסטרס אם:

 • הוא משועמם
 • במשק הבית יש יותר מדי חתולים והוא צריך להתחרות על משאבים (כלומר, זמן לבד בארגז החול או להתחרות על מזון ומים)
 • חתולים אחרים מציקים לו
 • ארגז החול שלו מלוכלך

לפעמים שינוי מיקום רהיטים, שיפוץ ואפילו אורחים עלולים גם להלחיץ את החתול. אם לחתול שלכם יש בעיות עם חסימה בדרכי השתן, תבדקו אם יש משהו שיכול לגרום לו לסטרס, ואז נסו לנטרל את הגורמים הללו. להלן מספר טיפים כיצד להעלים סטרס עבור החתול שלכם:

 • תנו לחתול שלכם שפע של צעצועים כדי להעסיק אותו.
 • הקפידו שיהיה לכם לפחות ארגז חול אחד יותר בבית ממספר החתולים, כדי שתהיה להם קצת פרטיות לעשות את העניינים שלהם. הקפידו לפזר את ארגזי החול בכל הבית. וודאו לנקות את ארגזי החול בכל יום.
 • הקפידו שתהיה קערה אחת לפחות לכל חתול. תחשבו על זה: הייתם רוצים לחלוק צלחת עם מישהו אחר?
 • בנו לחתול שלכם מקום גבוה לשבת עליו ולהשקיף על הבית. חתולים אוהבים להיות גבוהים במקום שבו הם יכולים לראות דברים וזה גם נותן להם את הפרטיות שהם רוצים.
 • לבסוף, דברו עם הווטרינר שלכם על מזונות ייעודיים שיוצרו כדי לעזור לנהל תגובות סטרס בחתולים.

למרות שחסימת השופכה נפוצה בקרב חתולים זכרים מסורסים, זו לא חייבת להיות בעיה עבור החתול שלכם. דברו עם הוטרינר שלכם כדי לקבוע את קו הטיפול הטוב ביותר עבור החתול שלכם.

אודות המחברת

ד

ד"ר שרה ווטן

דר שרה ווטן היא בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית ב- UC Davis בשנת 2002. דר ווטן החברה באגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינרים, מחלקת את זמנה המקצועי בין פרקטיקות לבעלי חיים קטנים בגרילי, קולורדו, מרצה בנושאים קשורים, מנהיגות, תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה ומשתתפת בתחרויות תריאטלון.


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

מאמרים נוספים

 • מדוע לחתול שלי יש דם בשתן?

  למדו מהן הסיבות והתסמינים הקשורים לדם בשתן של חתול, כולל בעיות בדרכי השתן או בעיות כמו FLUTD מחלת דרכי השתן התחתונות של חתולים, כמו גם על אפשרויות הטיפול.
 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • חמש בעיות עיכול נפוצות אצל חתולים: מה לעשות

  Portrait of funny cat yawning גלו כמה עצות מהווטרינר לגביי כמה מבעיות העיכול הנפוצות אצל חתולים, כולל איך להתנהל עם קלקול קיבה, תולעים, כדורי שיער ועוד.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.

מאמרים נוספים