<

קשקשים בכלבים: עובדות, מניעה וטיפול | Hill's Pet

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

סביר שאתם מכירים כמה בני אדם שמתמודדים עם קשקשים, אבל האם ידעתם שגם לכלבים יש קשקשים? אולי שמתם לב שהגור שלכם מתגרד לעתים קרובות יותר או שראיתם פתיתים לבנים על המיטה שלו. מלבד עור מגורה, סימנים אלו יכולים להצביע גם על מצב עור הנקרא קשקשים מהלכים.

מתי כדאי לבקר את הווטרינר שלכם בגלל הקשקשים של הכלב שלכם? מכיוון שהסימנים של קשקשים אצל כלבים יכולים להיות דומים מאוד לבעיות עור אחרות, חשוב לדעת ממה להיזהר ומהן אפשרויות הטיפול שאפשר לקחת בחשבון.

כלב בייגל מגרד את אוזנו

עובדות על קשקשים בכלבים

קשקשים הם תאי עור מתים שמצויים על פרוות הכלב שלכם. בהתאם לצבע הפרווה של הכלב שלכם זה עשוי להיות קשה לראות את הפתיתים, והם נראים יותר לעין כשהכלבים קופצים מהספה או מניחים את ראשם בחיקכם.

ישנן סיבות שונות למצבים של עור מגורה בכלבים. החל מליקוק מוגזם ועד לבעיה תזונתית, לפעמים קשה לזהות את הסיבה העיקרית לקשקשים. הדבר הראשון שכדאי שתשאלו את עצמכם, הוא האם אתם מבחינים בקשקשים בכל הפרווה של הכלב או רק באזור מסוים. עור מגורה במקום מרוכז אחד יכול לנבוע מתגובה למשהו שהכלב שלכם בא איתו במגע, או שזו יכולה להיות בעיה משמעותית יותר כמו זיהום או טפיל. ברגע שאתם מבחינים בקשקשים, שקלו לבקר את הווטרינר שלכם לעזרה. אם אתם מבחינים בסימנים נוספים כגון גירוד, עור אדמומי, גירוי או אזורי נשירת שיער, העצה הטובה ביותר תהיה להתייעץ מיד עם הווטרינר שלכם לעזרה נוספת. מכיוון שלבעיות עור יכולות להיות סיבות רבות כמו גנטיות, סביבתיות, תזונתיות או טפיליות, לפעמים יש לבחון מספר אפשרויות טיפול שונות.

מניעה וטיפול בקשקשים

יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי למנוע קשקשים ובעיות עור אחרות אצל כלבים. בלו קרוס ממליץ להורים לחיות מחמד להתחיל בטיפוח כלביהם באופן קבוע. הברשה תכופה מסירה קשרים בשיער, משאירה פחות כר גידול לטפילים, ועוזרת לעורר את השמנים הטבעיים בעור ובפרווה. זה גם נותן לכם את ההזדמנות לבלות כמה דקות בבדיקת הכלב שלכם למציאת גושים חריגים, בליטות, פרעושים, קרציות ובעיות פוטנציאליות אחרות.

הווטרינר שלכם עשוי להציע לרחוץ את הכלב בתדירות גבוהה יותר כדי למנוע קשקשים. אם אתם מתכוונים להשתמש בשמפו, הPDSA מייעץ לבקש מהווטרינר שלכם להמליץ על אחד שמיועד במיוחד עבור כלבים. הקפידו לייבש היטב את חיית המחמד שלכם גם לאחר האמבטיה.

אם אמצעי מניעה פשוטים כמו טיפוח ורחצה אינם מסלקים את הקשקשים של הכלב שלכם, שוחחו על אפשרויות מזון מיוחדות או בדיקות אי סבילות עם הווטרינר שלכם. הווטרינר יכול לעזור לכם למצוא מזון לכלבים עם מרכיבים כמו חומצות שומן אומגה 3 וויטמין E המקדמים פרווה ומערכת חיסונית בריאות.

כלב נרחץ.

ההבדל בין קשקשים וקשקשים מהלכים

סיבה אפשרית חמורה יותר לעור המתקלף והמגרד של הכלב שלכם היא מצב הנקרא קשקשים מהלכים. מועדון המלונה בבריטניה מבהיר שקשקשים מהלכים הוא זיהום טפילי הנקרא כילוטלוזיס הנגרם על ידי קרדית. מועדון המלונה מציין שקשקשים מהלכים אינו גורם בדרך כלל לגירוד, והסימן העיקרי הוא מה שנראה כמו קשקשים מוגזמים. המצב מדבק ביותר ויכול להתפשט בקלות לחיות מחמד אחרות במשק הבית שלכם כמו חתולים וארנבות, לכן חשוב לראות את הוטרינר שלכם בהקדם האפשרי. 

למרבה הצער, אין פתרון מהיר לקשקשים מהלכים. סביר להניח שהווטרינר שלכם ייתן טיפול מקומי הנקרא טבילה שמצפה את פרוות הכלב שלכם בתרופה קוטלת קרדית. יתכן שיהיה צורך לחזור על טבילה וטיפולים אחרים פעם או פעמיים בשבוע למשך עד שישה שבועות. כמו כן, עליכם להביא כל חיית מחמד ביתית אחרת לווטרינר לטיפול בקרדית, וייתכן שתצטרכו לטפל בבית בחומר הדברה המיועד להדברת קרדית ופרעושים.

אף אחד לא אוהב לראות את הכלב שלו מתגרד ולא נינוח. ברגע שהקשקשים או בעיות עור אחרות יטופלו, תוכלו אתם והכלב שלכם ליהנות יותר זמן בלעשות את הדברים שאתם אוהבים, ללא גירוד.

מחברת

כריסי קלינגר


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

מאמרים נוספים

 • קשקשים בכלבים: עובדות, מניעה וטיפול | Hill's Pet

  סביר שאתם מכירים כמה בני אדם שמתמודדים עם קשקשים, אבל האם ידעתם שגם לכלבים יש קשקשים? אולי שמתם לב שהגור שלכם מתגרד לעתים קרובות יותר או שראיתם פתיתים לבנים על המיטה שלו. מלבד עור מגורה, סימנים אלו יכולים להצביע גם על מצב עור הנקרא קשקשים מהלכים
 • כיצד לנהל IBD בכלבים

  למדו אם הכלב שלכם חווה תסמינים של IBD, מדוע זה שונה מ-IBS אצל אנשים, וכיצד הוטרינר שלכם יכול לעזור בניהול ובטיפול במצב זה.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.
 • "למה הכלב שלי סובל מעצירות?" ושאלות אחרות על מערכת העיכול

  תוהים מדוע לכלב שלכם יש עצירות? או מדוע יש לו שלשול? למדו עוד על בעיות הגסטרו הנפוצות האלה בכלבים, וטיפים לניהולן בבית.

מאמרים נוספים