<

האם כדאי להאכיל את החתול שלכם בלחם?

דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

פרוסת לחם חם היא פינוק טעים לבעלי חיות מחמד רבים, אבל האם כדאי לחלוק אותה עם חבר פרוותי? האם חתולים יכולים לאכול לחם, או שלחם מזיק לחתולים? לפני שתתנו לחיית המחמד שלכם ביס מהכריך או מהבגט שלכם, הנה מה שאתם צריכים לדעת על חתולים ולחם.

האם חתולים יכולים לאכול לחם?

כמו במקרה של הרבה מזונות של בני אדם, באופן כללי אכילת כמויות קטנות של לחם יהיו גם בסדר עבור חתולים. חתולים לא צריכים לאכול לחם על בסיס קבוע, אלא רק לאכול מדי פעם כחטיף.

מבחינה בריאותית, אין שום דבר בלחם אפוי שמזיק לחתול שלכם, אבל יש לצרוך אותו במידה. בעוד שלחם, במיוחד לחם דגנים מלאים, הוא מקור טוב לחומרים מזינים כמו ויטמינים, מינרלים, סיבים ופחמימות, אכילת יתר ממנו אינה טובה לחתולים, במיוחד אם הלחם מעובד מאוד. לשם השוואה, פרוסת לחם לבן מספקת חמישית מצריכת הקלוריות היומית שחתול צריך. אז, בעוד ששתי פרוסות לחם עשויות בקושי לספק את התיאבון שלכם, זה הרבה יותר מדי עבור החבר החתולי שלכם.

לחם יכול להיות פתרון טוב כשצריך לתת תרופה לחתול דרך הפה. אתם יכולים להחביא כדור בלחם אפוי רך או אפילו לטפטף עליו תרופות נוזליות. אולם, יכול להיות שהחתול שלכם לא יאכל את זה. חתולים רבים ימנעו מאוכל עם תרופה בגלל הטעם המר שלו. יכול להיות שיהיה לכם יותר מזל עם מזון בשימורים לחתולים, כך מייעץ בית החולים, אבל אם החתול שלכם נהנה מחתיכה נחמדה של לחם, אתם יכולים לבחור בדרך זו.

האם לחם מזיק לחתולים?

כעת, כשאנחנו יודעים שהתשובה לשאלה האם חתולים יכולים לאכול לחם היא "כן, במידה", זה מביא אותנו לשאלה הבאה שלנו: "האם לחם מסוכן לחתולים?" סוגים מסוימים של לחם אפוי בטוחים יותר לחתולים מאשר אחרים. כלל אצבע טוב הוא שהלחם האפוי הוא הכי פחות מעובד, וככל הנראה הוא טוב יותר עבור החתול שלכם.

האיגוד הווטרינרי העולמי לבעלי חיים קטנים מדגיש שמה שבטוח לאדם עשוי להיות רעיל עבור בעל חיים - ולחם אינו יוצא מן הכלל. אם הלחם האפוי הוא בטעם עגבנייה, בצל או שום, הוא צריך להיחשב כאחד מהמאכלים הרעילים לחתולים. הימנעו מעשבי תיבול ותבלינים, אלא אם כן אתם יכול לוודא שהם בטוחים לחתולים. זה תמיד רעיון טוב להתייעץ עם הוטרינר שלכם לפני שתתנו אוכל של בני אדם לחתול שלכם.

אולי שמתם לב במאמר הזה להתייחסות ללחם "אפוי". זה כדי להבהיר שלמרות שרוב הלחם האפוי אינו אחד מהמזונות המסוכנים לחתולים, בצק לחם, המכיל שמרים פעילים, אכן מהווה סיכון משמעותי לבריאות החתול.

שמרים

בצק גולמי - כל סוג של בצק שמרים, לא רק לחם - יכול להמשיך ולהתנפח בתוך מערכת העיכול של החתול שלכם, בדיוק כמו שקורה במטבח, ולהוביל לבטן נפוחה ולהתנפחות מסוכנת של הקיבה. במקרים נדירים, נדרש ניתוח להסרת מסת הבצק. בנוסף, כפי שמציין The Kennel Club, "השמרים המתרבים יכולים להתחיל לייצר אלכוהול", מה שעלול לגרום לבעיות בריאות חמורות עבור חיית המחמד שלכם.

חתול הימלאי עם עיניים כחולות מציץ מעל שולחן ומסתכל על חתיכת לחם

בנוסף, אכילת שמרים לא מבושלים עלולה לגרום לחתול שלכם להיות במצב שיכרות. מצב זה מכונה גם רעלת אלכוהול, היא מתרחשת מכיוון ש"מוצרי תסיסה של שמרים כוללים אתנול, אשר נספג בזרם הדם, וכתוצאה מכך גורם לשיכרון ולחמצת מטבולית (כמויות מוגזמות של חומצה שמשנות את מאזן הכימיקלים בדם)", מתאר המדריך הווטרינרי של Merck. אלכוהול הוא מחוץ לתחום עבור כל בעלי החיים בגלל הרעילות של אתנול, שעלול להיות קטלני בבליעה.

סימנים של בליעת שמרים כוללים הקאות, שלשולים וגזים מוגזמים או נפיחות. פנו מיד לעזרת המרפאה שלכם או למרפאת חירום אם אתם חושדים שהחתול שלכם אכל בצק נא המכיל שמרים.

כיצד הלחם משפיע על תזונת החתול?

חתולים הם טורפים מטבעם, מה שאומר שהם חייבים לקבל חלק מהתזונה שלהם מבשר. כלומר, הם חייבים לאכול בשר בתזונתם. הם זקוקים למזון לחתולים שפותח עם המרכיבים הנכונים המספקים את האיזון הנכון של חומרים מזינים, כולל חלבון על בסיס בשר, חומצות אמינו, ויטמינים, מינרלים ואנרגיה כדי להבטיח רמה אופטימלית של בריאות.

בנוסף, לפני שתתנו לחתול שלכם לחם, קחו בחשבון לא רק את הצריכה התזונתית שלו אלא את בריאותו הכללית. לדוגמה, אם לחתול שלכם יש סוכרת, בדקו עם הווטרינר שלכם לפני האכלה בלחם. "הווטרינר שלכם עשוי להמליץ להאכיל את החתול שלכם במזון מוגבל בפחמימות, מה שהוכח כמשפר את השליטה ברמות הגלוקוז בדם", כך מציעה המכללה לרפואה וטרינרית באוניברסיטת קורנל.

באופן כללי, כדאי להגביל את מנת החטיפים שאתם נותנים לחתול שלכם, שכן האכלה במזונות שהוא לא רגיל אליהם עלולה לגרום לקלקול קיבה - גם אם אין לו בעיה בריאותית. וזכרו, ללחם לא אמור להיות מקום קבוע בתוכנית התזונה היומית של החתול. זה חטיף מלוח שתוכלו לחלוק מדי פעם, בביסים קטנים.

אודות המחברת

 קריסטין אובריין

קריסטין אובריין

קריסטין אובריין, Ph.D., היא חברה מקצועית באיגוד כותבי החתולים (CWA), מחנכת STEAM ובעלת חתול מסורה. היא כותבת על חיות מחמד, חינוך, בריאות נשים ודברים של STEM. מצא אותה ועקוב אחריה באינסטגרם ובטוויטר @brovelliobrien

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

מאמרים נוספים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.

מאמרים נוספים