<

כל מה שאי פעם רציתם לדעת על הצואה של הכלב שלכם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

צואה של כלבים זה אולי לא הנושא הנעים ביותר, אבל צואה בריאה של כלבים הוא לרוב אינדיקציה לכלב בריא. כדי לעקוב אחרי כל הבעיות הבריאותיות שהכלב שלכם עלול לחוות, כדאי לשים לב לצואה שלו. בואו נסתכל מה מבדיל בין צואה בריאה של כלבים לצואה חריגה (מימית, נוזלית, עם דם וכו') שיכולה להוות סימן לבעיות בריאותיות.

איך נראית צואה מושלמת?

לצואה של כלבים יש ארבעה מאפיינים עיקריים: צבע, תוכן, דחיסות וציפוי. הצבע קשור למה שחיית המחמד שלכם אוכלת; החל בגוונים מחום זהוב ועד מהגוני כהה יותר, בהתאם למרכיבים במזון של חיית המחמד שלכם. בעניין התוכן, אולי כדאי לתת לווטרינר לעשות את העבודה ה"מלוכלכת". רוב האנשים לא יראו כלום בתוך צואה ללא מיקרוסקופ. צואה בריאה של כלבים צריכה גם להיות מעט מוצקה בדחיסות, כמו פלסטלינה. באופן אידיאלי, המרקם צריך לדמות בולי עץ עם שסעים קטנים בתוכם, שאם הייתם מגלגלים אותם הם היו מתפרקים לפיסות קטנות יותר. לבסוף, לצואה בריאה אין ציפוי כלל. לכן, אם לכלב שלכם יש צואה בצבע חום שוקולד, יציבה, נטולת ציפוי ושום דבר לא בולט ממנה, כנראה שהכל בסדר. עם זאת, המשיכו לקרוא על סימנים שיכולים להצביע על בעיה בריאותית.


מתי להיות מודאגים מהצואה של חיית המחמד שלכםבעלים של כלב מנקה אחרי הכלב עם שקית פלסטיק

שוב, ארבעת המאפיינים של צואת חיות מחמד יכולים לעזור לכם לקבוע מתי הכלב שלכם עלול להיות חולה. למרות שזה אולי לא נעים, התבוננות בצואה של הכלב שלכם בעודה טריה היא הזמן הקל ביותר לגלות אי סדרים.

בעיות תוכן

 • תולעים: אלו יכולות להיות ארוכות ורזות או להיראות כמו חתיכות אורז קטנות. אתם צריכים לדאוג רק אם הן מופיעות בצואה טרייה. אם הצואה ישבה בחוץ לזמן מה, תולעים עלולות למצוא את דרכן אליה מן החוץ.

 • פרווה: גושים גדולים של פרווה בצואה יכולים להיות סימן לטיפוח יתר, אלרגיות או מחלת עור. עקבו אחר התדירות שבה אתם מזהים פרווה בצואה ודברו על כך עם הוטרינר שלכם.

 • חומרים זרים: דשא, פלסטיק, אבנים, בדים ואפילו כסף יכולים לפעמים להימצא בצואה של הכלב שלכם, אחרי הכל, כלבים יכולים לפעמים לבלוע דברים מוזרים. למרות שמה שנכנס קרוב לוודאי גם יצא החוצה, אם אתם מבחינים בפריטים מוזרים בצואה של הכלב שלכם, מומלץ להתקשר לווטרינר כדי לבדוק אם הוא רוצה לעשות בדיקה יסודית או צילום רנטגן. במקרים מסוימים, לכלבים יש חפצים זרים תקועים במערכת העיכול שלהם, ולפעמים צריך להסיר אותם בניתוח. לכן עדיף להתקשר לוטרינר שלכם מיד אם אתם מבחינים בפיסות בד או פלסטיק בצואה של הכלב שלכם.

ציפוי

אם אתם מרימים את הצואה של חיית המחמד שלכם מהדשא, לא אמור להשאר כל סוג של שובל מאחור. ציפוי של ריר מתלווה לרוב לדלקת במעי הגס ומתרחש בדרך כלל במקביל לשלשול. אם אתם מבחינים בריר בצואה של הכלב שלכם במשך יותר מיום אחד, כדאי לכם לפנות לווטרינר שלכם כדי לשקול את הצעדים הבאים שלכם.

מפתח צבעים

להלן מדריך פשוט כיצד נראה צואה בריא של כלבים לעומת צואה לא בריאה על סמך צבע.

 • חום: יציאות בריאות של כלב צריכות להיות בצבע חום שוקולד.

 • ירוק: צואה ירוקה יכולה להצביע על כך שהכלב שלכם אוכל דשא. אכילת דשא היא התנהגות נורמלית של כלבים, אבל אם הם אוכלים יותר מהרגיל יכול להיות שהם מנסים לנסות להרגיע קלקול קיבה.

   

 • שחור או חום ערמוני: זה יכול להיות סימן לדימום בקיבה או במעי הדק.

 • פסים אדומים: זהו עוד סימן לדימום, כנראה במערכת העיכול האחורית.

 • צהוב: צואה צהובה יכולה להיות בגלל כל מיני בעיות שונות כמו ריר בקקי, עיכול לקוי או אכילת דברים מוזרים.

 • צבע דומה לאפור: זה יכול להיות סימן לבעיות בלבלב או בכיס המרה אם חומרים מזינים מסוימים אינם מתעכלים.

   

 • נקודות לבנות: יכול להיות שלכלב שלכם יש תולעים אם אתם מבחינים בכתמים לבנים קטנים בצואה שלו.

דחיסות

כאשר מעריכים את דחיסות הצואה, רוב הווטרינרים משתמשים בקנה מידה מאחד עד חמש, אחד הוא נוזלי מאוד או נוזלי וחמש הוא מוצק וצורתו גליל. בהתאמה, הדחיסות האופטימלית תהיה מספר חמש בסולם. עם זאת, אם הדחיסות של הכלב שלכם מעט רופפת, אל תיבהלו. עקבו אחרי הצואה של הכלב שלכם כדי לראות אם היא ממשיכה להיות רכה יותר ויותר, אם תרצו תוכלו לשמור דגימות בקירור למקרה שתצטרכו לקחת אותן לווטרינר.

חשוב לקחת דגימת צואה בריאה לביקורות הבריאותיות של חיית המחמד שלכם, כך שאם חיית המחמד שלכם מתחילה להראות סימנים של צואה לא בריאה, יהיו לווטרינר שלכם רישומי עבר להשוואה. אם הכלב שלכם חווה מה שנראה כמו צואה בריאה, אבל יש לו סימני מחלה אחרים (לא אוכל, מקיא, עייף וכו'), עדיין מומלץ לקחת דגימת צואה כשאתם מביאים את חיית המחמד שלכם לוטרינר. פעמים רבות ניתן לגלות פיסות מידע על ידי הכנסת דגימת הצואה למיקרוסקופ או ביצוע בדיקות אחרות.

אסיפת דגימה מהצואה

סביר מאוד שמצאתם דרכים רבות ושונות לנקות את הצואה בזמן טיול. ממכשירי איסוף צואה ועד שקיות מתכלות מיוחדות, כשמדובר בניקוי צואת כלבים, לא חסר ציוד. לכן, כאשר אתם אוספים צואה בריאה של כלבים או אפילו דגימת צואה לא בריאה לקחת לווטרינר, הקפידו להשתמש בשקית נקייה, לאסוף את הדגימה בעדינות ולהניחה במיכל פלסטיק נקי עם מכסה. קררו את הדגימה עד שתצליחו להביאה לווטרינר. אם הצואה מימית מכדי להרים, נסו לצלם כמה תמונות ברורות כדי להראות את הדחיסות. אתם יכולים גם לנסות להכניס חלק מצואה הרטובה למיכל באמצעות מקל ארטיק נקי או כף פלסטיק. לעולם אל תיקחו דגימת צואה שישבה בחום או בדשא במשך פרקי זמן ארוכים. בדגימות אלו יכולים להיות לכלוך או טפילים שלא היו חלק מהצואה. דבר אחרון שיש לציין: ניקוי צואה של כלבים במהירות מועיל גם עבור הכלב שלכם. יותר מדי צואה ששוכבת בחצר האחורית עלולה להוביל את הכלב שלכם להתחיל לאכול את צואהשל עצמו. יכולות גם להיות בעיות בריאות הציבור שבהן צואת כלבים יכולה לחלחל ולזהם מקורות מים. כמו כן, יש לציין שכדאי לשטוף ידיים לאחר הרמת הצואה גם אם אתם לובשים כפפות או משתמשים בשקית על היד, רק ליתר ביטחון.

כמה דגשים לסיכום

זכרו, הצואה של הכלב שלכם מספרת הרבה על בריאותו. אנו ממליצים לעקוב אחר הטיפים הבאים כדי להבין טוב יותר את הכלב שלכם ואת מצב בריאותו:

 • כשהכלב שלכם עושה קקי, חפשו את ארבעת המאפיינים: צבע, תוכן, דחיסות וציפוי.

 • קחו דגימות של צואה טריה לביקור אצל הוטרינר.

 • נקו אחרי הכלב שלכם, בין אם בטיול או בחצר.

 • אם לכלב שלכם היתה תאונה בבית, קחו אותם החוצה ונסו בעזרת חיזוק חיובי לעודד אותם לעשיית הצרכים בחוץ.

 • הודיעו לוטרינר שלכם מיד אם הצואה של הכלב שלכם משתנה באופן קיצוני, אם הכלב שלכם מתחיל לאכול את הצואה שלו, אם יש תאונות תכופות בבית, או אם עברו יותר מ-24 שעות מבלי שהוא עשה צרכים.

הצואה של הכלב זה לא נושא שכולנו נהנים לדבר עליו, אבל הוא יכול להיות אינדיקטור טוב לבריאותו הכללית של הכלב שלכם. זיהוי מוקדם של הסימנים יכול לעזור להבטיח שמירה על בריאותו.

אודות המחברת

כריסי קלינגר

כריסי קלינגר

כריסי קלינגר היא הורה לחיות מחמד שנהנית לחלוק את ביתה עם החברים הפרוותיים שלה, שני ילדיה ובעלה. כריסי נהנית לבלות עם כל בני משפחתה כשהיא לא מלמדת, כותבת או כותבת בלוג. היא שואפת לכתוב מאמרים המסייעים לבעלי חיות מחמד לחיות חיים פעילים ומשמעותיים יותר עם חיות המחמד שלהם.