<

8 בעיות בריאות נפוצות בכלבים מבוגרים

פורסם על ידי
דקות קריאה

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

לא משנה כמה הם גדולים, אנחנו אוהבים לחשוב על הכלבים שלנו כעל גורים נצחיים שיהיו איתנו לנצח. למרות שתרצו להתכחש לכך שהכלב שלכם מזדקן, חשוב לשים לב למצבים בריאותיים של כלב מבוגר כדי שתוכלו לעזור לשפר את איכות חייו. המשיכו לקרוא כדי ללמוד על בעיות בריאות נפוצות אצל כלבים מבוגרים שעלולת יום אחד להשפיע על חיית המחמד שלכם.

מתי כלב נחשב למבוגר?

כלב מבוגר שוכב על דשא בחצר האחורית מחייך למצלמה
ה Dogs Trust אומר שככלל, כלב נחשב למבוגר כאשר הוא מגיע לגיל שבע שנים, למרות שזה מאוד תלוי בגודל ובגזע של הכלב. גזעים גדולים מאוד מזדקנים מהר יותר מגזעים קטנים מאוד. בעוד שדני ענק ייחשב למבוגר עד גיל שש, צ'יוואווה קטנטנה עשויה לא להגיע למעמד הזה עד גיל שמונה או תשע שנים. גורמים אחרים, כגון תנאי הסביבה, גם יכולים להשפיע על איך כלב מסויים מזדקן. ברגע שהכלב שלכם מתחיל להראות סימנים של בעיות בריאותיות הקשורות לגיל, הוא יכול להיחשב לכלב מבוגר ללא קשר לגילו האמיתי.

להלן שמונה בעיות בריאות נפוצות אצל כלבים מבוגרים.

1. אובדן שמיעה וראיה

לכלבים מבוגרים עשויי להיות הידרדרות בראייה ובשמיעה, אומר ה RSPCA. כלבים מבוגרים נוטים לפתח קטרקט, שה-PDSA מגדיר כעכירות חריגה של העין, הנגרמת משינויים במבנה העדשה, שעלולה להוביל לעיוורון חלקי או מלא. גם ללא ניתוח להסרת הקטרקט, כלבים עדיין יכולים להצליח להתמצא היטב בשל חוש הריח הטוב והשמיעה המעולה שלהם. אובדן שמיעה וחירשות יכולים להיגרם כתוצאה ממגוון בעיות, החל ממטען גנטי ועד דלקות אוזניים כרוניות. בעוד שכלבים חירשים לא יוכלו לשמוע אתכם מדברים, הם יוכלו להרגיש רעידות על הרצפה כאשר אתם מתקרבים. תוכלו גם להשתמש בסימני ידיים כדי לתקשר איתם. נקטו תמיד באמצעי זהירות כשאתם בחוץ עם כלב שאינו שומע או רואה היטב. אתם לא רוצים שהם יסתובבו ללא השגחה ויסתבכו בצרות!

2. בעיות מפרקים

ה PDSA אומר שדלקת מפרקים ניוונית היא גורם שכיח מאוד לכאבי מפרקים ונוקשות אצל כלבים. זוהי מחלה ניוונית מתקדמת הגורמת לאובדן חומרי הסיכה ולשחיקת הסחוס במפרקים. למרות שאין תרופה, ישנם מספר טיפולים שיכולים לעזור להפחית כאב ולהאט את התקדמות המחלה הזו. תזונה משחקת תפקדי מרכזי בתמיכה בכלבים עם בעיות מפרקים, במיוחד חומצות שומן אומגה 3. שאלו את הוטרינר שלכם לגבי מזונות אפשריים לתמיכה בבריאות המפרקים ואם מזון ייעודי למטרה יועיל לכלב שלכם.

3. דמנציה / תפקוד קוגניטיבי לקוי

כמו באנשים, גם בכלבים התפקוד הקוגניטיבי יכול להתדרדר כשהם מזדקנים, וכתוצאה מכך יופיעו תסמינים דומים לאלה של סניליות או אלצהיימר בבני אדם, אומר מועדון המלונה הבריטי. בלבול וחוסר התמצאות, יבבות או נביחות ללא סיבה נראית לעין, הליכה לאיבוד בסביבה מוכרת, אבדן החינוך לצרכים - כולם יכולים להיות סימנים לתפקוד קוגניטיבי לקוי. תסמינים אלה יכולים להצביע גם על מצבים אחרים, לכן עדיף לדבר עם הווטרינר שלכם אם אתם מבחינים בהתנהגויות אלה אצל הכלב שלכם. כמו דלקת מפרקים ניוונית, אין תרופה לדמנציה, אך לעתים קרובות ניתן לעזור לה עם תרופות מסוימות ומזונות מועשרים בנוגדי חמצון.

4. סרטן

כלבים מבוגרים נוטים לקבל גושים ובליטות, אך למרבה המזל, לא כולם ממאירים. הגיל מגביר את הסיכון לסרטן אצל כלבים, לכן עדיף לבדוק גושים מוזרים, כך מציע מועדון המלונה הבריטי. בדיקות סדירות ובדיקות לסרטן יכולות לעזור לגלות גידולים שלא נראים או מורגישים בקלות.

5. בעיות לב

עם תהליכי ההזדקנות עלולות להפתחת גם מחלות לב. על פי ה-PDSA, מחלות הלב הנפוצות ביותר בכלבים כוללות מחלת מסתם מיטרלי, קרדיומיופתיה (מחלה של שריר הלב) והפרעות קצב (דופק לא סדיר). מחלת לב עלולה להוביל לאי ספיקת לב, המתרחשת כאשר הלב אינו מסוגל לשאוב דם ביעילות ונוזל מצטבר בלב, בריאות ובחלל החזה. שיעול, קשיי נשימה, אי סבילות לפעילות גופנית, אובדן הכרה והקאות בלתי מוסברות הם כולם סימנים למחלת לב אפשרית וצריכים להיבדק על ידי וטרינר מיד.

בוקסר מעורב מבוגר עם פנים לבנות לובש סד אורתוטיק שוחה בבריכה

6. השמנה

ככל שכלבים מזדקנים, זה נפוץ שהם יורדים במשקל עקב אובדן מסת רקמת השריר. עם זאת, חלק מהכלבים המבוגרים עדיין עשויים להיות בסיכון לעלייה במשקל והשמנה. יכולה להיות לכך השפעה משמעותית על בריאותם, במיוחד כשהם מזדקנים ונעשים פחות פעילים. מועדון הכלבנות הבריטי מזהיר כי כלבים עם משקל גןף עודף נוטים יותר למצבים כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב ומחלות כליות. כדאי לאפשר לכלב שלכם לבצע פעילות גופנית במידה בה הוא יכול לעמוד באופן בטיחותי, ובנוסף חשוב להאכיל אותו בארוחות שמתאימות לגיל כדי לוודא שהוא מקבל את האיזון הנכון של התזונה, כמו גם את כמות הקלוריות היומית המתאימה.

7. בעיות במערכת העיכול ובריחת שתן

מספר בעיות עלולות לגרום להפרעות בעיכול (GI)אצל הכלב המזדקן שלכם. אמנם הן לא תמיד חמורות, אבל בעיות במערכת העיכול יכולות להצביע על בעיות כמו מחלת כליות, כך שאם הקאות או שלשולים לא חולפים במהירות, עדיף לדבר עם הווטרינר שלכם. כמו כן, כלבים מבוגרים חווים לפעמים תאונות שתן כאשר השרירים השולטים בשלפוחית השתן נחלשים. בריחת שתן יכולה להיות סימן לבעיה גדולה יותר כמו דלקת בדרכי השתן או דמנציה. אם הבעיות הללו אינן חד פעמיות, עדיף לפנות לווטרינר שלכם.

8. בעיות בכליות

תפקוד הכליות עלול להתדרדר עם תהליך ההזדקנות שלהן. בעוד שמחלת כליות כרונית היא פרוגרסיבית ולא ניתנת לריפוי, ה Blue Cross מציין כי ניתן לטפל בה בעזרת טיפול מתאים, להאריך את חיי הכלב שלכם ולשפר את איכות חייו. בדיקות דם שגרתיות יכולות לגלות מחלת כליות בשלבים המוקדמים ולשפר את התמיכה שאתם מעניקים לכלב שלכם. אם יש לכם חששות לגבי מה שאתם מאכילים את הכלב המבוגר שלכם, הקפידו להתייעץ עם הווטרינר שלכם.

ההתבגרות קשה לכלב המבוגר שלכם כמו שזה קשה לכם. אחד הדברים הטובים ביותר שאתם יכולים לעשות עבור הכלב המזדקן שלכם הוא לקחת אותם לבדיקות בריאות קבועות כל שישה חודשים כדי לעקוב אחר הבעיות הבריאותיות הנפוצות הללו. מעקב אחריהם בבית ודיווח על התנהגויות חריגות לווטרינר שלכם יכול גם לעזור לגלות את המחלות הללו מוקדם, ולשפר את הסיכוי של הכלב שלכם לחיים ארוכים ובריאים. אולי הם כבר לא גורים, אבל הם תמיד יהיו הכלבים שלכם!

אודות המחברת

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס היא בעלים של חיית מחמד, בלוגרית של חיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא כותבת בדרך כלל כשעל ברכיה תינוקות פרוותיים.


נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA