<

למה ומתי לסרס את החתול או גור החתולים שלכם

פורסם על ידי Emma Milne
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

כמה מהשאלות הנפוצות ביותר עליהן נשאלים וטרינרים הן בנושא סירוס. יש גם לא מעט בלבול לגבי המילים אז בואו ניגש לזה קודם - סירוס מיועד לזכרים, עיקור הוא לנקבות והמילה סירוס מכסה את שניהם. השאלות הנפוצות הן: "מתי עלי לסרס את החתול שלי?" וכמו כן, "האם יש יתרונות לסירוס?"

היתרונות של סירוס החתול או הגור חתולים שלכם הם רבים.

כל הניתוחים טומנים בחובם סיכון קטן ולכן אנשים דואגים באופן טבעי מהצורך להכניס את חיית המחמד שלהם לניתוח אם אין צורך בכך. סירוס בעלי חיים זכרים פירושו הסרת שני האשכים, ועבור נקבות מדובר בהסרת השחלות והרחם. זה אומר שלא רק שהם לא יכולים להתרבות, אלא גם שהורמוני המין שלהם יפסיקו ייצור. לשתי הפעולות הללו יש יתרונות עבור החתולים ועבורכם, הבעלים.

חתולים מטבעם הם חיות מחמד בודדות שמעדיפות לרוב לחיות שלא בסביבת חתולים אחרים, אבל אם הם לא מסורסים שני המינים יחפשו חתולים להזדווג איתם. חתולים זכרים שאינם מסורסים נוטים להיות תוקפניים יותר כלפי אנשים וחתולים אחרים, ובנוסף נוטים לסמן את הטריטוריה שלהם ולשוטט הרבה יותר. חתולים מסמנים את הטריטוריה שלהם על ידי ריסוס שתן על רהיטים ומסביב לגינה ולרוב בעלי החתולים זה ממש לא נעים.

מכיוון שחתולים זכרים נוטים יותר להילחם, הם נמצאים בסיכון גבוה יותר לכמה מחלות קשות כמו איידס חתוליים (FIV) וגם נוטים יותר לקבל פצעי קרב שעלולים להוביל למורסות מגעילות שלעיתים קרובות זקוקות לטיפול וטרינרי. כמו כן, מכיוון שהם משוטטים יותר, יש סיכוי גבוה יותר שחתולים זכרים לא מסורסים יידרסו.

גם לחתולות נקבות ישנן יתרונות מעיקור. בתקופות מסוימות של השנה, נקבות החתולים ייכנסו לעונת ייחום שתתמשך הרבה זמן אלא אם כן הן נכנסות להריון. בתור וטרינרית אני מקבלת לעתים קרובות טלפונים מבעלים מודאגים שמדווחים שנראה שהחתולה שלהם סובלת מכאבים, מתפתלת על הרצפה ומיילל. למעשה זה מה שהן עושות בעונת הייחום. זה נקרא 'לחפש' וזה יכול להיות מאוד דרמטי ורועש...

סירוס, או עיקור, מפסיק את ההתנהגות הזו. אגדה פופולרית היא שיש לאפשר לכל החתולות ללדת המלטה אחת. זה לגמרי לא נכון וזכרו, הריון ולידה טומנים בחובם סיכונים גם לאם ולגורים.

גם חתולות נקבות מרוויחות יתרונות בריאותיים מהעיקור. הן נוטות פחות לחלות בגידולים של בלוטות החלב וגם לאחר הניתוח הן לא יכולות לחלות בpyometra (זיהום חמור ברחם) - שעלול להיות מסכן חיים.

מתי רצוי לסרס את הגור שלכם.

בעבר, חתולים עברו סירוס כבר בגיל שישה חודשים, אך חשיבה זו השתנתה בשנים האחרונות. מכיוון שרוב החתולים מגיעים לבגרות מינית (כלומר הם יכולים להתרבות) כבר החל מגיל ארבעה חודשים - ניתן להקלע להריון לא רצוי. ההמלצה הכללית בארה"ב כעת היא לסרס את גור החתולים שלכם בגיל ארבעה חודשים. כמובן שההמלצות הכלליות הללו עשויות להשתנות מעט ממדינה למדינה, כך שתמיד עדיף לשוחח עם המרפאה הווטרינרית שלכם ולמלא אחר עצותיהם. וזכרו, אף פעם לא מאוחר מדי לסרס חתול, כך שאם עדיין לא עשיתם זאת עדיין יש לכם זמן.

לאחר הסירוס, חילוף החומרים של החתול שלכם עשוי להאט, מה שעשוי להפוך אותם לבעלי נטייה גדולה יותר לעלייה במשקל. התייעצו עם צוות המרפאה שלכם האם הם צריכים מזון אחר לאחר ההליך כדי למנוע זאת. חשוב מאוד שלא תחליפו מזון ללא ייעוץ וטרינרי למקרה שהחתול שלכם עדיין גדל.

באופן אישי, היו לי כמה חתולים במהלך השנים ולעולם לא היססתי לסרס אותם. אני חושבת שהיתרונות עולים בהרבה על הסיכונים מנקודת המבט שלהם כמו גם שלי. חשוב גם לזכור שיש הרבה חיות מחמד לא רצויות בעולם וחתולים יכולים להפגין קצב פוריות גבוה. גורים מהמלטה לא רצויה עלולים לא למצוא בתים ולמצוא עצמם ברחוב. כשחושבים על כל הנסיבות יחדיו, אני יכולה לומר בבטחה שכווטרינרית וכבעלים של חתלתולה לא רצויה עם עיניים צולבות בשם סטלה, הייתי ממליצה בחום לסרס את החתולים או גורי החתולים שלכם.

אם אתם מעוניינים, יש לנו מאמרים נוספים בנושא סירוס חיות מחמד, איך לעזור לחיות המחמד שלכם בתהליך הסירוס ואילו שינויים אתם עשויים לראות לאחר מכן.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne qualified as a vet in 1996. She worked in small animal practice for 12 years and as a clinical nutrition advisor for seven years. She is well known for her animal welfare work and has written ten books on pet animals.

 

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים