<

האם חתולים מגינים על בני האדם שלהם?

Published by
דקות קריאה

כלבים ידועים כמסורים לבעלים שלהם, אבל האם יש דבר כזה חתול מגונן? למדו אם החתול שלכם מרגיש מגונן עליכם וכיצד הוא עשוי ליידע אתכם על כך.

האם חתולים מגוננים?

חתולים הם לעתים קרובות נחשבים כמתנשאים ומרוחקים, אפילו לאנשים שאוהבים אותם יותר מכל, אבל האמת היא שחתולים יכולים להגן על האנשים שלהם באותה מידה כמו הכלבים שלהם. במילים פשוטות, חתולים אוהבים את המשפחה שלהם והמשפחה שלהם אוהבת אותם בחזרה. במחקר פורץ דרך שפורסם ב-2011, החוקרים הראו לראשונה כי קשרי חתול-אדם היו חזקים בדיוק כמו אלו שבין בני אדם.

אולי אתם לא מבינים עד כמה החתול שלכם שם לב למקום שבו אתם נמצאים ולמה שאתם עושים, אבל חתולים משתמשים ביכולות השמיעה וההרחה החדים כתער שלהם כדי לשמור על בטיחות משפחות חיות המחמד שלהם. ה- BBC מציין חתולים שגילו סרטן ומחלות לב אצל הוריהם לחיות המחמד, התריעו בפניהם על התקף לב, הגנו על בני האדם הצעירים שלהם מפני בריונים, ואפילו שירתו לצד בני אדם בצי המלכותי!

אשה אוחזת בחתול קפלים סקוטי ליד הפנים שלה בצורת התקרבלות.

לעתים קרובות יותר, חתולים מנסים להגן על בעליהם מפני אנשים שהם מחשיבים כמסוכנים. למרות שחתולים הם טורפים פראיים, בני אדם יכולים להיראות גדולים ומפחידים לחלק מהחתולים. זה אינסטינקטיבי לחתול להגן על הטריטוריה שלו ושלכם.

אבל למרות שזה מקסים לדמיין את החתול שלכם פועל להצלת המצב, הם כנראה לא חושבים באותו אופן לגבי מעשיהם. מומחה התנהגות בעלי חיים הנודע ד"ר ג'ון בראדשו, בנשיונל ג'יאוגרפיק, מזהיר מפני הנטייה של אנשים "לדמיין של[חתולים] יש מחשבות וכוונות כמו שלנו." אם החתול שלכם מנסה להגן עליכם ממשהו (או ממישהו), כנראה שהם פשוט עוקבים אחר האינסטינקט שלהם.

סימנים של חתול מגונן יתר על המידה

במקרים מסוימים, חתולים יכולים להגן עד כדי תוקפנות. נסו לשים לב לתקשורת הבלתי מילולית של החתול שלכם כדי שתוכלו לקבוע מה גורם לחתול שלכם לצאת להגנה.

כדי לדעת אם החתול שלכם נמצא במצב שומר ראש, חפשו את שפת הגוף הבאה של החתול:

  • עיניים מורחבות
  • אוזניים מחודדות מופנות החוצה כמו צלחות לווין
  • תנועות זנב חדות ומהירות
  • עמידה שפופה
  • שיניים ו/או טפרים חשופים
  • שריקה, נהמה או צרחות
  • מנסה לנשוך או לשרוט

כיצד לטפל בחתול מגונן יתר על המידה

חתול מגן הוא חתול מפחד, ופחד יכול להפוך לתוקפנות. אבל לפני שאתם רוכשים שלט "היזהרו מתקיפת חתול" לדלת הכניסה שלכם, עבדו על דרכים להרגיע את החתול התוקפני שלכם וללמד אותו שהתנהגותם אינה מקובלת.

דעו שלמרות שאתם לא צריכים לתגמל את העוינות של החתול שלכם, גם להעניש חתול תוקפני אינו צעד יעיל. ה-RSPCA מסביר שאם אתם נוזפים או מענישים את החתול שלכם על התנהגות רעה, סביר מאוד שהם לא יבינו. במקום להפחית את ההתנהגות הלא רצויה, אתם עלולים להחמיר את המצב משום שהחתול שלכם יהיה עצבני או יפחד אפילו יותר. הדבר הטוב ביותר לעשות במצב כזה? התרחקו ועודד אנשים אחרים בביתכם שלכם לעשות את אותו הדבר.

האם חתולים מגוננים? זה האינסטינקט של חיית המחמד שלכם להגיב כשהם מריחים, שומעים או חשים בכל דרך אחרת משהו מוזר. זה גם ב-DNA שלהם לצאת להגנה כשהם מפוחדים. זה נחמד לדעת שבעתות צרה, החתול שלכם יצא להגנתכם.

אודות המחברת

קריסטין אובריין

כריסטין אובריאן היא סופרת, אמא ובעלת חתולים ותיקה ששני החתולים הרוסים הכחולים שלה שולטים בבית. עבודתה מופיעה גם ב- Care.com, What to Expect, ו Fit Pregnancy, שם היא כותבת על חיות מחמד, הריון וחיי משפחה. מצאו ועקבו אחריה באינסטגרם ובטוויטר @brovelliobrien

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים