<

להביא כלב חדש הביתה: טיפים לקבלת פנים חמימה

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

התאהבתם בחבר פרוותי חדש בבית מחסה / עמותה ואתם מוכנים לאמץ אותו, אך מה עליכם לדעת לפני שתיקחו אותו אליכם הביתה?

כאשר מאמצים כלב מבית מחסה, לא תמיד מודעים לכל מה שעבר עליו, לכן כדאי לשאול את עובדי בית המחסה מהו המידע שיש להם עליו. יתכן שגם הם אינם יודעים שכן כלבים מגיעים לבית מחסה מסיבות שונות ומגוונות, כמו שיטוט ברחובות או  נטישה על ידי המשפחה הקודמת. 

הבית הקודם (או הרחוב) ממנו מגיע הכלב יכולים לעצב את אופיו של הכלב ואת דפוסי התקשורת שלו עם אנשים, לכן חשוב מאוד לגלות כמה שיותר פרטים על עברו לפני שמביאים אותו הביתה. הוא עלול להתבייש או לפחד מכל ההמולה. כדי להפוך את המעבר לחייו החדשים לקל יותר, הנה כמה טיפים כיצד להכין את ביתך ואת בני משפחתך לשינוי.

 

לפני שמביאים כלב חדש הביתה

קודם כל, התחילו בהכנת הבית לפני הגעת הכלב החדש. כדאי לקחת בחשבון כמה היבטים, למשל הכנת כלי אוכל ומים, בבתי קרקע לשקול התקנת גדר, להכין צעצועים מתאימים (צעצועי קטיפה רכה? גומי לעיס? יש כל כך הרבה אפשרויות!)

ציוד בסיסי שכדאי להכין בבית לפני הגעת הכלב כולל בין היתר: קערות, קולר עם תג מזהה, רצועת הולכה, כלי טיפוח, שקיות איסוף צרכים ומיטה רכה ונוחה. מביאים הביתה גור? התקינו שערים בפתחי חדרים שהכלב לא אמור להיכנס אליהם.

כשמדובר בארוחות, בחרו את מזון הכלבים שלו בהתאם לגילו, בהתאם למצב הבריאותי הנוכחי שלו ובהתאם לכל מגבלה תזונתית אם יש כזו. אל תתייאשו אם הוא מתעלם מהאוכל שלו בהתחלה. הצגת מזון חדש בפני חיית המחמד היא תהליך של ניסוי וטעייה שעשוי לקחת מספר ימים.

האם הכלב החדש הוא חיית המחמד הראשונה שלכם? כדאי לבחור מרפאה וטרינרית מוכרת באזור מגוריכם ולקבוע תור לבדיקה ראשונית. מומלץ אפילו ליצור קשר עם המרפאה עוד בטרם הבאת הכלב החדש לביתכם, כדי להתייעץ כיצד להעניק לו קבלת פנים חמה.

אם מספר אנשים ו/או ילדים יעזרו לטפל בחיית המחמד החדשה שלכם, כדאי לקבוע מראש תחומי אחריות לכל אחד. אתם לא רוצים שהחבר החדש שלכם יקבל את מנת האוכל שלו יותר מדי פעמים ביום או יפספס טיול בחוץ כי מישהו לא שם לב ללוח הזמנים.

בבית

גולדן-רטריבר-גור-עם-צווארון-שחור-מסתכל קדימה.

בין שהבאתם לביתכם גור או כלב בוגר, יש צורך בתקופת הסתגלות. באופן אידאלי, כדאי שתהיו בבית עם הכלב החדש במהלך התקופה הזו כמה שיותר. תקופת ההסתגלות תעבור חלק יותר אם תוכלו לבלות איתו בבית כשבוע או שבועיים.

בהתאם לאופי שלו, הכלב החדש שלכם יכול להסתגל מייד ולהרגיש בנוח, או שהוא עשוי לסרב לשתף פעולה בהתחלה. אם הוא ביישן ומפוחד, כדאי לקחת את הזמן ולהתקדם לאט. תנו לו את הזמן לרחרח ולחקור את ביתו החדש בקצב שלו. אם יש ילדים קטנים בבית, דאגו להשגיח עליהם כאשר הם נמצאים עם הכלב. מגע אגרסיבי או ליטוף באופן שונה יכול לגרום לחרדה ולהאריך את תקופת ההתאקלמות.

אילוף לעשיית צרכים יימצא לרוב בעדיפות עליונה. גם אם הכלב כבר שלט בצרכים שלו בבית המחסה, עלולים להיות פספוסים בשל השינוי לסביבה לא מוכרת. תהליך האילוף צריך להיות עיקבי. פצ'ה מדגיש: "כשמאלפים כלב, יש לזכור כלל זהב אחד: לתפוס אותו בשעת מעשה." במילים אחרות, נזיפה בכלב דקות או שעות אחרי שעשה משהו לא טוב, לא תאכוף את המסר שאתם רוצים להעביר. עם זאת, תמיד עדיף לתגמל אותו על ההתנהגויות הטובות מאשר לנזוף בו. אם אתם יכולים לתגמל אותו בשבחים או בפינוק כשהוא עושה את הצרכים בחוץ, סביר יותר שהוא ימשיך לעשות זאת בעתיד.

בנוסף לאילוף לצרכים, תרצו ודאי להשקיע זמן גם באילוף התנהגותי. תהליך אילוף אפשר להתחיל כבר בגיל שבעה עד שמונה שבועות, אך ניתן גם לאלף כלב בוגר יותר. אילוף יכול להיות דרך נהדרת ללמד אותו התנהגויות מסוימות, וזו גם הזדמנות מצוינת ליצור את ההיקשרות ביניכם. כלבים נהנים לרצות את מנהיג הלהקה ורוצים ללמוד. כשהכלב מתחיל להתמודד עם הפקודות הבסיסיות: לשבת, להישאר במקום ולשכב, ניתן להתחיל להציג לו כמה מהפקודות המתקדמות יותר כמו נענוע, גלגול ותפיסה. ככל שתעבדו עם הכלב ותנהגו בו בסבלנות כשהוא מנסה להבין מה אתם רוצים שהוא יעשה, כך תעלה יכולתו של הכלב ללמוד.

הלילות הם בדרך כלל חוויה חדשה עבור כלבים בבית חדש, בייחוד עבור גורים. הכלב עלול ליילל בהתחלה ולבקש מכם לגשת אליו בכל פעם, אך עדיף לקבע כמה כללי יסוד בבית כבר בשלב מוקדם. על הכלב להבין שהוא יכול להישאר במיטה שלו במהלך כל הלילה ושעדיין תהיו שם בשבילו כשיגיע הבוקר. דבר זה נכון לגבי רוב ההתנהגויות - אם תאפשרו לו להתנהג בצורה מסוימת רק משום שהוא חדש בבית, ייקח לו יותר זמן אחר כך להכיר את כללי הבית. לכן, אם אתם לא רוצים שהוא יעלה על הרהיטים בעתיד, אל תניחו לו לעשות זאת גם בתחילת דרכו בבית, אחרת הוא ינסה זאת שוב עוד זמן רב לאחר שלב האילוף הראשוני.

לסיום, הקפידו להפחית למינימום קולות רועשים ופעילויות יתר. אם יהיו לו יותר מדי גירויים בשלב מוקדם מדי, הוא עלול להסתגר ולחוש חרדה. שמרו על העניינים רגועים ותנו לו לגלות את ביתו החדש בכוחות עצמו. ככל שהוא יכיר יותר את הסביבה החדשה שלו, כך תוכלו אתם להתחיל לחזור לשגרה.

מעל הכל, היו סבלניים ורגועים עם הכלב החדש, ותקבלו חבר לכל החיים!

Contributor Bio

כריסטין אובראיין

כריסטין אובראיין

 

כריסטין אובראיין היא כותבת, אם ובעלת חיות מחמד שמגדלת שני חתולים מגזע רוסי כחול. התכנים שלה מופיעים גם ב-Care.com to, ב- What to Expect וב- Fit Pregnanc, שם היא כותבת על חיי משפחה, חיות מחמד והריון. עקבו אחריה באינסטגרם ובטוויטר @brovelliobrien

 

מאמרים קשורים

 • ציר הזמן של גור: איך גורים גדלים ומתפתחים להיות כלבים

  מתי גורים מתחילים לאכול מזון מוצק? מתי גורים צריכים לקבל חיסון? היעזרו בציר זמן הגדילה שלנו כדי ללמוד באיזה שלב התפתחותי הגור שלכם נמצא.
 • קשקשים בכלבים: עובדות, מניעה וטיפול | Hill's Pet

  סביר שאתם מכירים כמה בני אדם שמתמודדים עם קשקשים, אבל האם ידעתם שגם לכלבים יש קשקשים? אולי שמתם לב שהגור שלכם מתגרד לעתים קרובות יותר או שראיתם פתיתים לבנים על המיטה שלו. מלבד עור מגורה, סימנים אלו יכולים להצביע גם על מצב עור הנקרא קשקשים מהלכים
 • מדוע כלבים מקיאים לאחר הארוחה?

  האם הכלב שלכם מקיא לאחר הארוחה? כאשר הכלב מקיא זמן קצר לאחר הארוחה, אתם מודאגים בצדק, אך ישנם גורמים מגוונים שיכולים להפריע לבטן שלו.
 • למה ומתי לסרס את הכלב או הגור שלכם

  כמה מהשאלות הנפוצות ביותר עליהן נשאלים וטרינרים הן בנושא סירוס. יש גם לא מעט בלבול לגבי המונחים, אז בואו ניגש לזה קודם - סירוס כלבים מיועד לזכרים, עיקור מיועד לנקבות והמילה סירוס מכסה את שניהם. השאלות הנפוצות הן: "מתי עלי לסרס את הכלב שלי?" וכן, "האם יש יתרונות לסירוס?"

מוצרים קשורים