<

על מה הכלב שלי חושב?

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

האם אי פעם צפיתם בכלבים משחקים בגינת כלבים, לכאורה מחייכים, קופצים ונוגעים אחד בשני, ותהיתם, "על מה הכלבים חושבים"? או "איך כלבים חושבים?". אולי הסתכלתם על הכלב שלכם כשהוא בוהה בערגה מבעד לחלון ותהיתם אילו מחשבות חולפות בראשו, או שוחחתם עם הכלב שלכם לפני העבודה, והייתם משוכנעים שהם הבינו את כל מה שאמרתם. אבל האם זה כך? האם אתם פשוט מניחים שהכלב שלכם מבין אתכם בגלל שהתקשורת הלא מילולית שלו, כמו קשר עין, ואפילו תקשורת מילולית כמו נביחות, גורמים לזה להיראות כאילו הוא באמת מבין את מה שאתם אומרים?

לתהות כיצד פועל מוחו של כלב אינו דבר חדש. בני האדם מהרהרים בשאלה הזו במשך מאות שנים. קחו בחשבון את הציטוט הזה של ג'רמי בנת'ם, משנת 1789, "... השאלה היא לא האם הם יכולים לחשוב בהגיון? ולא האם הם יכולים לדבר? אלא, האם הם יכולים לסבול? כל בעלי הכלבים אוהבים לחשוב שהחבר הפרוותי שלהם יכול לתקשר איתם. למעשה, רבים מאמינים שהכלבים שלהם חווים מגוון רחב של רגשות ודואגים לגבי אושרם והרווחה הרגשית של חיית המחמד שלהם. בגלל זה, בעלי חיות מחמד רוצים להאמין שכלבים מתקשרים, גם אם יש מחסום שפה.

אמנם כלבים לא מדברים מילים באותה שפה כמוכם, אבל הם מסוגלים להבין את העולם סביבם. המפתח הוא להבין איך המוח שלהם עובד כדי לראות מה הם חושבים ולהבין טוב יותר את אותות התקשורת שלהם.

האם כלבים חושבים בדומה לבני האדם?

נקבת כלב בייגל נחה על ספת עור שחורה .

ישנם מחקרים רבים על איך המוח האנושי מעבד שפה, אבל איך כלבים חושבים? מדעני מוח מאוניברסיטת Eötvös Loránd בבודפשט השלימו מחקר שפורסם ב-Science ובו סרקו את מוחותיהם של שלושה עשר כלבי משפחה באמצעות MRI. בזמן שהם היו בסורק, הכלבים הקשיבו לקולו של המאמן שלהם שאומר משפטים שונים, כמו "כל הכבוד", שנחשב לביטוי בעל משמעות ו"כאילו", ביטוי חסר משמעות, הן בטונים מהללים והן בטונים ניטרליים מבחינה רגשית. הממצאים הראו שהביטויים המשמעותיים עובדו בהמיספרה השמאלית של המוח, ללא קשר לאינטונציה, הדומה לעיבוד של האדם, אך הביטויים חסרי המשמעות לא נרשמו. זה מראה שלמילים האלה יש משמעות לכלבים, אומר אטילה אנדיקס, מדען מוח שהיה חבר בצוות המחקר.

במחקר זה, האינטונציה אכן מילאה תפקיד בהבנה של הכלבים ועובדה בהמיספרה הימנית של המוח של הכלבים. לדוגמה, דיבור שדמה לשבחים האיר את אזור מערכת התגמול במוח. הממצאים של מחקר זה מצביעים על כך שהמשמעות של ביטויים והטון שבו הם עוברים מעובדים בנפרד כדי לעזור לכלבים לזהות מה ספציפית נאמר להם.

האם לכלבים יש זיכרון טוב?

אם אי פעם ניסיתם לאלף גור, אתם יודעים שתרגול עקבי מלמד את הכלב שלכם לזכור את הפקודות שעליהן עבדתם ביחד. למעשה, סביר להניח שהכלב שלכם יודע איך לשבת, לעמוד, לשכב, לתת יד, להתהפך ועוד הרבה טריקים מהנים. חלק מהכלבים אף הותנו להודיע לבעליהם מתי הם צריכים לצאת החוצה לעשיית צרכים על ידי לחיצת פעמון על הדלת או על ידי נביחות וישיבה ליד היציאה.

מחקר שפורסם לאחרונה ב- Current Biology מצביע על כך שלא רק שניתן לאמן את הזיכרון של הכלב להשלים משימות, אלא שהם גם זוכרים יותר מהפעולות שלכם ממה שאתם חושבים. צוות המחקר חקר האם לכלבים יש גישה לזיכרון אפיזודי, כלומר לזכור רגעים שקרו, אך ללא התניה לציפיה שרגעים אלו יכולים להתרחש שוב. התוצאות הראו שהכלבים הצליחו להיזכר באפיזודות לא מותנות לאחר פרק זמן שעבר, בדומה לניסיון האנושי. המשמעות היא שכלבים זוכרים אנשים, מקומות ובעיקר ביטויים מבלי שהם צריכים לקבל תגמול על התנהגותם. זה עוזר להם ללמוד טוב יותר כיצד בני אדם מתקשרים איתם, וכיצד הם יכולים לתקשר איתנו בצורה היעילה ביותר.

לכן, אל תתייאשו אם זה נראה שהגור שלכם מתקשה לעקוב אחר תוכנית האימונים שלכם. זה לא בגלל שהם לא ניתנים לאילוף. אחרי הכל, חיית המחמד שלכם מאוד אינטיליגנטית. זה פשוט אומר שיכול להיות שהם צעירים,עושים חיים ויכולים להיות מוסחים על ידי כל החוויות המדהימות והחדשות בעולם, כמו רדיפה אחרי פרפרים או לעיסת הרצועה. אם אתם עדיין מתקשה באימונים, צרו קשר עם איש מקצוע באזור שלכם או בקשו מהווטרינר שלכם המלצות לתוכנית אימונים.

אז, על מה כלבים חושבים?

למרות שהמחקר על מוח הכלב בהחלט מועיל בהבנה שכלבים מסוגלים להבין תקשורת, ייתכן שאתם עדיין סקרנים בפרטים נוספים על מה בדיוק קורה בראש שלהם. תהיתם פעם איך הם באמת מרגישים לגבי החטיפים הביתיים שהכנתם? כן, הכלב שלכם זלל אותם במהירות, אבל זה יכול להיות מסיבות שונות. אולי הם היו רעבים או פשוט ניסו לא לפגוע ברגשות שלכם. או, אולי הם אהבו את החטיפים ומחכים בסבלנות שתכינו עוד. האמת היא שאין דרך קונקרטית לדעת בוודאות על המחשבות האלה דקה אחר דקה. פיענוח הרמזים ודימיון המחשבות המפורטות תלוי בכם. אחרי הכל, הכלב שלכם הוא החבר הכי טוב שלכם!

האם אי פעם תהיתם, "על מה חושבים כלבים?" אמנם לא תוכלו לזהות במדויק מה הכלב שלכם חושב בכל רגע נתון, אבל אתם יכולים להכיר את האישיות וההתנהגויות שלו, מה שיעזור לכם לפרש מה הוא חושב או מרגיש במהלך היום. זה תלוי בכם ובדמיון שלכם לחלום את הפרטים!

אודות המחברת

ארין אולילה

ארין אולילה מאמינה בכוחן של מילים וכיצד מסר יכול ליידע - ואפילו לשנות - את קהל היעד שלו. ניתן למצוא את הכתיבה שלה בכל רחבי האינטרנט ובדפוס, והיא כוללת ראיונות, כתיבת רפאים, פוסטים בבלוג וסיפורי עיון יצירתיים. ארין היא מומחית ב-SEO ובכל מה שקשור לרשתות חברתיות. היא סיימה את לימודיה באוניברסיטת פיירפילד עם תואר M.F.A. בכתיבה יצירתית. פנו אליה בטוויטר @ReinventingErin או למדו עוד עליה בכתובת http://erinollila.com.

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

מאמרים נוספים

 • כלבים מגזע קטן: מה שצריך לדעת

  חושבים להביא כלב קטן? למדו מהם היתרונות והחסרונות של כלבים מגזעים קטנים, כגון מזון ומרחב מחיה נדרש, בכדי להחליט אם הם מתאימים לכם.
 • למה כלבים אוכלים דשא?

  הכלב שלכם הוא צאצא של הזאב האדיר וצייד אצילי. אתם מאכילים אותו באוכל באיכות הטובה ביותר, אז למה הוא מתעקש לאכול דשא?
 • הכלב שלי ישן כל היום: האם זה נורמלי?

  חוששים שהכלב שלכם ישן כל היום? למדו כמה שעות ביום כלבים צריכים לישון ולמה לדברים כמו גיל יש השפעה על הרגלי השינה שלהם.
 • למה כלבים מייללים?

  למדו על הסיבות האפשריות לייללות של הכלב שלכם, אילו גזעים הם המייללים הפעילים ביותר, וכמה טיפים לאילוף איך לגרום להם להפסיק.

מאמרים נוספים