<

איך לעזור לחתול שאבד

פורסם על ידי
דקות קריאה

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מציאת חתול אבוד על מפתן ביתכם יכולה להיות חוויה מבלבלת. ללא ספק תרצו לעזור, אבל לא תמיד ברור לאיזה סוג של עזרה זקוק חתול זר. סביר להניח שהוא יהיה שייך לאחת משלוש קטגוריות: יש לו בית שממנו הלך לאיבוד, הוא ננטש וכעת הוא מסתובב ברחוב, או שהוא חתול רחוב שמעולם לא חווה סוציאליזציה בקרבת בני אדם. חשוב לקבוע עם איזו קטגוריה אתם מתמודדים לפני שתנקטו בפעולה כלשהי כדי לעזור. אם אתם במצב שאתם רוצים לעזור לחתול אבוד, המשיכו לקרוא כדי ללמוד באילו פעולות עליכם לנקוט.

האם החתול הוא חתול רחוב?

אם חתול מופיע באזור הבית שלכם, מומלץ להתבונן בהתנהגותו ממרחק בטוח לפני שניגשים להציע עזרה. חתולי רחוב מעולם לא עברו סוציאליזציה עם בני אדם והם עלולים לנשוך או לשרוט אם תנסו לגעת בהם - אם הם בכלל יתנו לכם להתקרב כל כך.

בעוד שחתול ידידותי וכזה שנותן להתקרב אליו ככל הנראה אינו חתול רחוב שגרתי, חלק מהחתולים המשוטטים הנטושים הם ביישנים ונזהרים מזרים למרות שהם חוו סוציאליזיה, כך שלא תמיד קל להבדיל בניהם. ה Cats Protection מציע כמה סימנים שיעזרו לכם לזהות חתול רחוב:

קבוצה של חתולי רחוב מצטופפים יחד כדי להתחמם ליד קיר של בית ישן נטוש. צולם במהלך מזג אוויר -28C.** הערה: עומק שדה רדוד

 • חתולים נטושים עשויים להיות מעט ביישנים, אך בדרך כלל ייצרו קשר עין, ישמיעו קול ויאפשרו לכם להתקרב אליהם אם תתנו להם זמן. חתול רחוב, לעומת זאת, עשוי להיות שקט ופחדן, קרוב לוודאי שלא יתקרב אליכם או לא יתן לכם להתקרב אליו, או עלול לברוח ולהסתתר.
 • גם חתול רחוב וגם חתול נטוש בדרך כלל יהיה לבד, אבל עשויים גם להיות בלהקה עם חתולים אחרים.
 • לעתים קרובות ניתן למצוא חתולים נטושים סביב גנים ובתים, והם אולי אפילו ינסו להיכנס אליהם! חתולי רחוב, לעומת זאת, נוטים להתרחק ממקומות הומי אדם.
 • לחתולי רחוב בדרך כלל אוזן שמאל תהיה קטומה, וחתולים נטושים ייתכן שיהיו ללא אוזן קטומה במידה ועברו את העיקור כאשר עדיין שהו בסביבה ביתית.
 • אם הבחנתם בחתול לאחרונה והוא נראה מבולבל או אבוד, סביר להניח שהוא חתול נטוש. אם הוא מופיע באופן קבוע, ייתכן שמדובר בחתול רחוב שגר בקרבת מקום.

הייתם מצפים שחתול רחוב ייראה מלוכלך או מוזנח, אבל למעשה סביר יותר שזה מעיד יותר על חתול נטוש שלא התרגל לשינוי. חלק מהחתולים הנטושים רגילים לטיפול וייתכן שהם לא יטפלו בעצמם כראוי, אבל חתולי רחוב בדרך כלל רגילים לשמור על עצמם נקיים ובריאים.

אם אתם חושבים שמדובר בחתול רחוב, עדיף לשמור מרחק.

האם זה חתול שאבד או חתול רחוב?

לאחר שמצאתם חתול שאבד וקבעתם שהוא אינו חתול רחוב ושאפשר להתקרב אליו, השלב הבא הוא להבין האם הוא אכן פשוט נאבד או שהוא חתול נטוש שזקוק לבית חדש. אם לחתול יש קולר עם תעודת זהות, סביר מאוד שהלך לאיבוד. במקרה זה, פשוט התקשרו למספר הרשום בתעודת הזהות כדי ליידע את הבעלים שהחתול שלו נמצא בריא ושלם. אתם יכולים גם להתקשר לווטרינר הרשום בתג החיסון, שאמור להיות מסוגל לתת לכם מידע על הבעלים של החתול.

למרבה הצער, זה לא תמיד כל כך פשוט. אנשים רבים לא שמים קולר או תגים על החתולים שלהם, כך שהעובדה שאין להם אחד כזה לא בהכרח אומרת שהם חסרי בית. אתם יכולים לקחת אותם לוטרינר או למקלט לבעלי חיים כדי לסרוק אותם לאיתור שבב, שיכיל את פרטי הקשר של הבעלים, אבל היעדר שבב גם לא אומר בהכרח שמדובר בחתול נטוש.

אם אין דרך קלה לזהות למי שייך החתול, השלב הבא הוא לבדוק מודעות על חתולים שאבדו או נמצאו. כמו כן, מומלץ לשאול ברחבי השכונה אם מישהו איבד חתול, או אם מישהו ראה כרזות של "חתול שאבד" המתארות את החתול המדובר. הקפידו גם לבדוק גם באינטרנט באזורים הרלוונטים, כמו בקבוצות בפייסבוק של חיות מחמד שאבדו, מקלטים מקומיים לבעלי חיים ומאגרי נתונים של חיות מחמד שאבדו כמו Animal Search UK. כשאנשים מאבדים חיית מחמד בדרך כלל הם יתקשרו לעמותות המקומיות, כך שיש סיכוי שהעמותה תוכל לעזור לכם למצוא את הבעלים של החתול.

אם אחרי שחיפשתם לא מצאתם את הבעלים, השלב האחרון הוא הצבת מודעות משלכם של החתול שמצאתם. אתם יכולים להשתמש ברשתות החברתיות בתקווה שמישהו ברשת המורחבת שלכם יידע למי שייך החתול. אם תתקשרו לעמותת בעלי החיים באזור שלכם כדי להודיע להם שאתם חושבים שמצאתם חתול שנאבד, הם יכולים ליצור איתכם קשר אם הבעלים יתקשר. אם אין לכם את היכולת לטפל בחתול בזמן שאתם מחפשים את הבעלים, הקפידו להתקשר למקלט המקומי ולשאול אם תוכלו להביא את החתול. לעולם אל תשאירו את החתול על מפתן הדלת של עמותה ללא תיאום.

אם יש לכם חיות מחמד

ההתמודדות עם מציאת חתול שנאבד לוקחת פרק זמן לא מבוטל, ואתם עלולים למצוא את עצמכם מטפלים באורח החתולי שלכם במשך מספר ימים או אפילו שבועות. אם כבר יש לכם בבית חיות מחמד, שמרו את האורח החדש שלכם מבודד עד שתאתרו את הבעלים או עד שתוכלו לקחת את החתול לווטרינר לבדיקת בריאות וחיסונים.

וטרינר בודק חתולה על שולחן, בעוד שהבעלים של החתולה מחזיקה אותה.

ברגע שתקבלו אישור שהחתול בריא, אתם יכולים להציג את החתול החדש לחיות המחמד שלכם באופן הדרגתי. מצד שני, אם אין לכם תוכניות להשאיר אותו, אולי תעדיפו לקבל החלטה להשאיר את החתול בנפרד במשך הזמן שנותר לו אצלכם.

עזרה לחתול נטוש

אם מיציתם את כל המשאבים שלכם ולא הצלחתם לאתר את הבעלים, סביר להניח שהחתול ננטש והוא זקוק לבית חדש. במקרה הזה, יש לכם כמה אפשרויות. אתם יכולים כמובן, לאמץ בעצמכם את החתול. אם כן, הצעד הראשון שלכם, אם עדיין לא עשיתם זאת, הוא לקחת אותם לווטרינר לבדיקת בריאות ולביצוע חיסונים ועיקור או סירוס.

אם אתם לא מתכננים להשאיר את החתול, תצטרכו למצוא לו בית חדש. התקשרו לעמותת בעלי חיים באזור שלכם כדי לראות אם הם יכולים לעזור. כמו ה RSPCA, ה Blue Cross או Cats Protection באנגליה. אתם יכולים גם לנסות את הצעדים הבאים כדי למצוא בית חדש:

 • פרסמו מודעות. תחילה יידעו חברים, משפחה ועמיתים לעבודה שאתם מחפשים מישהו שיאמץ את החתול. תוכלו לנסות גם ברשתות החברתיות שלכם. אם הדרכים הללו נכשלות, תלו מודעות במרפאות וטרינריות ובחנויות לציוד לחיות מחמד. אתם יכולים גם לפרסם מודעות מסווגות בעיתונים ובאתרים מקוונים.
 • ערכו ראיונות למאמצים פוטנציאליים. כמה שאלות שכדאי לשאול הן האם יש להם כבר חיות מחמד ואיזה סוג, אם חיות המחמד הללו מחוסנות ומעוקרות או מסורסות, האם יש ילדים בבית, ואם הם גרים במקום שמאפשר חיות מחמד. אם עדיין לא טיפלתם בחיסונים ועיקור או סירוס, שאלו את המאמץ הפוטנציאלי אם הוא מוכן להתחייב לבצע את ההליכים הללו.
 • קבעו פגישה. אפשרו לחתול לפגוש את המאמץ הפוטנציאלי תחת השגחתכם כדי לוודא שיש התאמה לפני שתסכימו למסור את החתול.

איך לעזור לחתול רחוב

חתולי רחוב בדרך כלל מסוגלים להסתדר בעצמם, כך שלרוב אין לכם הרבה מה לעשות. עם זאת, זה יכול להיות חכם לפנות לארגון מקומי לרווחת בעלי חיים לגבי מלכודת-סירוס-חזרה (TNR), מה שעוזר לשלוט באוכלוסיית חתולי הבר המקומית ולהפחית את הסיכון להעברת מחלות זיהומיות לחיות מחמד ביתיות. Cats Protection מסביר ש-TNR כרוך בלכידת חתולי פרא וגורי חתולי פרא, עיקורם או סירוסם וחיסונם, או החזרת חתולים בוגרים לסביבתם או מציאת בתים או מקלטים שיקלטו גורים.

מציאת חתול שאבד יכולה להיות מחויבות לא קטנה אם תחליטו להיות השומרוני הטוב, אבל לרוב זה שווה את זה בשביל השקט הנפשי וההרגשה הטובה הכללית שמגיעה עם העזרה לבעל חיים במצוקה. מי יודע? החתול המשוטט הזה על מפתן ביתכם עשוי להפוך בסופו של דבר לבן לוויה אהוב.

אודות המחברת

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס

ג'ין מארי באוהאוס היא בעלים לחיית מחמד, בלוגרית של חיות מחמד וסופרת מטולסה, אוקלהומה, שם היא כותבת בדרך כלל כשעל ברכיה

תינוקות פרוותיים.

 

נבדק על ידי ד"ר היין מאייר, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

מאמרים נוספים

 • למה ומתי לסרס את החתול או גור החתולים שלכם

  ישנם יתרונות רבים להיות בעלים של חתלתולים מלבד היותם מקסימים ביותר. חתולים הם בדרך כלל חיות מחמד נקיות ומסודרות.
 • תרשים להתפתחות גור החתולים שלכם

  הרבה תהליכים מתרחשים בשנה הראשונה של גורי חתולים. קשה להאמין שגור חתולים קטנטן ומילל שיכול להכנס לכף ידכם יוכל לגדול לחתול בוגר מן המניין בזמן של שנים עשר חודשים בלבד. תרשים גדילה טיפוסי של גורי חתולים מראה שרוב השינויים - והמדהימים שבהם - מתרחשים במהלך שמונת השבועות הראשונים. תוכלו לעיין בציר הזמן הזה של גורי חתולים כדי ללמוד ולדעת מתי לצפות לאבני דרך מסויימות במסעו של גור החתולים שלכם להפוך לחתול.
 • טיפים לאחסון מזון לחיות מחמד

  המקום בו אתם מאחסנים את מזון הכלבים והחתולים שלכם משמעותי ביותר לשמירה על איכות וטריות המזון לאחר פתיחתו. הנה כמה שאלות נפוצות והמלצות לאחסון אופטימלי עבור כל המזונות היבשים והמשומרים של Hill’s לכלבים ולחתולים.
 • להביא הביתה את גור החתולים הראשון שלכם

  ישנם יתרונות רבים בלהיות בעלים של גורי חתולים, מלבד היותם חמודים ביותר. באופן כללי, חתולים הם חיות מחמד נקיות ומסודרות.

מאמרים נוספים