<

רגישויות למזון, אי סבילות והבטן הרגישה של החתול שלכם

פורסם על ידי
דקות קריאה

מאמרים נוספים

 • מזונות מסוכנים או רעילים לחתולים

  כשמדובר בחתול שלכם, אתם רוצים לוודא שהוא מקבל את מזון החתולים הטוב יותר לצרכיו התזונתיים. מדי פעם אתם עשויים להתפתות לתת לחתול שלכם שאריות מהשולחן ופינוקים מיוחדים, אך קחו בחשבון שמזונות מסוימים עלולים להיות רעילים עבורו. הנה כמה מהמזונות הרעילים ביותר עבור חתולים.
 • הסיבות לכך שהחתול שלכם מקיא לאחר האוכל

  בעלי חתולים מאשימים לפעמים את מזון החתולים החדש כאשר החתול שלהם מקיא מיד לאחר האוכל. הקישור נראה הגיוני, אך גורמים אחרים עשויים להצביע על סיבה אחרת המושרשת בהתנהגות.
 • המדע המדהים מאחוריי המיקרוביום של חיית המחמד שלך.

  האם ידעת שהמיקרואורגניזמים החיים בתוך גופך ועל פני גופך עולים על מספר התאים של גופך? הדבר נכון גם לגביי חיות המחמד שלנו, והמדע מראה כי לקהילת החיידקים - המיקרוביום של הכלב והמיקרוביום של החתול - יש מערכת יחסים מועילה הדדית עם גופם. במילים אחרות, הם שותפים נהדרים הפועלים יחד לשמירה על בריאותה ורווחתה הכללית של חיית המחמד.
 • מחלה ושלשול: האם זה מצב חירום חתולי?

  בדיוק כמו אנשים, חתולים יכולים לחוות קלקול קיבה מדי פעם. אם החתול שלכם מראה את אחד מהסימנים הבאים, במיוחד לאחר אכילה, ייתכן שיש לו קיבה רגישה.

מאמרים נוספים

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

מצאו את המזון האידאלי לחיית המחמד שלכם

תלונה נפוצה שהווטרינרים שומעים מבעלי חתולים היא שלחתול שלהם יש בטן רגישה והקאות - אולי פעם בשבוע, אולי פעמיים בשבוע, אבל תמיד על השטיח (או במקום אחר שקשה לשטוף אותו). למרות שהפרעות עיכול אצל חלק מהחתולים עלולות להתרחש באופן קבוע, זה אף פעם לא נורמלי, גם אם יש חומר צמחי או כדור שיער בשלולית על הרצפה.

ישנן מספר סיבות מדוע לחתול שלכם יש בטן רגישה. חשוב תמיד שהווטרינר שלכם יבדוק את החתול שלכם כדי לעזור לזהות את הגורם ולפתח תוכנית מתאימה לניהול הבעיה. בסקירה הזו נדבר על שתים מהסיבות האפשריות לכך שלחתולים יש קיבה רגישה - אי סבילות למזון ורגישויות למזון. בעוד ששתי הסיבות הללו נשמעות דומות, הן אינן אותו הדבר.

חתול אפור מפהק על מפתן דלת

אי סבילות למזון

אי סבילות למזון הוא מונח המתייחס לתגובה חריגה למזון שאינה נגרמת על ידי המערכת החיסונית ויכולה להופיע אצל חתולים בכל הגילאים. גורמים להפרעות עיכול עקב אי סבילות למזון יכולים לכלול הרעלת מזון, הרעלת היסטמין שיכולה להיות בדגים מקולקלים, אי סבילות ללקטוז, אכילת זבל ואכילת מוצרי מזון שהחתול לא מקבל בדרך כלל. דיון על הסיבות האפשריות עם הווטרינר שלכם הוא צעד ראשון טוב.

חתולים מסוימים עם אי סבילות למזון עשויים להזדקק לשינוי במזון. אפשרות אחת שהווטרינר שלכם עשוי להמליץ עבור החתלתול שלכם היא לעבור למזון קל יותר לעיכול.

מזונות קלים לעיכול

נעכלות מתייחסת לכמה בקלות חתול או כלב יכולים לעבד ולקבל חומרים מזינים חיוניים ממה שהם אוכלים. הגורמים המשפיעים ביותר על הנעכלות הם סוג המרכיבים, איכות המרכיבים ושיטות העיבוד המשמשות לייצור מזון. מזון לחיות מחמד עם קיבה רגישה מיוצר בדרך כלל עם מרכיבים קלים לעיכול, אך יכלול גם כמות קטנה של סיבים תזונתיים כדי לסייע בתמיכה במיקרוביום המעי של חיית המחמד. מוצרי מזון אלו יהיו מלאים ומאוזנים כדי לוודא שהחתול שלכם מקבל את כל אבות המזון החיוניים שהוא צריך כדי להישאר בריא, כגון ויטמינים ומינרלים. 

רגישויות למזון

רגישות למזון היא תוצאה של תגובה חיסונית חריגה למזון .למרבה המזל, רגישויות למזון אינן שכיחות בחתולים. הן יכולות להתפתח בכל גיל, אבל להתפתחותה חיית המחמד צריכה להיחשף שוב ושוב לחומר האלרגני (למשל, על ידי אכילתו כל יום). סימנים אלו יכולים לכלול הקאות, שלשולים, גזים, אובדן תיאבון, עור מגרד, נשירת שיער או עור אדמומי. אם חיית המחמד שלכם מראה אחד מהסימנים הללו, זה הזמן לבקר את הווטרינר שלכם.

תאמינו או לא, איגוד יצרני ה מזון לחיות מחמד (PFMA) קובע כי דגים, בשר בקר ומוצרי חלב הם הגורמים השכיחים ביותר לרגישויות למזון אצל חתולים. הם מציינים שרגישויות אמיתיות למזון הן למעשה די נדירות, ולעתים קרובות הן לא מובנות אצל חיות מחמד מכיוון שהן לא תמיד מופיעות כמו אלרגיות בבני אדם. מסיבה זו, אם אתם חושדים שלחתול שלכם יש רגישות למזון, עדיף שתבדקו ותאשרו זאת על ידי הווטרינר שלכם. 

מה לעשות עם רגישויות למזון

אם אתם או הווטרינר שלכם חושדים במצב זה, אז אוכל ייעודי היפואלרגני לחתולים עשוי להיות חלק מהתוכנית שהווטרינר שלכם ממליץ.

אם אתם חושבים ללכת לחנות החיות ולקנות מזון חדש בעצמכם במקום לבקר את הווטרינר, המתינו רגע. זוהי טעות נפוצה של בעלים של חיות מחמד כאשר מתמודדים עם קיבה רגישה של חתול. החלפת מזונות רק תסבך את הבעיה ותקשה על הווטרינר שלכם להבין את הדרך הנכונה לטפל בבעיות התזונתיות של החתול שלכם.

הדרך היחידה לאבחן במדויק רגישות למזון היא באמצעות תכנית קפדנית של אלימינציה תזונתית. יש לערוך אלימינציה תזונתית עם מזונות ייעודיים - כאלו המנוסחים במיוחד למטרה זו. בעוד רגע נדון במה שהופך את מוצרי המזון הללו לייחודיים. לעריכת אלימינציה לא כדאי להשתמש במוצרי מזון שנמצאים בחנות לחיות מחמד ומשווקים כמוגבלים במרכיבים. תהליכי אלימציה נכונים יימשכו בערך 10-12 שבועות במהלכם החתול שלכם חייב לאכול את המזון החדש ולא שום דבר אחר - ללא חטיפים, ללא ביצים מקושקשות וללא משחת שיניים, אלא אם כן זה אושר על ידי הווטרינר שלכם. אם לחתול שלכם יש רגישות אמיתית למזון, אז בעיות של קיבה רגישה אמורות להתחיל להראות סימני שיפור כבר תוך 2 עד 4 שבועות. לתסמינים כמו עור מגרד ייקח יותר זמן להיפתר. אם הייתם אדוקים לגבי ניסוי המזון והחתול שלכם עדיין סובל מבעיות, נוכל לשער כי לא סביר שהבעיה היא רגישות למזון. במצב זה הווטרינר שלכם עשוי להמליץ ​​על בדיקות נוספות כדי להעריך סיבות אחרות.

 

חתול מפוספס מלקק את תחתית רגלו

מזונות "היפואלרגניים", המכילים חלבון "נובל" או "הידרוליזט": מה הם?

אמנם אין הגדרות רשמיות למזון היפואלרגני לחיות מחמד, אך ייתכן שתראו מוצרים המסומנים כ"היפואלרגניים" ואנשים עשויים להשתמש במונח זה כדי לתאר מגוון סוגי מזון ושילובי מרכיבים שונים. מכיוון ש"היפואלרגני" אינו מונח המוגדר בחוק למזון לחיות מחמד, ייתכן שמוצרים לא מתאימים או יעילים לחתולים עם רגישויות למזון.

ישנם שני סוגים של מזונות ייעודיים שהווטרינר שלכם עשוי להמליץ ​​עליהם אם יש חשד לרגישות למזון. הסוג הראשון משתמש בחלבונים שעברו הידרוליזה, מה שאומר שהחלבון שבמזון פורק לפיסות חלבון כל כך קטנות, עד שהמערכת החיסונית של החתול שלכם לא מצליחה לזהות יותר את המרכיב האלרגני. הסוג השני הוא מזון עם חלבון "נובל" (חדש) כמו ברווז או בשר צבי. מקורות חלבון אלו הם ככל הנראה חדשים לחתול שלכם ולכן המערכת החיסונית כנראה לא תזהה אותם כבעיה.

אודות המחברת

דר' שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן

ד"ר שרה ווטן היא בוגרת בית הספר לרפואה וטרינרית ב- UC Davis בשנת 2002. ד"ר ווטן החברה באגודה האמריקאית לעיתונאים וטרינרים, מחלקת את זמנה המקצועי בין פרקטיקות לבעלי חיים קטנים בגרילי, קולורדו, מרצה בנושאים קשורים, מנהיגות ,תקשורת עם לקוחות וכתיבה. היא נהנית מקמפינג עם משפחתה, סקי, צלילה ומשתתפת בתחרויות תריאטלון.